انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خبر خــــــوب - حل مشکل تراز متن ف

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

خبر خــــــوب - حل مشکل تراز متن ف

پستتوسط Ahmad » 31 دسامبر 2005, 00:44

دوستان سلام؛

هنوز چند ساعتی به پایان سال ۲۰۰۵ مانده ولی این باعث نشده که مهندسین اپل از سرعت کوشش خود در اصلاح اشکالات برنامه‌های مختلف بکاهند. همانطور که بعضی از دوستان آگاه هستند، برنامهٔ مرورگر وب اپل بنام سفاری در نمایش متون فارسی در چند مورد اشکال دارد. این موارد عبارتند از نمایش واورنه پرانتز، کروشه، آکلاد و نیز نشان نقل قول یا quotations mark در متون فارسی و همچنین عدم نمایش صحیح پاراگراف فارسی که از دو سو تراز کامل شده باشد، است. این موارد را ما به بخش گزارش اشکالات اپل و نیز بخش مربوط به باگ های Webkit گزارش کرده و پیگیری نموده‌ایم. من مشاهده نمودم که در یکی دو روز اخیر چند نفر از برنامه نویسان Webkit تلاششان در مورد حل این مشکلات زیادتر شده بود و چند ساعت پیش نسخهٔ جدید webkit برای دریافت در سایت مربوطه قرار داده شد و اینبار در این نسخه تمام مشکلاتی را که در بالا ذکر نموده‌ام بر طرف شده است. (البته چنانکه دوستمان علی نیز قبلا خبر داده بود مسئلهٔ نمایش پرانتزها و.... در نسخه‌های قبلی Webkit حل شده بود ولی مسئلهٔ تراز کامل پاراگراف فارسی کماکان وجود داشت که اینهم امروز حل شده است). من تصویری به ضمیمه ارسال می‌دارم که در آن نسخهٔ فعلی سفاری را (که با سیستم نصب می‌شود) و نسخهٔ جدید webkit که امروز صادر شده است را مقایسه می کند. به هر حال این به این معناست که نسخهٔ جدید سفاری که به همراه بروز رسانی جدید سیستم که انتظار می رود تا یکی دو هفتهٔ دیگر صادر شود، با حل این نوع مشکلات ناخوشایند در اختیار همه قرار خواهد گرفت.

احمد
پیوست‌ها
FullJust.png
مقایسهٔ تراز متن فارسی در نسخهٔ فعلی سفاری و نسخهٔ جدید آن
FullJust.png (163.83 KiB) - بازدید 19264 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 31 دسامبر 2005, 00:52

احمد جان آیا متون مخلوط فارسی و انگلیسی را بررسی کرده ای؟ آیا نظم آنها به هم نمی‌خورد؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ahmad » 31 دسامبر 2005, 01:35

Behnam نوشته است:[نمایش]
احمد جان آیا متون مخلوط فارسی و انگلیسی را بررسی کرده ای؟ آیا نظم آنها به هم نمی‌خورد؟

بهنام جان
با سلام

خیر، متون ترکیبی عربی و انگلیسی کاملا درست نمایش داده می‌شوند. و البته این در مورد فارسی نیز صادق است.
به تصویر ضمیمه نگاهی بینداز.

احمد
پیوست‌ها
fulljustArabicRoman.png
ترکیب عربی انگلیسی در متون تراز شدم کامل
fulljustArabicRoman.png (156.56 KiB) - بازدید 19259 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 31 دسامبر 2005, 18:01

خوش خبر باشی احمد جان :-)
برای دوستانی که نمیدونن از کجا باید Webkit رو دریافت کنن، اینجاست:
http://nightly.webkit.org/builds/
راستی احمد جان نمیخوام بدبین باشم اما امکان داره هنوز هم این رفع اشکال در آینده نزدیک به Safari اصلی راه پیدا نکنه.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ahmad » 31 دسامبر 2005, 18:58

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
خوش خبر باشی احمد جان :-)
برای دوستانی که نمیدونن از کجا باید Webkit رو دریافت کنن، اینجاست:/
راستی احمد جان نمیخوام بدبین باشم اما امکان داره هنوز هم این رفع اشکال در آینده نزدیک به Safari اصلی راه پیدا نکنه.

علی جان با سلام

بله قاعدتا باید هر بروز رسانی سیستم از آخرین نسخهٔ webkit استفاده کند مگر اینکه اخرین نسخهٔ webkit باگ اساسی داشته باشد که ما از آن بی خبر باشیم. ولی به هر حال من امیدوارم.
راستی علی جان شما در حال حاضر از آخرین نسخهٔ webkit استفاده می‌کنید؟ در این صورت آیا مواردی را که من ذکر کردم مورد آزمایش قرار داده‌ای؟

در ضمن من نامهٔ تشکر آمیزی از طرف خودمان برای تیم توسعه دهندهٔ webkit به مضمون زیر ارسال داشتم:

[left]
Dear all;

I downloaded the latest version (v. 2005-12-30) and I have to say that I am overwhelmed with the result of great job you have achieved.

The problem of full justified Arabic paragraph is solved, mirroring problem is solved and even problem of not being able to highlight and select Arabic word within a text is solved too.

I would like to thank you all, Mitz, Darin and Geoffrey on behalf of myself and on behalf of Iranian Macintosh User Group, IRMUG, http://irmug.com . If I knew your private address I would send you a bouquet of follower to show my appreciation.

I hope that this version of Webkit will be included in the next system update.

Happy new year to you all
Ahmad

[/left]

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 31 دسامبر 2005, 20:03

به نظر می‌رسد که سفری دارد به بهترین مرورگر برای فارسی روی مک تبدیل می‌شود. تا کنون فایرفاکس بهترین بوده است. مشکل اصلی فایرفاکس تکنیک آن برای حروفچینی متون عربی است که مثل ملل سری اول است، بر اساس کد های یونیکد برای اشکال اول و میانه و آخر حروف. این امر استفادهٔ فایرفاکس را از قلمہای پیشرفته‌تر که از OpenType یا AAT استفاده می‌کنند بسیار محدود و یا نا ممکن می‌سازد (مثل قلمہای SIL که آن کدها را ندارند)
IE هم که از OT استفاده می‌کند برای مک وچود ندارد پس می‌ماند سفری که از AAT استفاده می‌کند.
دو چیز دیگر هم احمد جان بد نیست بررسی کنی.
اولی که خیلی هم مهم است سهولت انتخاب قلم در سفری برای متون فارسی است.
دومی که چندان مهم نیست و به سفری هم محدود نمی‌شود، رفتار آینه‌ای علائم بزرگتر، کوچکتر، مساوی یا بزرگتر، مساوی یا کوچکتر است که ظاهراً در OS X بطور کلی نادیده گرفته شده است. البته همانطور که گفتم برای استفاده فارسی چندان مهم نیست ولی از نظر اصولی مهم است زیرا مغایر احکام یونیکد عمل می‌کنند.
من این علائم را در صفحه‌کلیدم بدون توچه به رفتار آئینه‌ای جایگزاری کرده‌ام و در متون راست به چپ درست نمایش داده می‌شوند. به عبارت دیگر معکوس نمیشوند. این امر هم در OS X و هم در صفحه‌کلیدم باید اصلاح شود. سفری هم احتمالاً همین اشکال را دارد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 31 دسامبر 2005, 20:07

سلام احمد جان،
دلیل بدبینی من در این مورد تفاوتهای بسیار Webkit آزاد با نسخه رسمی است. به عنوان مثال پشتیبانی از SVG و... فکر نمی کنم مواردی باشن که در یک ارتقای کوچیک به Safari اضافه بشن.
بله برای من هم در نسخه ۲۹ دسامبر این مشکل بود اما در ۳۱ دسامبر دیگه این مشکلو ندارم.
خیلی ممنون از پیگیریهای شما و همینطور بابت نامه تشکرآمیز.
موفق باشی
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Samadi » 31 دسامبر 2005, 20:26

با سلام دوستان بطوری که من شنیده‌ام اواسط ما ژانویه نسخهٔ جدید ببر بیرون خواهد آمد که بیش از ۱۵۰ تغییر در آن وجود داشت و من فکر کنم که این تغییر هم جزو آنها باشت:

According to sources and reports already present on the Web, Mac OS X 10.4.4 stands todeliver over 120 bug fixes to the Mac OS X 10.4 "Tiger" operating system. Targeted areas are said to include audio, AppleScript, Bluetooth, Dashboard widgets, DVD Player, graphics, graphics drivers, iChat, Safari, and Spotlight
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Ahmad » 31 دسامبر 2005, 20:48

دومی که چندان مهم نیست و به سفری هم محدود نمی‌شود، رفتار آینه‌ای علائم بزرگتر، کوچکتر، مساوی یا بزرگتر، مساوی یا کوچکتر است که ظاهراً در OS X بطور کلی نادیده گرفته شده است.

بهنام جان
در مورد مسئلهٔ اول، Webkit هنوز امکان استفاده از خطی بجز خط پیش فرض، که در مورد فارسی-عربی و اردو همان خط جیزه پرو است، را فراهم نمی‌کند.

در مورد دوم امکان تست آن دشوار است چرا که من هیچ صفحه‌ای را سراغ ندارم که از آن علائم استفاده کند. اگر شما سراغ دارید آدرس آنرا برایم بدهید تا چک کنم. یا اینکه شما می‌توانید این علائم را در متنی فارسی (با تراز کامل و جهت متن راست به چپ) و در برنامهٔ TexEdit تحریر کنید و سپس آنرا به فرمت HTML ذخیره نمایید، از منوی Save As. برنامهٔ TextEdit فایلی را به فرمت اچ تی ام ال برای شما خلق خواهد کرد که شما می‌توانید از طریق دو بار کلیک کردن بروی آن آنرا در سفاری باز نمایید و نتیجه را ملاحظه کنید. برای مقایسهٔ نتیجهٔ کار، این فایل HTML را می توانید در برنامهٔ FireFox باز کنید، از طریق کلیک کردن روی آن و فشار دادن دکمهٔ سمت راست ماوس و اجرای دستور Open With. آنگاه می توانید نسخه‌ای از این فایل را برایم بفرستید تا من آنرا در Webkit و نیز در IE6 و در محیط ویندوز نیز تست کنم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 31 دسامبر 2005, 21:40

خیلی ممنون احمد.
من متن آزمایشی را تهیه کردم که هم در TextEdit و هم در سفری درست عمل کرد. ظاهراً این باگ را اپل درست کرده است. می‌ماند جای آنها در صفحه‌کلید من که باید معکوس شود!
اگر هنوز هم مایلی که متن آزمایشی را استفاده کنی برایم خصوصی بنویس که برایت بفرستم.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 01 ژانویه 2006, 00:29

Ahmad نوشته است:[نمایش]

در مورد مسئلهٔ اول، Webkit هنوز امکان استفاده از خطی بجز خط پیش فرض، که در مورد فارسی-عربی و اردو همان خط جیزه پرو است، را فراهم نمی‌کند.

بهنام جان

من مجبورم که اظهارات خود را در پاسخ به سئوال شما بخشا پس بگیرم. با اندکی آزمایش مشخص شد که در سفاری چه در نسخهٔ فعلی آن (نسخه‌ای که شما در اختیار دارید) و چه در نسخهٔ Webkit می‌شود خط دیگری را بجز خط پیش فرض انتخاب کرد. ولی این مسئله حالت جامع ندارد به این معنی که تغییر خط در بعضی سایت‌های وب عملی است و در دیگر سایتها غیر عملی می‌باشد. در این مورد تفاوتی بین سفاری و فایرفوکس وجود دارد و آنهم این است که سفاری بر خلاف فایرفوکس نمی‌تواند سایت را اجبار نماید که محتوی خود را با قلمی که کاربر تعیین می‌کند نمایش دهند و نه دستوراتی که در کد HTML سایت مبنی بر تعیین نوع قلم، ممکن است مستتر باشد. در فایر فوکس، در بخش تنضیمات قلم دستوری وجود دارد به این مضمون:
[left]
Allow pages to choose their own fonts, instead of my selection (fonts) above
[/left]
در سفاری چنین امکانی وجود ندارد.
به تصویر ضمیمه نگاهی بیندازید که از صفحهٔ روزنامهٔ عربی "النهار" به آدرس http://www.annaharonline.com تهیه شده است.

احمد
پیوست‌ها
Picture 5.png
Picture 5.png (290.48 KiB) - بازدید 19237 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 01 ژانویه 2006, 02:30

بله من هم این صفحه را توانستم با Traditional Arabic باز کنم. ولی سؤال اینجاست که چرا این با النهار کار می‌کند ولی با بی‌بی‌سی فارسی کار نمی‌کند. بهرحال آن سایت هم قلم جیزه را استفاده می‌کند و نه قلم انتخابی در html.
گزارش باگ در این امر خیلی پیچیده و دشوار است!
پیوست‌ها
Picture 6.png
Picture 6.png (110.27 KiB) - بازدید 19229 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 ژانویه 2006, 13:12

به گمانم راه حل قطعی برای تغییر فانت همه صفحات به فانت مورد نظر، استفاده از Style Sheet در قسمت Advanced در تنظیمات Safari باشد. کافی است به آن یک فایل css بدهید تا ببینید بلافاصله با صفحه های باز شده در مرورگر چه می کند!
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 01 ژانویه 2006, 16:35

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
کافی است به آن یک فایل css بدهید تا ببینید بلافاصله با صفحه های باز شده در مرورگر چه می کند!

علی جان
لطف کن در این مورد بیشتر توضیح بده. این فایل css را چطور می‌شود فراهم کرد. به هر حال چون من آشنائی ندارم اگر لطف کنی توضیح دهی که بصورت گام به گام چطور باید عمل کرد ممنون می‌شوم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 ژانویه 2006, 19:30

احمد جان البته من هیچ تخصصی در این مورد ندارم و ممکن است توضیحم برای افراد آشنا به موضوع خنده دار باشد. به صورت خلاصه Cascading Style Sheets یا CSS زبانی استاندارد برای تعیین کردن خصوصیات ظاهری صفحه است. مثلا فانتهای استفاده شده در صفحات ایرماگ، تیترهای اخبار که bold هستند یا لینکها به رنگی خاص هستند و سایز فانتها و... همه با کمک CSS برای ایرماگ مشخص شده اند. این مشخصات می تواند بخشی از فایل صفحه باشد مثلا یک صفحه می تواند این مشخصات را در کدهایش داشته باشد یا اینکه این مشخصات برای تمام صفحات یا صفحه/صفحاتی مشخص در فایلی جداگانه نوشته شوند و صفحات مورد نظر به آن متصل شده و مشخصات ظاهریشان را از آن الگوبرداری کنند. به عنوان مثال فایل CSS ایرماگ در این محل قرار دارد:
http://irmug.com/portal/themes/IranMac/style/style.css
اگر شما این فایل یا فایلهای CSS سایتهای مورد نظرتان را ذخیره کنید یا اصلا یکی از اول بسازید و آن را به Safari بدهید، Safari صرف نظر از مشخصات ظاهری سایتها آنها را مطابق با فایل CSS-ی که شما به آن داده اید نشان می دهد. اینکار را با فایل css ایرماگ و سایتی غیر از ایرماگ امتحان کنید تا بهتر متوجه منظورم شوید.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 42 مهمان