انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تازه‌ترین سوتی مایکروسافت

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

تازه‌ترین سوتی مایکروسافت

پستتوسط ilius » 25 سپتامبر 2008, 03:29

یه مطلب خیلی خنده‌دار توی وبلاگ یک پزشک بود که حیفم اومد اینجا نذارم: تازه‌ترین سوتی مایکروسافت
متنش رو اینجا هم میذارم:

مایکروسافت که از آگهی‌های مشهور اپل که در آنها «جاش هاجمن» نقش یک پی‌سی دست و پاچلفتی را بازی می‌کرد، به خشم آمده بود، در پروژه‌ای پرخرج ۳۰۰ میلیون دلار به تبلیغات اختصاص داد. آنها فقط ۱۰ میلیون دلار به یک کمدین به نام «جری سینفلد» دادند تا در سه ویدئوی کوتاه بازی کند، ۲ تا از ویدئوها تا به حال به نمایش درآمده‌اند و باید گفت، چندان جالب و تأثیرگذار نبوده‌اند.

مایکروسافت برای خنثی کردن آگهی‌های I’m a Mac and I’m a PC، تصمیم گرفت از کاربران اینترنت در سراسر جهان بخواهد، عکس‌ها و ویدئوهای از خودشان در سایت شرکت مایکروسافت آپلود کنند و در انها عبارتی در تکمیل I’m a pc بگویند. مایکروسافت می‌خواست به این ترتیب با مشارکت دادن همه و به تصویر کشیدن طیف وسیعی از مردم که در کشورهای مختلف زندگی می‌کنند، شغل‌های مختلف دارند و نژادها و جنسیت‌های مختلف دارند و تنها در استفاده از پی‌سی مشترک هستند، یک کار تبلیغاتی تأثیرگذار درست کند.

اما یک کاربر سایت فلیکر به نام LuisDS متوجه نکته جالبی شد، او که به این صفحه در سایت شرکت مایکروسافت سر زده بود و عکس‌های تبلیغاتی شرکت مایکروسافت را ذخیره کرده بود، متوجه نکته جالبی شد!:

عکس‌ها، حاوی متادیتاهایی هستند که اطلاعاتی در مورد عکس‌ می دهد، مثلا این متادیتاها می توانند بگویند که یک عکس با چه دوربینی گرفته شده است یا با چه نرم‌افزاری مورد ویرایش قرار گرفته است. LuisDS در کمال تعجب متوجه شد که عکس‌های تبلیغاتی مایکروسافت با Adobe Creative Suite 3 سسیستم عامل مکینتاش مورد ویرایش قرار گرفته‌اند و در سایت قرار داده شده‌اند!

تصویر

LuisDS بلافاصله اسکرین‌شات‌هایی گرفت و در فلیکر قرار داد، اما صبح روز بعد مایکروسافتی‌ها متوجه قضیه شدند و عکس‌ها را اصلاح کردند.

در سال ۲۰۰۳، یک کارمند شرکت مایکروسافت تنها به خاطر انتشار عکسی از یک PowerMac G5 که در داخل شرکت مایکروسافت مورد استفاده قرار می‌گرفت، اخراج شد.

البته باید توجه داشت که کامپیوترهای مک زیادی در داخل شرکت مایکروسافت مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا که مایکروسافت آفیس برای مک می‌سازد و در واقع مایکروسافت بعد از اپل، بزرگ‌ترین توسعه دهنده نرم‌افزاری مک محسوب می‌شود.

منبع
نماد کاربر
ilius

پست‌ها : 20

پاسخ: تازه‌ترین سوتی مایکروسافت

پستتوسط Behnam » 25 سپتامبر 2008, 18:25

هیچوقت برای آموختن دیر نیست. سوتی؟
یعنی گاف؟ خیطی بالا آوردن و از این قبیل؟

راستی این کار تبلیغاتی مایکروسافت وجهی از سری تبلیغات تلویزیونی است که اخیراً مایکروسافت در مقابله با تبلیغات اپل راه انداخته است. برای مدتها مایکروسافت تلاش داشت که تبلیغات اپل را نادیده بگیرد ولی سرانجام متوجه شد که این تبلیغات به فروش پی‌سی لطمه وارد آورده است.
طراح این تبلیغات مایکروسافت شخصی است به نام Jerry Seinfeld که در دهٔ نود، یکی از موفق‌ترین سری های کمدی تلویزیون را تولید کرد و در اوج موفقیت ناگهان ادامهٔ تولید سری را متوقف کرد و مدتی بعد یک شرکت تبلیغاتی درست کرد که طبعاً بیشتر کالاها را بصورت طنزآمیز تبلیغ می‌کند.
اولین آگهی Seinfeld برای مایکروسافت در این هجوم تبلیغاتی خود او را به همراه بیل گیتز نشان می‌داد که با هم به بقالی رفته بودند. محتوای آن برای «تبلیغ» کمی سنگین بود. اما این سری جدید مستقیماً پرسوناژ دیرآشنای تبلیغات اپل را نشان می‌دهد و سپس چهرهٔ افراد مختلف، با رنگ ها و زبان‌های مختلف، که هر کدام خود را PC معرفی می‌کنند.
این آگهی‌ها بیشتر جنبهٔ «مردمی» و بین‌المللی PC را تأکید می‌کند و به نظر من از نظر تبلیغاتی موفق است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saba » 26 سپتامبر 2008, 01:39

بهنام جان سلام
همیشه فکر میکردم که تو هم باید از جوانهای قدیم باشی ،تقریبا شاید هم سن خود من (متولد ۱۳۳۴و۳۵ واون دوروبرا) وباز هم بر همان مبنا مطمثن بودم که در مقطعی از دوران کودکی و قبل از نوجوانی حتما الک دولک بازی کرده باشی،چون این واژه دقیقا به ان بازی اختصاص داشت و هنگامی استفاده میشد که اگر نفر الک دار یا الک زن نمی توانست چوب کوچک یا (دولک) را که برای او پرتاب شده بود در هوا بزند(مثل کسی که در بازی بیسبال توپی را که برای او پرتاب کرده اند نتواند با بیسبال بت بزندو ان را میس کند) در واقع یک سوتی داده بود که در دوران کودکی ما به سوتی اول سوتی الکاتی با فتحه الف و لام میگفتیم و به سوتی دوم سوتی دولکاتی و به سوتی سوم سوتی سه لکاتی میگفتیم که در اینحالت زننده ای که سه تا سوتی کرده بود یا بقول ان زمانها سه لکاتی شده بود برای مدت معلومی از بازی کنار گذاشته میشد تا در شرایط خاصی دومرتبه زنده شده و به بازی باز گردد.من حقیقتا نمیدانم که این بازی که امروزه بطور کامل به بوته فراموشی سپرده شده یا شاید کاملا مرده،آیا در جای دیگری غیر از تهران هم بازی میشده یا نه و اگر میشده همان نام الک دولک داشته یا به آن نام دیگری اطلاق میشده؟در پایان برای اینکه پاسخ سوال ترا داده باشم ،باید بگم که کاملا حق با تست، همان خیطی بالا آوردن است. صبا
saba

پست‌ها : 133

پستتوسط Behnam » 26 سپتامبر 2008, 02:02

ممنون صبا جان. بله هم سن و سالیم ولی من هیچوقت الک‌دولک بازی نکردم! دوستان در کوچه بازی می‌کردند ولی هیچوقت مرا بازی نمی‌دادند و حق هم داشتند!
به هر حال من لینک به این صفحه را برای کانی بابروف می‌فرستم تا این برگ از «کتاب کوچه» را به ذخایر سایت فارسی‌اش اضافه کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 28 سپتامبر 2008, 21:46

از نظر من تبلیغات مک و پی‌سی اپل مخصوصا از چند وقت پیش بچه‌گانه و تکراری شده، اینو از این جهت میگم که فکر نکنید تعصبی رو داخل بحث می‌کنم.
به نظر من بیشتر از اینکه استفاده از مک برای عکسهای تبلیغاتی مایکروسافت خنده‌دار باشه خود این تبلیغات جدید مایکروسافت باعث خنده است. اپل در تبلیغاتش -حداقل به طور مستقیم- کاربر مک و کاربر PC رو تایید یا تمسخر نمیکنه. خود سخت‌افزار و نرم‌افزار رو مقایسه میکنه. قطعا این کاربر نیست که قراره out of the box کار کنه، این کاربر نیست که ویروس میگیره(البته ویروس کامپیوتری!)، این کاربر نیست که در اثر پر بودن از نرم‌افزارهای trial فربه میشه، این کاربر نیست که reset میشه، این کاربر نیست که روش Vista نصب میشه، این کاربر نیست که به دوربین دیجیتال ژاپنی وصل میشه و و و!
این کامپیوترِ مورد استفاده‌ی کاربرهاست که این اتفاقات براش میفته. کاراکترهای این تبلیغات هم نمادی از سخت‌افزار و نرم‌افزار هستن نه خود کاربرها. حالا تبلیغات مایکروسافت رو ببینید. کاربرهای PC میان میگن من PC هستم! یعنی چی؟ یعنی سخت‌افزار و نرم‌افزار هستن؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Reza.Y » 29 سپتامبر 2008, 22:48

در راستای حرف علی این پست از گروبر: http://daringfireball.net/2008/09/digging_deeper
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Behnam » 30 سپتامبر 2008, 02:31

من فکر می‌کنم «موفق» بودن یک آگهی ربطی به محتوای پیام آن ندارد. چشمم کور، گوبلز هم همین نظر را داشت!
آگهی‌های اپل، حتی نمونه‌های اخیر که برای علی لوس و «بچه مدرسه‌ای» است، از این رو «موفق» است که دقیقاً بچه مدرسه‌ای ها را هدف قرار داده است. موفق بودن با خوب و دلچسب و یا حتی زیبا بودن فرق دارد. این موفقیت ربط چندانی به درستی «پیام» آن هم ندارد که مرز کاربر را با نرم‌افزار و سخت‌افزار مخدوش نمی‌کند. در این چارچوب است که به نظر من آگهی‌های اخیر مایکروسافت «موفق» است. این آگهی‌ها برای «اهل فن» و کسانی که از قبل تصمیمشان را گرفته‌اند و انتخابشان را کرده‌اند پخش نمی‌شود. برای مصرف‌کنندهٔ عمومی پخش می‌شود که نه متوجه نادرستی محتوای پیام می‌شود و نه اصولاً ذهنش متوجه این جزئیات است. می‌خواهد یک کامپیوتر بخرد، برای خود و یا برای بچه‌اش، و این آگهی‌ها بر روی او تأثیر می‌گذارند. مال اپل بیشتر روی بچه، و مال مایکروسافت بیشتر روی پدر و مادر. مال مایکروسافت از این رو «موفق» است که پول کامپیوتر از جیب پدر و مادر می‌آید!
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان