انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

یک سوال در مورد بوت کمپ و پارتیشن

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: RE

پستتوسط Microsoft24 » 12 فوریه 2010, 05:29

Ilia نوشته است:[نمایش]
سوپر دوپر یکسری فایلهایی که مختص سیستم هستند را کپی نمیکنه، پرمیشن‌ها را قبل از کپی تعمیر میکنه و برای همین کار درست شده. و یکسری چیزهای دیگر هم داره که دیسک یوتیلیتی نداره.

خب ، پس با این حساب ، اگر شما جای من بودی ، برای بکاپ کدوم رو انتخاب میکردی؟؟ (با ذکر دلیل!)

Time Machine Backup

یا ایمیج گرفتن از Macintosh HD به وسیله ی دیسک یوتیلیتی !

و یا ایمیج گرفتن از Macintosh HD به وسیله ی سوپر دوپر !
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

پاسخ: Re: پاسخ: Re: RE

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 05:33

پست قبلیت را ندیده بودم. شما بک‌آپ داشته باش، چطورش خیلی مهم نیست. :-)

مصرف سوپر دوپر با تایم ماشین کمی فرق میکند. تایم ماشین بدون اینکه شما هیچکاری بکنید دائم از همه چیز بک‌آپ میگیرد، که شامل فایلی که پریروز درست کرده‌ای و دیروز پاکش کرده‌ای هم شده است. اما سوپر دوپر یا امثال آن، فقط یک مرحله را کپی میکنند و شامل فایل‌های قبل و بعد از آن نمیشوند.

اما سوپردوپر هم استفادهٔ خودش را دارد. با سوپردوپر دیگر مجبور نیستید تا دوباره سیستم را اینستال کنید و آپدیتش کنید. همینطور برای کسانی که از یک تعداد زیادی کامپیوتر نگهداری میکنند بسیار مفید است. از یک سیستمی که درست کرده‌اند یک ایمیج میگیرند و آنرا روی یکسری کامپیوتر کپی میکنند. همه مثل هم و بدون دوباره یا صدباره کاری.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 05:36

من برای کامپیوتر اصلیم از تایم ماشین استفاده میکنم. برای متفرقه‌ها با سوپردوپر ایمیج میگیرم. از دیسک‌یوتیلیتی برای کپی هارد استفاده نمیکنم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mazdak » 12 فوریه 2010, 09:23

حالا که بحث بک‌آپ گیری داغه من هم چند سوال دارم:
بعد از نصب اسنولپرد، سیستم به نظر کندتر شده و رم بیشتری مصرف می‌کنه. به همین خاطر تصمیم گرفت  Clean Instal کنم. اما قبل از اون باید یک بک‌آپ کامل بگیرم که دوباره نیاز به نصب اپلیکشن‌ها و تنظیم دویاره آنها نداشته باشم. از کدوم فولدرها حتماٌْ باید بک‌آپ گرفت؟
نکته مهم این‌که DVD اسنولپرد الان همراهم نیست ولی آنرا روی هارد کپی کردم، اگر یک پارتیشن برای DVD بسازم ( روی هارد) امکان Clean Instal بصورت مستقیم از روی هارد و بدون نیاز به DVD درایو وجود داره؟
Mazdak

پست‌ها : 113

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 16:04

شما می‌توانید فایلهایتان (Document)هایتان را به هر نحوی که خواستید کپی کنید و بعدا به آنها دسترسی پیدا کنید. اما برای برنامه‌ها یا تنظیمات کامپیوتر اینکار را دستی نمیتوانید انجام بدهید. یعنی اگر همهٔ فولدر Applications یا User یا هر چیز دیگر را کپی کنید، سیستم بعدی آنها را درست اجرا نخواهد کرد. برای اینکار حتما مجبورید یا از تایم ماشین استفاده کنید یا از سوپر دوپر یا امثال آن.

نه اینستال سیستم به نحوی که گفتید کار آسانی نیست. من این کار را با استفاده از هارد خارجی انجام داده‌ام. اما نه با پارتیشنی از هارد داخلی کامپیوتر. نمیگویم نمیشود، اما تقریبا مطمئنم که انجام آن برای شما کار عاقلانه‌ای نخواهد بود. آن کپی‌ای که روی هاردت کرده‌ای هم احتمالا بی‌فایده است. از خیرش بگذر.

برای منظوری که شما دارید، بهتر است قبل از بهم ریختن همه چیز، بعد از تهیهٔ یک بک‌آپ کامل، از برنامهٔ Onyx استفاده کنید. احتمالا کلی سیستمت را روانتر خواهد کرد.
http://www.titanium.free.fr/pgs/english/apps.html

یا سیستمت را کلا از نو با دیسک بریزی و برنامه‌هایی که لازم داری را با اینستالرشان اینستال کنی بدون پسماندهٔ اضافی از سیستم قبلی.

ایلیا
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ilia در 12 فوریه 2010, 17:29.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mazdak » 12 فوریه 2010, 17:05

کپی روی هارد با فرمت toast است. باز هم امکان استفاده از آن نیست؟
ر مورد Onix اتفاقاْ دیشب از آن استفاده کردم، که متاسفانه کل آرشیو Adium از دست رفت، فکر می‌کنید امکان ریکاور کردن آن و بازیافت فایل های آرشیو وجود داره؟ با توجه به اینکه به‌صورت Xml آرشیو می‌شه؟!!
Mazdak

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 17:29

اگر بصورت ایمیج Toast باشه، ممکنه بدرد بخوره، یعنی با استفاده از آن ایمیج یک دیسک دیویدی تهیه کنی. این که این کپی احتمالا از کپی چقد کار کنه، بایستی امتحان کنی تا ببینی.

در مورد آنیکس، من برای همین گفتم که "بعد از تهیهٔ بک‌آپ کامل" از آن استفاده کنید. Onyx برنامهٔ خوبیست اما باید در استفاده از آن مواظب بود. من متاسفانه مدتهاست از Adium استفاده نکرده‌ام و به آن وارد نیستم، اما اگر از تایم ماشین استفاده میکردی، الان میتوانستی بروی و هر چیز را که آن ناکار کرده پیداکنی و برگردانی سر جایش.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mazdak » 12 فوریه 2010, 17:39

چند وقت هست تایم ماشین اجرا نمی‌شه و error میده!
پیوست‌ها
Time Machine ERROR.png
Time Machine ERROR.png (16.86 KiB) - بازدید 12130 بار
Mazdak

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 17:50

هر وقت یک همچین چیزی پیش اومد، بایستی درستش کرد. ممکنه که هارد خارجیتون ایراد پیدا کرده باشه یا یک مشکلی با permission ها پیش اومده باشه یا یک چیزی شبیه این. در هر حال، بایستی درستش کرد. و اگر لازم شد یک بک‌آپ جدید گرفت. یعنی اول مشکلات هارد داخلی را برطرف کرد، بعد اگر درست نشد، هارد خارجی را فرمت کنید و یک بک‌آپ جدید درست کنید، اگر هم باز نشد و اگر حوصلهٔ رفع مشکل را نداشتید، بروید سراغ سوپر دوپر.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط eysun » 12 فوریه 2010, 17:54

ایلیا جان یک سوال
راجع به برنامه CrashPlan هم اطلاعاتی داری؟ میشه توضیحاتی هم راجع به اون بدی؟

بعد اینکه میشه TimeMachine رو طوری تنظیم کرد که از بعضی چیزها بک آپ نگیره؟!

مرسی
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط eysun » 12 فوریه 2010, 17:59

جواب سوال دوم را پیدا کردم خودم.
یک سوال دیگه ، از بک آپ تایم ماشید میشه برای برگردوندن Application ها استفاده کرد؟ اگر بله چطور؟
نماد کاربر
eysun

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 18:01

نه تا حالا اسمش رو هم نشنیده بودم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 12 فوریه 2010, 18:19

ایلیای عزیز ممنون که فعال هستی و وقت می‌گذاری و پاسخ می‌دهی
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 18:30

خواهش میکنم سعید جان.

جواب این سوال eysum را یادم رفت بگویم. بله اگر سیستم را دوباره ریختی، موقعی که برنامهٔ Migration Assistant بکار می‌افتد، میشود بک‌آپ تایم ماشین را انتخاب کرد و برنامه‌ها را هم برگرداند.

اگر شما هم مثل من محتاط باشید، هم مک‌آپ تایم ماشین را خواهید داشت و هم سوپر دوپر را. چون ممکن است به هر دلیلی یکی از اینها بازی در بیاورد، آنوقت همه چیزتان از بین نمیرود.

دیگر تا اخراجم نکرده‌اند باید بروم سر کارم…
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط eysun » 12 فوریه 2010, 18:43

تشکر فراوان از ایلیای عزیز
نماد کاربر
eysun

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان