انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش‌های یک تازه وارد در مورد مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: Re: پاسخ: مشکلات یک مبتدی

پستتوسط Ilia » 30 مه 2009, 06:11

این بستگی به نیازتون داره. اگر به برنامه‌ای احتیاج دارید که در مک خودش و یا مشابهش وجود نداره، چرا که نه؟ اگر احتیاج دارید که کامپیوترتون با حداکثر قدرتش اونها رو اجرا کنه و احتیاج ندارید که اونها رو با برنامه‌های مک همزمان اجرا کنید، boot camp بهترین گزینه است. این برای چیزهایی مثل بازی‌های سطح بالا برنامه‌هایی مثل CAD و غیره.

اما برای برنامه‌های دیگر، برنامه‌های محیطهای مجازی مثل VMWare و Parallels بهترین گزینه‌ها هستند. VMWare احتمالا بهترین گزینه است. راه حلهای دیگری هم وجود دارند اما به این سه تا نمیرسند.

البته من خودم اهل بازی نیستم و هر برنامه‌ای که لازم داشته باشم بهترش برای مک تا اینجا بوده است. اما مثلا در سر کارم مجبورم که به سیستم داخلی اداره از همین طریق وصل بشوم که بخوبی عمل میکند.

یک نکته اینکه وقتی ویندوز چه بصورت مجازی و چه حقیقی کار میکند، هر بلایی که سر یک پیسی معمولی می‌آید سر اینها هم می‌آید، مثل ویروس و مسایل امنیتی دیگر که بایستی مثل یک ویندوز معمولی آنتی‌ویروس و فایروال و برنامه‌های امنیتی دیگر آنهم بروزش را داشت.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: Re: پاسخ: مشکلات یک مبتدی

پستتوسط afshin » 30 مه 2009, 12:05

این بوت کمپ ویندوز رو براحتی برات مهیا میکنه .
من خودم با چند تا نرم افزار کار میکنم که مجبورم ویندوز داشته باشم . بخوبی جواب میده .

در حاشیه : دوستان این مکبوک المینیوم وقتی وارد ویندوز میشم با bootcamp چراغ backlight صفحه کلید به هیچ وجه خاموش نمیشه به کمترین حد میرسه ولی خاموش نمیشه . میشه راهنمایی کنید که چی کار باید کرد ؟
MacBook 13.3" - 2.4 GHz
iPhone 3gs 16g Black
نماد کاربر
afshin

پست‌ها : 33

Re: پاسخ: Re: پاسخ: مشکلات یک مبتدی

پستتوسط StarSoheil » 30 مه 2009, 17:33

Ilia نوشته است:[نمایش]
این بستگی به نیازتون داره. اگر به برنامه‌ای احتیاج دارید که در مک خودش و یا مشابهش وجود نداره، چرا که نه؟ اگر احتیاج دارید که کامپیوترتون با حداکثر قدرتش اونها رو اجرا کنه و احتیاج ندارید که اونها رو با برنامه‌های مک همزمان اجرا کنید، boot camp بهترین گزینه است. این برای چیزهایی مثل بازی‌های سطح بالا برنامه‌هایی مثل CAD و غیره.

اما برای برنامه‌های دیگر، برنامه‌های محیطهای مجازی مثل VMWare و Parallels بهترین گزینه‌ها هستند. VMWare احتمالا بهترین گزینه است. راه حلهای دیگری هم وجود دارند اما به این سه تا نمیرسند.

البته من خودم اهل بازی نیستم و هر برنامه‌ای که لازم داشته باشم بهترش برای مک تا اینجا بوده است. اما مثلا در سر کارم مجبورم که به سیستم داخلی اداره از همین طریق وصل بشوم که بخوبی عمل میکند.

یک نکته اینکه وقتی ویندوز چه بصورت مجازی و چه حقیقی کار میکند، هر بلایی که سر یک پیسی معمولی می‌آید سر اینها هم می‌آید، مثل ویروس و مسایل امنیتی دیگر که بایستی مثل یک ویندوز معمولی آنتی‌ویروس و فایروال و برنامه‌های امنیتی دیگر آنهم بروزش را داشت.

ایلیا

afshin نوشته است:[نمایش]
این بوت کمپ ویندوز رو براحتی برات مهیا میکنه .
من خودم با چند تا نرم افزار کار میکنم که مجبورم ویندوز داشته باشم . بخوبی جواب میده .

در حاشیه : دوستان این مکبوک المینیوم وقتی وارد ویندوز میشم با bootcamp چراغ backlight صفحه کلید به هیچ وجه خاموش نمیشه به کمترین حد میرسه ولی خاموش نمیشه . میشه راهنمایی کنید که چی کار باید کرد ؟

در واقع میخواستم ببینم با انجام این کار مشکلی از نظر سرعت پیش نمیاد؟

بعد اینکه الان از طریق bootcamp که بخوام این کارو انجام بدم خودش ویندوز رو نصب میکنه یا مثل نصب ویندوز باید سی دیشو بزارم و نصب کنم؟ و اینکه پیشنهاد میکنید چند گیگ برای پارتیشن مک و چند گیگ برای ویندوز اختصاص بدم؟ و مورد دیگه اینکه این آیا vmware از ملزومات کار با ویندوز هست یا فقط برای اینکه نخوام هر ساعت از مک به ویندوز یا برعکس برم هست؟

بازم ممنون
StarSoheil

پست‌ها : 22

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: مشکلات یک مب

پستتوسط Ilia » 30 مه 2009, 19:18

بوت‌کمپ ویندوز را نصب نمیکند. باید cd آن را داشته باشید.

VMWare  برنامه‌ایست که روی مک اجرا میشود و محیطی ایجاد میکند که در آن ویندوز یا سیستمهای عامل دیگر اجرا میشوند. آنهم خودش با سیستم عاملی نمی‌آید.

برای اندازهٔ پارتیشنتان، بستگی به این دارد که چقدر بخواهید به آن برنامه و فایل اضافه کنید. من ۲۰ گیگ گذاشته‌ام اما راستش را بخواهید، الان شاید ۳ ماهی باشد که یکبار هم از آن استفاده نکرده‌ام. و در فکر آنم که کلا کلکش را بکنم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط StarSoheil » 30 مه 2009, 22:21

خب الان شما که ویندوز رو هم نصب کردین از نظر سرعت تفاوتی احساس نکردین؟

راستی سرعت توی ویندوز چطوره؟
StarSoheil

پست‌ها : 22

پستتوسط Behnam » 31 مه 2009, 04:14

نصب ویندوز با bootcamp بنا به گزارشات مختلفی که دیده‌ام سریعتر از نصب آن روی PC است. سرعت ویندوز روی مک هم با bootcamp به همان اندازه است که روی هر PC با تراشه‌های مشابه می‌تواند داشته باشد.
ویندوز با VMWare یا Parallel طبعاً سرعت کمتری دارد و از آنجا که روی Mac OS X کار می‌کند برای مصرف محدود و کار راه اندازی است. برای خیلی از کاربران مک این مورد اصلاً پیش نمی‌آید.
فکر کنم سوال اولیه باید این باشد که آیا می‌خواهید کاربر Mac OS باشید یا کاربر ویندوز. اگر پاسخ دومی است اصلاً نباید مک بخرید.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط afshin » 31 مه 2009, 11:35

در مورد سرعت به جرات میتونم بگم با بوت کمپ از هر لبتاپ دبگه ای که داشتم سریعتر ویندوز رو راه میاندازه .
vmware هم همونطور که دوستان گفتن برای استفاده های محدود خوبه .
البته با این نظر که اگه کاربر ویندوز هم هستی پس مک نخر مخالفم چون بالاخره آدم مجبور میشه برای یه نرم افزار هم که شده بوت کمپ استفاده کنه و این دلیل بر نادیده گرفتن باقی امکانات فوق العاده مک نمیشه .

دوستان لطفا یکی هم درباره مشکل من منو راهنمایی کنه . (چند پست قبل تر گفتمش)
MacBook 13.3" - 2.4 GHz
iPhone 3gs 16g Black
نماد کاربر
afshin

پستتوسط saeidk » 31 مه 2009, 16:54

فکر کنم منظور بهنام این بود که اگر کار اصلی شما با کامپیوتر در برنامه‌های ویندوز است بهتر است که کامپیوتر مبتنی بر ویندوز بخری. نه این که اگر بعضی وقتها با ویندوز کار داری.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط R_Behnood » 31 مه 2009, 17:41

من ناچارم بعضی برنامه های ویندوز را گاهی اجرا کنم و برای اینکار Vmware را ترجیح میدهم. تا بحال حتی یک مورد هم پیش نیامده که مشکلی داشته باشم.
اینکه شما با این سرعت چکار میخواهید بکنید را من نمیدانم ولی من تفاوت سرعت چندانی احساس نکردم.
تا جایی هم که مطالعه داشتم محدودیت سرعت و کارایی بیشتر در مورد کاربردهای ۳ بعدی هست.
من MS Project, Primavera و Autocad 2007 را اجرا میکنم انگار نه انگار که سیستم اصلی مک است!
طبیعی است که محدودیت وجود خواهد داشت و برای همین هم هست که اگر بخش اصلی کار شما با نرم افزارهای ویندوز است بهترین گزینه هم طبیعتا یک پی سی است.
راستش من از بوت کمپ راضی نیستم چون تفاوت کارایی که بدست میدهد ارزش قربانی کردن اشتراک منابع و فایلها را ندارد.
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

Re: پاسخ: Re: پاسخ: مشکلات یک مبتدی

پستتوسط Ilia » 31 مه 2009, 19:36

afshin نوشته است:[نمایش]

من یه جستجو کردم در گوگل و به این صفحه رسیدم:
http://discussions.apple.com/thread.jsp ... ID=8791512

یکی گفته که باید MacBook EFI Firmware Update درستش کنه. درست و غلطش رو من اطلاعی ندارم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط afshin » 01 ژوئن 2009, 12:26

ممنون از سرچی که انجام دادی . ولی من این دو تا آپدیت را روی سیستم دارم و مشکل هنوز بر قرار هست .
MacBook 13.3" - 2.4 GHz
iPhone 3gs 16g Black
نماد کاربر
afshin

پستتوسط danial » 04 ژوئن 2009, 19:35

salam dooostane khooob...avval ye tashakkor babate tashkile chenin siti...miram sare asle matlab...
1-man MACBOOK PRO mo az sued yek ibaram ferestade va DVDhaye recovery va drivero av os va ro baram nafrestade...inaro az kojapeyda konam ye behem nandazan va geran nadan?
2-man ba har mosibati bood az systeme dosesh ye user to mac doros kardamo windoso rikhtam.alanam moddate `ziadie daram ba joftesh kar mikonam
amma dastan ine ke driver haye windows ro az internet gereftam va kheyliasham kar nemikone mese BuleTuth va cheraqe keyboard va noore safhe va qeyre...
nemidoonam inaro che konam...
3-kif vase laptopam mikham aslesho ye kife siahe ke dore lap topo pushesh mide ke dige khash nayofte roosh
4-aya baraye kar ba mac os x dasture farsi neveshte shode?manzoooram rahnamaye farsie
5-montazere javabetoon hastam
Danial
danial

پست‌ها : 1

پستتوسط Ali.Rastegar » 04 ژوئن 2009, 21:41

درمورد مشکل افشین متاسفانه جستجوی من هم بی نتیجه بود.
درمورد سوالات دانیال، ای کاش به فارسی نوشته بودی، اگر سوالاتت رو درست فهمیده باشم اونهایی که اطلاع دارم رو پاسخ میدم:
۱- فروشگاه‌هایی در مجتمع کامپیوتر پایتخت هستن که نرم‌افزارهای مک رو می‌فروشن. من چند سالی میشه از هیچکدوم خرید نکردم و نمیتونم بگم کدوم الان منصفتره. امیدوارم دوستانی که تجربه‌ای دارن ترجیحا از طریق پیغام خصوصی شما رو راهنمایی کنن.(به خاطر مسئله‌ی کپی‌رایت)
۲- احتمالا منظورتون از سیستم DOS، ترمینال یا Single User mode بوده. به هرحال برای اضافه کردن کاربر جدید احتیاجی به این کارها نیست شما از System Prefrences قسمت Accounts میتونید اینکارو به راحتی انجام بدید.
درمورد درایورهای ویندوز، شما باید بسته‌ی درایورهای Bootcamp رو از روی دیسک Leopard نصب کنید. چون دیسک رو ندارید از این آدرس‌ها میتونید نسخه‌ی جدیدشون رو دریافت کنید:
Boot Camp Update 2.1 for Windows Vista 32bit
Boot Camp Update 2.1 for Windows Vista 64bit
Windows XP Drivers Update 2.1
البته من نمیدونم این شیوه‌ای که شما نصب کردید با کمک Boot Camp بوده یا نه. ضمن اینکه ممکنه درایورهایی که خودتون نصب کردید با این درایورها دچار مشکل بشن. بهتره یکبار دوباره ویندوز رو نصب کنید به شیوه‌ی Boot Camp یا حداقل درایورهایی که نصب کردید رو پاک کنید. این نکته رو هم بگم که اگر خواستید ویندوز رو مجددا نصب کنید حواستون باشه موقع نصب اشتباها پارتیشن مک رو پاک نکنید.
۳- اطلاعی ندارم
۴- کتاب ۳۰ نکته رو اگر نخوندید دریافت کنید:
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... tit&lid=24
این هم راهنمای Spotlight، بعضی نکاتش دیگه در Leopard جواب نمیده اما فکر کنم هنوز کمک خواهد کرد:
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... tit&lid=29
درمورد کتابهای چاپ شده، قرار بوده کتابی که مولفش نظرات عجیبی راجع به من و ایرماگ داره چاپ کنه اما نمیدونم چاپ شده یا نه:
http://free6919.free.fr/banc/page0.html
اما کتابی که میدونم چاپ شده و در نمایشگاه کتاب موجود بود ترجمه‌ی Mac OS X Leopard QuickSteps از McGrawHill هست که توسط انتشارات نوآور منتشر شده با ترجمه‌ی آقای محمدرضا اصغرزاده.*
۵- امیدوارم کمکی بوده باشه
------
*آشنایی من با این کتاب ماجرای جالبی داره. مادر من تازه شروع به یادگرفتن کار با کامپیوتر کرده و با iMac سابق من کار می‌کنه. من در نمایشگاه کتاب امسال نسخه‌ی اصلی کتابی که در بالا اشاره کردم رو براش خریدم و کتاب ۲۰ دلاری با سوبسیدی که دولت به دانشجوها میده شد ۷۰۰۰ تومان. بعد از اتمام خرید و دریافت کتاب از انبار، اتفاقی به غرفه‌ای برخوردم که همین کتاب رو ترجمه شده می‌فروخت. نسخه‌ی ترجمه شده رو هم خریدم که گرونتر از کتاب اصلی سوبسیدی شد :-) می‌خواستم ترجمه و کتاب اصلی رو مقایسه کنم و یک review درمورد نسخه‌ی ترجمه شده بنویسم و کتاب رو معرفی کنم که طبق معمولِ رفتارم در این اواخر، این کار هم به تعویق انداختم!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

اشکالاتی که یک کاربر تازه وارد مک می تواند داشته باشد

پستتوسط AmirArsalaan » 31 مارس 2010, 13:25

درینجا یکسری اشکالاتی که خودم با آن برخوردم مطرح می شود
دوستان عزیز این سایت نهایت لطف و کمک رسانی را انجام دادند
امیدوارم کسی که مانند من با این مشکلات روبرو می شود این مطالب به درد او بخورد ;-) :joy:
آخرین ویرایش توسط AmirArsalaan on 05 آوریل 2010, 00:02, ویرایش شده در 2.
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

پاسخ: فروش مک بوک پرو

پستتوسط pooriya.kh » 31 مارس 2010, 15:18

شما میتونید روی مک به راحتی ویندوز نصب کنید و فعلا با ویندوز کار کنید تا به مک مسلط بشید . در رابطه با خراب شدن وسواس نداشته باشید ، همه شرکت ها ممکن است کامپیوتر هایشان خراب شود ، اما اگر مشکلی هم پیش بیاید که تقصیر اپل باشد ، مجانی برای شما تعمیر میکنند (اگر بشود که نمی شود ) مثل کارت گرافیک مک بوک پروهای قدیمی .

وسواس نداشته باشید و از سیب نهایت لذت را ببرید !!! :-)
pooriya.kh

پست‌ها : 530

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان