انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Open Office و زبان فارسی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: پاسخ: Re: پاسخ: تایپ فارسی در اپن

پستتوسط Microsoft24 » 28 اکتبر 2009, 14:20

Ali.Samadi نوشته است:[نمایش]
با سلام، البته هردوشون از فارسی پشتیبانی میکنند.
من دو سه ماهی هست که فقط از اوپن آفیس استافاده میکنم. مشکل اقپن آفیس در پشتیبانیهایش از قلمهای مک هست. اگر شما قلمهایی را که بهنام تولید کرده و اینجا در دسترس هست نصب کنید، میتونید از اوپن آفیس هم استفاده کنید.

دوستان ، شرمنده ، جریان این قام ها چیه؟؟؟
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: تایپ فارسی د

پستتوسط saeidk » 28 اکتبر 2009, 15:06

اکر منظورتان از قام همان قلم یا فونت است. به صورت خلاصه تا آنجا که من می‌دانم رفتار مک در برخورد با فونت فارسی کمی با ویندوز فرق می‌کند. در خود فونت باید چیزی با عنوان aat هم باشد تا آنها به عنوان قلم فارسی شناخته شوند و حروف به صورت درست به هم بچسبد. در فونت سیستم یعنی geeza و قلمهای سری x که برای دریافت آنها می‌توانید به این جا مراجعه کنید:
http://wiki.irmug.com/index.php/قلمهای_سری_ایکس_نسخهٔ_۲
این موضوع وجود دارد در نتیجه در مک می توان در نئوآفیس با انتخاب این قلمها فارسی تایپ کرد.
امیدوارم آنچه نوشتم به دردتان بخورد
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 29 اکتبر 2009, 03:52

این قضیه هیچوقت راحت‌الهضم نخواهد شد!
بطور خلاصه اُپن‌آفیس همانیست که برای دیگر پلاتفرم‌ها ساخته شده است. البته روی پلاتفرم مک به خوبی پلاتفرم‌های دیگر کار نمی‌کند. ولی نکتهٔ مهم این است که از موتور متن خودش استفاده می‌کند که در همهٔ پلاتفرم‌ها یکی است. تکنولوژی این موتور متن با قلم‌های اُپن‌تایپ و خلاصه قلم‌های معمول روی پی‌سی سازگاری دارد.
نسخهٔ خلاصه شدهٔ اُپن‌آفیس که فقط برای مک ساخته شده است نئوآفیس نام دارد که از موتور متن اُپن‌آفیس استفاده نمی‌کند بلکه موتور متن خود مک را بکار می‌گیرد. در نتیجه با قلم‌های سازگار با مک هماهنگی دارد و نه با قلم‌های سازگار با پی‌سی.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 29 اکتبر 2009, 16:13

با سلام خدمت بهنام عزیز
اگر اپن آفیس برای مک همان موتور متن نسخه ویندوز را دارد پس چرا با فونتهای ویندوز روی مک درست کار نمی‌کند و حروف را از هم جدا می‌کند. یعنی فقط با فونتهایی کار می‌کند که aat دارند.جالب این که خود textedit که حتماً از موتور متن خود مک استفاده می‌کند. در لئوپارد با فونتهای ویندوز مشکلی ندارد.
ممنون
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Behnam » 30 اکتبر 2009, 02:15

والله چه عرض کنم. قدیم‌ها اپن‌آفیس با قلم‌های ویندوز درست کار می‌کرد! اشکال کارش هم کل کارکرد نرم‌افزار روی پلاتفرم مک بود و نه مشکل قلم. حالا شاید دو موضوع متفاوت در این امر دخیل افتاده‌اند. از یکسو اپن‌آفیس بنا بود که به پشتیبانی از یک تیم ویژهٔ سان مایکروسیستم برای مک بهبود یابد. شاید این نتیجهٔ این بهبودی است! از سوی دیگر سیستم عامل مک در نسخهٔ پلنگ برفی ظاهراً برای قلم‌ها باگ‌هایی دارد که هنوز رفع نشده اند. مثلاً قلم‌های OTF قابل شناسایی نیستند ولی اگر همان قلم‌ها را با پسوند TTF استفاده کنید کار می‌کنند! شاید این امور هم به این قضیه بی‌ربط نباشد.
اما اگر نئوآفیس می‌تواند از قلم‌های ویندوزی استفاده کند بخاطر این است که سیستم عامل مک از لئوپارد به اینطرف خود را با قلم‌های ویندوزی سازگار کرده است. نئوآفیس از خودش نطفهٔ موتور متن ندارد و از مال مک استفاده می‌كند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 30 اکتبر 2009, 15:06

با پوزش از بهنام عزیز
نکته آخر این که در اپن آفیس در لینوکس و ویندوز با قلهای فارسی مشکلی ندارد. ولی در مک و در آخرین نسخه هر دو ورژن و در لئوپارد با این قلمها مشکل دارند. در اپن آفیس حروف از هم جدا هستند و در نئوآفیس هم همانطور که در بالا گفتم وقتی قلمهای فارسی غیر aat را انتخاب می‌کنیم برنامه به جای آنها از همان جیزه سیستم استفاده می‌کند و در این مورد هم چندان با هم فرقی ندارند.
خیلی ممنون
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Behnam » 31 اکتبر 2009, 01:47

بقول معروف در قلم‌های سری ایکس لذتی است که در انتقام نیست!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Mazdak » 31 اکتبر 2009, 18:15

با کدوم می‌شه فارسی و انگلیسی همزمان تایپ کرد به‌طوری که ترکیب جمله به‌هم نریزه؟!
Mazdak

پست‌ها : 113

پستتوسط REZAgh » 31 اکتبر 2009, 19:01

سلام لطفا یکی هم به ما بگه چطور میشه در برنامه پیج page از داشتن فونت های متنوع لذت برد.
من در پیج تنها یک فونت فارسی دارم که آن هم به خوبی کار می کنه ولی نه سری x کار می کنه نه b.
تنها کسانی که انسان را می شناسند می توانند برایش کار کنند- زمان بهترین حکم را خواهد کرد
نماد کاربر
REZAgh

پست‌ها : 54

پستتوسط afshin » 31 اکتبر 2009, 19:01

دوستان ديدم اينجا بحث در مورد فونت فارسي هست . خواستم بپرسم روي پلنگ برفي كدوم يكي از اين برنامه ها ( ورژن نهاييشون ) بهتر جواب ميده براي تايپ انگليسي و فارسي با هم :
neo office 3.0.1 -open office 3.1.1 - iwork 09 - microsoft word 2008 - mellel 2.7
MacBook 13.3" - 2.4 GHz
iPhone 3gs 16g Black
نماد کاربر
afshin

پست‌ها : 33

پستتوسط Ilia » 31 اکتبر 2009, 19:30

تا جایی که من میدانم این برنامه‌ها با فارسی تایپ کردن مشکل ندارند:
mellel, Neo Office، Bean و Text Edit. همچنین نسخه‌های خاورمیانهٔ برنامه‌های دوبی (ME).این برنامه‌ها با فونت‌های بهنام بخوبی کار میکنند.

همینطور از قرار Open Office هم با فونتهای بهنام مشکلی ندارد. راستی Swift Publisher هم برنامهٔ دیگری است که فارسی را ساپورت میکند.

بقیه فارسی را ساپورت نمیکنند. در آنها باید از XMary که یکی از دوستانمان در ایرماگ درست کرده است (با فونتهای مخصوص آن که فونتهای مریم هستند) استفاده کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: تایپ فارس

پستتوسط afshin » 01 نوامبر 2009, 00:14

Ilia نوشته است:[نمایش]
تا جایی که من میدانم این برنامه‌ها با فارسی تایپ کردن مشکل ندارند:
mellel, Neo Office، Bean و Text Edit. همچنین نسخه‌های خاورمیانهٔ برنامه‌های دوبی (ME).این برنامه‌ها با فونت‌های بهنام بخوبی کار میکنند.

همینطور از قرار Open Office هم با فونتهای بهنام مشکلی ندارد. راستی Swift Publisher هم برنامهٔ دیگری است که فارسی را ساپورت میکند.

بقیه فارسی را ساپورت نمیکنند. در آنها باید از XMary که یکی از دوستانمان در ایرماگ درست کرده است (با فونتهای مخصوص آن که فونتهای مریم هستند) استفاده کنید.

ممنون ایلیا جان . میشه لطف بکنی بگی از نظر کارکرد و قابلیت ها و راحتی استفاده کدومشون بهترن ؟
MacBook 13.3" - 2.4 GHz
iPhone 3gs 16g Black
نماد کاربر
afshin

پست‌ها : 33

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: تایپ فارس

پستتوسط Behnam » 01 نوامبر 2009, 02:01

REZAgh نوشته است:[نمایش]
سلام لطفا یکی هم به ما بگه چطور میشه در برنامه پیج page از داشتن فونت های متنوع لذت برد.
من در پیج تنها یک فونت فارسی دارم که آن هم به خوبی کار می کنه ولی نه سری x کار می کنه نه b.
پیوست‌ها
Picture 1.png
Picture 1.png (55.34 KiB) - بازدید 15142 بار
نماد کاربر
Behnam

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: تایپ

پستتوسط Ali.Samadi » 01 نوامبر 2009, 14:39

یک برنامه هم بود که در انگلستان تولید میشد و اول قرار بود ۲۵۰ پوند قیمتش باشه. بعد ولی مجانیش کردن. برنامهه اول با فارسی مشکل داشت، بعدها مشکلش حل شد. متاسفانه اسمش یادم رفت. شاید یکی از دوستان خاطرش باشه.
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: تایپ

پستتوسط Ali.Samadi » 01 نوامبر 2009, 15:02

حالا یافتم. اسمش هست Desktop Publisher و دوباره پولیش کردن. البته الان دیگه فقط ۱۹،۹۵ دلار قیمتش هست.
این هم لینکشه:
http://www.metisinternational.com/
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان