انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم افزا‌رهای ۳ بعدی معماری، مهندسی و ساخت و ساز

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

نرم افزا‌رهای ۳ بعدی معماری، مهندسی و ساخت و ساز

پستتوسط Amin811 » 09 فوریه 2016, 04:27

چند وقت پیش مقاله‌ای در سایت architosh دیدم که برایم جالب بود. تو این مقاله نویسنده دلیل اینکه چرا سال ۲۰۱۵ بهترین سال برای صنعت CAM (طراحی به وسیلهٔ کامپیوتر) روی پلتفرم مک بوده رو، نه سخت افزار، نه عملکرد بلکه دسترسی می‌دونه. در ادامه نویسنده ۵ دلیل واسه این ادعاش میگه که توش یک سری نرم افزار هم معرفی‌ می‌کنه. منم گفتم بد نیستم تجربمو از کار کردن با اونا باهاتون در میون بذارم:

Rhino که بعداز ۸-۹ سال کار بالاخره نسخهٔ نهاییش روی مک وارد بازار شد. متاسفانه این نرم‌افزار چه در نسخهٔ ویندوز چه مک از زبانهای راست به چپ پشیتبانی نمی‌کنه. (کلا شاید خیلی‌ قابلیت حیاتی واسه نرم افزری مدل سازی ۳بعدی نباشه اما با توجه به علاقهٔ کاربران ایرماگ خواستم بگم.) اما یکی از برنامه‌های مدل سازی ۳ بعدی هست که فوق‌العاده‌ راحت با ترکپد و جستچر‌ها کار می‌کنه. به اضافه اینکه یک plugin این برای این نرم‌افزار وجود داره به اسم grasshopper که تو دنیای طراحی پارامتریک خیلی‌ محبوبه و اون هم به مک پورت شده چونکه در ورژن آخر راینو این پلاگین بخشی از برنامهٔ راینو شده.
https://www.rhino3d.com/mac
http://www.grasshopper3d.com/photo

onShape که یک اپ تحت وب هست. که میتونید توش به طور مستقیم مدل سازی کنید و ۵ گیگ هم فضای مجانی‌ در اختیارتون میذاره. خیلی‌ عالیه چون دیگه لازم نیست تو جلسات و پرزنتیشن‌ها تمام مدل هارو رو لپ‌تاپ بریزید و مطمئن بشید که تمام برنامه‌هارو روی لپتاپ بیچاره نصب کردید که بتونه مدل هارو باز کنه. چون به تنها چیزی که نیاز دارید یک وب براوزر و وصل شدن به اینترنته. ضمنا این برنامه توسط یه تیم از مهندسای سابق SolidWorks تولید شده و منطق برنامه از نظر کرد کردن با part‌ها و assembly‌ها مثل اون می‌مونه.
https://www.onshape.com
Large-Assembly-on-tablet-and-Mac.jpg
Onshape

Dynamo مورد بعدیه که Autodesk در سال ۲۰۱۱ برای رقابت با راینو و grasshopper، تصمیم به تولیدش گرفت. اما خبر خوش اینکه یک ورژن استودیو هم داره که هم روی مک کار می‌کنه هم روی ویندوز. نویسنده، طبق ادعای خودش تونسته به طور خصوصی با اون کار کنه و از عملکردش راضیه. من ورژن پلاگین این برنامه برای نرم‌افزار revit (روی ویندوز) رو اخیرا باهاش کار کردم و چون باعث رقابت تو بازار می‌شه طرفدار بودنش هستم.
http://dynamobim.org/gallery/
DynamoPrototypeOnMac.jpg
Dynamo Studio

جنگ بر سر فرمت dwg که یه جورایی استاندارد تو دنیای نقشه کشی‌ محسوب می‌شه با گرایش کمپانی‌های بزرگ به سمت مدلهای ۳بعدی غنی‌ از اطلاعات فروکش کرده. نویسنده میگه که جابز به اشتباه هیچ علاقه‌ای به بازار معماری نداشت چون با این تغییر رویکرد عملا فرمت dwg کم استفاده می‌شه هرچند که میراثش تا سالهای بعد باهامون می‌مونه. جابز اعتقاد داشت رفتن به سمت بازار معماری بدون وجود اتوکد بی‌فایدس. (فکر کنم اتوکد برای مک سال ۲۰۱۱ به بازار اومد)

نویسنده اشاره می‌کنه که هنوز هم پیشرو‌ترین برنامه‌ها در BIM (مدل سازی ۳بعدی به همراه اطلاعات ‌درون مدل) مثل Vectorworks و ArchiCAD به صورت نیتیو پلتفرم مک رو ساپورت می‌کنن.
01_Point-Cloud.jpg
Vectorworks

در آخر هم نویسنده میگه که هیچوقت بازار CAD واسه مک به این اندازه خوب نبوده. جالب اینجاست که سالهای خوب سخت افزاری اپل جهت کار با نرم افزار‌های مربوط به CAD سپری شده اما مشتریا به در دسترس بودن بیشتر اهمیت میدان تا به قدرت دستگاه. الان در هر جا با هر وسیله کار کردن به یک هنجار تبدیل شده.

این هم لینک به مطلب اصلی:
http://architosh.com/2015/12/5-reasons-why-2015-was-the-best-year-for-cad-on-the-mac/
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Amin811 در 09 فوریه 2016, 22:18.
Amin811

پست‌ها : 82

پاسخ: نرم افزا‌های ۳ بعدی معماری، مهندسی و ساخت و ساز

پستتوسط Ahmad » 09 فوریه 2016, 16:13

امین گرامی،
ممنون بابت نوشتن این مطلب مهم و درمیان گذاشتن تجربه‌تان در اینمورد با ما.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Arzhang » 09 فوریه 2016, 22:14

امین جان
دستت درد نکند. مطمئنم برای اهل فن تجربیاتت حتماً مفید است ولی من که در زمینه‌های مهندسی یک بوق تمام عیار هستم، هیچ‌چی از این برنامه‌ها سر در نیاوردم. اما یک جایش را واقعاً اصلاً نفهمیدم:
[نمایش]
یکی‌ از تنها برنامه‌های مدل سازی ۳ بعدی هست

شاید اشتباه تایپی باشد. ;) به هر حال دستت درد نکند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Amin811 » 09 فوریه 2016, 22:52

Ahmad نوشته است:[نمایش]
امین گرامی،
ممنون بابت نوشتن این مطلب مهم و درمیان گذاشتن تجربه‌تان در اینمورد با ما.
احمد

مرسی احمد جان. سعی میکنم در اولین فرصت یک سری هم به دو برنامه VectorWorks و ArchiCAD که در پست قبل اسمشان آمد بزنم و امکانات فارسی نویسی در آنها را مورد آزمایش قرار دهم.

[نمایش]
شاید اشتباه تایپی باشد. ;) به هر حال دستت درد نکند.

خواهش میکنم ارژنگ جان. راستش منم چیز زیادی از مهندسی نمیدانم. اما چون اینگونه برنامه‌ها در گروه AEC (Architecture, Engineering and Construction) قرار میگیرند عنوان مطلب رو به اون صورت نوشتم. ممنون بابت تذکر بسیار به جایت. اصلاح شد.

اینهم دستپخت من در برنامه راینو. سایه‌بانی از ایرماگ:
logo_irmug canopy.jpg

فقط امیدوارم طراح لوگوی ایرماگ (اگه درست یادم مونده باشه ایلیا بود.) من را با این بلایی که سر طرحش آوردم نکشد. :)
Amin811

پستتوسط Ilia » 10 فوریه 2016, 05:09

امین مگه دستم بهت نرسه! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amin811 » 12 فوریه 2016, 02:07

Ilia نوشته است:[نمایش]
امین مگه دستم بهت نرسه! :-)

راستش اونقدر از بدست آوردن طرح وکتوریت با کشیدن و رها کردنش روی دسکتاپ ذوق زده شدم که نفهمیدم بعدش چکار باهاش کردم. :)

این یک آزمایش کوچیکه با Vectorworks برای سنجیدن توانایی‌های فارسی نویسیش انجام دادم. همون طور که میبینید تراز کردن نوشته به سمت راست دقیق نیست وقتی بیشتر از یک خط باشه. اما به نظر میاد که میتونه از پس نوشته‌های تک خطی بر بیاد.

Screen Shot 2016-02-11 at 9.15.58 PM.png
فارسی نویسی در وکتورورکز
Amin811

پاسخ: نرم افزا‌رهای ۳ بعدی معماری، مهندسی و ساخت و ساز

پستتوسط Amin811 » 12 فوریه 2016, 03:32

این هم آزمایش مشابه در برنامه ArchiCAD نسخه ۱۹. به نظر میرسه حداقل تو تراز کردن متن به سمت راست از وکتورورکز بهتر عمل میکنه.

Screen Shot 2016-02-11 at 10.54.25 PM.png
فارسی نویسی در آرکیکد
Amin811

پستتوسط Ahmad » 12 فوریه 2016, 14:50

امین گرامی ممنون بابت تست های اخیر
البته واضح است که اینگونه برنامه ها برای امر واژه پردازی درست نشده اند و امکان وارد کردن متن منحصر است به نامگذاری قطعه و یا بخشی از طرح لذا امکان نوشتن متن فارسی در اینگونه برنامه ها در همین حد نیز غنیمت است.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط perse » 14 فوریه 2016, 11:39

ممنون امین جان بابت مطالب...
خوبه که برنامه‌های طراحی مهندسی برای مک درحال پیشرفته. امیدوارم به برنامه‌های مورد نیاز عمرانی‌ها هم برسه که بشه به‌طور کامل به مک کوچ کرد :)
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان