انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

WorldScript

موضوعات دربارهٔ نسخه‌های قدیمی سیستم عامل مکینتاش

WorldScript

پستتوسط alish » 20 ژوئن 2004, 17:10

با سلام
من به دنبال "Quartz Farsi Language Kit"هستم و نمی دونم که کجا میشه Language Kit فارسی پیدا کرد. درصورتی که اطلاعاتی دارید لطفا من را کمک کنید.

با تشکر
علی
alish

پست‌ها : 7

Re: WorldScript

پستتوسط Behnam » 20 ژوئن 2004, 18:48

alish نوشته است:[نمایش]
با سلام
من به دنبال "Quartz Farsi Language Kit"هستم و نمی دونم که کجا میشه Language Kit فارسی پیدا کرد. درصورتی که اطلاعاتی دارید لطفا من را کمک کنید.

با تشکر
علی

سلام علی. به انجمن خوش آمدی!
من تا حالا از نوع Quartz آن چیزی نشنیده ام و شاید علی صمدی در این باره بهتر بداند. اما اگر منظورت همان Language kit قدیم خودمان باشد (!) در دیسک نصب OS 9 یا کلاسیک قرار دارد. WorldScript ابتدا باید نصب شود (در سطح OS) و سپس در CD Extra پوشه ای برای Language Kits وجود دارد که در آن یکی از آنها فارسی است. من نمیدانم که تو کدام دیسک نصب را در اختیار داری. این پرونده ها و پوشه ها در هرکدام یک جور مرتب شده اند. اما در هر صورت پیدا کردن آن بسیار ساده است. حتماً دستور العمل نصب را بخوان و به دقت همانطور که نوشته شده عمل کن.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط alish » 20 ژوئن 2004, 22:58

با سلام خیلی ممنون برای reply.
Quartz شرکتی بود که الفبای اصلی را نوشته شوده توسط آقای هومن مهر و بعد شرکت به رویسا تغییر کرد!
مشکلی که با Langague Kitاصلی Apple وجود داشت توی حرفه ی بود. اما در حال حاضر من نمی دونم که هنوز اون مشکل را داره یا نه اما Version Quartz اون مشکل را حل کرده بود.
من به علت از دست دادن کلیه فایلهایم متاسفانه فایل اصلی انرو ازدست دادم. همچنین OS 9 CD را ندارم چون PowerBook جدید گرفته ام که OS 9 CD همراهش نیست!
اگر فایلی که امکان آن دارد که از Mac OS X قابلیت install در Classic داشته باشد، به یک صورت online برای downloadکردن قرار دهید، متشکر میشم! چون احتمالا مورد نیاز بقیه userها مورد نیاز شود.

با تشکر
--علی
alish

پستتوسط Ali.Samadi » 21 ژوئن 2004, 00:10

با سلام البته من مشکلی با Languagekit Apple نداشتم و مال آقای هومن مهر رو هم ندارم. و اگه ما بخشی از سیستم اپل را برای بارگذاری جایی ذخیره کنیم اپل پدر ما را در میاره!
ولی اگه شما دو کار میتونین بکننین>
'_ یا با آقای هومن مهر تماس بگیرین و از او این سوال رو بکنین
که فکر کنم در مورد آدرس ایشان احمد بتونه به شما کمک کنه
_ و یا با شرکت نویسا تماس بگیرین، که آدرس این شرکت در صفحه بارگذاری این انجمن موجود است.

با درود علی
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 21 ژوئن 2004, 00:16

با سلام خیلی ممنون برای reply.
Quartz شرکتی بود که الفبای اصلی را نوشته شوده توسط آقای هومن مهر و بعد شرکت به رویسا تغییر کرد!
مشکلی که با Langague Kitاصلی Apple وجود داشت توی حرفه ی بود. اما در حال حاضر من نمی دونم که هنوز اون مشکل را داره یا نه اما Version Quartz اون مشکل را حل کرده بود.
من به علت از دست دادن کلیه فایلهایم متاسفانه فایل اصلی انرو ازدست دادم. همچنین OS 9 CD را ندارم چون PowerBook جدید گرفته ام که OS 9 CD همراهش نیست!
اگر فایلی که امکان آن دارد که از Mac OS X قابلیت install در Classic داشته باشد، به یک صورت online برای downloadکردن قرار دهید، متشکر میشم! چون احتمالا مورد نیاز بقیه userها مورد نیاز شود.

با تشکر
--علی

واژه نگار الفبا در بخش قدیمی این سایت که هنوز هم محل download است وجود داشت و هنوز هم ظاهراً وجود دارد ولی لینک آن کار نمیکند. علی صمدی انگار وارد انجمن شده و احتمالاً در همین زمان مشغول حل مشکل توست!
اما در مورد مشکل ”ی“ (و همچنین مشکل ”ک“) در OS 9 و کلاسیک دو مشکل بطور همزمان باید رفع شوند. یکی صفحه کلید فارسی مکینتاش است که کُد های درست را ندارد و دیگری فانت های فارسی همراه با Language kit هستند که آنها را در جای درست خود ندارند. لابد کوارتز این دو مشکل را بطور همزمان حل کرده است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Samadi » 21 ژوئن 2004, 00:29

با سلام ،
والا مشکل از لینک نیست. به نظر میاد که نویسا صفحه‌اش رو بسته! ;-(
حالا من با ایشون تماس میگرم ببینم کجا رفتن
با درود
علی
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط مهمان » 21 ژوئن 2004, 02:35

صفحه جدید نویسا را پیدا کرده و به لینک موجود در صفحه بارگذاری خودمان وصل کردم
علی
مهمان

درباره Quartz Language Kit و مشکلات فارسی

پستتوسط Hooman » 21 ژوئن 2004, 13:40

سلام؛ هومن مهر هستم. الفبا و Quartz Language Kit از دسته گل‌های خیلی قدیمی من هستند. بابت کاستی‌های آنها پوزش می‌طلبم. توضیحات زیر برای رفع ابهام ضروری هستند:

۱ Quartz Language Kit اکنون متعلق به نویسه‌‍‍پرداز است ولی چون شامل برخی نرم‌افزارهای ا‍پل است، تنها در داخل ایران قابل توزیع است.

۲ Quartz Language Kit بسیار قدیمی است و تنها برخی مشکلات اجرایی صفحه‌کلید و نواقص خطوط سیستم را در محیط کلاسیک کاهش می‌دهد.

۳ برخی مشکلات مهم در سازگاری سیستم فارسی قدیمی اپل با یونیکد بسیار اساسی بوده و راه حل جداگانه‌ای می‌طلبد.

۴ شاید اگر کم‌لطفی و برخورد حذفی و انحصار طلبانه (و کار مجانی از دیگران و نفع آن فقط به نام و جیب خود طلبانه) برخی دوستانی که این روزها داعیه طلایه‌داری اپل در ایران (و خاورمیانه) را دارند تعدیل شود، بتوانم در حل مشکلات راست به چپ و فارسی اقدامات مؤثری بکنم.
Hooman

پست‌ها : 1

Re: درباره Quartz Language Kit و مشکلات فار

پستتوسط Ahmad » 21 ژوئن 2004, 20:45

با درود فراوان بر شما آقاى مهــــــــــــــــر؛

فقط خواستم كه به شما بابت سر زدن به اين انجمن خوش‌آمد بگويم. اميدوارم كه بتوانيم از افكار و رهنمودهاى كارشناسانه شما در آينده بيشتر بهره‌ور شويم.
در ضمن مشتاقانه منتظر قسمت (هاى) بعدى خاطرات شما هستيم.

با احترام، احمد

Hooman نوشته است:[نمایش]
سلام؛ هومن مهر هستم. الفبا و Quartz Language Kit از دسته گل‌های خیلی قدیمی من هستند. بابت کاستی‌های آنها پوزش می‌طلبم. توضیحات زیر برای رفع ابهام ضروری هستند:

۱ Quartz Language Kit اکنون متعلق به نویسه‌‍‍پرداز است ولی چون شامل برخی نرم‌افزارهای ا‍پل است، تنها در داخل ایران قابل توزیع است.

۲ Quartz Language Kit بسیار قدیمی است و تنها برخی مشکلات اجرایی صفحه‌کلید و نواقص خطوط سیستم را در محیط کلاسیک کاهش می‌دهد.

۳ برخی مشکلات مهم در سازگاری سیستم فارسی قدیمی اپل با یونیکد بسیار اساسی بوده و راه حل جداگانه‌ای می‌طلبد.

۴ شاید اگر کم‌لطفی و برخورد حذفی و انحصار طلبانه (و کار مجانی از دیگران و نفع آن فقط به نام و جیب خود طلبانه) برخی دوستانی که این روزها داعیه طلایه‌داری اپل در ایران (و خاورمیانه) را دارند تعدیل شود، بتوانم در حل مشکلات راست به چپ و فارسی اقدامات مؤثری بکنم.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

آدرس جديداينترنتى شركت نويسه‌پر

پستتوسط Ahmad » 21 ژوئن 2004, 22:03

دوستان گرامى؛

آدرس جديداينترنتى شركت نويسه‌پرداز از قرار زير است:

http://www.nevisa.com/products/pc/intro.htm

احمد

Anonymous نوشته است:[نمایش]
علی
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 ژوئن 2004, 11:12

با سلام.
آقای هومن مهر خیرمقدم میگم برای join شدن به IRMUG جدبد!
من فایل Langue Kit اپل رو دریافت کردم اما مشکل جدیدی که در سیستم X وجود داره روی کامپیوترهای جدید این است که نمی توانید OS 9 را boot کنید.
حالا نیاز به این است که فایل Script Keyboard را درون System تونی پوشه OS 9 Folder قرار دهنیم. این امکان ظاهرا در OS X وجود ندارد که فایلی را بتون در System سیستم ۹ قرار داد. چون در سیستم کلاسیک شما میتوانید فایل System را باز کنیم اما در OS X این امکان نیست.
پس چکونه میشود این فایل را از System اضافه کرد؟!!!

با تشکر

-- علی

Hooman نوشته است:[نمایش]
برای کپی می‌توانید از Resorcerer استفاده کنید.

یک کلک هم می‌شود زد تا ‌Finder سیستم ۹ را مانند یک برنامه معمولی شود:
باید file type آن را به APPL تغییر دهید.
در این صورت Finder را اجرا کنید و سپس به کمک آن سیستم را باز کنید.

آقای مهر خیلی ممنون برای reply.
فقط من نمی دونم از کجا میتونم resorcerer را دریافت کنم.

متشکرم
--علی

سلام به همه. متاسفانه آخرین پشتیبان سایت مشکل داشت و من یه پشتیبان که 2 روز قدیمیتر بود را استفاده کردم و مطالبی که جا افتاده بود را دستی وارد کردم.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط alish » 03 ژوئیه 2004, 18:18

با تشکر از آقای هومن مهر
من هم یک راه حل دیگری دارم که میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

اول فایل سیستم را کپی کنیم در جای دیگر
۲- فایل را با برنامه ResEdit بازکنید
۳- فایل Persian Script را با ResEdit باز کنیم
۴- کلیه Resourceها را کپی کنید در فایل سیستم که کپی کرده بودید.
۵- فایل را ذخیره کنید و جایگزین فایل Original سیستم بکنید.

حالا منتوانید در سیستم Classic فارسی استفاده کنید.
alish

Re: آدرس جديداينترنتى شركت نويسه‌

پستتوسط مهمان » 14 سپتامبر 2005, 23:18

Ahmad نوشته است:[نمایش]
دوستان گرامى؛

آدرس جديداينترنتى شركت نويسه‌پرداز از قرار زير است:

http://www.nevisa.com/products/pc/intro.htm

احمد

Anonymous نوشته است:[نمایش]
علی