انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کتابها و مراجع آموزش برنامه‌نویسی

محلی برای نرم افزارهای سایت ساز و مباحث مربوط به برنامه‌نویسی چون Objective-C ،Cocoa و غیره

Re: کتاب آموزش برنامه نویسی در نمایشگاه کتاب

پستتوسط Reza.Y » 08 مه 2010, 23:02

اگر پیشینه C خوب داشته باشید، آخرش هیچ چیز راهنماهای خود اپل نمی‌شود. هم از جهت به روز بودن و هم گسترده بودن، از Garbage Collection تا چیزی مثل Objective C Runtime که فراتر از خود Objective C هست.

کتاب Hillegass (ویرایش آخرش) به نظر من همچتان ارزش خواندن رو دارد، هر چند خوب کاملا بر پایه مک هست.
برای iPhone به نظرم کتاب Erica Sadun که خوب معروف‌تر از همه هست و Beginning iPhone 3 Development هم بد نیست.
Reza.Y

پست‌ها : 435

Re: کتاب آموزش برنامه نویسی در نمایشگاه کتاب

پستتوسط Pooria Azimi » 08 اوت 2010, 20:13

با این‌که این تاپیک قدیمی شده، اما چون تعداد زیادی کتاب در اون معرفی شده بود،‌گفتم شاید بد نباشه این رو هم همین‌جا بگم:

من دو کتابِ Learn Objective-C on the Mac و Learn Cocoa on the Mac از انتشارات Apress رو گرفتم؛ کتاب‌های جالبی هستند، اصلاً هم پیچیده مطلب رو نگفته‌ن.
مزیت بزرگش هم اینه که کتاب اول، تقریباً هیچ چیزی از Cocoa نداره و این، باعث می‌شه به‌هم‌ریختگی و شلختگی‌ای که در فصول اولیهٔ بقیهٔ کتاب‌ها وجود داره، در اون نیست. یعنی، شما فقط Objective-C رو یاد می‌گیرید و syntax ـش و نکاتِ جالبی در مورد نحوهٔ «اجرا»ی کد و ( و همچنین مفاهیم پایه‌ای برنامه‌نویسی OO مثل وراثت ) و ذهنتون با پیچیدگی‌های رابط کاربری و ... درگیر نمی‌شه.

به‌همین‌خاطر، من این کتاب رو برای کسانی که تابحال هیچ با Objective-C کار نکرده‌اند یا کم کار کرده‌اند ( و پیچیدگی‌های کتاب‌های دیگه، لذت یادگیری رو ازشون گرفته)، بشدت توصیه می‌کنم. البته توجه کنید که اصلاً کتابِ مقدماتی ای نیست، فقط بخاطر شیوهٔ بیانش، به نظرم کسانی که با ObjC آشنایی ندارند، خیلی خیلی راحت‌تر از کتاب‌های دیگه می‌تونن باهاش ارتباط برقرار کنند.

http://apress.com/book/catalog?category=154
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پاسخ: متفرقه

پستتوسط iSam » 07 اکتبر 2015, 01:19

چندوقت پیش نمیدونم اینجا بود یا نه یکی یک کتاب مربوط به راسپ بری پای و پایتون معرفی کرد برای آموزش برنامه نویسی برای راسپ بری با پایتون و یکجورایی استارت خوبی بود برای شروع میکروکنترولر پروگرمینگ. امروز یکی از دوستان پرسید که این کتاب چیه و من یادم نبود اسمش را! کسی اگر میداند بگوید. برای کسانی مفید بود که برنامه نویس نیستند ولی آی تی کار هستند و می خواهند برنامه نویسی را شروع کنند با پایتون و البته این شروع با برنامه نویسی برای راسپ بری به حقیقت می پیوندد. کلی در آمازون در این مورد کتاب هست ولی من اصلا یادم نمی آید که کدام بود!
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط نیما » 08 اکتبر 2015, 18:46

نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط iSam » 08 اکتبر 2015, 18:53

ممنون نیما جان. این زیری هست که لینک دادی٬ الآن یادم اومد. نوشته سیمون مونک. یادمه که Guido van Rossum گفته بود٬ اگر کسی این کتاب را خواند و آخرش یک برنامه نویس میکروکنترلر پایتونی نشد٬ من دیگه Rossum نیستم!

http://www.amazon.com/Programming-Raspb ... SR70%2C70_
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

قبلی