انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

گردهمایی جهانی دولپرهای مک ۲۰۱۳ — WWDC

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

گردهمایی جهانی دولپرهای مک ۲۰۱۳ — WWDC

پستتوسط Ahmad » 04 ژوئن 2013, 00:50

دوستان سلام،

به اطلاع دوستان علاقمند و پیگیر امر پیشرفت فن‌آوریهای اپل می‌رسانم که اپل برنامه‌ای مخصوص کنفرانس توسعه دهندگان اپل را در دسترس همگان قرار داده است. این برنامه علاوه بر انتشار تمام اطلاعات مربوط به کنفرانس توسعه ‌دهندگان سال ۲۰۱۳، تمام فیلمهای سخنرانی‌های افتتاحیه این مراسم باضافه فیلمهای مربوط به امور آموزشی و تکنیکی سالهای گذشته کنفرانس را یکجا در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد. برای استفاده از این برنامه، که برای آیفون و آیپد در نظر گرفته‌ شده است لازم است که کاربر یک حساب developer اپل را داشته باشد، چه حساب پولی و چه حساب دانشجوئی و مجانی ADC.

لازم به یاد آوری است که کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل امسال از تاریخ دوشنبه ۱۰ ژوئن تا جمعه ۱۴ ژوئن برگزار خوهد شد. سخنرانی افتتاحیه این مراسم راس ساعت ۱۹ بوقت استکهلم، ۲۱:۳۰ به وقت تهران، ۱۸ بوقت لندن، ساعت ۱۳ بوقت تورنتو ایراد خواهد شد.

https://itunes.apple.com/se/app/wwdc/id640199958?mt=8

احمد
پیوست‌ها
wwdc.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: گردهمایی جهانی دولپرهای مک ۲۰۱۳ — WWDC

پستتوسط Ilia » 07 ژوئن 2013, 18:41

NewMP.jpg

حدس و گمان در مورد WWDC:
http://arstechnica.com/apple/2013/06/wh ... c-keynote/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 08 ژوئن 2013, 00:19

مک‌رومزر تصاویری از بنرهایی که اپل از iOS 7 و OS X 10.9 در سالن کنفرانس قرار داده رو در سایتش گذاشته (http://www.macrumors.com/2013/06/07/min ... wwdc-2013/ و http://www.macrumors.com/2013/06/07/wav ... wwdc-2013/):

تصویر

تصویر

در کامنت‌های مک‌رومرز دیدم که دو عنوان Sea Lion و Cat Fish رو برای نام ۱۰٫۹ پیشنهاد داده‌ن (با توجه به تصویر بالا، که موج رو نشون می‌ده). هرچند، اگر قرار باشه از گربه‌سانان جدا بشیم، فکر نمی‌کنم دیگه اسم ۱۰٫۹ برازنده‌ش باشه و باید بهش گفت Mac OS 11!

----

من از روزی که فورستال اخراج شد و به آیو مسئولیت بیشتری دادند نگرانی‌م راجع به آیندهٔ خصوصاً OS X شروع شد. امیدوارم که شایعه‌های اخیر در مورد flat design در نسخه‌های جدید درست نباشه (ترجیح شخصیه و افراد دیگه ممکنه نظرات دیگری داشته باشند). اما این بنرها رو که دیدم، تمام امیدی که داشتم بر باد رفت... انگار واقعاً قراره ظاهری flat ـتر و مبتنی بر تایپوگرافی به‌سراغمون بیان. با این‌حال، امیدوارم که بیشتر به UI ـهای گوگل (که من ازشون بدم می‌آد) شبیه باشه، تا ظاهر ویندوز ۸ (که ازش بیزارم، و به‌نظرم واقعاً function رو فدای فُرم کرده‌ن).

من که تا دوشنبه شب این نگرانی رو دارم که سرنوشت iOS و OS X چه خواهد شد. خصوصاً امیدوارم این flat شدنی که می‌گن قراره در iOS اتفاق بیافته، مشابه flat شدن ظاهر OS X باشه، که مثلاً از

تصویر

رسیده‌ایم به

Screen Shot 2013-05-28 at 20.51.22.png

و

Screen Shot 2013-05-28 at 20.50.08.png

که واقعاً flat به‌تعریف مایکروسافت یا گوگل نیستند، و المنت‌های UI فقط تمیزتر و مرتب‌تر شده‌ن... امیدوارم در iOS هم شاهد همچین اتفاقی باشیم و نه‌این‌که مثل مایروسافت، طراحی‌شون جوری بشه که label و دکمه و متن از هم قابل تشخیص نباشند و معلوم نیست یه چیزی قابل کلیک هست یا نه - مثل عکس زیر:

image_21.png
image_21.png (6.1 KiB) - بازدید 14203 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Mehdi.y » 08 ژوئن 2013, 06:05

پوریا جان منم مثل تو امیدوارم که ظاهرش مثل اندروید و ویندوز نشود چون برایم غیرقابل تحمل است. اصلا من یکی از دلایل علاقمندیم به ios همین ظاهرش است.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Behnam » 09 ژوئن 2013, 04:34

من منتظر Aperture 4 هستم! اما چشمم آب نمی‌خوره.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط AliF » 09 ژوئن 2013, 22:45

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
مک‌رومزر تصاویری از بنرهایی که اپل از iOS 7 و OS X 10.9 در سالن کنفرانس قرار داده رو در سایتش گذاشته
...

فکر کنم آقای آیو باید اول یه سر به ایرماگ بزنه و ببینه شما ایرماگ جدید چطوری طراحی کردی بلکه یه کم یاد گرفت اصول طراحی نرم افزار یعنی چی! ((:
جدا از شوخی این تغییر هر چی که باشه برای ios ضروریه.ios 6 که همه رو نا امید کرد و تقریبا چیز جدیدی بهش اضافه نشد.
نکته مهم که شما نگرانی داری و من اصلا نگران نیستم این که تغییر ظاهر و پوسته اصلا اهمیتی برای کاربرای حرفه ای نداره.تنها سودش جذب کردن کاربرای تازه کاره.که این در حال حاضر با توچه به سقوط سهام اپل خیلی اهمیت داره.
نگرانی مهم این که ios 7 بیاد و فقط ظاهر سیستم عامل تغییر کنه و امکانات جدید بهش اضافه نشه.این میشه فاجعه برای اپل.و از دست دادن بیشتر سهم و برد اندروید.
من چند روز پیش برای دوستم یه گوشی اندرویدی گرفتم و چند ساعت باهاش کار کردم.با این که آیفون دارم واقعا به بعضی از ویژگی های اندروید حسرت خوردم.ابتدایی ترین تغییر باید اضافه شدن تم باشه.آخه چرا ما اپلی ها نباید بتونیم تم عوض کنیم؟ دومین تغییر اضافه شدن ویجت باید باشه.اپل با ویجت بیگانه نیست و در os x یافت میشود.
مزیت مهم اندروید مولتی تسکینگ قوی اونه.چیزی که ios به شدت در اون ضعیفه.امیدوارم اضافه بشه به ios.
و در آخر اندروید گیت های زیادی برای دریافت برنامه رایگان داره که در مقابل اون ios فقط از اپ استور!
و این با توجه به سیاست سود جویانه اپل اصلا امیدی به این ویژگی در ios7 نیست.
در کل با توجه به این که با هر دو سیستم عامل کار کردم تنها برتری ios به اندروید گرافیکی تر بودن و طراحی جذابه اونه ;)
میدونم این حرف ها به مذاق خیلی ها در اینجا خوش نخواهد اومد.
به نظرم طراحی تخت ویندوز ۸ خیلی اصولی و این که شما میگی کاملا سلیقه شخصی شماست.
و در آخر os x هم باید چند امکان جدید و انقلابی رو بکند.ما از سیستم عاملی که عنوان حرفه ای ترین رو به عنوان شعار در نظر گرفته خیلی انتظار داریم.صرفا قشنگ تر شدن ui و بالاتر رفتن عدد( ۱۰.۶ ۱.۷ ۱.۸ ۱۰.۹) باعث موفقیت نمیشه.یه مک بوک با طراحی عالی آیو احتیاج به یه os قدرتمند داره! دیگه ملت به ظاهر و قشنگی پول نمیدن!
امیدوارم آیو که من مرد همه کار اپل و استیو جابز دوم و نابغه طراحی میدونم به خوبی از عهده وظایفش براومد باشه.
منتظر خبرهای خوبی از اپل هستیم فردا. :|
AliF

پست‌ها : 67

پستتوسط Pooria Azimi » 10 ژوئن 2013, 00:17

[نمایش]
به نظرم طراحی تخت ویندوز ۸ خیلی اصولی و این که شما میگی کاملا سلیقه شخصی شماست.

متأسفانه اصلاً موفق نیستم. Usability از بحث سلیقه و زیبایی کاملاً جداست.

از نظر زیبایی، ممکنه از نظر من یا شما طراحی کاملاً flat (مایکروسافت)، نیمه‌تخت (گوگل)، rich یا skeuomorphic قشنگ باشه و کاملاً به سلیقه برمی‌گرده.

من معمولاً در دستهٔ rich هستم، مشابه برنامه‌های Panic یا OmniGroup، چون این‌جور طراحی رو مناسب‌ترین تعادل بین usability و زیبایی (از نظر خودم) می‌دونم.

اشکالی که طرح‌های Skeuomorphic اپل دارند اینه که فرم (و ظاهر) رو مقدم بر کارآیی دونسته‌ن (form over function) و نتیجه‌ش افتضاحاتی مثل iCal و Address Book ـه (هم در آیپد، و خصوصاً در مک)، که برای این‌که قبای جدیدشون رو بتونن به‌تن بکنن، مجبور شده‌ن کارایی و usability رو شدیداً کاهش بدن. کارهایی که قبلاً با یه کلیک انجام می‌شدند الآن به چند کلیک نیاز دارند، خیلی از امکانات حذف شده‌ن، کل رابط کاربری پیچیده‌تر شده - همه به‌خاطر این‌که ظاهر یه دفترچه رو بهش بدن!

به‌عبارت دیگه، هر چهار گروهی که در بالا گفتم ممکنه از نظر یه‌عده زشت باشند. این کاملاً طبیعیه و کاری‌ش هم نمی‌شه کرد. منتها، دستهٔ اول و دستهٔ آخر علاوه بر زشت بودن (از نظر عده‌ای)، مشکل usability هم دارند! دلیل این‌همه ناراحتی از تغییرات لاین و ویندوز ۸ هم همینه - این‌که اینترفیس جدید از نظر عده‌ای زشت باشه اتفاق جدیدی نیست و همه بالاخره باهاش کنار می‌آن (یه‌عده هم که قبلاً ناراضی بودن الآن راضی می‌شن و برای همین مجموع و شدت نارضایتی‌ها در کل خیلی تغییر نمی‌کنه)؛ منتها وقتی هم زشت‌تر بشه و هم کار کردن باهاش به‌مراتب مشکل‌تر (مثل iCal و Address Book در لاین، یا charm ـها و نبود Start Menu در ویندوز ۸)، اون‌موقعه که دیگه کارد به استخوان بعضی‌ها می‌رسه و این‌همه نارضایتی پیش می‌آد. اگر تغییرات اپل در iCal مشابه Find My Friends بود (که با این‌که ممکنه زشت باشه، منتها usability رو خیلی فدای ظاهر نکرده‌ن)، کسی اینقدر ناراحت نمی‌شد...

---

در مورد مشکلات usability در ویندوز ۸ و به‌طور کلی طراحی «کاملاً تخت» (و نه «نیمه‌تخت»، مشابه طراحی‌های گوگل)، چون مطلب زیاده (مطالب قابل‌اعتنا، نه یه‌سری پست احساسی در وبلاگ‌ها یا کامنت‌ها)، تکرار کردنشون توسط من اتلاف وقته. منتها چند لینک می‌گذارم که نظرات عده‌ای در مورد ایرادات این نحوهٔ طراحی آورده شده:

http://www.nngroup.com/articles/windows ... usability/ (احتمالاً باید نویسندهٔ این مطلب، Jakob Nielson رو بشناسید (که چند کتاب مهم در زمینهٔ HCI نوشته). NNg از معتبرترین مراکز تحقیقاتی در زمینهٔ UX ـه که خیلی شرکت‌ها، از جمله همین مایکروسافت، ازشون برای تحقیق در مورد رابط کاربری کمک می‌گیرند: http://www.nngroup.com/about-client-list/ )

این مقاله در MIT Technology Review هم به‌نظر من به نکات خوبی در مورد ایرادات ویندوز ۸ اشاره می‌کنه: http://www.technologyreview.com/review/ ... usability/

همچنین کتاب‌های Jef Raskin (که پروژهٔ مکینتاش رو در اپل راه‌انداری کرد و با استخدام اندی هرتزفیلد و Bruce Tognazzini و بیل اتکینسون و بقیه،‌ پروژه رو تا زمانی که جابز ازش بدزده هدایت می‌کرد!) در مورد HCI و usability و نکاتی که برای طراحی رابط‌کاربری مناسب در کامپیوتر باید بهش توجه کرد، هم به این زمینه مربوطند.

و البته، HIG ـهای اپل که از نظر غنای مطلب، چه در زمینهٔ نکاتی برای طراحی زیبا و چه Usability، واقعاً حرف ندارند (iOS HIG و OS X HIG). من که به HIG ـها اعتقاد بسیار دارم، و یکی از دلایل ناراحتی‌م از تغییرات اینترفیسیِ اخیر اپل هم همین دور شدن بیش‌ازحد اپل از HIG بوده. هرچند، همه چنین عقیده‌ای ندارند: http://daringfireball.net/2011/01/unifo ... _ui_design

-----

با در نظر گرفتن تمام نکات بالا، من این جمله که «طراحی ویندوز ۸ (و البته بعضی برنامه‌های اپل در ۲ سال گذشته)، از نظر usability اصلاً مناسب نیست» رو تکرار می‌کنم :) و باز هم می‌گم که بحث زیبایی و usability از هم جدا هستن و من صرفاً دارم در مورد دومی صحبت می‌کنم.

و امیدوارم که فردا شب، اون چیزی که مدنظر منه (بازگشت اپل به اصول HIG و دوباره طراحی‌کردن برنامه‌ها مشابه برنامه‌سازان قدیمیِ مک مثل Panic و Omni) رو مشاهده کنیم!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 10 ژوئن 2013, 07:36

با تایید نظر پوریا در مورد ویندوز ۸ که بنظر من نیتشون خوب بوده اما شدیدا سرش خرابکاری کرده‌اند، باید بگم که من نگران UI و کارهای جاناتان ایو نیستم، بلکه مشتاقم که ببینم چکار خواهد کرد. این بشر بسیار خوش سلیقه است و خوشفکر.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amin811 » 10 ژوئن 2013, 17:56

از قرار معلوم WWDC از سایت اپل به طور زنده پخش میشه. :)

http://www.apple.com/apple-events/june-2013/
Amin811

پست‌ها : 82

پستتوسط Pooria Azimi » 10 ژوئن 2013, 20:46

مراسم ۴۵ دقیقهٔ دیگر شروع می‌شه. من یادمه یک یا دو سال پیش بود که پخش زنده رو می‌تونستم با سرعت اینترنت نامناسبم (۲۵۶ کیلوبیت/ثانیه) تماشا بکنم. نمی‌دونم امروز هم بشه یا نه، اما در هر صورت، gdgt مطابق ۳-۴ سال گذشته پوشش زنده داره (طبق تجربهٔ من همیشه gdgt بهترین پوشش رو با بیشترین تصاویر و «متن» پیاده‌شده داشته):

http://www.engadget.com/2013/06/10/appl ... -liveblog/

ویرایش: انگار gdgt و engadget با هم یکی شده‌ن و لینکی که در بالا داده‌م عملاً مال engadget بوده (و من متوجه نشده بودم). به‌هرحال، اگر کیفیت این پوشش خوب نباشه اینجا هم باید بشه مراسم رو دنبال کرد: http://live.theverge.com/apple-wwdc-2013-live-blog/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 10 ژوئن 2013, 21:15

اینهم ایو عزیز…
پیوست‌ها
apple-wwdc-2013-liveblog7896.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 10 ژوئن 2013, 21:18

نمیدونم که دیگه غیر از گربهٔ خانگی چیزی از خانوادهٔ شیرسانان باقی مونده که امروز باهش آشنا شیم…

به غیر از OS، من شدیدا مشتاق معرفی مک‌پروی جدید هستم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliF » 10 ژوئن 2013, 21:21

فقط یه ربع تا شروع مراسم مونده!
خدا کنه اپل غافلگیرمون بکنه امسال!
منتظر جادوی اپل به مانند سال هایی که استیو جابز روی استیج میومد هستیم.
AliF

پست‌ها : 67

پستتوسط Ilia » 10 ژوئن 2013, 21:31

من میگم یه مانیتور جدید هم با مک پرو میدند بیرون…
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amin811 » 10 ژوئن 2013, 21:36

کوک اومد رو استیج! مک رومرز سریع تره گزارشش
Amin811

پست‌ها : 82

بعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان