انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تایپ ی کوچک روی ه

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

تایپ ی کوچک روی ه

پستتوسط sadeghi » 06 مارس 2009, 02:20

سلام

می دانم این موضوع قبلا مطرح شده اما هرچه گشتم آن را پیدا نکردم. لطفا یکی از دوستان بگویند که چطور می شود در صفحه کلید فارسی استاندارد مک ‌‌ی کوچک روی ه تایپ کرد. مثلا در: خانه‌ی

ممنون

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پاسخ: تایپ ی کوچک روی ه

پستتوسط Ilia » 06 مارس 2009, 02:30

محسن خان سلام،

من کیبوردم Persian-QWERTY است و باید Shift+f رو فشار بدم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 06 مارس 2009, 03:27

محسن جان این قضیه را تقریباٌ همه فراموش کرده بودند! علت آن هم این است که خیلی کم هستند آنهایی که از صفحه‌کلید استاندارد خود مک استفاده می‌کنند و آنهایی هم که استفاده می‌کنند معمولاٌ از علامت همزه (که فعلاٌ برای ی بالا استفاده می‌شود) استفاده نمی‌کنند. این است که این قضیه هفت هشت سال است که خاک خورده است!
صفحه‌کلید مک همزه یا ی بالا ندارد. در سیستم ۹ از کد نادرستی برای همزه استفاده می‌شد. فکر می‌کنم آن کد تغییر نکرده است ولی قلم جیزه درست کار می‌کند و علامت درست را برای آن کد نشان می‌دهد.
قلم‌های فارسی سیستم ۹ برای آن کد نادرست همزه داشتند در نتیجه همه گمان می‌کردند که هم صفحه‌کلید فارسی مک همزه دارد و هم قلم‌های فارسی مک. ولی در واقع همه چیز آن نادرست بود. مثل بعضی قلم‌های امروزی که برای ی عربی نقطه دار ی فارسی نشان می‌دهند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Jubeen » 06 مارس 2009, 07:19

سلام محسن جان
من از layout مخصوص خودم استفاده می‌کنم که با نرم‌افزار Ukelele درستش کردم (در کتاب الکترونیکی "۳۰ نکته‌ای که هر کاربر ایرانی مک بهتر است بداند" به این نرم‌افزار اشاره شده). واقعاَ وقتی امکان شخصی کردن layout اینقدر آسونه چرا اینکار رو نکنیم!؟
پس از نصب کافیه یکی از این چیدمانهای موجود در مک رو وارد کنی و تغییرات دلخواه رو بدی. بعد هم فایل رو در Library/Keyboard Layouts ذخیره کنی.
من "ۀ" رو روی ه گذاشتم با shift، یعنی Shift+I.
Jubeen

پست‌ها : 25

پستتوسط sadeghi » 06 مارس 2009, 16:17

ممنون از راهنمایی هر سه‌ی شما. فکر کنم من هم بهتراست layout را تغییر بدهم.

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Behnam » 06 مارس 2009, 16:38

بله Ukelele کار را ساده کرده است... شاید زیادی ساده کرده است!
البته فعلاً که فصل شکار است و هر کسی کار خودش بار خودش. ولی اگر حساب و کتابی در کار باشد، بهتر است از ترکیب پیش ساختهٔ ه با یٔ بالا استفاده نشود. ترکیبات پیش‌ساخته تنها در صورتی در صفحه‌کلید قرار می‌گیرند که بخشی رسمی (یا غیر رسمی) از الفبای زبان باشند. «ا» با «ـٓ» می‌شود «آ» و این ترکیب بخشی از الفباست. «أ» و «ؤ» و امثال آن هم به دلیل حضور عربی در فارسی با یک کلید تایپ می‌شوند.
اما ی بالای ه بخشی از حرف ه نیست که به صورت ترکیب پیش‌ساخته تایپ شود. اگر از همزهٔ بالا استفاده شود بهتر است... البته تا واقعی شدن علامت «پیوند»!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط alibozorg » 22 ژوئیه 2016, 14:31

سلام
می‌دانم که سؤال اصلی این صفحه پرسیده شده اما می‌خواستم ببینم آیا مشکل تایب همزه روی ه در ورد فارسی در مک حل شده یا نه.
من بسیار گشتم اما پاسخی نیافتم. صفحه کلیدم پرشین خود مک است. در آفیس جدید،تایپ فارسی را بدون مشکلی انجام می‌دهم اما دنبال همزه روی ه می‌گردم.
ارادت
alibozorg

پست‌ها : 12

پستتوسط iShahin » 22 ژوئیه 2016, 16:26

alibozorg نوشته است:[نمایش]
سلام
می‌دانم که سؤال اصلی این صفحه پرسیده شده اما می‌خواستم ببینم آیا مشکل تایب همزه روی ه در ورد فارسی در مک حل شده یا نه.
من بسیار گشتم اما پاسخی نیافتم. صفحه کلیدم پرشین خود مک است. در آفیس جدید،تایپ فارسی را بدون مشکلی انجام می‌دهم اما دنبال همزه روی ه می‌گردم.
ارادت

سلام، من نمیدونم قبلا همزهٔ چه مشکلی داشته (اشاره‌ام به این قسمت هست: "می‌خواستم ببینم آیا مشکل تایب همزه روی ه در ورد فارسی در مک حل شده یا نه" هست). اما من همیشه با Shift+N و یا Shift+د همزهٔ بالای حرف را تایپ میکنم.*

* من از کیبورد بهنام استفاده میکنم.
پیوست‌ها
irmughamzeh.png

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 26 مهمان