انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

به روز رسانی سیستم ۱۰.۳

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

به روز رسانی سیستم ۱۰.۳

پستتوسط Ali.Samadi » 27 مه 2004, 13:39

دیروز یك نسخه جدید سیستم ۱۰ از طرف شركت اپل با شماره 10.34 بیرون داده شده كه تا جایی كه من امتحان كردم مشكل باز كردن فایلهای DMG را با زبان فارسی در رده اول systemprefernces/International Panel حل كرده.
حالا شاید شما هم یك امتحانی بكنید.

علی صمدی
آخرین ویرایش توسط Ali.Samadi on 27 مه 2004, 15:02, ویرایش شده در 2.
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 مه 2004, 14:42

درست به فاصله ی 2 دقیقه منم یه تاپیک زده بودم :P برای همین بخشی از اون رو به اینجا منتقل کردم:
ویژگیهای این بروزرسانی عبارتند از:
-بهتر شدن امکانات اشتراک فایل و دایرکتوری سرویس برای Mac (AFP), UNIX (NFS), PPTP و شبکه های wireless
-بهبودی Open GL و درایورهای جدید برای کارتهای Nvidia و Ati.
-بهبودی امکانات دخیره ی اطلاعات بر روی CD/DVD.
iPod- هایی که از پورت USB 2 استفاده می کنند از این پس توسط iTunes و iSync شناسایی می شوند.
-سازگاری بیشتر با قطعات صوتی firewire و USB.
-بروزرسانی برنامه های Address Book, Mail, Safari, Stickies, وQuickTime.
-سازگاری بهبود یافته با برنامه های Third Party.
و اما ویژگیهای این بروز رسانی برای نسخه ی server را از اینجا بخوانید:
http://www.apple.com/support/downloads/ ... 0_3_4.html
دریافت برای Mac OSX 10.3-10.3.2 :
http://www.apple.com/support/downloads/ ... pdate.html
دریافت برای Mac OS X 10.3.3:
دریافت برای Mac OS X Server 10.3-10.3.2 :
http://www.apple.com/support/downloads/ ... pdate.html
دریافت برای Mac OS X Server 10.3.3:
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

عملکرد ZWNJ در متون فارسی در سیستم

پستتوسط Behnam » 27 مه 2004, 15:19

من هم نسخهٔ ۱۰٫۳٫۴ سیستم را سوار کردم و عملکرد ZWNJ را مورد آزمون قرار دادم. ظاهراً تغییری در این زمینه روی نداده است.
این پاسخ ضمناً آزمون این صفحه نیز هست!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: عملکرد ZWNJ در متون فارسی در سیست

پستتوسط Ahmad » 31 مه 2004, 01:46

بهنام نوشته است:[نمایش]
من هم نسخهٔ ۱۰٫۳٫۴ سیستم را سوار کردم و عملکرد ZWNJ را مورد آزمون قرار دادم. ظاهراً تغییری در این زمینه روی نداده است.

بهنام گرامى

در مورد بكار گيرى نيم‌فاصله اجازه بدهيد كه من با شما موافق نباشم. با پذيرش كدگذارى يونى‌كد توسط شركت اپل اساسا اين مسئله‌اى كاملا حل شده‌اى مى‌باشد. چرا كه هم فاصله كامل و هم نيم‌فاصله توسط اين استاندارد بكار گرفته شده است. طبق تعريف يونى‌كد نيم‌فاصله نويسه‌اى است با شناسه U200C در حاليكه فاصله كامل شناسه U0020 را دارا بى‌باشد . پس در نتيجه اگر كاربر سيستم عامل مكينتاش (و در اين مورد سيستم ۱۰.۳.۴ ) صفحه كليد مناسب در سيستم خود نصب كرده باشد (همين كه من در حال حاضر بكار مى‌برم و توسط آقاى تام گوكه و با كمک من تهيه شده و آقاى صمدى نيز از مدتها پيش آنرا بر روى همين سايت عرضه كرده است). و نيز خط مناسب در اختيار داشته باشد (مثلا گيزه پرو و يا يكى از خطوط شما "مجددا دستتان درد نكند") اين مسئله بطور كامل حل شده خواهد بود. من نمونه‌اى تهيه كرده‌ام كه برايتان اى-ميل خواهم كرد كه اين موضوع را به نحو روشنى نمايش مى‌دهد. متاسفانه گويا نمى‌شود پرونده‌هاى مختلف را در اين صفحه پست كرد.

در نتيجه سيستم عامل ۱۰.۳.۴

نيم‌فاصله را هم در سطح سيستم عامل پشتيبانى مى‌كند و هم اينكه تمام نرم‌افزارهائيكه از موتور متن سيستم براى رسم متن استفاده مى‌كنند اين خصیصه را به ارث مى‌برند. به عكس ارسالى توجه شود. مثلا در همين متن حاضر هم اگر دقت نمائيد جابه‌جا نيم فاصله يا بقول انگليسي‌ها ZWNJ بكار برده شده‌است.

ارادتمند، احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

Re: عملکرد ZWNJ در متون فارسی در سیست

پستتوسط Behnam » 31 مه 2004, 02:48

احمد نوشته است:[نمایش]
بهنام نوشته است:[نمایش]

بهنام گرامى

در مورد بكار گيرى نيم‌فاصله اجازه بدهيد كه من با شما موافق نباشم. با پذيرش كدگذارى يونى‌كد توسط شركت اپل اساسا اين مسئله‌اى كاملا حل شده‌اى مى‌باشد. چرا كه هم فاصله كامل و هم نيم‌فاصله توسط اين استاندارد بكار گرفته شده است. طبق تعريف يونى‌كد نيم‌فاصله نويسه‌اى است با شناسه U200C در حاليكه فاصله كامل شناسه U0020 را دارا بى‌باشد . پس در نتيجه اگر كاربر سيستم عامل مكينتاش (و در اين مورد سيستم ۱۰.۳.۴ ) صفحه كليد مناسب در سيستم خود نصب كرده باشد (همين كه من در حال حاضر بكار مى‌برم و توسط آقاى تام گوكه و با كمک من تهيه شده و آقاى صمدى نيز از مدتها پيش آنرا بر روى همين سايت عرضه كرده است). و نيز خط مناسب در اختيار داشته باشد (مثلا گيزه پرو و يا يكى از خطوط شما "مجددا دستتان درد نكند") اين مسئله بطور كامل حل شده خواهد بود. من نمونه‌اى تهيه كرده‌ام كه برايتان اى-ميل خواهم كرد كه اين موضوع را به نحو روشنى نمايش مى‌دهد. متاسفانه گويا نمى‌شود پرونده‌هاى مختلف را در اين صفحه پست كرد.

در نتيجه سيستم عامل ۱۰.۳.۴

نيم‌فاصله را هم در سطح سيستم عامل پشتيبانى مى‌كند و هم اينكه تمام نرم‌افزارهائيكه از موتور متن سيستم براى رسم متن استفاده مى‌كنند اين خصیصه را به ارث مى‌برند. به عكس ارسالى توجه شود. مثلا در همين متن حاضر هم اگر دقت نمائيد جابه‌جا نيم فاصله يا بقول انگليسي‌ها ZWNJ بكار برده شده‌است.

ارادتمند، احمد

احمد عزیز،
تچربهٔ من در مورد Zero Width Non Joiner یا نیم فاصله بدین قرار است:
اگر شما در TextEdit یک متن چند خطی به فارسی بنویسید که حاوی نیم فاصله باشد، تا زمانی که جهت متن راست به چپ انتخاب شده باشد، هیچ مشکلی پیش نمی آید. حال اگر کل متن را انتخاب کرده و جهت متن را به چپ به راست تبدیل کنید، جریان متن در هر جائی که نیم فاصله استفاده شده است شکسته شده و بقیهٔ متن از ابتدای خط شروع می شود… تا نیم فاصلهٔ بعدی، و این قضیه تکرار می شود.
حال همان متن فارسی را در Mail نوشته (با انتخات چهت راست به چپ) و به آدرس خودتان ارسال کنید. (آدرس اوًلیهٔ ISP خود را استفاده کنید) و متن نهائی را در email دریافتی و نیز در پوشهٔ Sent مورد بررسی قرار دهید.
اگر تجربهٔ شما به همان نتیجه ای برسد که تجربهٔ من رسیده بود، چه در پوشهٔ Sent و چه در email دریافتی متن دریافتی مشابه همان چیزی خواهد بود که در TextEdit به صورت چپ به راست مشاهده شده بود.
این آزمایش در متن مخلوط انگلیسی و فارسی هم به نتیجهٔ مشابهی می رسد و به گمان من منبع بسیاری از مشکلاتی است که در باز کردن صفحات وِب فارسی و انتقال متون فارسی (خصوصاً مخلوط با Roman ) از یک جا به جائی دیگر روبرو هستیم.
امیدوارم که متخصصان کامپیوتر این قضیه را بررسی کرده و ذهن ما را روشن تر کنند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان