انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

BLU-RAY

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

BLU-RAY

پستتوسط iSam » 13 اوت 2006, 23:56

سلام , سه لينك خبري از blu-ray دارم و يكي از يك خبر جالب كه توفان زده ها از اينترنت براي كمك استفاده كردن . بد نيست ببينيد . با ارزوي موفقيت , سامان .

http://www.bbc.co.uk/persian/science/st ... _dvd.shtml

http://www.bbc.co.uk/persian/science/st ... tion.shtml

http://www.bbc.co.uk/persian/science/st ... _dvd.shtml

http://www.bbc.co.uk/persian/science/st ... _net.shtml
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط iSam » 06 سپتامبر 2006, 00:46

سلام , با وجود تمام تلاشها در زمینه ارائه dvd های وضوح بالا و دارای حجم بیشتر , این نکته برای همه در مورد hd dvd و blu-ray گنگ است که ایا هر دو پیروزند یا کدام ؟ نگاهی به لینک زیر بندازید , موفق باشید , سامان .

http://www.bbc.co.uk/persian/science/st ... ddvd.shtml
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط iSam » 22 دسامبر 2006, 01:33

با سلام , کی میدونه پس کی قراره اپل blu-ray را روی محصولاتش قرار بده و روی کدام محصول ؟ موفق باشید .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط SoHail » 22 دسامبر 2006, 08:47

خوب چون من بين XBoX و Playstation انتخابم Platstation 3 بوده پس شكي توش نيست كه Blue-Ray توي رقابت HD-DVD رو شكست ميده!!

اينطور هم كه معلومه قابليت خوندن ديسكهاي Blue-Ray مي‌تونه به يه Optical Drive اضاقه بشه (و قيمتش رو خيلي ببره بالا) و قاعدتا اگر Apple شروع به پشتيباني ازش بكنه همه سري كامپيوترهاش ازش پشتيباني خواهند كرد! و ما مجبور ميشيم Laptopها رو كلا ارتقا بديم .

حالا اصلا Apple جايي اعلام كرده كه از كدوم استاندارد استفاده مي‌كنه؟ Blue-Ray يا HD-DVD؟ احتمال خيلي زياد Blue-Ray ديگه؟
SoHail

پست‌ها : 40

پستتوسط Behnam » 22 دسامبر 2006, 13:36

کل این قضیه خیلی بو می‌ده و گمان نمی‌کنم به این زودی‌ها تکلیف روشن بشه. خیلی شبیه قضیهٔ BetaMax و VCR هست. با این تفاوت که معلوم نیست Blue-Ray واقعاً کیفیت بالاتری داشته باشد در حالی که BetaMax کیفیت بالاتری داشت و در جنگ قیمت‌ها شکست خورد.
اپل با استودیوهای فیلم‌سازی روایط نزدیکی داره و اگر آنها Blue-Ray را برگزینند، انگیزهٔ کافی برای اپل وجود دارد که آن را انتخاب کند. اما از سوی دیگر اینهمه تلاش اپل برای هم‌آوا کردن مک با محیط کاری که در آن مایکروسافت حاکمیت دارد با انتخاب Blue-Ray تناقض دارد.
گمان می‌کنم که اپل این موضوع را به سازندگان سخت‌افزار های پیرامونی واگذار کند و فعلاً به همان فورمت DVD برای خود مک رضایت دهد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط iSam » 22 دسامبر 2006, 18:51

با سلام , من با نظر بهنام بسیار موافقم . از دیشب تحقیق کردم و به نظرم اپل و خیلی کمپانیهای دیگر حالا حالا ها روی DVD میمونن چون جنگ بین BLU-RAY و HD DVD بی نتیجست و برنده هر دوشونن . یعنی هر دو خواهند ماند و حذف نخواهند شد و احتمالا فقط منحصر میشن به دستگاههای پخش و روی کامپیوترها DVD میمونه . پس میتونیم با تهیه یک درایو اکسترنال موضوع را حل کنیم . موفق و موید باشید .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط SoHail » 22 دسامبر 2006, 23:09

من واقعاً نمي‌دونم كه از لحاظ تئوري اين مسئله امكان پذيره يا نه كه مثلاً بزودي منتظر يه Optical Drive باشيم كه هر دو رو بخونه؟؟ هم Blue-Ray و هم HD-DVD، ظاهرا همه درايوهايي كه Blue-Ray يا HD-DVD رو مي‌خونن با استانداردهاي قبلي مثل DVD و CD سازگارند پس اين زياد نمي‌تونه دور از انتظار باشه كه يه Drive هر دو فرمت رو بخونه؟
SoHail

پستتوسط Behnam » 22 دسامبر 2006, 23:48

احتمالاً شدنی بودنش شدنی است. اما اینجا اصل دعوا بر سر ظرفیت ۳۰ یا ۵۰ گیگابایتی این دو قالب نیست. دعوا بر سر patent است و اینکه کدامیک زورش خواهد چربید که به استاندارد جهانی تبدیل شود و از همهٔ تولید کنندگان درایو (و مدیا) حق الزحمه بگیرد. در دعوای قبلی سونی شکست خورد و رقیبش که اگر درست خاطرم باشد فیلیپس بود درآمد سرشاری از صنعت VCR دست و پا کرد. منفعت آنقدر بالاست که هیچیک از رقیبان به این سادگی لنگ نخواهند انداخت.
در وضع کنونی، درایوی که هر دو فورمت را پشتیبانی کند باید دو تا حق patent بپردازد. این علاوه بر مبالغی است که برای فورمت های قدیمی‌تر CD و DVD و غیره به اینجا و آنجا می‌پردازد. تکنولوژی لازم برای پشتیبانی هر دو فورمت به احتمال زیاد سرعت رشد پشتیبانی از تنها یک فورمت را نخواهد داشت و این امر به مفید بودن این فورمت برای ثبت و ضبط storage لطمه می‌زند.
کلاً من از این مدیا برای مصارف غیر ویدئویی (و بازی) دل خوشی ندارم و هنوز هم که هنوز است برای Zip درایوی که در مک قدیمی ام داشتم و در واقع بصورت یک فلاپی دیسک سریع و پر ظرفیت عمل می‌کرد دلتنگی می‌کنم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط iSam » 23 دسامبر 2006, 00:01

Behnam نوشته است:[نمایش]
کلاً من از این مدیا برای مصارف غیر ویدئویی (و بازی) دل خوشی ندارم و هنوز هم که هنوز است برای Zip درایوی که در مک قدیمی ام داشتم و در واقع بصورت یک فلاپی دیسک سریع و پر ظرفیت عمل می‌کرد دلتنگی می‌کنم!

یعنی بهنام جان بنظر تو هم بهتره همین DVD بمونه و این فرمتهای جدد محدود بشن به بازی و فیلم و کلا دستگاههای خانگی و کلا فقط DVD ؟ من که نظرم اینه و حتی به چند جا هم ایمیل زدم .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Behnam » 23 دسامبر 2006, 00:22

راستش از آنجا که من شخصاً مصرف ویدئویی ندارم، نظر من شرط نیست. برای مصارف دیگر هم که خب البته optical drive لازم است ولی خیلی دوست داشتم که علاوه بر آن، یک درایو هم مثل زیپ یا فلاش یا چیزی نظیر آن روی مک استاندارد می‌بود که کار روی آن لحظه‌ای باشد و بتوان آن را بار زد و در لحظه محتویات آن را مثل یک پوشه باز کرد، کم و زیاد کرد و دوباره آن را از درایو خارج کرد و در طبقه گذاشت. البته می‌دانم که هارد درایو پیرامونی ظرفیت نامحدود در اختبار می‌گذارد ولی این شاید سلیقهٔ شخصی من باشد که دوست دارم که برای هر پروژه یا پرونده‌ای یک مدیا با برچسب داشته باشم. مانند CD ولی بدون مکافات burn کردن آن در پس هر تغییر محتویات.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط iSam » 23 دسامبر 2006, 00:27

بهنام جان راستش این مشکل , چیزی مثل زیپ متاسفانه فقط تو مک هست و در پی سی نیست ولی قابل تحمل هست و من هم در مورد این فرمتها و اپتیکال درایو و ... موافقم , درست میگی ولی اونایی که این سردرگمی را بوجود آوردن بیشتر فکر نون و آب قضیه هستند .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 دسامبر 2006, 16:29

تا جایی که به خاطر دارم اپل جزو گروه حامیان Blu-Ray هست.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط anappleaday » 23 دسامبر 2006, 18:56

با سلام به همه دوستان
على اقا درست ميگه اپل در لشكر BD هاست و اين لشگر بيشتر از ١٧٠ عضو داره كه از معروف و با قدرت ترين هاي انها شركت هاي زير هستند.
Apple; Dell ; Hewlett Packard ; Hitachi,.; LG Electronics.; Mitsubishi Electric Corporation;
Panasonic (Matsushita Electric); Pioneer Corporation; Royal Philips Electronics;
Samsung Electronics .; Twentieth Century Fox; Walt Disney Pictures and Television, Warner Bros
Sharp ; Sony TDK ; Thomson;

من حدس ميزنم كه استاندارد بلو ري بشه ولى فكر ميكنم كه زمان زيادي ببره تا اينكه همه بتونند ازش براحتى استفاده كنند چون
در حال حاضر هم قيمت سخت افزار و هم نرم افزارش خيلي بالا و مقرون به صرفه نيست حتي ديسك هاي دو لايه دي وي دي هم در
حال حاضر خيلى گرونند .
البته به نظر من هيچكدوم از اونها زياد دوام نخواهند اورد و بايد كه جاشون رو به سخت و نرم افزارها ي جديدترو با ظرفيت بالاتر بدند.
چون در حال حاضر سرعت پيشرفت بقدرى زياد شده كه هر چه جلوتر ميريم عمر تمامي اينها كوتاهتر ميشه ،براي مثال صفحه گرام
چند دهه در استفاده بود ولى جاش رو به نوار كاست داد و اون هم بعد از چند دهه بازنشسته شد و جاش رو به سي دي داد عمر سي دي
هم جندان دراز نبود و از اون هم كوتاهتر ام دي بود كه توسط سونى معرفي شده بود .خوب بعدش دي وي دي اومده و همزمان با اون
ذخيره كننده هاي جديد هر روز با ظرفيت ها ي زياد بدنيا مياند مثل Memory stick ,Smart media ,SD card ,mini SD
و يا  micro SD كه اگر اشتباه نكنم سامسونگ با ظرفيت حدود ٣٠ يا ٤٠ گيگ ش رو در اينده نزديك ميده بيرون.
در حال حاضر تي دي گي تونسته كه روى ديسك هاي خودش با ٦ لايه حدود 250GB داده رو ذخيره كنه .
واقعا سرعت ترقي و پيشرفت خيلى بالاست و من در اين شك دارم كه ايا واقعا انسان ظرفيت و توان درك اين همه رو داره يا نه !!؟؟
و ايا ميتونه از تمامى كارايى هايي كه تمام اين دستگاها از گامپيوتر گرفته تا دوربين و هر چيز ديگه كه تكنولوژى ديجيتال بهش راه
پيدا كرده رو استفاده بكنه يا نه!!
an apple a day
ADSL
iPod Touch 4th gen. 64GB
iPad 16GB
نماد کاربر
anappleaday

پست‌ها : 104

پستتوسط iSam » 23 دسامبر 2006, 19:34

anappleaday نوشته است:[نمایش]
براي مثال صفحه گرام چند دهه در استفاده بود ولى جاش رو به نوار كاست داد و اون هم بعد از چند دهه بازنشسته شد و جاش رو به سي دي داد عمر سي دي هم چندان دراز نبود و از اون هم كوتاهتر ام دي بود كه توسط سونى معرفي شده بود .خوب بعدش دي وي دي اومده و همزمان با اون ذخيره كننده هاي جديد هر روز با ظرفيت ها ي زياد بدنيا مياند مثل Memory stick ,Smart media ,SD card ,mini SDو يا  micro SD كه اگر اشتباه نكنم سامسونگ با ظرفيت حدود ٣٠ يا ٤٠ گيگ ش رو در اينده نزديك ميده بيرون. در حال حاضر تي دي گي تونسته كه روى ديسك هاي خودش با ٦ لايه حدود 250GB داده رو ذخيره كنه . واقعا سرعت ترقي و پيشرفت خيلى بالاست و من در اين شك دارم كه ايا واقعا انسان ظرفيت و توان درك اين همه رو داره يا نه !!؟؟

واقعا این همه ظرفیت به چه درد میخوره ؟ از نظر کیفیت هم که DVD بسیار کامله و البته جای بهتر شدنم داره . ولی این اصلا ربطی نداره به دهه 50 یا 60 که زمان صفحه و ریل و کاست بود و دنیا برای بهتر شدن کیفیت تلاش داشت . و فقط داستان پول و رو کم کنی کمپانیهاست . و بنظر من همان DVD پابرجاست و دیگر فرمتها بیشتر مورد مصارف خانگی غیرکامپیوتری میشه , از نظر امنیت هم بهتره . من این را از داخل بحثهای جاهایی مثل Cisco و ... میگم و بیشتر هم خودمم نمیدونم و لطفا نگید چون خودش تو اونجاست داره تبلیغات میکنه , چون راسته راسته .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط SoHail » 23 دسامبر 2006, 20:42

البته که DVD برای مصارف ساده امروزی شاید حجم مناسبی داشته باشه ولی واقعاْ جا برای ورود یه مدیا پر ظرفیت الان بازه، شما اینجوری تصور کنید که یه فیلم ساده با فرمت NTSC DV یعنی 720 در 480 پیکسل بصورت Uncompressedحدود 20GB حجم داره و این چیزیه که هر روز هممون داریم ازش استفاده می‌کنیمَ،‌ یا حتی ساده تر از اون شما اگه آهنگهاتون رو با بهترین کیفیت روی DVDذخیره کنید بیشترین حجم برابر ۷ تا Audio CD در یک DVD 5 هستش که اصلا قابل قبول نیست، (البته درباره MP3صحبت نمیکنم) ‌شما اگه یه سفر عکاسی کوجیک تشریف ببرید به راحتی 30GB عکس می‌گیرید، این همیشه برای خود من اتفاق می‌افته،و همیشه با فایلهایی که هر کدوم یه جایی از هارددیسک یا روی یک DVD دیگه ذخیره شده مواجه میشم که برای دیدن همه پروژه باید دو سه بار دیسک رو عوض کنم. برعکس شما من فکر می‌کنم ‌DVD استانداردی بود که از همون اول معلوم بود عمر زیادی نداره هم به خاطر نوآوری عجله وارش و هم به خاطر Reliability کم و همینطور استانداردهای مختلف! ولی الان که سرعت زیاد شدن حجم اطلاعات بیشتر از سرعت افزایش ظرفیت مدیا ها شده از همین الان هم میشه گفت یه مدیا ۲۰ گیگابایتی چندان همیشگی نخواهد بود. داشتن یه دوربین ۱۰مگاپیکسلی خیلی عمومیه و همینطور HDV اندازه تصویری برابر 1280 در 1080 داره و از اون طرف اینها همه محصولات Consumer هستند و نه خیلی Professional. یکی از موارد دیگه و مهم هم سرعت تبادل اطلاعاتیه که توی DVD واقعا قابل قبول نیست و برای مصارف معمولی هم دردسر سازه.

قسمت بد ماجرا اینجاست که اینها همه مدیاهایی با طول عمر محدود هستند و فکر اینکه به سادگی با از دست دادن یه دیسک 50GB از اطلاعات و پروژه هایی رو که می‌خواستید آخر ماه Backup بگیرید از دست دادید یعنی فاجعه!!!
SoHail

بعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان