انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پاسخ: باطری

پستتوسط pooriya » 02 فوریه 2009, 20:02

با سلام خدمت دوستان عزیز
من وقتی لپ تاپ رو میزنم به شارژ وقتی ۱۰۰٪ میشه بعد از چند وقت با وجود این که تو شارژه میشه ۹۹٪ دلیل این چیه؟
aluminium macbook 2.4 intel core 2 duo ,RAM 2G DDR3,mac os x10.5.6,ADSL+2
نماد کاربر
pooriya

پست‌ها : 49

پستتوسط Behnam » 03 فوریه 2009, 04:30

تکنولوژی ساخت باتری‌ها خیلی پیچیده هست و نوسانات از هزار و یک چیز می‌تواند باشد. از دمای محیط گرفته تا دمای خود باتری (که وقتی شارژ می‌شود داغ می‌شود و وقتی پر می‌شود شروع می‌کند به خنک شدن) و رطوبت و غیره و غیره. خلاصه اینکه اینقدر نگران آن یک درصد نباش!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 فوریه 2009, 20:13

پوریا جان ۹۹درصد ماندن به این خاطر است که باطری بعد از شارژ شدن تا به زیر ۹۶درصد نرسد دوباره شارژ نمی‌شود. فکر کنم به خاطر جلوگیری از خراب شدن باطری است.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

کمک

پستتوسط moshtaba_g » 28 آوریل 2009, 00:34

سلام
یکی از دوستان من یک مک بوک داره که سیکل باطریش هنوز به ۱۰۰ تا هم نرسیده.
تا شارژر رو از دستگاه جدا می کنه دستگاه خاموش میشه و به محض اینکه دوباره وصل میکنه باطری ۱۰۰٪ میشه . عملاَ سیستم یه سره با برق شده.
کسی نظری داره که چه باید کرد؟ 
Macbook Pro3,1 (2.4 GHz) Ram 3GB-OSX10.6.6-DSL
apster/\/
نماد کاربر
moshtaba_g

پست‌ها : 31

پستتوسط imanzareh » 01 ژوئن 2009, 22:04

سلام
مشکل هم من تقریبا شبیه مشکله farhadv هست
چند روز پیش متوجه شدم که مک بوک فول شارژ نمی‌شه و ۹۹% ثابت می‌شه، خیلی‌ هم زود شارژ خودشو از دست میده و امروزم وقتی شارژش به تقریبا ۳۰% میرسید خاموش میشد!
اینطور که متوجه شدم باید عوضش کنم ولی‌ می‌خوام بدونم دلیلش چیه؟ چون هنوز ۱ سال نشده که مک بوک رو خریدم سیکلش روی ۱۳۰ هست و سلامتشم ۱۵%!!
درضمن امروزم دیدم اصلا شارژ نمی‌شد، اون بالا هم نوشته بود not charging
می‌شه گفت که به خاطر ویندوز اینطوری شده؟ چون این اواخر زیاد ازش روی این استفاده کردم!
ممنون
imanzareh

پست‌ها : 8

پستتوسط Pooria Azimi » 02 ژوئن 2009, 06:20

http://www.apple.com/batteries

کمی توضیحات داره در مورد باطری محصولات اپل.

اطلاعاتشم به نظر من مفید بود...
یه سری راهکار داده برای جلوگیری از این مشکلها که دوستان هم اشاره کردند. خیلی جالب، یه Reminder برای iCal هم داره که ماهی یک بار بهتون پیغام می ده "بذار شارژ مک بوکت تموم شه" تا باطریش خراب نشه و از عمرش کم نشه !!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Moha » 18 سپتامبر 2009, 21:21

باتری من همش داره میگه Replace Soon و iState سایکل را ۵۶۶ اعلام میکنه به نظر شما چقدر از عمر باطریم مونده؟ و آیا ممکنه که باطریم خراب بشه و به کامپیوترم صدمه بزنه؟
Isfahan/Tehran
MacBook pro 2.4 Intel Core 2 Duo(early 2008)
Mac OSX 10.6.6
Moha

پست‌ها : 87

Re: پاسخ: باطری

پستتوسط goldingname » 18 سپتامبر 2009, 21:36

Moha نوشته است:[نمایش]
باتری من همش داره میگه Replace Soon و iState سایکل را ۵۶۶ اعلام میکنه به نظر شما چقدر از عمر باطریم مونده؟ و آیا ممکنه که باطریم خراب بشه و به کامپیوترم صدمه بزنه؟

فکر کنم عمر مفیدش ۴۰۰ دوره. که البته مکبوک جدیدا شده ۱۰۰۰ دور.
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پست‌ها : 122

پاسخ: Re: پاسخ: باطری

پستتوسط Moha » 19 سپتامبر 2009, 21:27

مثلاْ برای یک سال دیگه کار میکنه؟
Isfahan/Tehran
MacBook pro 2.4 Intel Core 2 Duo(early 2008)
Mac OSX 10.6.6
Moha

پست‌ها : 87

پستتوسط amirazizi » 20 سپتامبر 2009, 01:41

اصلا بعید نیست از Snow Leopard باشه .

اگر تازه خرید کردید و درست باطری رو خالی می کنید و بعد recharge می کنید جای نگرانی نداره و مشکلتون ممکن در update بعدی حل بشه.
amirazizi

پست‌ها : 482

Re: پاسخ: Re: پاسخ: باطری

پستتوسط Ilia » 20 سپتامبر 2009, 18:12

مثلاْ برای یک سال دیگه کار میکنه؟

اگر واقعا نزدیک ۶۰۰ دفعه خالی و شارژ شده باشه، احتمالا داره به اواخر عمرش نزدیک میشه. البته یکشبه که کارش تموم نمیشه. بتدریج زمان نگه داشتن شارژش کم و کمتر میشه. از قرار شما عادت داشتی خیلی رو باطری ازش استفاده میکردی که به این زودی به سیکل پانصد و خورده‌ای رسیدی.

یواش یواش پولهات رو جمع کن تا هر وقت که خودت دیدی دیگر زمان استفادهٔ باتری از مثلا یک ساعت یا سه ربع پایینتر اومد عوضش کنی. من وقتی مکبوک‌پرو‌ام را داشتم، تا وقتی مجبور نبودم از آداپتورش جدایش نمیکردم. ولی خب این نحوهٔ استفاده، بستگی به نیاز شما داره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: پاسخ: باطری

پستتوسط Pooria Azimi » 24 سپتامبر 2009, 17:11

این پست چند دقیقه پیش در TUAW زده شد که فکر می‌کنم مربوط به مشکل شما هم بشه و به‌نظر می‌رسه نباید نگران باشید و این ایراد از آقای پلنگ‌برفیه، نه باطری شما:

http://www.tuaw.com/2009/09/24/10-6-fal ... think-not/

البته، شایدم این‌جوری نباشه چون مشکل شما Replace Soon ـه و مشکل اون‌ها، Service Battery . با این حال چون شما هم با آپگرید به اسنولپرد به این مشکل دچار شده‌اید، احتمالاً سرچشمهٔ هر دو مشکل یکیه.

الآن دقیقاً نهایت زمان استفادهٔ باطری شما چقدره؟ یعنی از وقتی که ۱۰۰٪ شارژه، تا وقتی که بره توی Sleep ؟
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

پستتوسط afshin » 05 اکتبر 2009, 15:21

من يه سئوال ساده و شايد احمقانه دارم . :blush: چون جواب های متنوعی شنيدم نميدونم کدوم درسته .

اصولا در حين استفاده از لبتاپ در محلی که دسترسی به برق داريم . کدوم گزينه برای عمر بيشتر باتری بهتره :

1- استفاده کامل از شارژ باتری و دوباره شارژ کردن آن پس از اتمام شارژ .
2- استفاده از برق (منظورم اينه اگه شارژ باتری پر هم شد باز هم به برق وصل بمونه)

و اينکه آيا موقعی که باتری کامل شارژ ميشه و به برق وصله ميمونه هی داره شارژ و دشارژ ميشه تو درصد 99 يا نه ديگه به باتری کاری نداره.  

ممنون  
نماد کاربر
afshin

پست‌ها : 33

پاسخ: سئوال درباره باتری لبتاپ

پستتوسط Pooria Azimi » 05 اکتبر 2009, 22:43

این دقیقاً سوال من هم هست و من هم انقدر جوابهای متنوع شنیده‌م، واقعاً جوابشو نمی‌دونم. مخصوصاً این باطری‌های جدید ۱۰۰۰ سیکلهٔ اپل که انگار فرق داره و بعضی‌ها می‌گن بهتره به محض شارژ شدن، از برق بکشی و بعد تا خالی شدنش، بدون بر باهاش کار کنی!

ولی همین چند روز پیش در یک وبلاگ معتبر (درست نمی‌دونم کدومش بود، یکی از ۴-۵ وبلاگ مربوط به اپل که می‌خونم ) نوشته بود که بهتره از برق استفاده بشه. اما نه افراط بشه نه تفریط. یعنی نه این که ۲ هفتهٔ تمام از برق اتفاده بشه، نه. هر هفته حداقل یک یار شارش تا زیر ۲۰-۳۰ درصد برسه و هر دو هفته یک بار هم باطری انقدر کم بشه که هشدار low battery بده. و فرموده بود که از رقم cycle مربوط به باطریتون نترسید! این عدد دوست شماست :-) و نوشته بود که در موقع شارژ، وقتی یک سیکل حساب می‌شه که باطری زیر ۵۰ درصد باشه و ۵۰ درصد شارژ بشه (یعنی اگر ۳۲ درصد بوده، وقتی به ۸۲ درصد می‌رسه یه سیکل حساب می‌شه )
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پاسخ: سئوال درباره باتری لبتاپ

پستتوسط Ilia » 05 اکتبر 2009, 23:00

افشین جان جواب این سوالات رو دوستان قبلا مفصل داده‌اند، بگردی پیدا میکنی.

۱- اگر به برق دسترسی داری، وصلش کن به برق شهر. اما هر دو هفته یا ماهی یکبار بگذار کاملا خالی شود بعد کاملا شارژش کن.
۲- وقتی پر شد بگذار به برق وصل بمونه.
۳- بهش کاری نداشته باش. چند در صد باقیمونده رو اپل خودش شارژ نمیکنه تا باتریت خراب نشه.
۴- سوالاتت هم احمقانه نبود. :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان