انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نسخهٔ دوم قلم‌های سری X

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پا

پستتوسط Behnam » 25 مارس 2009, 02:25

زاویه را دو درجه کم می‌کنم. لاتین را دست نخواهم زد. فارسی را کمی کوچک خواهم کرد. که این خود فاصلهٔ خطوط را بیشتر می‌کند. اما اگر تو آن چیزی که ایرماگ نشان می‌دهد برای فاصلهٔ خطوط معیار قرار می‌دهی اشتباه می‌کنی. این فاصله طرح صفحه‌بندی ایرماگ است که فاصله را کم می‌کند. دست‌کم روی سفاری من.
x hight بزرگ اصلاً با فارسی جور در نمی‌آید. می‌شود همان Arial و Helvetica. مشکل آنها سان سریف بودن نیست، x hight است. قلم‌های سریف معمولاً x hight کوچکتری دارند. این باعث می‌شود که متن لاتین دور کرسی فارسی متمرکز شود و توازن بهتری ایجاد کند. زیرا لاتین زیر کرسی چیز زیادی ندارد.
من نازکی جانبی این حروف را دوست دارم. آن را از یک سریف ژنریک مثل تایمز متمایز می‌کند.
البته من بهتر نمی‌دانم. ولی خُب باید کاری کنم که به مذاقم بچسبد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 25 مارس 2009, 03:25

من میدانم که هر چه بنظر من بیاید را قبلا شما کلی باهش سر و کله زده‌ای.

در مورد leading, بله معیار من ایرماگ بود. اگر اینطور است شاید بجای کوچک کردن فارسی بهتر باشد که انگلیسی را بزرگ کنی. من از زر برای دیدن تمام صفحات فارسی وب استفاده میکنم که بنیادشان بر تاهومای مادر به خطاست! :-)

یک سوال؛ آیا صفر قدیمی را بکلی از فونت حذف کرده‌ای؟ آیا میشود آن و این صفر توخالی را با هم داشت؟ مثلا key pad یکی را بزند و معمولی آن‌یکی را؟

سوال دیگر؛ چرا قلم بولد زر کلا با قلم نازک آن اینقدر متفاوت هستند؟ این دو انگار از دو type face متفاوت هستند.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 25 مارس 2009, 03:50

من هم فکر می‌کنم که در ابتدا این بولد از جای دیگری به زر اضافه شده است چون ایراد من به این بولد هم همین بود. یادم هست که من اصلاً می‌خواستم این بولد زر را عوض کنم. یک بولد خودم بر مبنای نرمال آن بسازم و این را به عنوان «Black» به گزیده‌ها اضافه کنم. حالا درست یادم نیست چه شد. فکر کنم بولد جالبی از کار در نیامد. این یادم هست که بخاطر ویندوز، من به همین چهار نوع معمولی و ایتالیک و بولد و بولد ایتالیک محدود شده بودم و نهایتاً آن را دوباره به زر برگرداندم. احتمالاً اگر آن را بر می‌داشتم علی صمدی کلهٔ مرا می‌کَند چون این زر را بخاطر بولدش دوست دارد. لاتین معادلی هم که برایش پیدا کردم Black است و نه Bold!
صفر قدیمی در typography مک به عنوان گزیده در دسترس است. در OT هم قرار بود که در دسترس باشد ولی روی Mellel من که کار نمی‌کند. اگر کسی در این مورد خبری دهد ممنون. باید در stylistic set-01 باشد که Mellel آن را ندارد.
منطق من این بود که چون صفر کلاسیک در درون متن جلوهٔ بهتری دارد و کسانی که به جلوهٔ متن اهمیت می‌دهند معمولاً از ابزاری با کنترل بیشتر استفاده می‌کنند، این است که بهتر است این صفر گرد را پیشفرض قرار دهم که کاربرد عمومی‌تری دارد و آن صفر کلاسیک را به نرم‌افزارهای مجهزتر واگذارم. اما دستیابی آن با key pad ممکن نیست چون هروقت که از کلید سخن بگویی، از یک کُد متمایز سخن گفته‌ای و این صفر همان صفر است و کُد متمایزی نمی‌تواند داشته باشد.
غریزهٔ آگاه و ناخودآگاه من به این سو می‌رود که مدام به همه بگویم که میان قلم من و تاهوما باید یکی را انتخاب کرد!
نماد کاربر
Behnam

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: اش

پستتوسط Ahmad » 25 مارس 2009, 23:17

[quote="Reza.Yeganeh"
راستی این فارسی‌تک هنوز پروژه زنده‌ای است؟[/quote]

سلام رضا

لینک زیر را چند شب پیش بهنام برایم فرستاد. به آن نگاهی بینداز شاید به دردت بخورد.

احمد

http://wiki.parsilatex.org/index.php/نصب_زی%E2%80%8Cپرشین_در_لینوکس_و_مکینتاش
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 26 مارس 2009, 03:14

نسخهٔ تعدیل شدهٔ زر (version 8 build 2) بارگذاری شد.
راستی متوجه شدم که قلم XB Niloofar ستاره گرفته است! یعنی تعداد توزیع از مرز پانصد گذشته است. معمولاً تعداد بارگیری قلم‌های من به مرور زمان افزایش می‌یابد و هر قلمی که زودتر عرضه شده است بیشتر توزیع شده است. اما نیلوفر تعداد بارگیری خود را به قلمی که چهار ماه زودتر از آن عرضه شده بود رسانده است!
... نمی‌توانم بگویم که غافلگیر شدم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 26 مارس 2009, 22:24

بهنام جان راستش این صفر توخالی فقط در ریاضی‌نویسی کاربرد دارد. به نظرت نباید برعکس باشد؟ حرف ایلیا در مورد سریف بودن لاتین‌ها درست است، اما راستش یاد قلم‌های چینی می‌افتم که لاتین‌شان چشم‌نواز نیست!
این بولد زر از سؤالات فراموش‌شده من هم بود، سپاسگزار از توضیح.
احمد جان ممنون، آن لینک را دیدم. دستش درد نکند به خصوص که بر خلاف بقیه روی مک هم نصب می‌شود.
Reza.Y

پست‌ها : 435

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re:

پستتوسط Behnam » 27 مارس 2009, 02:25

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
بهنام جان راستش این صفر توخالی فقط در ریاضی‌نویسی کاربرد دارد. به نظرت نباید برعکس باشد؟
خُب من کلاً صفر گرد نگذاشته بودم چون صفر کلاسیک بهتر است. این دیدگاه من بود. شاید هم به قول تو صفر ریاضی را بگذارم بصورت گزینه در آینده.
ولی اهمیت صفر کلاسیک روی کاغذ است. روی اکران، ما در همین ایرماگ شاهد بد شمرده شدن صفرهای یک رقم بزرگ یا نامناسب بودن نوشتن نسخه‌های مختلف یک نرم‌افزار بوده‌ایم.
حالا به این مدتی اجازهٔ زندگی بدهیم تا ببینیم نتیجه چه خواهد بود. شاید بشود نوشت مک OS ۱۰.۴.۱۱ یا سیستم عامل مک ۱۰.۴.۱۱
این از حالت قبلی بهتر نیست؟
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Mahmood.Amintoosi » 29 مارس 2009, 18:42

سلام، اون روزی که حراجی برای ایتالیک به چپ یا راست گذاشته بودید من نبودم وگرنه بالاترین قیمت را برای ایتالیک به چپ پیشنهاد می‌دادم. (:
من از یکی از دوستانم که مدرک «عالی» از انجمن خوشنویسان ایران دارد در مورد متمایل به راست یا چپ بودن فارسی نظرخواهی کردم و وی هم نظر ایلیا را در مورد متمایل به راست بودن تایید کرد. و البته به همین دلیل به نظرم تمایل به چپ برجسته‌تر است و آنرا بیشتر می‌پسندم.  
ظاهراً نظر کلی دوستان با ایتالیک به راست است.
آقا بهنام نمی‌شود برای امثال من که چپی هستند، حالتی از فونت با ایتالیک به چپ و با نامی جدید مثلاً «ایرانیک» داشته باشید که ما هم خوشحال باشیم؟ گرچه که به این ترتیب باید در هنگام استفاده از این حالت باید آن را به صورت صریح مشخص کنیم و به عنوان مثال در زی‌پرشین (لاتک فارسی که احمد آقا لینکش را دادند) اگر از \em استفاده کنیم به صورت معمول حالت ایتالیک انتخاب می‌شود.
نماد کاربر
Mahmood.Amintoosi

پست‌ها : 9

پستتوسط Behnam » 29 مارس 2009, 19:16

شدنی بودنش شدنی است. می‌توان صد حالت مختلف را به یک بستهٔ قلم اضافه کرد. اما آن حالت‌ها در دسترس عموم نخواهند بود زیرا تنها حالت‌های بولد و ایتالیک و بولد-ایتالیک در نرم‌افزارهای مصرف عموم پشتیبانی می‌شوند.
زحمتش هم زیاد نیست مشروط بر اینکه هنگام ساختن قلم در فکر آن باشم. حالا در قلم‌هایی که از این به بعد در دست ساخت دارم می‌توانم این را در نظر داشته باشم.
به دلیل اینکه قلم‌های من لاتین هم دارند (و باید داشته باشند) من از سازش کنونی راضی هستم. ۱۲ درجه برای لاتین و ۲۰ درجه برای فارسی. در مورد وضع صفر گرد در حالت پیشفرض هنوز مطمئن نیستم.
حالا من دارم روی قلمی کار می‌کنم که قبلاً بر اساس جیزهٔ مک ساخته بودم و روی هوا مانده است. می‌خواهم آن را بگونه‌ای بسازم که برای وِب بتواند آلترناتیوی برای تاهوما باشد. حالت ایتالیک به چپ را هم به آن اضافه خواهم کرد گو اینکه برای مصرف مورد نظر (در مرورگر) به کار نخواهد آمد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Mahmood.Amintoosi » 29 مارس 2009, 20:06

از لطف شما متشکرم.
به صورت معمول افراد با حالت متمایل به چپ آشنا نیستند. چه بسا با اینکار شما و آشنا شدن مردم، این حالت طرفداران زیادی پیدا نمود. البته همانطور که اشاره فرمودید در نرم‌افزارهای معمول قابل استفاده نخواهد بود، مگر آنکه متناظر با هر فونت یک فونت جدید با ایتالیک چپ داشته باشیم، که مشکلات خاص خودش را دارد.
نماد کاربر
Mahmood.Amintoosi

پستتوسط Behnam » 29 مارس 2009, 20:20

بله من این کار را برای «کیهان» کرده‌ام. برای انواع توخالی آن. مشکلات خودش را دارد. شاید بهتر بود اگر آنها را هم به خانوادهٔ کیهان اضافه می‌کردم که تنها روی مک و یا نرم‌افزارهایی چون InDesign قابل دسترس باشد.
مشکل عمده روی پلاتفرم PC است. نه من چندان تخصصی در OpenType دارم و نه نرم‌افزارهای مختلف OT را آنطور که باید و شاید پشتیبانی می‌کنند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 11 آوریل 2009, 03:01

قلم نسخ سادهٔ XB Khoramshahr را ساخته‌ام ولی قبل از قرار دادن آن در ایرماگ مدتی در صفحهٔ خودم می‌گذارم تا اگر اشکالی داشت و دوستان خبر دادند برطرف کنم.
من نسخه‌ای از خرمشهر را هم ساخته‌ام که خود را برای کامپیوتر به عنوان «تاهوما» معرفی می‌کند! این البته به درد کاربران ویندوز نمی‌خورد زیرا با تاهومای سیستم ویندوز تناقض ایجاد می‌کند. ولی برای کاربران مک (و احتمالاً لینوکس) که چشم دیدن تاهوما در صفحات وِب را ندارند و از ریزی قلم جایگزین سیستم مک چشمانشان آب آورده است، جایگزین مناسبی برای تاهوما با درشتی مناسب برای صفحات وِب فراهم می‌آورد.
کاربران ویندوز نباید از Tahomabuster استفاده کنند. ولی آنها نیز احتمالاً می‌توانند در مرورگر خود خرمشهر را بصورت دیفالت اختیار کنند یا بهتر، اگر بشود، برای مرورگر اسکریپتی بنویسند که تنها تاهوما را با خرمشهر تعویض کند و به دیگر قلم‌های سایت‌ها کاری نداشته باشد.
ضمناً برای خرمشهر نوع Oblique به چپ را هم اضافه کرده‌ام.
http://idisk.mac.com/behnam-Public?view=web
پیوست‌ها
Khoramshahr.png
Khoramshahr.png (81.46 KiB) - بازدید 14442 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 11 آوریل 2009, 10:31

این Oblique را هیچ برنامه‌ای در ویندوز پشتیبانی نمی‌کند
ممنون
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Mahmood.Amintoosi » 11 آوریل 2009, 12:13

سلام

حداقل با زی‌پرشین می‌توانید از این حالت استفاده نموده و لذت ببرید. برای توضیحات بیشتر به این پست مراجعه نمایید:
http://amintoosi.blogspot.com/2009/04/b ... _3360.html
البته قابل ذکر است که با اعلان مدیریت سایت زی‌پرشین، سایت مربوط به آن تا مدتی غیرفعال می‌باشد.

از آقا بهنام هم به خاطر زحمتی که کشیدند و حالت مورب به چپ را به این قلم اضافه نمودند تشکر می‌کنم.
اگر فرصتی داشته باشند و آنرا به قلمهای قبلی مانند نیلوفر و زر هم اضافه نمایند بسیار ممنون خواهم بود.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Mahmood.Amintoosi در 14 آوریل 2009, 10:23.
نماد کاربر
Mahmood.Amintoosi

پستتوسط Behnam » 11 آوریل 2009, 18:54

محمود جان ذوق و اشتیاق تو مرا تحت تأثیر قرار داد! اضافه کردن oblique به چپ هنگام به روز رساندن قلم زحمت زیادی ندارد و اگر قلمی به روز رسید آن را هم می‌توانم اضافه کنم. اما قبل از آنکه صدای بهنام اسفهبد در بیاید بهتر است که نام او را از سایت خودت برداری چون من او نیستم! من همین بهنام تنها هستم و اگر معرفی هم نکردی نکردی.
دیگر اینکه یادت نرود لینکی که برای خرمشهر گذاشته‌ای موقتی است و نسخهٔ نهایی وارد ایرماگ خواهد شد.

من امید داشتم که حالت‌های oblique روی ویندوز دست‌کم در InDesign قابل دسترس باشند که ظاهراً اینطور نیست. پس این می‌شود نوعی از نمایش قلم که خارج از مک تنها و تنها در زی‌پرشین قابل استفاده است که خُب این چندان خبر خوبی برای من نیست بویژه از این رو که هدف قلم‌های سری ایکس۲ این است که مصرف عمومی داشته باشند.

بویژه در مورد ساختن خرمشهر، مصرف عمومی ایدهٔ اصلی بوده است.
ما این قلم زر را ساختیم و قلم پیشفرض ایرماگ قرار دادیم. یک بَنر هم در بالای صفحه گذاشتیم که به سادگی در دسترس همگان باشد و از طراحان صفحات وِب هم دعوت کردیم که مثل ایرماگ قلم زر را پیشفرض قرار دهند تا سرانجام روزی از شر نمایش تاهوما که توهینی به نوشتار فارسی است و مایهٔ فرسایش حس زیبایی شناسی فارسی‌زبانان می‌شود خلاص شویم.
از زر استقبال شد ولی نه به آن صورتی که هدف بالا را عملی سازد. به تاهوما خراش هم نیانداخت. یکی از دلایل آن، علاوه بر بی‌تفاوتی حضار، این بود که زر قلمی ظریف است و کیفیت نمایش آن روی PC دلپذیر نیست.
خرمشهر که بر پایهٔ جیزهٔ مک ساخته شده است (البته بولد آن را من ساخته‌ام) از یکسو از زر درشت‌تر است و از سوی دیگر از جیزه بزرگتر. این است که خرمشهر -دست‌کم از نظر تئوری- قابلیت بیشتری از زر برای موفق بودن روی PC دارد.
یک نسخهٔ «جاسوس» آن را برای مک ساخته‌ام که خود را جای تاهوما می‌زند و از وقتی که آن را روی کامپیوترم نصب کرده‌ام خیلی بیشتر به صفحات وِب فارسی سر می‌زنم! مشکل روی مک از قماش دیگری است. از آنجا که صفحات وِب برای درشتنمایی قلم هیولای تاهوما تنظیم شده‌اند، اگر با قلمی چون جیزه به نمایش درآیند زیادی ریز جلوه خواهند کرد که خواندن را خسته کننده می‌کند. این مشکل را Tahomabuster برای من حل کرده است.
حال فرض کن که نیازی به این آکروبات بازی‌ها برای تاهوما زدایی نبود. صفحات وِب یک قلم مناسب فارسی را پیشفرض قرار می‌دادند و کاربران قلم‌های مناسب فارسی را از پیش نصب شده می‌داشتند... ایدهٔ پشت سر قلم زر و اکنون خرمشهر همین است.
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان