انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کمک، لپتاپ روشن نمیشود

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

کمک، لپتاپ روشن نمیشود

پستتوسط pedramp » 05 اوت 2008, 23:13

سلام
خیلی مشکل بدی پیش آمده.
داشتم با مکم کار میکردم بعد حدود 20 دقیقه از پشتش بلند شدم، بعد که برگشتم اسلیپ شده بود بعد هر دکمه ای زدم بلند نشد و الان هم هر چقدر روشن و خاموش میکنم هیچی...
صدای اول میاد ولی صفحه کاملا سیاهه و هیچ اتفاقی نمیوفته. صفحه کلید (کپس لاک، اجسک سی دی، نام لاک و...) به نظر کار میکنه

نمیدونم چکار کنم. حتی نمیدونم این مشکل سخت افزاری هستش یا نرم افزاری
باطری رو درآوردم و دکمه رو نگه داشتم تغییری نکرد.

لطفا اگر کسی پیشنهادی داره بگه.
pedramp

پست‌ها : 142

پستتوسط GK » 06 اوت 2008, 01:15

سلام
تمام کابل ها را در بیار، همه را.
- دگمه روشن را با دست فشار بده و در عین حال سیم برق را بزن
- کلیدهای ctrl + option + p +r را نگه داشته و مک را روشن کن
- دی وی دی osx را بگذار تو مک و با فشار دگمه C یا alt روشن کن
دعاگویت هستیم
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط pedramp » 06 اوت 2008, 11:42

سلام
بدبختانه نمیشه
اصلا صفحه کاملا سیاهه نمیدونم آیا این مشکل ممکنه سخت افزاری باشه...
آخه چرا باید بدون هیچ دلیلی این اتفاق بیوفته!

راه دیگه ای به نظر کسی نمیرسه؟

متشکرم.
pedramp

پستتوسط Behnam » 07 اوت 2008, 03:46

پدرام جان من مقداری گفتگوهای فوروم اپل رو جستجو کردم. اکثراً به هارد درایو انگشت می‌گذارند. به هر حال اگر راه حل قلی کارگر نیفتاد، و اگر DVD درایور مک هنوز کار می‌کنه، با DVD اینستالر مک رو بوت کن (روشن کردن با نگه داشتن کلید C) و بعد از انتخاب زبان، از منوبار Utilities>Disk Utility را انتخاب کن. از لیست سمت چپ، volume دارای سیستم عاملت را انتخاب کن و بعد تب first aid و سپس repair the disk و پس از اتمام تعمیر، Disk Utility و سپس Installer را quite کن و بعد restart.
بعد از startup (اگر موفقیت آمیز بود!) برو به Applications>Utiities>Disk Utility و روی همان volume سیستم عاملت repair permissions کن.
این هم نشد، قدم بعدی بردن آن به تعمیرگاه است به نظر من!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 07 اوت 2008, 09:17

پدرام جان،

از قرار این مشکل معمولا موقعی پیش میاد که کامپیوتر با باتری خیلی ضعیف کار میکنه و به safe sleep میره.

توی یکی از فرومهای اپل این رو نوشته بودند:

۱- کامپیوتر رو خاموش کنید
۲- باتریش رو در بیاورید
۳- دکمه روشن‌خاموش رو اقلا ده ثانیه فشار بدید و نگه دارید بعد ولش کنید
۴- باتری رو جا بگذارید
۵- کامپیوتر رو روشن کنید

safe sleep رو میشه با ترمینال غیرفعال کرد.

موفق باشی،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط pedramp » 07 اوت 2008, 10:15

سلام
از همه دوستان متشکرم.
درآوردن باطری و نگه داشتن دکمه پاور و نگه داشتن دکمه هایی مثل (alt.c.c+p+r و..) رو امتحان کردم
با دیویدی هم بوت نمیشه (حتی با نگه داشتن C یا alt) یعنی صدای گردش dvd میاد ولی همچنان ال سی دی سیاهه و تغییری حاصل نمیشه.

بردمش به جایی که خریده بودم حالا قرار شده که بزودی بررسی کنند و ببینند که مشکل از کجاست.

ولی من واقعا انتظار خرابی یک همچین محصولی رو اونم بعد از مدت 11 ماه کار نداشتم
نمیدونم از شانس بد منه یا اینکه واقعا محصولات اپل اینقدر عمر کمی دارند!

متشکرم.
pedramp

پستتوسط Ilia » 07 اوت 2008, 16:09

پدرام جان کامپیوتر شما به احتمال بسیار زیاد خراب نشده و همونطور که گفتم به safe sleep رفته.

من شبیه این مورد یکبار برام پیش اومده بود و اون وقتی بود که سیم آداپتور کامپوتر قبلیم بدون اینکه من بدونم بریده بود و باتریش رو شارژ نمیکرد.
با در آوردن باتری و ریست کردن کامپیوتر درست شد. منوآل کامپوترت رو نگاه کن و ببین که چطور باید ریست بشه.

همینطور آیا وقتی که PRAM رو ریست میکردی کامپیوترت ۲ بار صدا داد؟ اگر نداده درست ریستش نکردی. همونطور که قلی گفته بود باید مطمئن بشی که کامپیوتر خاموشه، باتریش رو هم در بیار، روشنش کن و بلافاصله apple + option + p + r رو با هم اینقدر نگه دار تا ۲ بار صدا بشنوی.

البته حالا که کامپیوتر پیشت نیست...
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط pedramp » 07 اوت 2008, 17:01

سلام
خیلی از شما متشکرم.
با نگه داشتن دکمه های option+p+r+apple صدای ابنتدایی باز شنیده مشد ولی همچنان صفحه سیاه بود.
حالا که دستم نیست و فقط باید دعا کرد. که مشکل حل بشه و کار به ارسال اون به کشور دیگه ای (مثلا آمریکا) نرسه که اگه بشه دیگه خیلی بده.

ولی اگر بشه به صورت os x رو روی یک لپ تاپ معمولی (مثلا vaio) نصب کرد و 100% امکاناتش استفاده کرد و از نظر performance مشکلی نداشته باشه. بنظرم خیلی بهتر مشه تا اینکه آدم حدود یک میلیون پول بیشتر بده و تازه جدا از پول از نظر تعمیر هم اینقدر کار سخت باشه که معلوم نباشه آیا میشه در ایران کاریش کرد با نه.

متشکرم.
pedramp

پستتوسط Ilia » 07 اوت 2008, 22:10

بد نیست تو ایران دوستان حواسشون به این موضوع باشه که با قطع‌های مکرر برق ممکنه این مشکل براشون پیش بیاد. یعنی فکر کنند که کامپیوتر داره شارژ میشه اما در حقیقت داره از باتریش استفاده میکنه.

پدرام جان، من همونطور که گفتم حدس میزنم که کامپیوتر شما اصلا مشکل سخت‌افزاری نداشته باشه، اما اگر داده باشی دست آدم ناشی که کارش این نباشه، ممکنه بهت هر چی بگویند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط pedramp » 12 اوت 2008, 01:52

سلام
لپ تاپ رو چند جا نشون دادم مثل اینکه مشکا از کارت گرافیکه
کمی جستجو کردم
http://discussions.apple.com/thread.jsp ... 4&tstart=0
اینجا دقیقا مشکل من رو دارند ولی اکثرا با یک راهکار که نوشته شده مشکلشون حل شده و این مشکل مربوط به به اسلیپ رفتن هستش.
من این کار هارو که اینجا پیشنهاد شده انجام دادم ولی هیچ فرقی نکرد!

واقعا دیگه ناراحتم کرده.
حالا تو شک افتادم که نکنه اصلا مشکل سخت افزاری نیست و از طرفی اگر سخت افزاری نبود چرا با این کارها نشد!
pedramp

پستتوسط Behnam » 12 اوت 2008, 02:52

ظاهراً این یک مشکل firmware هست که از آخرین آپدیت اپل ناشی شده است. عموماً هم در مورد مک‌بوک‌هایی پیش آمده که هنگام آپدیت از باتری استفاده می‌کردند. اگر اشتباه نکرده باشم پدرام تو هم هنگام آپدیت با مشکل روبرو شده بودی نه؟
حالا گفته‌ای که تو این کارها را کرده‌ای ولی دقیقاً چه کارهایی؟ راه حل مؤثر ظاهراً به یک مک دیگر نیاز دارد که از طریق آن دی‌وی‌دی firmware restore اپل را بار بزنی و روی مک‌بوک اجرا کنی. به گفتهٔ یکی از کسانی که در آن زنجیره گفتگو نتیجهٔ مثبت گرفته است، اجرای firmware restore تنها زمانی موفقیت‌آمیز خواهد بود که دو مک به طریق ethernet به هم وصل شده باشند و نه با firewire!
حالا بیا و درستش کن! تو با صفحهٔ تاریک چطور می‌تونی file sharing را برای ارتباط ایترنتی تنظیم کنی! به گفتهٔ همان نویسندهٔ مبتکر، ابتدا دو مک را با firewire به هم وصل کن و مک‌بوک خراب را به عنوان هارد خارجی روی مک دوم بالا بیار و از طریق مک کمکی تنظیمات file sharing با ایترنت را روی مک خراب سوار کن.
حالا ارتباط فایروایری دو مک را قطع کن و آنها را با کابل Ethernet به هم وصل کن و مک سالم را با dvd اپل روی volume مک خراب بوت کن. به این ترتیب تو روی مونیتور مک کمکی می‌توانی firmware restore را روی مک خراب اجرا کنی.
حالا دوستانی که اخیراً با این آکروبات بازی‌ها تجربه‌ای داشته‌اند شاید بتوانند راهنمایی بیشتری بکنند. ولی در آن گفتگوها این ظاهراً راه حل بوده است که firmware restore از طریق ارتباط ehternet (و نه فایروایر که خودش هم باید restore شود) به اجرا گذاشته شود. و اگر موفق شدی، این بار update را با روشن کردن مک‌بوک روی باتری انجام نده.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط pedramp » 12 اوت 2008, 10:38

سلام بهنام جان
خیلی از توجه شما متشکرم.
من نه تنها هیچ آپدیتی انجام ندام بلکه اصلا با لپ تاپ کاری نمیکردم. داشتم باهاش کار میکردم حدود 20 دقیقه از پشتش پاشدم و وقتی برگشتم دیگه صفحه سیاه بود که بود و البته در تمام مدت با باطری و به برق هم متصل بود
الان یادم نیست ورژن firmware ام چی بوده ولی آخرین بار که firmware رو آپدیت کردم شاید حدود 3 یا 4 ماه پیش بود
از زمان اومدن 10.5.4 هم که خیلی ازش میگزره دیگه آپدیتی نصب نکردم.

از این چاره هایی که نوشته بودند من این کار را امتتحان کردم:
delete the /private/var/vm/sleepimage file
delete the /system/library/extensions.mkext file
البته با کمک یک مک دیگه
ولی نشد.

اول از طریق همون مک دیگه یک بک آپ از اطلاعاتم میگیرم و بعد این کاری رو که شما گفتید امتحان میکنم.
و همچنان امیدوارم که با این ژانگولر بازی ها درست بشه و مشکل سخت افزار نباشه ;-(
pedramp

پستتوسط pedramp » 12 اوت 2008, 11:58

سلام
مشکل از همین بوت کردن هستش و نرم افزاری.
با یک مک دیگه از طریق firewire سیستم خودم رو بوت کردم و بعد کامپیوتر رو خاموش کردم
و فقط یک بار بعدش لپ تاپ خودم به صورت عادی روشن شد. ولی باز هم از دفعه بعد همین مشکل پیش آمد و الان باز مثل قبله
با این تفاوت که دیگه میدونم مشکل سخت افزاری نیست و باید با همین کارا و جستجو یک راهی براش پیدا کرد. حالا چی.. هنوز نمیدونم
pedramp

پستتوسط pedramp » 12 اوت 2008, 14:02

سلام
اینجا مک صدای پدرام!
بالاخره درست شد
اول با لپ تاپ دیگه بوت کردم
بعد screen sharing رو فعال کردم
بعد با VNC بهش وصل شدم
بعد فایل sleepimage رو پاک کردم
و دو کامندی که اینجا نوشته رو زدم
http://www.macosxhints.com/article.php? ... 2210328928
و بعد بوت شد!
ولی این اتفاق باعث شد تا من هر دفعه که کامپیوتر رو روشن میکنم ۳ ثانیه طولانی و سختی رو بگزرونم که آیا روشن میشه یا نه!

از همه دوستان متشکرم
pedramp

پستتوسط Behnam » 13 اوت 2008, 02:08

خب این داستان به خیر وخوشی به پایان رسید. همه نگرانت بودند پدرام. فکر می‌کنم حالا همه دارند نفس راحتی می‌کشند!
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان