انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

برنامه ی LYX

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

برنامه ی LYX

پستتوسط سورنا » 10 اوت 2007, 02:39

کسی برنامه ی Lyx را برای زبان فارسی آزمایش کرده یا نه؟ من دیشب اینجا دیدمش:
http://www.apple.com/downloads/macosx/u ... e/lyx.html
آزمایشش کردم، ولی کلی مشکل داشت. اولا که RTF ذخیره نمی کنه، یا این که ما نفهمیدیم چه جوری میشه این کار را کرد.
دوما بعضی از دکمه هاش از جمله PDF ش کار نمی کنه و خطا میده.
سوما دیکشنری فارسی نداره ولی میشه براش اینستال کرد. مشکل اینه که فرمت هایی که قبول می کنه را من نمی شناسم.
یک تصویر ازش اینجا می گذارم. نگاهی بهش بکنید و ببینید که میشه برای فارسی بهترش کرد یا نه.
پیوست‌ها
screenshot_04.png
screenshot_04.png (85.34 KiB) - بازدید 10655 بار
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

پستتوسط Ali.Rastegar » 10 اوت 2007, 23:23

من نسخه‌ی قدیمی دارم که فارسی نداشت و هنوز نسخه‌ی جدید رو امتحان نکردم.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ahmad » 10 اوت 2007, 23:56

با سلام

ممنون سورنا بابت معرفی این برنامه. برنامه را آزمایش کردم. بسیار کند است و روان عمل نمی‌کند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 11 اوت 2007, 03:57

سورنا ممنون. من هم نتوانستم حتی در همان حدی که تو از آن کار کشیده‌ای کار بکشم. البته خیلی هم وقت نگذاشتم. راستی عجب قلم زیبایی!
نکته‌ای که متوجه شدم این است که LyX علائم «آینه‌ای» را معکوس نمی‌کند (پرانتز و کروشه و آکولاد و علائم نقل قول در خط و ...) ولی این از اولین کاستی‌های هر نرم‌افزار جدید در پشتیبانی از خطوط راست به چپ است!
دیگر اینکه نمی‌دانم حروفچینی فارسی را در چه محیطی انجام می‌دهد ولی لیگاتور «لا» و احتمالاً دیگر لیگاتورها را نمی‌تواند پدید آورد و «اعلام» به «اعل‍ام» بدل می‌شود.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

LyX

پستتوسط mehraan » 31 ژانویه 2008, 16:42

اگه درست فهمیده باشم، با موتور TeX کار می‌کنه. نمی‌دونم دوستان چقدر با خانواده TeX‌آشنا هستن. این موتور (که تِک خونده می‌شه) رو آقای Donald Erwin Knuth نوشته. این آقای Knuth یه آدم خفن توی Theoretical Computer Science هست که یه کتاب معروف داره به اسم The Art of Computer Programming. این آقا وقتی که جلد اول کتابشو نوشت، به این نتیجه رسید که حروف‌چین‌ها نمی‌تونن کتابشو حروف‌چینی کنن. تصمیم گرفت یه برنامه بنویسه که کتابش رو با برنامه‌ی خودش حروف‌چینی کنن. این آقا، به این معروفه که در برنامه‌نویسی هیچ‌کس رو قبول نداره. در نتیجه 11 سال طول کشید تا خودش به طور کامل تکمیلش کنه!!
مبتنی بر TeX تعداد زیادی موتور نوشته شده. از بین اونها می‌شه به LaTeX، ArabTeX، و FarsiTeX‌ و ParsTeX اشاره کرد. فارسی‌تک رو بچه‌های مرکز محاسبات شریف نوشتن. یه نسخه تحت لینوکس هم داره که فک کنم راحت بشه روی مک آوردش. یه ادیتور قراضه هم داره که با wine می‌شه توی لینوکس اجراش کرد. در نتیجه توی مک هم بشه راهش انداخت.
کیفیت خروجی خانواده تک بسیار عالیه ولی کار کردن باهاشون یه کمکی سخته...

خفن‌ترین خاصیت این موتور اینه که به راحتی می‌شه گسترشش داد. مثلاً یه موقعی بچه‌ها داشتن نستعلیق رو بهش اضافه می‌کردن. کلاً قابلیت‌های برنامه‌نویسی خیلی خوبی می‌ده!

اگر کسی خواست بگه، من لینک‌های فارسی‌تک رو پیدا کنم بذارم.
نماد کاربر
mehraan

پست‌ها : 13

پاسخ: LyX

پستتوسط Reza.Y » 31 ژانویه 2008, 19:13

قربونت مهران ببین می‌تونی فارسی تک رو روی مک بیاری. من نتونستم.
Reza.Y

پست‌ها : 435

Re: پاسخ: LyX

پستتوسط mehraan » 31 ژانویه 2008, 22:06

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
قربونت مهران ببین می‌تونی فارسی تک رو روی مک بیاری. من نتونستم.

موتور فارسی‌تک رو نتونستی راه بندازی یا ادیتورش رو؟
ادیتور کنونیش که خیلی افتضاحه. من انشالله در برنامه دارم در راه رضای خدا یه ادیتور مناسب و تا جای ممکن portable به platformهای مختلف براش بنویسم. ;-)
نماد کاربر
mehraan

Re: LyX

پستتوسط Ahmad » 31 ژانویه 2008, 22:13

mehraan نوشته است:[نمایش]
خفن‌ترین خاصیت این موتور .....

سلام مهران،

من این کلمهٔ «خفن» را اولین بار است می‌شنوم و معنی آنرا را نمی دانم. ممکن است لطف کنید بنویسید که این کلمه به چه معنائی است؟

ممنون
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پاسخ: Re: LyX

پستتوسط Ilia » 31 ژانویه 2008, 22:35

با زیر و زبرش!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: پاسخ: Re: LyX

پستتوسط Ahmad » 01 فوریه 2008, 00:14

Ilia نوشته است:[نمایش]
با زیر و زبرش!

ایلیا جان،

آیا این اصطلاح عامیانهٔ تهرانی است یا فارسی؟ من در دیکشنری http://farsi123.com که نسبتا دیکشنری کاملی است جستجو کردم و جواب زیر را دریافت نمودم.
احمد
--------------------------------------------------------------------------------
واژه مورد نظر يافت نشد! ميتوانيد واژه‌ ديگري را انتخاب کنيد:
ترتيب در لغتنامه
خفقان آور (هوا یا محیط)
خفقان اسبی (دام پزشکی)
خفقان گرفتن
خفقان‌آور (محیط)
خفگی
خفگی (هواپیمایی)

(نزديکترين واژه) خفه
خفه (اتاق یا هوا)
خفه (هوا)
خفه شدن
خفه کردن
خفه کردن (موتور)
خفه کردن خبر
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط mehraan » 01 فوریه 2008, 00:19

جدی می‌فرمایید؟!
خفن، با فتح خاء و فتح فاء (که می‌شه khafan) در حدود سال 1377 به طور عمومی در slang فارسی وارد شد. نمی‌شه لغوی معنیش کرد. به نظرم مهم‌ترین مفهومش extreme بودنه.
وقتی به عنوان adjective به کار بره می‌تونه معانی مختلفی مثل خیلی سخت (مسأله‌ی ریاضی خفن)، خیلی جالب(جوک خفن)، خیلی مهم (خبر خفن)، خیلی قوی(مثل همون چیزی که من نوشته بودم: خفن‌ترین خاصیت، یا کامپیوتر خفن)، خیلی وارد (آدم خفن) و ... داشته باشه.
وقتی به عنوان adverb به کار بره معنی «خیلی» می‌ده. مثلاً سؤالش خفن سخت بود.
به صورت کلمه اعلام تعجب هم به کار می‌ره. یه چیزی مثل Wow!
امیدوارم بیشتر از اول سر در گم نشده باشید.

کلاً اگه منظورم رو متوجه شده باشید به این نتیجه می‌رسید که خفن یه کلمه‌ی خیلی خفنه! 8-)
می‌دونید؟ به نظر من slang یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های زبانه. از این کلمه‌ها توی زبانمون کم نداریم...

به علاوه، چند سالیه که هر چند ماه یک بار از صدا و سیمای ایران یه سریال کمدی 90 قسمتی پخش می‌شه که هر کدومشون چند تا چیز به Slang اضافه می‌کنن! ممکنه این عبارت‌ها رو شنیده باشید: پاچه‌خاری، نفس من بیده، استاد کردن (یا به طور کامل‌تر: یاورش رو استاد کردن)، تیر تو پر، بدجور، عجب خانوم با شخصیتی(!)، خوبه آقا خـــــوب خــــوب، مربا بده بابا!، و ...
سیب از میوه‌های بهشتی است!
White MacBook MB066LL/B, 4GB Ram, Mac OS X 10.5.6/Windows XP Pro SP3, 10mbps Cable
نماد کاربر
mehraan

پستتوسط Ahmad » 01 فوریه 2008, 00:41

ممنون از توضیح مهران جان،

من حدود بیست و دو سه سالی است که از ایران رفته‌ام و هیچکدام از این اصطلاحات برایم آشنا نیست (هیچکدام از این فیلمها را نیز ندیده‌ام) البته شنیده‌ام و نیز خوانده ام که اصطلاحات جدیدی وارد فارسی شده و احتمالا این کلمه باید یکی از آنها باشد. البته همان موقع نیز تهرانیها برای خودشان اصطلاحات خاصی داشتند که ما شهرستانیها برایمان نامأنوس بود (مثلا کف کردم که من اولین باری که آنرا شنیدم از خنده روده بر شدم!) ولی حق با شما است زبانها دچار تغییر و تحول می‌شوند، کلماتی منسوخ می شوند و کلمات و اصطلاحات دیگری ساخته شده و وارد زبان می شوند.
به هر حال forgive me for my ignorance

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ilia » 01 فوریه 2008, 01:15

احمد جان، من نه تنها معنیش رو نمیدونستم. بلکه خوندنش رو هم بلد نبودم.
دستت درد نکنه مهران خان برای برای توضیحات خفنت!
آقا رضا، قربون دستت به دیکشنری اضافه کن. خفن = cool, extraordinary

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Reza.Y » 01 فوریه 2008, 04:25

نه بابا «خفن» این قدر خفن نیست که تو دیکشنری رسمی وارد شه (جز این که بقیه slangها رو هم اضافه کنیم)
مهران جون موتورش رو. اون ادیتور مزخرف که ویندوزی‌ه.
Reza.Y

پست‌ها : 435

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان