انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

داغ شدن مک؛ دلایل و راه حل‌ها

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

داغ شدن مک؛ دلایل و راه حل‌ها

پستتوسط arminM » 04 سپتامبر 2008, 17:09

سلام
آیا طبیعیه داغ شدن پشت لپ تاپ ؟ از نمایندگی پرسیدم - گفتن بدلیل گرمای رم و متریال استیل دستگاه طبیعیه!
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
arminM

پست‌ها : 3

پاسخ: داغ داغ...

پستتوسط Ilia » 04 سپتامبر 2008, 17:30

کاملا عادیست و بستگی به شدت کاری که میکنه میتونه بسیار داغ بشه.
طبیعیست که باید از گذاشتن آن روی پتو و فرش و غیره پرهیز کنید و هوا باید اطرافش جریان داشته باشه.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

داغه داغه تن تو!!

پستتوسط aamir » 29 نوامبر 2008, 01:02

دوستان به دادم برسید. . .
این سیستم من یه هو دمای سی پی یوش میزنه بالا
من یادمه روزای اول برای تست دمای سی پی یو یه بار با illustrator نزدیک صد تا فایل باز کردم که سیستم تند و تند بازشون میکرد اما دیگه آخرش کند شد و دما رفت بالای ۵۱-۲ درجه

اما الان یه چند وقتیه یه هو دما میره بالای ۵۰ درجه
در حالی که نهایتا یه آی تیونز بازه و یه فتوشاپ

دمای اتاقمم تقریبا میشه گفت خنکه. . با اینکه هوای تهران سرد شده اما من تقریبا همیشه پنجره اتاق کارم بازه
:roll:
توی Activity Monitor یه سری برنامه بیخود مثل google updater و درایور پرینترم بیخودی مصرف دارن که اونا رو هم بستم اما بازم همینطوره
پیوست‌ها
001.jpg
001.jpg (321.82 KiB) - بازدید 19056 بار
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پاسخ: داغه داغه تن تو!!

پستتوسط Behnam » 29 نوامبر 2008, 05:23

اگه این اتفاق ناگهان پیش میاد، شاید پنکه یک قدم از سرعت گرفتن رو جا می‌ندازه. مدام برای دمای کم کار می‌کنه و وقتی CPU زیادی داغ میشه یکباره گاز رو فشار می‌ده تا آخر. آیا پنکه درجه به درجه سرعت می‌گیره یا ناگهانی؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 نوامبر 2008, 23:13

در مک‌بوک من دمای CPU به بالای ۶۰ درجه هم میره و مشکلی پیش نمیاد. اما اگر این موضوع قبلا برای شما پیش نمیومده در نظر داشته باشید که خدای ناکرده یک درصد ممکنه کارت گرافیک شما این حرارت رو تولید کرده باشه و درخطر overheat باشه. اگر Radeon 2600 دارید بعیده.
ضمن اینکه ممکنه برنامه‌ای اخیرا از کارت گرافیک یا CPU هر از چندگاهی بیشتر از قبل استفاده کنه و این گرم شدن کاملا طبیعی باشه. شاید هم یه کم گرد و خاک دریچه‌های هوا رو گرفته؟
در آخر اینکه با افزایش سرعت گردش fanها میتونید کامپیوتر خنکتری داشته باشید اما خوب این روشها هیچ تضمینی ندارن که همیشه به درستی و قابل اطمینان عمل کنن:
http://homepage.mac.com/holtmann/eidac/ ... index.html
http://www.macupdate.com/info.php/id/23049
موفق باشید
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط aamir » 30 نوامبر 2008, 02:58

2600 کارت گرافیک. . .فکر کنم دریچه رو خاک گرفته
البته بالای ۵۳-۴ درجه رسما سیستم تعطیل میشه. . .من نمیدونم چی جوری شما با ۶۰ درجه کار میکنی
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط aamir » 30 نوامبر 2008, 14:14

یه چیزی مثل activity monitor برای دیدن برنامه های در حال استفاده از gpu هم هست؟!
و اینکه به نطرتون دمای گرافیک الان عادیه؟! و نکته دیگه اینکه دمای گرافیک تا چقدر بره بالا مشکلی نداره؟ :roll:
پیوست‌ها
gpu_temp.png
gpu_temp.png (47.1 KiB) - بازدید 19001 بار
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Ali.Rastegar » 30 نوامبر 2008, 15:20

این سایت جالبیه اما لزوما اطلاعاتش صحیح و معیار نیست:
http://www.intelmactemp.com
اینم ببینید:
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=484268
---
البته سیستمهای ما خیلی با هم فرق دارن ممکنه دمایی در مک من عادی باشه و برای iMac عادی نباشه، خود CPU تا خیلی بیشتر از این دماها مشکلی براش پیش نمیاد ولی کلا اگر این دما در مک شما غیر عادی باشه باید ریشه‌یابی کرد.
---
بالای ۵۳-۵۴ درجه از چه نظر سیستم تعطیل میشه؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط aamir » 30 نوامبر 2008, 15:47

مکان نمای موس حالت busy میگیره و خوب کاری نمیشه کرد. . Force Quit هم به سختی باز میشه
البته این حالت چند بار پیش اومد که ریشه یابی شد. . .مثلا یه فایل تصویری باز کرده بودم که quick time نتوسته بود بازش کنه و هنگ کرده بوده و خوب مطمینن تو این حالت به سی پی یو فشار زیادی میاد
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Ali.Rastegar » 30 نوامبر 2008, 23:32

حالا فهمیدم منظورتونو. شما وقتی از نهایت قدرت CPU-تون استفاده کنید به حدود ۶۰ میره در حالی که من با یک استفاده‌ی متوسط به بالای ۶۰ می‌رسم! در نتیجه CPU من گرمتره اما بار کمتری روشه در اون دما.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط aamir » 01 فوریه 2009, 13:35

علی جان با اینکه تو دو تا پست بالاتر توضیح دادی که سی پی یو دماهای بالاتر هم بلایی سرش نمیاره ولی من بازم میترسم. . .
چون همین الات من با Toast دارم یه DVD رو تبدیل میکنم و دمای سی پی یو روی ۷۲ درجه است!!
اما سیستم داره کاره خودش رو میکنه (چند تا پست بالاتر خودم رو تکذیب میکنم که گفتم بالای ۵۰ درجه سیستم تعطیل میشه:D)تنها مشکلم اینه که سی پی یو از دمای بالا یه بلایی سرش بیاد. . .
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Ilia » 01 فوریه 2009, 19:06

عندلیبی جان این داغ کردن‌ها طبیعیست. نگران نشو. تبدیل دیویدی‌های ویدئویی از جمله سنگینترین کارهاست. اگر گرمای کامپیوترت هم به مرحله‌ای برسه که برای کامپیوترت خطرناک بشه خودش مکانیزمی داره که خودش رو خاموش میکنه تا از صدمه جلوگیری کنه.

از من میشنوی اون یوتیلیتی رو اصلا برش دار تا خیالت رو راحت کنی. منهم یک مدتی دچار این وسواس شده بودم. علتش این بود که یکبار کامپیوترم (بنظر من) بی‌علت بطرز دیوانه‌واری کار میکرد و داغ میکرد و من هم با همین Actvity monitor چک میکردم که چی اینطور کار میکنه. با ریستارت هم درست نمیشد. یک پراسه‌ای رو روی Activity monitor پیدا کرده بودم که الان اسمش‌ رو یادم نمیاد و مطمئن بودم که کار اونه. بزور force-quit میکردمش اما در جا دوباره فعال میشد. بالاخره گوگلش کردم معلوم شد spotlight هست که داره کلکسیون چند گیگی PDF من رو ایندکس میکنه. ولش کردم تا کارش رو کرد و خودش درست شد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط pooriya » 01 فوریه 2009, 19:37

برای مک بوک جدیدا حرارت cpu تا چند درجه عادیه؟ازکجا باید فهمید؟
aluminium macbook 2.4 intel core 2 duo ,RAM 2G DDR3,mac os x10.5.6,ADSL+2
نماد کاربر
pooriya

پست‌ها : 49

داغ شدن مک و راه‌های کنترل آن

پستتوسط Microsoft24 » 10 مارس 2010, 15:32

تصویر

محصولاتی مثل Mac Book Pro داغ می کنند و بعضی وقتها بسیار داغ می شوند.من لپ تاپهای زیادی داشتم.اتلاف گرما یک مشکل اصلی برای کسانی است که از Mac Book خیلی زیاد استفاده می کنند.خنک نگه داشتن cpu کار بسیار مهمی است .اگر cpu داغ شود و برای مدت طولانی با گرمای زیاد کار کند ، ریسک خراب شدن آن بسیار بالا خواهد بود.

قبل از اینکه بخواهیم شروع کنیم ، ۲چیز باید در ذهنمان باشد.اولا برای بیشتر کارها Mac Book معمولا داغ نمی کند. البته مطمئنا آنها داغ می کنند ولی این طور طراحی شدند که داغ نکنند.و منظور ما از داغ کردن در اینجا گرمای زیاد است ، نه گرما و داغ شدنی که ضرر دارد و می تواند تخم مرغ را بپزد. اگر Mac Book شما بیش از این اندازه داغ کند ( گرمای زیادی که ضرر دارد) ، دیگر نباید از آن استفاده کنید و آن را برای تعمیر ببرید.
دومین چیزی که باید در ذهنمان باشد که فن های Mac Book توسط Apple برنامه ریزی شدند.بنابراین کسی که می تواند متخصص در خنک نگه داشتن Mac Book باشد ، Apple است. من سه راه برای خنک نگه داشتن Mac Book دارم: راه معمولی ، راه نرم افزاری ، راه سخت افزاری.

راه معمولی :

با اینکه آنها ممکن است پشت لبه کامپیوتر شما قرار گرفته باشند و تشخیص آنها سخت باشد، اما Mac Book ها خروجی هوا (هواکش) دارند.فن های داخلی تلاش می کنند تا هوای گرم را توسط آن هواکش ها به بیرون دهند. آن هواکش ها را نپوشانید .اگر شما Mac Book را روی تخت ، شکمتان و…. برای مدت طولانی بگذارید ، به شدت داغ می شود.چون ممکن است گردش هوای نارسا اطراف هواکش باشد .چون شما از سطحی استفاده کردید که نمی گذارد هوای گرم از ماشین بیرون بیاید.

راه سخت افزاری :

آلومینیومی که در بدنه Mac Book است خاصیت کاربردی دارد.فلز رسانای خوبی از گرما است و فلز خیلی بهتر از پوسته پلاستیکی خیلی از لپ تاپها است.Apple از این خاصیت در بدنه داخلی ماشین استفاده کرده که گرما را از Cpu خارج کندو دور کند.معمولا فن های Mac Book زیر دو هزار rpm می مانند.اگر شما کار زیاد بکنید و Cpu داغ کند و شما هم مجبور باشید که به کارهایتان ادامه دهید و اگر راه معمولی هم از گرما جلوگیری نکرد، شما باید برای لپ تاپتان کولر خارجی بخرید.هزاران مدل کولر وجود دارد که همه آنها خوب کار می کنند.انتظار معجزه نداشته باشید.کولر لپ تاپ خنکی به اندازه یخ را تضمین نمی کند.

راه نرم افزاری :

خنک سازی سخت افزار تنها قسمتی از راه حل است که دمای Mac Book تان را کنترل کنید.در این مرحله شما می بایست از فن های داخلی کامپیوترتان استفاده کنید.راه حل های مختلف نرم افزاری برای مدیریت فن های on-board شما وجود دارد.من از smcFanControl استفاده کردم که یک برنامه رایگان است و کار کردن با آن خیلی آسان است.smcFanControl سرعت فن و دما را ثابت می کند.اگر ببینیم که کامپیوتر داغ کرده و باید دمای کامپیوتر پایین بیاید، سرعت فن ها را زیاد می کنیم.

برای دانلود برنامه smcFanControl از لینک زیر استفاده نمایید :

کد: انتخاب همهٔ
http://www.conscius.de/smcfancontrol_2_2_2.zip

تصویر

من 8 ماهه که از این نرم افزار استفاده میکنم ! هیچ مشکلی نداره!

با پلنگ برفی هم ساز گاری کامل داره!
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

پستتوسط sib881 » 10 مارس 2010, 16:50

خیلی ممنون بابت توضیحات کاملتون.
می خواستم بپرسم تنظیمات این برنامه دستیه یا خودش اتوماتیک تنظیم شده است؟
مگه تنظیمات نرم افزاری اپل خودش بهترین نیست یا جزییات دیگه ای هم وجود داره که من ازش بی خبرم.
میشه یه کوچولو راهنمایی کنید. با سپاس فراوان
اندکی صبر سحر نزدیک است ...اللهم عجل لولیک الفرج...

Macbook Pro \ 2.4 Ghz Core2Duo(Penryn) \ 2GB DDR3 Memory \ 250GB HDD
Mac OS X »Lion Ver 10.7.1
نماد کاربر
sib881

پست‌ها : 30

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان