انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

برنامهٔ ارکسترا

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

برنامهٔ ارکسترا

پستتوسط Ali.Samadi » 22 ژوئن 2006, 21:10

با سلام به دوستان،
شما برنامهٔ ناشر یادتان می‌آید؟ مدتی است که برنامه‌ای برای سیستم ۱۰ تولید میشود به نام ارکسترا. این برنامه میشه گفت که کپی برنامهٔ ناشر است. من نسخهٔ امتحانی ۱.۲.۶ آن رو نصب و امتحان کردم. هرچند که GUI آن آدم رو یا ۱۰ سال پیش می‌اندازه ولی امکانات آن در پشتیبانی از فارسی بسیار عالی هست. از سیستم کشیده تا اضافه کردن تصویر به متن به اشکال متفاوت همه موجود است.
چیزی که برای من خیلی جالب بود اینه که این نسخهٔ آزمایشی هیچ گونه محدودیتی نداره و هم میشه با آن چاپ کرد و هم پی دی اف تولید کرد.
http://www.orxtra.com/home.html
اردتمند علی
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 23 ژوئن 2006, 00:33

ناشر را نمی‌شناسم ولی کم شباهت به Page Maker نیست. البته در انتخاب فانت هنوز کنترل خوبی ندارد. احتمالاً باگ‌های دیگری هم دارد که اگر کسی وقت بگذارد و امتحانش کند و گزارش کند، حتماً آیندهٔ بسیار جالبی خواهد داشت. ضمناً سیستم آن AAT است و با Nisus شاید زوج خوبی از آب در بیایند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 23 ژوئن 2006, 01:02

سلام
Nisus که در سیستم ۹ فوق العاده بود توی سیستم ۱۰ چه مشکلی داره ؟من ورژن OSX رو کار نکردم ،ولی میدونم که وجود داره
مهمان

پستتوسط Behnam » 23 ژوئن 2006, 01:37

Page Maker هم فوق‌العاده بود. مشکل Nisus و به احتمال زیاد، همچنین Orxtra این است که هردو به موتور متن OS X متکی هستند و هر کمبودی در سیستم عامل برای پردازش فارسی وجود دارد، در این برنامه‌ها هم منعکس می‌شود. من البته خودم آن را آزمایش نکرده‌ام ولی احمد اگر اشتباه نکرده باشم گزارشی از آن تهیه کرده‌بود.
از نظر کیفیت نگارش، سیستم یونیکدی OS X هنوز خیلی کار دارد تا به کیفیت سیستم ۹ برسد... یا بهتر بگویم، خیلی کار ندارد ولی وقت گذاشتن روی ان هنوز توجیه تجاری ندارد.
به علاوه، اپل هنوز تکلیف خود را در مورد انتخاب تکنولوژی فانت روشن نکرده‌است و این امر خیلی به توسعهٔ واژه پردازای فارسی و بطور کلی نوشتار عربی لطمه میزند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Samadi » 23 ژوئن 2006, 11:24

نه بهنام جان، برنامهٔ ارکسترا از موتور متن سیستم استفاده نمیکنه. به همین دلیل هم میتونه مثلا کشیده رو درست نشون بده. این برنامه در نسخه‌های پیش ضعف‌های زیادی داشت که یکی از آنها پشتیبانی نکردن از صفحه‌کلید فارسی بود و دیگری قیمت آن. حالا هم از صفحه‌کلید فارسی پشتیبانی میکنه و هم اینکه اگر درست حالیم شده باشه نسخهٔ امتحانی آن همهٔ امکانات رو در اختیار کاربر میگذاره.
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 ژوئن 2006, 15:26

اول از همه ممنون علی جان بابت معرفی این برنامه.
برنامه جالبیه صرف نظر از امکانات و ظاهری که برای ۱۰سال پیش مناسب بوده! ولی باید تغییرات زیادی توش بدن تا برای استفاده امروزی آماده بشه. فعلا چند تا مورد توش دیدم:
۱. با فاصله مجازی یا نیم فاصله مشکل دارد.
۲. تغییر زبان درمورد منوهایی که غیر فعال هستن اعمال نمیشه! در کل منوهاش غیر native هستن و این امر ویژگیها و مشکلاتی ایجاد کرده، از ویژگیها تغییر بلادرنگ زبان و پشتیبانی از منوهای راست به چپ هست.
۳. برنامه مثل برنامه‌های ده سال پیش مک کلیک راست ندارد! فایلهای ساخته شده با این برنامه پسوند ندارند و از طریق resource ها شناسایی می‌شوند.
جالب اینکه این برنامه که از هر نظر یک برنامه قدیمی حساب می‌شود برای اجرا به Mac OS X 10.4.5 احتیاج دارد و فایلهایش را به فرمت XML ذخیره می‌کند.
و جالبتر اینکه از این فرمت XML نمی‌توان متنها را استخراج کرد.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 30 مهمان