انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اصل مطلب

از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر شوید و نظرات خود را با ما اینجا در میان بگذارید

اصل مطلب

پستتوسط Parham » 24 اوت 2006, 19:05

در آغاز بگم که قصد من از مطرح کردن این مطلب اصلآ ایجاد درگیری نیست، بلکه برعکس، با مشاهده ترکیب گرفتن چند درگیری بر سر مسئله خرید و فروش، قصدم راست و ریست کردن یکی دو نکته است. پس امیدوارم اگر جوابی برایم میگذارید، از روی احساسات نباشد و به صورت منطقی، بدون دخالت طرفگیریهای گوناگون (و بی فایده) باشد.

بنظر من مسئله ساده است: من چون خودم فرصت زندگی در ایران را داشته ام میتوانم به راحتی بگویم که در کشور ما اکثر اشخاصی که در کار خرید و فروش و یا واردات و صادرات هستند، ابدآ به اصول مارکتینگ آشنایی ندارند. از همه مسائل مهمتر اینکه نمیدانند چطور باید با مشتری (که البته منبع درآمد آنان است) چطور کنار بیایند و حتی او را تحت حمله های مختلف قرار میدهند، که برای خیلی ها مثل من بسیار مسئله جالبیست.

البته این مختص ایران نیست. در همین سویس خودمان هم چنین مسائلی را دیده ایم، و نه از هر کسی. بطور مثال شرکت نستله که معرف حضور همگی هست، چند سال پیش در جواب به یک شرکت معتبر امریکایی که قصد دفاع از مصرف کنندگان امریکایی را داشت، چنان پاسخ بی مورد و خود محور و البته متکبرانه ای داد که باعث شد نه تنها آن brand مورد نظر که برسرش دعوا بود در ایالات متحده از دست بدهد، بلکه تا سالها هم مشغول معذرت خواهی و پرداخت غرامت به مصرف کنندگان امریکایی شود.

خلاصه کلام اینکه برای کار تجارت، حد اقل اینرا باید دانست که رسیدگی درست به مشتری از اولین اصول کار است، حتی اگر حق با مشتری نباشد! حالا اگر کار به تحت حمله قرار دادن خریدار و حتی تهدید کردن او برسد، باید آنکار را بوسید و کنار گذاشت .

موفق باشید.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Parham در 24 اوت 2006, 19:42.
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط Parham » 24 اوت 2006, 19:28

اینرا نیز اضافه کنم که همه چیز در رفع این مشکل، ائم از کوچک و بزرگ، اهمیت فراوان دارد.
بطور مثال همان تماس اول از طرف مشتری نماد قابل توجهی در مورد آن شرکت و طرز کار آن برای مصرف کننده میباشد. اگر منشی آن شرکت از روی شکم سیری وبا بی حوصلگی جواب مشتری را بدهد، همین کافیست که یک تصویر بد از آن شرکت در ذهن او ایجاد شود که دیگر در آمدن آن تصویر بسیار کار مشکلی می شود.
خاطرم هست که چند سال پیش که به فروشگاه اپل در مرکز «تماشاگه تاریخ» مراجعه کرده بودم، یکی برخورد منشی آن شرکت که تا صحبتش با دوست پسرش تمام نشد جواب مرا نداد، و همچنین برخورد مسئول فروش آنجا که تا آخر صحبتمان سعی میکرد با بکار گرفتن کلمات باصطلاح «قلمبه سلمبه» که فکر میکرد من بلد نیستم و با سعی به اینکه به کرات ثابت کند او میداند و من نمیدانم چنان تصویر بدی از آن شرکت برای من بجا گذاشت که به محض خروج از آنجا، کاغذهای باصطلاح بروشورشان را که همه نیز فتوکپی بود پاره کردم و دور ریختم!

به سر آن مرکز نیز که میدانیم چه آمد.

متأسفانه کاسبان ما یادشان میرود که جلب اعتماد مشتریانشان از مهمترین اصول تجارت است...
نماد کاربر
Parham

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 اوت 2006, 01:22

سامان جان عقاید شما و عقاید هرکدام از دوستان درمورد وضع اجتماعی و سیاسی ایران محترم و در عین حال قابل بحث است. اما باید پذیریم نه جای صحبت درمورد وضع اجتماعی و سیاسی ایران داخل انجمن کامپیوتری مانند ایرماگ است نه اکثر ما تخصص جامعه‌شناسی و علوم سیاسی کافی برای بحث در این موارد داریم. پس به نظر من بهتر است این بحثها را به سایتهای تخصصی و افراد متخصص در این زمینه واگذار کنیم. البته درمورد تخصص شما و دیگران نباید قصاوت کنم اما لااقل خودم را می‌دانم که چنین تخصصی ندارم.
شاید برای شما عجیب باشد اما حتی بحثهایی به ملایمت بحث شما هم می‌تواند حساسیت‌زا شده و منجر به فیلتر شدن ایرماگ شود. پس از شما با عرض شرمندگی درخواست می‌کنم تا حدی پست اخیر خود را سانسور کنید! هرچند خودسانسوری بسیار ناراحت کننده است اما من میخواهم خودم مجبور به سانسور کردن پست دیگران نباشم و البته شاید این یک نوع خودخواهی باشد.
-----------
درمورد بحثی که پرهام عزیز آغاز کردند، من هم معتقدم اکثر شرکتها به اصول مارکتینگ(و خیلی اصول دیگر) آشنایی ندارند. سوء تفاهم نشود، ادعای تخصص در این زمینه را ندارم، چنین چیزی را از بی اثر یا حتی اثر منفی گذاشتن تبلیغاتشان بر روی خودم و اطرافیانم حس می‌کنم. بحثی که چندوقت پیش علی صمدی آغاز کرد هم تقریبا مشابه بحث شما است، او هم معتقد بود در رفتار اکثر شرکتها مشکل جدی وجود دارد و امید داشت شرکتها با شرکت در بحث به همفکری و تعامل با کاربران بیافتند اما تجربه‌ی بحث قبلی نشان می‌دهد که متاسفانه بی‌نتیجه ماندن تاپیک/هدف شما، در عین حال آغاز درگیریهای جدید اصلا غیر منتظره نیست.
شاید من زیادی بدبین و محافظه‌کار شده‌ام.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 25 اوت 2006, 03:41

من نوشتهٔ سامان را در کامپیوترم ثبت کردم و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت آن به آدرس شخصی من تماس بگیرند.
راه بهتر این است که سامان مطلبی در همین چارچوب فعالیت ایرماگ در اینجا پست کند و کنجکاوی دوستان را برطرف نماید. اما ایرماگ نمی‌تواند به امید اینکه سامان به سرعت پیام علی را بگیرد و به سرعت واکنش نشان دهد بنشیند. ما سرویسی در اختیار کاربران مک در ایران قرار می‌دهیم که نباید به این مفتی‌ها به مخاطره بیافتد. امیدوارم که از این پس دوستان نسبت به ارزش ایرماگ برای کاربران مک در داخل ایران احساس مسئولیت بیشتری از خود نشان دهند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط iSam » 25 اوت 2006, 18:54

با سلام , علی جان ممنون که مرا از خطرات فیلتر در ایران اگاه کردی . ببخشید , من خبر نداشتم حتی این صحبتها که اینقدر سعی کردم ملاحضه کنم و نسنجیده نباشه باعث مشکل بشه . به هرحال بسیار از شما و بهنام بسیار مهربان و پرهام دوست داشتنی و دیگر عزیزان عذرخواهی میکنم و امید دیدارتان را دارم . در جواب به برسسی بیشتر و جواب تخصصی این زمینه باید بگویم , چشم حتما در weekend برسسی میکنم و سعی میکنم لینکهایی هم پیدا کنم و موضوع تجارتی اپل در ایران را تخصصی دنبال کنم . به هر حال امیدوارم شرمندگی مرا پذیرفته و اینرا بدانید ایرماگ برای من مثل خاک وطنم ارزش دارد و امیدوارم از من نرنجیده و خدای نکرده عینک بدبینی نسبت به بنده به چشم نزنید . موفق باشید , سامان .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط iSam » 25 اوت 2006, 19:02

نقل :

راه بهتر این است که سامان مطلبی در همین چارچوب فعالیت ایرماگ در اینجا پست کند و کنجکاوی دوستان را برطرف نماید. اما ایرماگ نمی‌تواند به امید اینکه سامان به سرعت پیام علی را بگیرد و به سرعت واکنش نشان دهد بنشیند. ما سرویسی در اختیار کاربران مک در ایران قرار می‌دهیم که نباید به این مفتی‌ها به مخاطره بیافتد.

با سلام بهنام عزیز , راستش من عذرخواهی کردم و امیدوارم نرنجیده باشی . راستی این مطلبت را که در بالا نوشتم کاملا متوجه نشدم که ایا سرزنش است یا نصیحت و همدردی . به هرحال عذر میخوام و اینرا بدان همانطور که در بالا به علی گفتم ایرماگ برای من مثل خاک وطنم ارزش دارد . موفق باشی , سامان .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط saeidk » 25 اوت 2006, 19:25

این جا این فروشنده است که به مشتری لطف می‌کند و جنس می‌فروشد. تقریباً در همهٔ اصناف.
آقا پرهام این فایل گیف متحرک که انتخاب کرده‌اید کمی ازاردهنده است. اگر ناراحت نمی‌شود لطفاً ثابتش کنید.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ali.Samadi » 26 اوت 2006, 00:30

saman_g3 نوشته است:[نمایش]
نقل :
. به هرحال عذر میخوام و اینرا بدان همانطور که در بالا به علی گفتم ایرماگ برای من مثل خاک وطنم ارزش دارد . موفق باشی , سامان .

سامان عزیز، دیگه داری ما رو شرمنده میکنی. من که اینو داشتم میخوندم از خجالت قرمز شدم. به هرصورت. ایرماگ هرچی هست به زحمت شما و دیگر عزیزانه.
اردتمند
علی
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط iSam » 26 اوت 2006, 00:58

با سلام , علی جان ممنون از الطافتون . راستش من و همسرم و همه خانوادم تو زندگیمون اعتقاد داریم انسان حتی اگر یک مورچه را به اندازه سر سوزن هم ازرده باشه , هرچقدر هم غرور داشته باشه باید شهامت عذرخواهی را داشته باشه تا بتواند در زندگی پیشرفت دوبرابر داشته باشد . به هر حال خوشحالم که اینجا در ایرماگ هرچقدر کم , اما حضور دارم و دوستان خوبی مثل شما عزیزان در کنارمید . کما اینکه دوست ایرانی در کنارم و محل زندگیم فقط یکی بیشتر نیست . با ارزوی موفقیت , سامان .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Behnam » 26 اوت 2006, 01:04

سامان جان،
من می‌دانستم که کاری که می‌کنم کدورت پدید می‌آورد ولی کاریست که باید میشد. البته تو از قضیهٔ فیلتر خبر نداشتی و من گمان می‌کردم که خبر داشتی و شاید از این بابت شدت لحنی بیش از آنچه باید نشان داده بودم. به هرحال امیدوارم فراموش شدن این کدورت زمان زیادی نبرد. ایرماگ بدون همکاری اعضایش به پشیزی نمی‌ارزد.
قربانت،
بهنام
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط iSam » 26 اوت 2006, 01:13

با سلام , بهنام عزیز من هیچ کدورتی برام پبش نیامده , مطمئن باش و تو برام یکی از بهترین رفقایی مثل برادر . من اصلا تعارف نمیکنم و هیچ وقت هم حتی به قیمت جونم دروغ نمیگم . دوستتان دارم , راستی بهنام تو در کجای این دنیای پردردسری ؟ هر جا هستی موفق باشی , سامان .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Behnam » 26 اوت 2006, 01:33

شاید یکی دیگر از دلائل شدت لحن من این باشد که من مثل تو آدم احساساتی نیستم و روابطم را با اعضاء بیش از اندازه شخصی نمی‌کنم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Parham » 26 اوت 2006, 03:13

سامان جان، پیغام حذف شده ات رو خوندم. باید بگم موافقم! زنده باشی.
سعید عزیز، چشم، به محض اینکه آواتار مناسبتری پیدا کردم این یکی رو عوض میکنم. شما هم فعلآ زیاد به این خیره نشید که سرتون درد میگیره! مخلصیم.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط Ali.Rastegar » 28 اوت 2006, 01:19

خدا رو شکر که این یکی تاپیک تا الان به خیر و خوشی گذشته :-)
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به دربارهٔ ایرماگ

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان