انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ایرماگ چهارده ساله شد

از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر شوید و نظرات خود را با ما اینجا در میان بگذارید

پاسخ: ایرماگ چهارده ساله شد

پستتوسط nilean » 31 ژانویه 2018, 01:20

حق کاملا با تو است ایلیا جان. من به شخصه به عنوان کسی که ایرماگ رو از خبرخوان دنبال می‌کنم و حرف چندانی نمی‌زنم، مسئول و مقصرم بابت وضعیت پیش اومده و متاسفم بابتش. بخش زیادی‌اش به این دلیله که من به اندازه سایر اعضا دانش مرتبط با موضوع اصلی ایرماگ ندارم.

شاید پاسخ جامع و کاملی برای توجیه اینکه چرا ایرماگ تغییر کرده وجود نداشته. چنین تغییری رو کمابیش چند جای دیگه هم (حتی گروهی در فیس‌بوک) که بحث جدی در اون می‌شد دیدم. احتمالا از جایی، فضا شروع به تغییر کرد و ما و ساختار ایرماگ یا مانع این تغییر نشدیم یا پابه‌پاش پیش نرفتیم.

قلبا امیدوارم برگردیم به روزهای قبل‌تر.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط Ahmad » 31 ژانویه 2018, 01:43

Ilia نوشته است:[نمایش]
امیر، ببخشید کمی دراماتیک بود…

سعید، خیلی نگران نباش. فکر نمیکنم که با سماجت و علاقهٔ دوستان، ایرماگ یک شبه محو بشود. اصلا صحبتی در این باره نبوده.

دوستان عزیز با سلام،
ایرماگ، همانطور که دوست عزیزمان ایلیا نیز گفته، تعطیل نخواهد شد. همانطور که دوستان نیز اشاره کرده‌اند مسئله غیر فعال بودن اعضا این انجمن امری نگران کننده است. من دقیقا سبب این موضوع را نمی‌دانم. البته حضوربنده در سایت و میزان فعالیتم نیز بسیار کم بوده است. برای آن نیز شاید دلایل شخصی عنوان کنم ولی اینکه همه دوستان دلایل مشابهی داشته باشند البته منطقی نمی‌باشد چرا که هر کدام از ما در کشوری مختلف ساکن هستیم و شرایط مشابهی نیز نداریم، از این منظر می‌بایست دلایل نیز مختلف باشد؟!

خوب است که دوستان اگر توضیحی برای این پدیده دارند با همه درمیان بگذارند و در صورت امکان راه حل‌هایی برای رفع این معضل ارائه کنند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Nyaiesh » 31 ژانویه 2018, 11:38

احمد جان من هم چند ورقی در ایرماگ نوشته‌ام و حال که پرسیدی و توضیح خواستی صحبتم را بشنو
از دلایل خلوتیِ ایرماگ پایان ناخوش بسیاری بحثهاست تجربه تلخ من از یکی دو تا از این گفتگوها این بود که اگر حرفمان پس از کلی بحث و جدال درست از آب درمیامد دوستانی که با ما همکلام بودند میگفتند خوب که چه اصلا فایده‌اش چه بود؟ و اینگونه آب سردی روی سرمان میریخت که ساعتها مطالب را نوشته و دنبال کرده بودیم
مسئله دیگر تصمیمهای سلیقه‌ای برخی مدیران است که مثلا ایرماگ جای این بحث است یا نیست و خنده‌دار است که گاه با ما در بحثها شرکت میکردند و بعد هم وسطش میگفتند اصلا چه فایده
این را مدتی پيش از گلایه ایلیا تذکر دادم
عذر میخواهم ولی با روش شما هیچ مخالفی زهره نخواهد کرد به گفتگویی پاگذارد و ایرماگ محل تقدیر و تشکر و بَه بَه و چَه چَه میشود نه گفتگو
اینرا دوستانه خواهش میکنم که تنها بحث سفر بماه که از مباحث جدی ایرماگ است را ببینید این بحث درباره موضوعی غیر از کامپیوتر است که همیشه دوست داشتیم در ایرماگ جایی از این دست گفتگوها باشد خصلت دوم این بحث آن است که بین چندین تن از اعضا برگزار شده و خلوت نیست ولی پایان خوشی ندارد نه برای ما نه خواننده وقتی پس از ساعتها بحث بما میگویند این بدیهیست یا دوستانی که ساعتها با تو همقلم بوده‌اند آخر کار میگویند خوب چه فایده پس تو در هر صورت بازنده‌ای یعنی وقتت را سوزانده‌ای که اگر هم ثابت کنی ناراست بوده میگویند خوب چه فایده حال اگر کسی میامد و میگفت و میرفت غمی نبود مشکل اینجاست که همانانی که با تو شروع کرده‌اند پس از شنیدن دلایلت تو را توبیخ میکنند که سود اثبات این سفر چیست
بنده خودم سالهاست که اینجا نمینوشتم از ترس اینکه دوستانی خیال میکنند میخواهم شهر را بهَم بریزم و دعوا راست کنم الان هم برای نوشتن هر مطلبم حسابی فکر میکنم که بنویسم یا ننویسم همان زمان که گفتگوی از نام الفبا تا جهان بینی توحیدی را تمام کردم ایرماگ را بوسیدم و کنارگذاشتم همان وقت هم شما آمدید گفتید همانطور که دوستان نیز بکرات خاطرنشان کرده‌اند ایرماگ جای اینگونه مباحث نیست ولی و بعد از ولی پاسخ گفتید حال امروز میگوییم چرا گفتگوها بیرمق شده یا بیاییم و تنها در باب کامپیوتر صحبت نکنیم و از چیزهای دیگر بگوییم ولی وای از آنروز که آن چیزِ دیگر باب دندانمان نباشد
ضمنا امضای مرا نیز بی‌اجازه پاک کردند امضایی که ماههاست زیر دست خط ماست و دلیلشان هم این بود که نباید امضای شما عقاید شما را معرفی کند مگر همه دوستان نام دستگاهشان را زیر مطالبشان نوشته‌اند که من هم باید اینگونه باشم مگر جنسی تبلیغی کرده‌ام یا خواستم پولی بجیب بزنم امضا ممکن است شغل شما یا دستگاه شما را معرفی کند و کار حقیر نگارش است و چند خط از نوشته‌هایم را در تلگرام گذاشته‌ام ولی دوستان این نشانی را هم تاب نیاوردند و زدودند
اینها البته تمام دلایل نیست فرصتها کمتر شده است بسیاری از ما مشکلاتمان را با جستجوهای گوگلی حل میکنیم یا مطالب گذشته ایرماگ را میخوانیم امروز همه گوشی و لوح دارند و بیشتر خواننده‌اند تا نویسنده و بسیاری دلایل دِگر ولی درددلهای بالایی مرا هم به اینها بیفزای
آخرین ویرایش توسط Nyaiesh on 06 فوریه 2018, 02:56, ویرایش شده در 4.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط AmirT » 31 ژانویه 2018, 20:10

سلام،
من عضو دوران طلایی ایرماگ نبودم، اما تغییر مورد بحث رو کاملا احساس میکنم. قبلا روزی چندبار سر میزدم و میخوندم، الان همه‌ش نا امید میشم از دیدن همون صفحه‌ای که چند ساعت پیش یا حتی دیروز بازش کردم.
من فکر میکنم همچین سرنوشتی بالاخره یه روزی سر هر فرمتی میاد میرسه. بالاخره مدل استفاده مردم از وب تغییر میکنه یا تو فروم عمومی مثل کار با مکینتاش، دیگه انقدر به سیستم وارد میشیم که کمتر مشکلی نیاز به پرسیدن داره. فروم دیگه‌ای رو چندین سال دیگه عضو بودم به اسم پارس‌اسکای که خیییلی پر رونق بود و خب سوژه متمرکزتری تری هم داشت (فیزیک، نجوم و مسائل مربوطه). یادمه روزی چند بار اونجا پست میدادم و وارد انواع و اقسام بحث‌هایی میشدم که شاید سطحم مناسبش نبود، ولی همین حس تبادل نظر ناشناس و عادلانه و یاد گرفتن از آدمایی که در حالت عادی شاید اصلا نبینمشون برام فوق‌العاده بود. ولی پارس‌اسکای هم بعد چند سال کاملا از نفس افتاد، فکر کنم همزمان بود با اون دوره گسترش یهویی فیسبوک. به نظرم تو این دوران افراد خیلی زیادی که سروکاری با اینترنت نداشتن وارد محیط مجازی شدن، و بیشتر از طریق فیسبوک و وایبر و بعدا اینستاگرام و تلگرام. این عده که تعدادشون کم هم نبود باعث شدن اینترنت یه تکونی بخوره و بیشتر حال و هوای fast food ای به خودش بگیره. مثلا من وقتی عکس جالبی میبینم از همونجا سریع برای دوستام میفرستم، مگر اینکه چیز خیلی مربوط به مک باشه که یاد "عکس‌ها و تصاویر جالب! " در ایرماگ بیافتم. توی چنین فضایی تبادل نظر در فروم مثل کتاب خوندن یه فعالیت فرهنگی و متفاوت محسوب میشه که دوباره مثل کتاب خوندن اقبال بهش هی کمتر میشه.
به نظرم اینم در نظر بگیریم که ما ایرانی‌ها چندان در ضمینه تبادل نظر خوبم نیستیم. البته این فقط مشکل وب فارسی نیست و توی فروم‌های خارجی هم خیلی دیده میشه. اما به نظرم به خاطر جو عمومی ایران، در وب فارسی آستانه تحمل پایین‌تره، معمولا طرفین از موضع خودشون کوتاه نمیان و کار به دعوا کشیده میشه، یعنی نظر دیگری رو در کنار نظر خودمون نمیپذیریم و اصلا برای علمی بودن بحث هم اهمیتی قائل نیستیم که فکر میکنم نتیجه مستقیم جو و رسانه‌های کشور باشه. به این دلیل کمتر بحث با ثمر و سازنده میبینیم.
و البته اینم هست که اپل و مکینتاش که همه به خاطر صحبت درباره‌ش اینجا جمع شدیم هم به نظر دیگه انقدر از شرکت‌های دیگه جلو نیست که مارو با اشتیاق بکشونه اینجا! اعضایی هم که میان احتمالا صرف آشنایی دیجیتالی ترجیح میدن یه سری چیزارو با هم بحث کنن.

اما در جواب به رضا هم میخوام بگم که شاید انتظار دیگه‌ای از بحث داشتید، اما من در اون مبحث سفر به ماه فکر میکنم کار شما به ترولینگ نزدیک شده بود، چون جواب هیچکس رو درست نمیدادید و مدام نظرات خودتون رو بدون دلیل توضیح میدادید. الان هم که چند بار ادعا کردید بقیه گفتند "حاصل بحث چیه؟" که من همچین چیزی رو به طور واضح یادم نمیاد. شاید اینجا جاش نباشه، اما من حاضرم اون موضوع رو با شما بررسی کنم.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

قبلی

بازگشت به دربارهٔ ایرماگ

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان