انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پشتیبانی Linotype از AAT

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

پشتیبانی Linotype از AAT

پستتوسط Ali.Samadi » 27 فوریه 2006, 17:30

با سلام به شما دوستان،
من امروز داشتم با آقای کنراد یکی از کارکنان شرکت آلمانی linotype که از طراحان قدیمی قلمهای فارسی بودند و در دهٔ ۷۰ اولین قلمها را برای روزنامهٔ کیهان طراحی کرده بودند صحبت میکردم.

از وی پرسیدم که آیا این شرکت در آینده قلمهای فارسی و عربی خود را با AAT سازگار خواهد کرد؟

ج: اگر ما قرار باشه این کار را انجام بدهیم در حقیقت یک قدم به عقب برداشته‌ایم.
من نمیگویم که سیستم AAT سیستم عقب افتاده‌ای است ولی ما سالها دنبال این بودیم که شرکتهای مختلف یک سیستم را قبول کنند و حالا همهٔ شرکتهای بزرگ دور OpenType جمع شده‌اند و فقط اپل هست که هنوز در این مورد زور میبرد.

سوال بعدی من این بود که آیا به نظر وی اپل قانع به پشتیبانی کامل از Opentype خواهد بود؟

ج: اپل مجبور است اینکار رو بکنه چون هیچ شرکتی حاضر نیست از راه اختصاصی که اپل داره میره حمایت کنه. در حال حاضر ادوبی و ویندوز در حال آماده کردن نسخه‌های کاملا جدیدی از برنامه‌های خود هستند که قادر خواهند بود بر پایهٔ یونیکد و اوپنتایپ از هر زبانی پشتیبانی کنند. یعنی اینکه ما دیگر در آینده نسخه‌های جداگانه‌ای مانند ام ای و اروپای شرقی نخواهیم داشت بلکه همان یک نسخه قادر به کار با همهٔ این زبانها خواهد بود.
دلیل این کار این شرکتها پایین آوردن مخارج تولید است. و اگر اپل بخواهد سیستم AAT را نگه دارد و در منطقهٔ خاورمیانه یا اروپای شرقی موفق باشد باید خودش همهٔ قلمها را به تنهایی تولید کند که البته این مسئله بعید است به همین دلیل من مطمعن هستم که اپل هم دیر یا زود از اوپن تایپ پشتیبانی خواهد کرد.
در ضمن باید بگویم که اگر اپل اینکار را بکند حتما کاربارن هم سود خواهند برد چرا که سیستم اوپن تایپ یک سیستم بسیار پرقدرتی است که AAT به پای آن نمیرسد.

س: آیا شما هنوز هم برای کیهان قلم تولید میکنید؟

ج: نه، ما از دهٔ هفتاد به بعد دیگر با این روزنامه همکار نداشتیم ولی هنوز با یکی دو تا روزنامهٔ عربی همکاری میکنیم.

س: آیا شما از برنامهٔ خاصی برای تولید قلمهای فارسی استفاده میکنید؟

ج: متاسفانه هیچ برنامه‌ای برای تولید قلم برای خاورمیانه مناسب نیست و همهٔ آنها اشکال دارن. هر بار ما شروع به استفاده از برنامه‌ای برای اینکار کردیم، متوجه شدیم که این برنامه‌ها بیشتر وقت میگیرن تا کمک کنن، به همین دلیل از استفاده از آنها صرف نظر کردیم

اینهم صفحهٔ قلمهای فارسی Linotype:
http://www.linotype.com/2033-2517-2033/arabicfonts.html
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 28 فوریه 2006, 06:37

من هم گمان می‌کنم که در نهایت امر، اپل چاره‌ای جز این نداشته باشد که از OT بطور مستقیم (بدون ترجمهٔ آن به AAT) پشتیبانی کند. اما شاید برای این امر منتظر شود که استاندارد نوین OT بیرون بیاید و باگ‌هایش رفع شود.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Samadi » 28 فوریه 2006, 15:33

مگه OT چه باگی داره؟
الان سوال رو کردم ولی از جوابش میترسم. میترسم جوابو نفهمم.
:-)
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 01 مارس 2006, 01:27

نه منظورم این بود که وقتی مایکروسافت و ادوبی با هم بر روی یک استاندارد مشترک نوین به توافق برسند، طبعاً این استاندارد جدید هنوز روغن کاری نشده است و قطعاً باگ هائی خواهد داشت.
استقرار یک استاندارد واحد بخصوص برای زبانهای فارسی و عربی و امثالهم خیلی اهمیت دارد زیرا بویژه در این عرصه است که رفتار Uniscribe (موتور متن OT در تکنولوژی مایکروسافت) و WinSoft (موتور متن OT در ادوبی) با هم تفاوتهائی دارند و مثلاً ArabicTypesetting مایکروسافت روی InDesign ME به آن صورتی که باید عمل نمی‌کند.
حال اگر نمی‌خواهی که جواب را نفهمی، نپرس که به چه صورت باید عمل کند که نمی‌کند!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 33 مهمان