انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

كارت هاي ويديوئي رو MAC

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

كارت هاي ويديوئي رو MAC

پستتوسط Mohammadamin » 04 اکتبر 2009, 16:01

من مي خواهم يك سيستم Mac Pro براي كار تدوين بخرم .
ولي نمي دانم آيا بايد كارت ويدئويي جداگانه هم براي اون بخرم .
منظورم كارت هاي كپچري است كه خودشان هم قابليت كار با نرم افزار هايي مثل Avaid رو دارند و كار پردازشي رو انجام مي دهند .
البته به صورت معمولي رو تصاوير SD كار انجام مي دهم ولي خوب كارهاي HD رو هم انجام مي دهم .

در ضمن آيا كارتهايي هم وجود داند كه با Final Cut كار كنند ؟
نماد کاربر
Mohammadamin

پست‌ها : 4

پاسخ: كارت هاي ويديوئي رو MAC

پستتوسط amirazizi » 04 اکتبر 2009, 18:17

اگر می خواهید با Avid کار کنید که دلیلی برای خرید apple وجود نداره , بیشتر کسانی که سویچ می کنند به خاطر وجود Final Cut .

اگر با Deck کار می کنید مثل Sony DSR 45 یا امثال اونها که همشون firewire یا همون ۱۳۹۴ رو دارند و مستقیم به Apple متصل می شوند . اگر deck داشته باشید از طریق اون از beta یا VHS هم می تونید capture کنید و نیاز به کارت اضافه ندارید.

تقریبا تمام کارها توی Final Cut برای تصاویر HD هم real time دیگه SD که بماند.

به نظر من اگر می خواهید کار تدوین و Motion Graphic انجام بدید iMac بخرید .

Mac Pro فقط برای کسانی که کارهای خیلی سنگینی دارند مثل 3D و امثال اونها .

برای کار تدوین HD و ... iMac کاملا جوابگوست . کارت ( هر چند که اصلا نیازی نیست )‌هم برای Mac هست و AJA , Kona , Black Magic , Matrox Portable بعضی از اونها هستند .

اگر در مورد کارهایتان دقیقتر توضیح بدید شاید بتونم بهتر راهنمایی تون کنم.
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط sadeghi » 05 اکتبر 2009, 12:40

سلام
من نیاز به یک دستگاه (یا راه حل) دارم که بشه سیگنال آنالوگ (مثلا VHS ) را روی iMac هم با فرمتی مثل mpeg2 هم با فرمت DV AVI کپچر کرد. دنبال کارت خیلی حرفه‌ای نیستم اما چیزی می‌خواهم که کیفیت بالایی داشته باشه و رنگها و رزولوشن تصویر رو حفظ کنه. ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 05 اکتبر 2009, 15:42

نمیدانم که این آنجا گیر می‌آید یا نه. Roxio این را برای همین منظور شما ساخته است:
http://www.roxio.com/enu/products/easy- ... rview.html

در دو مدل می‌آید یکی برای مک و یکی برای پیسی. مکش کمی گرانتر است. Toast Light هم با آن می‌آید.

مشابهش هم از شرکتهای دیگر هست.
پیوست‌ها
VHS2DVD_Snap.png
VHS2DVD_Snap.png (56.41 KiB) - بازدید 20815 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط amirazizi » 05 اکتبر 2009, 21:48

اگر می خواهید VHS رو تبدیل کنید این دو تا کاملا جواب می دن .

http://www.ecost.com/detail.aspx?edp=34 ... DDI%20Link

http://www.ecost.com/detail.aspx?edp=34 ... DDI%20Link

۱۵۰ - ۱۸۰ هستند .

پیشنهاد ایلیا هم جالبه ولی کلا قطعه هایی که با Firewire به سیستم وصل می شن بهتر از USB هستند . این دو مدل هر دو Firewire هستند و خوب کار می کنند.

در ضمن شما تو Mac یا بهتر بگم در imovie , Final Cut نه MPEG می تونید Capture کنید نه DV AVI.

MPEG که کلا فقط فرمت FINISHING است و نه Working و اصلا تو کلاس Codec هایی که برای کار استفاده می شن نیست . فقط باید با اون خروجی بگیرید.
amirazizi

پستتوسط sadeghi » 06 اکتبر 2009, 14:38

ممنونم از راهنمایی هر دو. امیر آقا این دستگاه‌ها در ایران جایی پیدا می‌شوند. ضمنا می‌شه بگید در مک با چه فرمتی باید کپچر کرد؟

خیلی ممنون.

محسن
sadeghi

پستتوسط amirazizi » 06 اکتبر 2009, 21:46

بستگی داره به چیزی که دارید Capture می کنید .

تو Final Cut Pro اگر DV PAL یا VHS باشه , باید Quick time Movie DV PAL تنظیم کنید و Capture کنید .

iMovie که خودش تنظیم می کنه و نیاز به کار دیگه ای نداره .

برای خرید کارت هم باید تشریف ببرید بازار رضا چند تا فروشگاه اونجا هستند که چندین مدل کارت دارند و فکر کنم بعضی هاشون به Mac می خوره .

پاساژ ایران و پایتخت هم سر بزنید بد نیست ولی تو این زمینه خاص بازار رضا بهتره .

مطمئن نیستم تو ایران مدل هایی رو که من پیشنهاد کردم باشه ولی احتمالا چیزی تو همین کلاس برای Mac دارند.
amirazizi

پستتوسط Ilia » 06 اکتبر 2009, 23:40

امیر جان متشکر از اطلاعات مفیدت.

من چندین سال قبل یکی از همین‌ها که شما معرفی کرده‌ای را گرفته‌ام. برای دوستانی که فقط قصد دارند که نوارهای VHS شان را تبدیل به فایل دیجیتال بکنند و الزاما قصد تدوین و تغییر و غیره را ندارند، میتوانند از نوع دیگری از سخت‌افزارها که بصورت هاردوری فیلم را دیجیتال و فشرده کرده و تتیجهٔ آنرا معمولا بصورت MPG4 روی کامپیوتر یا در بعضی مدلها حتی روی مموری کارت ضبط میکند استفاده کنند.

این کار یک خوبی داره و آن این است که به کامپیوترتان فشار وارد نمیکند. مثال این محصولات مثلا این است:
http://www.elgato.com/elgato/na/mainmen ... t1.en.html

این شرکت محصولات دیگری هم دارد که این کار را میکنند اما این ارزانترینشان است.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 07 اکتبر 2009, 12:55

ممنونم از هردوی شما. کیفیت این محصولات roxio و elgato چطور است؟ تصویر را تار یا شطرنجی نمی کند؟
sadeghi

پستتوسط Ilia » 07 اکتبر 2009, 14:40

من از هیچکدام اینها استفاده نکرده‌ام اما باید که خوب باشند. اما اینها هم که خوب باشند، فیلم‌های معمولی VHS خودشان کیفیت بسیار پایینی دارند که مخصوصا روی مانیتورهای LCD کامپیوتر خواهی دید که چه افتضاحی هستند حتی وقتی که خیلی خوب هم کپچر شوند.

اما من حدس میزنم که کیفیت اینها بد نباید باشد. برای همین کار درست شده‌اند. اگر از آن دستگاه‌ها که امیر توصیه کرد استفاده کنی، هر ساعت ویدئویی که با DV ضبط کنی حدود ده گیگ روی کامپیوترت جا میگیرد (دقیقش را یادم نیست، حدسی میگویم). کیفیتش بالاست و از iMovie هم میتوانی با آنها استفاده کنی. آن که من اول از Roxio هم معرفی کردم، همینطور است، اما برای کپچر کردن از Toast استفاده میکند. اما همانطور که امیر گفت FW نیست. اگر روی اینترنت بگردی حتما review از آنها را پیدا خواهی کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط amirazizi » 08 اکتبر 2009, 04:27

محسن جان , کاملا حق با ایلیا است . اینقدر تصویر VHS خرابه که نیاز به تعریف نداره .

در ضمن استاندارد پخش شدن نوارهای VHS خوب ۳۰ باره یعنی بعد از ۳۰ بار دیدن توی ویدئو تصویر به شدت تخریب شده که مورد نوار های متوسط ۱۰ باره .

اگر فیلم خانوادگی دارید که VHS هست و می خواهید Capture کنید فقط زمان Capture بگزارید توی ویدئو و پخش کنید . چون دیدن چندین باره با ویدئو باعث از بین رفتنش می شه.

تصویری که کارت هایی مثل Elgato یا Roxio بهتون می دن تار یا شطرنجی نیست ولی فقط باید تدوین بشوند و روشون نمی تونید کار بکنید یعنی مثلا اصلاح رنگ یا Chroma key.

با کارت هایی توی این کلاس ها Chroma key بکنید فاجعه می شه و مهم ترین دلیل تفاوت قیمتشون توی همینه . کارت هایی که Image Fidelity دارند و می تونند کیفیت تصویر رو حفظ کنند توی کلاس حدود ۱۰۰۰ دلار و بالاتر هستند .

Capture هر ساعت تصویر DV توی PC می شه ۱۲ گیگ که Microsoft DV AVI

توی Mac می شه ۱۵.۷ گیگ و کیفیتش یک کمی بهتره .
amirazizi

Re: پاسخ: كارت هاي ويديوئي رو MAC

پستتوسط Mohammadamin » 10 اکتبر 2009, 12:50

amirazizi نوشته است:[نمایش]
اگر می خواهید با Avid کار کنید که دلیلی برای خرید apple وجود نداره , بیشتر کسانی که سویچ می کنند به خاطر وجود Final Cut .

به نظر من اگر می خواهید کار تدوین و Motion Graphic انجام بدید iMac بخرید .

Mac Pro فقط برای کسانی که کارهای خیلی سنگینی دارند مثل 3D و امثال اونها .

برای کار تدوین HD و ... iMac کاملا جوابگوست . کارت ( هر چند که اصلا نیازی نیست )‌هم برای Mac هست و AJA , Kona , Black Magic , Matrox Portable بعضی از اونها هستند .

اگر در مورد کارهایتان دقیقتر توضیح بدید شاید بتونم بهتر راهنمایی تون کنم.

كارهايي كه انجام ميدم اكثرا با دوربين Panasonic AJ-HPX3000 و دوربين حرفه اي كه دوربين اصلي هم هست RED one كه با رزولوشن 4K با هاش كار هارو انجام ميديم .
البته كارهاي SD هم از اطراف مي گيريم . كه با دوربين Md10000 Panasonic و .... گرفته شده .
دليل اصلي كه مي خوام به Mac سوئيچ كنم هم به خاطر Final Cut هست .
البته imac شايد بتونه ولي فكر نمي كنم بعدا بشه اون رو ارتقاء داد .
دليل ديگه اي كه Mac Pro رو انتخاب كردم به خاطر قابليت چند گرافييكي هم هست و اينكه بهتر ميشه اون رو ارتقاء داد.
نماد کاربر
Mohammadamin

پستتوسط amirazizi » 10 اکتبر 2009, 17:19

شما داشتید از  VHS صحبت می کردید یک دفعه رفتیم سراغ RED 4K and Panasonic HVX 3000

هر سه شرکت Sony , Red , Panasonic کار کردن با Final Cut رو پیشنهاد می کنند.

برای Panasonic P2 یک قابلیت جدیدی تو Final Cut 7  اضافه شده که می تونه براتون خیلی جذاب باشه و اون Native شدن Codec اصلی P2 یعنی AVC Intra است . دیگه نیاز به تبدیل نداره و عالی کار می کنه.

اگر از اول می گفتید کارتون اینقدر سنگینه من به هیچ وجه iMac رو توصیه نمی کردم ولی صحبت سر VHS بود ؟؟

برای Panasonic P2 هر کدام از مدل هاش مثل همینی که شما دارید iMac هم جوابگوست و به بهترین شکل ممکن کار می کنه .

اما برای Red مخصوصا 4K باید حتما Mac Pro داشته باشید , می تونید توی Final Cut از Prores استفاده کنید ولی اگر بخواهید از Red Code استفاده کنید Mac Pro لازمه.

با توجه به اطلاعاتی که دادید فکر می کنم بهتر باشه Mac Pro بخرید چون iMac اصولا سیستم خانگی است نه حرفه ای .
amirazizi

پستتوسط Mohammadamin » 12 اکتبر 2009, 01:14

خودم هم به همين نتيجه رسيدم كه Imac نمي تونه جواب كار منو رو بده .
من صحبتي از VHS نكردم بلكه دوستان در بالا يه چيزهايي گفته بودند و مثل اينكه به نتيجه درستي هم نرسيدن !

حالا موندم كه آيا Mac 8 core بگيرم يا Quad Core ؟
البته خودم فكر مي كنم 8 Core با 16GB Ram بگيرم . نظر شما چيه ؟
در مورد ساپورت AVC intra هم خوشحالم كردي چون يك مرحله كار ديگه لازم نيست انجام بشه !.
اما يه چيز ديگه . در مورد Final Cut كدوم نسخه بهترين و كاملترين اش هست ؟ قيمت اش چنده ؟
نماد کاربر
Mohammadamin

پستتوسط amirazizi » 12 اکتبر 2009, 01:48

اگر بخواهید 8 Core بگیرید که حتما باید ۱۶ گیگ رم داشته باشید البته اجباری نیست ولی بهترین سرعت رو زمانی از سیستم می گیرید که برای هر Core در سیستم ۲ گیگ رم داشته باشید .

پایین تر هم کار خوب کار می کنه ولی ایده ال نیست.

Final Cut 7 بدون تردید بهترین انتخاب ممکنه است . اگر در ایران زندگی می کنید که دیگه می دونید چه کاری باید کرد. DVD آموزشی فارسی اش هم هست .

اگر در خارج از ایران هستید . Final Cut Studio 3 که Final Cut 7 هم توش هست که ۱۳۰۰ دلاره.
amirazizi

بعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان