انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

گردهمایی جهانی دولپرهای مک ۲۰۱۳ — WWDC

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

پاسخ: گردهمایی جهانی دولپرهای مک ۲۰۱۳ — WWDC

پستتوسط AliGhz » 11 ژوئن 2013, 00:33

هضم قیافه این مک پروی «طراحی و مونتاژشده در ایالات متحده» خیلی سخت به نظر می رسد!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Masiha » 11 ژوئن 2013, 00:35

امشب اپل با دست پر اومده بود.
انصافا ظاهر آی‌اُ‌اِس خیلی عادی شده بود و نیاز به تغییر و ارتقا داشت (این طور که پیداست این تغییر، موافق و مخالفانی هم دارد)

دوستان،
حالا که تحریم بخش کامپیوتر و تکنولوژی برداشته شده، بیایید با اپل مکاتبه کنیم تا در آی‌اُ‌اِس جدید از صفحه‌کلید پارسی و تقویم جلالی به طور رسمی پشتیبانی کند. :innocent:
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط AliF » 11 ژوئن 2013, 00:37

ios 7 نسخه بتا کی قابل دانلود خواهد بود؟؟؟؟
تو کنفرانس گفتن امروز ولی من هر چی میزنم آپدیت رو نسخه ۶.۴ میمونه.
AliF

پست‌ها : 67

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 ژوئن 2013, 00:41

امیدوارم قطعات مک پروی جدید قابل تعویض باشه.
---
این مطلب تقریبا هیچی از ویژگی‌های جدید OS X Mavericks نمیگه:
http://www.apple.com/osx/preview/advanc ... ogies.html
جز کمی توضیح درباره ویژگی‌های جدید صرفه جویی در انرژی و اینکه این نسخه برای تبادل فایل در شبکه با خودش و ویندوز ویستا به بعد از SMB2 استفاده می‌کنه، اما برای مک‌های قدیمی و ویندوز قدیمی همچنان SMB و AFP هم باقی موندن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ilia » 11 ژوئن 2013, 01:10

فکر کنم با حرارتی که از بالای استوانهٔ سیاه بیرون بیاد، قاعدتا بشه چسِ فیل درست کرد. :-)

راستش بعنوان یک مصرف کنندهٔ این مک‌پروها چیزی که برای من مهمه بی‌صدایی، قابلیت گسترش و قدرت و از این قبیل چیزهاست تا شکل ظاهری. برای همین چندان کوچکتر بودن این موجود برای من اهمیتی نداره. میتونستند این رو چهاربرابر هم بزرگتر بسازندش.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 11 ژوئن 2013, 01:52

من هر چه بیشتر از iOS 7 میبینم بیشتر افسرده میشم!

تصویر زیر (از http://www.apple.com/ios/ios7) رو نگاه کنید:

low-contrast.png

یکی از نکاتی که اپل همیشه بهش تأکید فوق العاده داشته (و همیشه در جلسات مربوط به اینترفیس در WWDC بهش اشاره میکرد)، رعایت نکاتی مثل خوانایی متن و کنتراست بالا بود. اما الآن برنامۀ میل به چنین وضعی افتاده.

نتیجۀ این کنتراست پایین (پس زمینۀ سفید و متن خاکستری کمرنگ!) یه اسکرین شات قشنگه - منتها اگر هر روز بخواهید باهاش کار کنید، آیا بعد از دو دقیقه نگاه کردن بهش سردرد/چشم درد نمیگیرید؟ هدف برنامۀ میل اینه که توش مطلب بخونید. اگر قرار باشه مطلب دیده نشه که فایده ای نداره...
و این وضع برای کسی مثل من که فعلاً نیازی به عینک نداره ست؛ کسی که الآن هم دید خوبی نداره، یا دچار کوررنگی یا هر مشکل دیگریه، عملاً از این صفحه نمیتونه استفاده بکنه (یا با زجر و بدبختی همراه خواهد بود). یک گام بزرگ به عقب...

http://contrastrebellion.com

یا مثلاً، تغییر آیکن Settings (به شکلی که دیگه حالت چرخ دنده بودنش مشخص نیست) چه سودی داره؟ در طول این چند سال، صدها میلیون iOS Device و صد میلیون مک فروخته شده که همه شون آیکن چرخ دنده (چه در سطح سیستم، چه در داخل برنامه ها) رو برای تنظیمات انتخاب کرده ن (حتی در وب هم کم کم چرخ دنده داره بعنوان نماد تغییر تنظیمات شناخته میشه). این که ناگهان آیکن این برنامه رو به شکلی که واقعاً در نگاه اول معلوم نیست چیه تغییر بدیم، آیا باعث میشه کاربران بتونن راحت تر با دستگاه کار بکنن، یا برعکس؟!

مواردی مثل تغییر حالت Slide to Unlock هم هستند که شاید کمتر آزاردهنده باشند، چون حداقل یه مشکلی رو حل می کنند (آنلاک کردن رو کمی راحت تر میکنن).

------------

البته نباید امید رو از دست داد! هنوز تا زمان عرضۀ iOS 7 خیلی مونده و خیلی از این ایرادات (و مثلاً آیکنهای زشت Safari و Compass) ممکنه تا اون زمان تغییر بکنند.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 11 ژوئن 2013, 02:39

حیف که رزلوشن مکبوک ایر ۱۱ رو کمی بالاتر نبردند. حالا رتینا نخواستیم، اما رزلوشن ۱۱ زیادی کمه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط ehs.ehsan » 11 ژوئن 2013, 03:12

کلاک پایه پردازنده هم خیلی پایینه ایلیا جان. یکی از دلایل عمر بالای باطری هم همینه. گرچه میزان اورکلاکش فوق‌العاده هست. ۱.۳ تا ۲.۶ برای مدل i5 و ۱.۷ تا ۳.۳ برای i7. باید دید در عمل چطورند این دو تا.
نکته دیگه اینکه انتظار داشتیم همه مک‌بوک‌ها و آیمک‌ها به‌روز بشن و با هاسول و گرافیک سری هفت Geforce عرضه بشن که این اتفاق نیفتاده در حالی که تقریبا تمام شرکتها پردازنده‌ها و گرافیکشون رو به‌روز کردن. اپل همیشه در این زمینه جلوتر از دیگران بوده. قطعا این کار رو توی پاییز انجام میده ولی برای این اتفاق باید دلیلی مهمتر از کمبود وقت و شلوغی برنامه‌ها وجود داشته باشه. شاید داره دستی هم به سر و روی مک‌بوک‌ها می‌کشه.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط eysun » 11 ژوئن 2013, 03:33

پوریا این بحثی که در مورد پیچیدگی رابط کاربری جدید iOS گفتی رو قبول ندارم. اتفاقا در طراحی تفاوت دکمه و غیر دکمه رو رعایت کرده منتهی نه با کادر و فرم بلکه با رنگ فانت. مثلا راجع به دکمه Send توی Messages، تا زمانی که چیزی در جعبه متن ننوشتی رنگ خاکستری داره (که یعنی غیر فعال هست) اما به محض اینکه نوشتی آبی می‌شه! اکثر صفحه‌ها همین قانون تغییر رنگ رو رعایت کردن. مثلا در Music نوشته‌های قرمز، دکمه هم هستند.

در مورد Mail و کنتراست هم چیزی که اشاره کردی همین الان هم در iOS6، پیش نمایش ایمیل ها توی inbox خاکستری هست با پس‌زمینه سفید. بعد که وارد محتوای ایمیل بشوی می‌شه سیاه روی سفید!

در مورد زشتی بعضی از آیکونها البته باهات هم عقیدم. اما کلا من که بسیار زیاد خوشم اومده از رابط کاربری جدید...
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط Pooria Azimi » 11 ژوئن 2013, 04:14

من که هنوز ویدئوها رو (به‌جز چیزهایی که در http://www.apple.com/ios/ios7/ اومده) نشده تماشا بکنم، ولی اگر این‌طوری باشه (که حداقل وضعیت دکمه‌ها رو با یه زبان دیگه بخوان مشخص بکنند) خیلی بهتره - این اشتباهیه که مایکروسافت مرتکب شده و اگر اپل (حداقل تا حدی) ازش درس گرفته باشه باز هم جای خوشحالی داره.

eysun نوشته است:[نمایش]
در مورد Mail و کنتراست هم چیزی که اشاره کردی همین الان هم در iOS6، پیش نمایش ایمیل ها توی inbox خاکستری هست با پس‌زمینه سفید. بعد که وارد محتوای ایمیل بشوی می‌شه سیاه روی سفید!

همین که الآن هست هم اشتباهه و نباید این‌طور باشه :) منتها، در iOS 7 وضع خیــــلی بدتره. تصویر زیر رو نگاه کن:

then_and_now.jpg

در RGB اگر به‌شکل hex بخواهیم بنویسیم، رنگ قسمت متن ایمیل‌ها قبلاً 9e9e9e بوده و الآن شده d0d0d0. معمولاً علمای این بحث می‌گن که حداقل کنتراست متن روی پس‌زمینهٔ روشن باید در حوالیِ 666666 یا حداکثر 888888 باشه، که اپل قبلاً این رو تا حد خوبی رعایت کرده بوده. منتها الآن این کنتراست رو تقریباً نصف کرده‌ن و به d0d0d0 رسیده‌ن (که ۸۷٫۵ درصد سفیده، و ۱۲٫۵ درصد سیاه!).

همچنین مواردی مثل «حداقل اندازهٔ نواحیِ قابلِ tap» که در طول ۶ سال گذشته ۴۴×۴۴ پیکسل بوده (این رقم ۴۴×۴۴ پیکسل (یا جدیداً پوینت) در اسلایدها و مطالب اپل فکر کنم بیشتر از دفعاتی که لوگوی اپل ظاهر شده تکرار شده باشه! از بس اپل بهش تأکید می‌کرد). منتها در این عکسها به‌نظر می‌رسه حتی این «قانون» رو هم در مواردی زیر پا گذاشته‌ن.

در ضمن، در مورد تصویر Mail در دو نسخهٔ iOS که در بالا گذاشته‌م، یه نکتهٔ جالب دیگه هم هست: در نسخهٔ جدید، اندازهٔ متن بزرگتر شده (تا بلکه کمی زهر ناخوانایی‌ش گرفته بشه)، و نتیجتاً در فضایی که قبلاً تقریباً ۶ ایمیل دیده می‌شده (چون در اولی قسمت Search هم نمایانه که قسمتی از فضا رو می‌گیره)، الآن کمی بیشتر از ۴ ایمیل دیده می‌شه (که خوانایی‌شون باز هم کمتره). یعنی، در برنامه‌ای که مهمترین feature ـش نمایش سریع (at a glance) کلی ایمیل و متنه (قرار نیست برنامهٔ میل fun یا خوشگل باشه. اول باید کارا باشه، و بعد اگر شد خوشگل)، هم خوانایی رو از دست داده‌ایم، به رسیده‌ایم به lower information density (که مشخصهٔ طراحی‌های flat ـه). به‌این می‌گن طراحیِ دوسر باخت (از نظر usability، از نظر زیبایی دومی به‌نظر من هم قشنگ‌تره).

-----

من که فعلاً (برای اولین بار از زمان ۳٫۱٫۳) مرددم آیا اصلاً نسخه‌های بتا رو نصب بکنم یا نه، صبر کنم بلکه در نسخه‌های بعدی یک‌سری از این ایرادات برطرف بشن!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 11 ژوئن 2013, 04:19

AliF نوشته است:[نمایش]
ios 7 نسخه بتا کی قابل دانلود خواهد بود؟؟؟؟
تو کنفرانس گفتن امروز ولی من هر چی میزنم آپدیت رو نسخه ۶.۴ میمونه.

iOS 7 همون چند ساعت پیش در پرتال developer.apple.com قرار داده شده، منتها اگر اشتباه نکنم روی دستگاه و از طریق آپدیت OTA فکر نکنم بشه بهش مهاجرت کرد و باید فایل ipsw رو مستقیم از پرتال دانلود بکنید.

(و در ضمن، برای نصبش روی دستگاه باید یک اکانت دولوپر ساخته باشید، یا حداقل در اینترنت بدید UDID دستگاهتون رو رجیستر بکنند (که فکر کنم حدود ۱۵ دلار هزینه داشته باشه، و البته کاری خلاف مقررات اپله)).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 11 ژوئن 2013, 04:46

یه نکتهٔ دیگه هم می‌گم و سعی می‌کنم دیگه مثل نوارِ گیرکرده، دیگه انقدر این بحث رو کش ندم :) امیدوارم زیادی شبیه مغلطهٔ straw man نباشه (چون روند طراحی سخت‌افزاری آیو شاید ربطی به روند طراحی اینترفیس نرم‌افزاری‌ش نداشته باشه)!

---

من هم مثل بقیهٔ دوستان واقعاً به آیو و طراحی‌هاش علاقه دارم، در مورد آیو و فلسفهٔ طراحی‌ش در طول سالها علاوه بر مطالب دست‌اول (صحبت‌های خودش در ویدئوهای اپل و مصاحبه‌هاش)، کلی مطلب خونده‌م، مستند تماشا کرده‌م، و با افراد زیادی بحث کرده‌م. من هم طرفدار طراحی سادهٔ آیو هستم و به‌نظرم مک‌بوکی که الآن ۴ ساله دارم، یا آیفون ۴ یا ۵ یا آیپد یا آیپادها همه‌شون از نظر زیبایی تقریباً می‌شه گفت perfect هستند (از نظر من).

منتها، طراحی‌های سخت‌افزاری آیو همیشه منتقدانی هم داشته‌ن، هم در زمینهٔ زیبایی و هم در زمینهٔ کارا بودن. در مورد زیبایی که بحث سلیقهٔ شخصیه، و من هم تقریباً در تمام موارد طراحی و سلیقهٔ آیو رو می‌پسندم. منتها، طراحی‌های آیو در خیلی موارد form over function بوده‌ن. مثلاً کیبردهای اپل، که اصلاً ارگونومیک نیستند؛ ماوس‌های اپل (اگر بشه اسمشون رو ماوس گذاشت، چه اون hockey puck mouse مسخره، چه مجیک‌ماوس!)، همیشه قشنگ و زیبا بوده‌ن، منتها از نظر راحت‌بودن و آسیب‌نزدن به مچ دست، اگر بخواهیم با امثال مایکروسافت و لاجیتک مقایسه‌شون بکنیم واقعاً به طراحان مایکروسافت توهین کرده‌ایم (که یه چیز زمخت و زشت، منتها «راحت» و «ارگونومیک» طراحی کرده‌ن).

یا لبهٔ تیز مک‌بوک‌های آلومینیومی، که خدا می‌دونه باعث شده چندصدهزار نفر دستشون آسیب ببینه، اما آیو به‌خاطر «زیبایی» اون‌ها رو تا سال ۲۰۱۱ تغییر نداد (چون اگر لبهٔ داخلی مک‌بوک‌ها، کمی گردتر و تیزتر بود، نتیجهٔ کار زشت‌تر می‌شد). بعد از ۲۰۱۱ هم وضع خیلی بهتر نشد، و فقط «کمی» از تیزی‌ش کاسته شده. منتها همین هم باز جای شکر داره (تصویر از http://www.marco.org/2011/09/07/the-new-setup):

تصویر
(مک‌بوک پروی ۲۰۱۱ - مک‌بوک پروی ۲۰۰۹)

یا پشتِ شیشه‌ای آیفون ۴ و ۴اس، که فوق‌العاده قشنگ و زیباست، منتها هم باعث می‌شه با سقوط آیفون حتی از ارتفاع کمتر شیشهٔ پشتش ترک برداره (و نتیجتاً هم اپل و هم مشتریان و هم «environment» بیشتر آسیب ببینند)، و هم باعث «لیز» شدن بیشتر آیفون می‌شه (و مثلاً قرار دادن آیفون ۴ روی دستهٔ مبل یا میز رو خطرناک‌تر می‌کنه).

البته آیو و طراحان همراهش در ده‌ها جای دیگه نکات ارگونومیک رو رعایت می‌کنن و اصلاً قصدم این نیست که بگم آیو کسیه که فقط دنبال ظاهر زیباست (کاملاً برعکس، از نظر آیو و جابز، «design is how it works, not how it looks like or feels like» - آیفون ۵ یک‌بار دیگه نشون داد که آیو چه تفکری داره و تغییر به‌صرفِ «تغییر» رو کار مناسبی نمی‌دونه)، منتها، مثال‌های بالا (و ده‌ها مورد دیگه) نشون می‌دن که این تیم طراحی، در بعضی موارد اغوا می‌شن و زیبایی رو به اصول ارگونومیک/اقتصادی/... ارجح می‌دونن.

زمانی که فورستال از اپل اخراج شد، دقیقاً دلیل نگرانی من همین بود، چون تجربه نشون داده که آیو که شخص بسیار باسلیقه‌ایه و من هم در تقریباً تمام موارد باهاش موافقم، متأسفانه عاری از خطا نیست و گاهی اوقات تصمیماتش بیشتر بر اساس اصول زیبایی‌شناسیه تا چیز دیگه.

مشکلی که iOS 7 از نظر من (با اطلاعات محدودی که فعلاً کسب کرده‌م) داره هم همینه: یه هدف خوب که در خیلی موارد درست اجرا شده، اما بعضی موارد هستند که طراح زیبایی رو مقدم بر کارایی دونسته، و اشکال کار اینجاست.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Behnam » 11 ژوئن 2013, 05:41

Ilia نوشته است:[نمایش]
فکر کنم با حرارتی که از بالای استوانهٔ سیاه بیرون بیاد، قاعدتا بشه چسِ فیل درست کرد. :-)

راستش بعنوان یک مصرف کنندهٔ این مک‌پروها چیزی که برای من مهمه بی‌صدایی، قابلیت گسترش و قدرت و از این قبیل چیزهاست تا شکل ظاهری. برای همین چندان کوچکتر بودن این موجود برای من اهمیتی نداره. میتونستند این رو چهاربرابر هم بزرگتر بسازندش.

با وضع اسفناکی که صنعت سینما پیدا کرده، فکر می‌کنم دارند streamlineش می‌کنند! همون پشت پیشخوان ورودی سالن سینما فیلمت رو با مک پرو درست می‌کنی، مستقیماً با تاندربرد به پروژکتور می‌فرستی، و ضمناً چس فیل مشتری را هم همانجا آماده می‌کنی! بد فکری نیست فقط باید برای کره روی چس فیل هم فکری کرد!
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 11 ژوئن 2013, 13:04.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 11 ژوئن 2013, 06:59

اپل یه انیمیشنی از دل ورودهٔ مک پرو گذاشته روی سایتش:
http://www.apple.com/mac-pro/
که خیلی دیدن داره. واقعا مهندسیش شاهکاره.

فقط نمیدونم اگه یکی حواسش نباشه یه کتاب بگذاره روش، چی میشه.
MacPro_internal.png

راستی ایرپورت اکستریم و تایم کپسول هم آپدیت شده‌اند.
Airport_TC.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 11 ژوئن 2013, 07:13

فیلم انگجت از مک‌پرو:
http://www.engadget.com/2013/06/10/next ... wwdc-2013/

بوش میاد که اپل یه مانیتور 4Kای هم برای این بسازه و از خجالت ویدئوکارتش در بیاد.
پیوست‌ها
Eng_MP.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان