انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اسپات لایت — Spotlight

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پستتوسط Pooria Azimi » 13 فوریه 2010, 19:21

خیلی جالبه! در سه مک‌بوکی که من باهاشون کار کرده‌م، فولدر یا فایل حتی اگه تو جهنم هم باشن اسپات‌لایت پیداشون می‌کنه :-)

یک بار دیگه، این بار خودت و نه به کمک Onyx هارد‌ها رو re-index کن :

http://support.apple.com/kb/HT2409

و کوئیک‌سیلور رو هم اگر نداری، نصب کن و در کاتالوگ‌ها، هارد سمسونگت رو قرار بده و حتماً، depthـش رو بی‌نهایت بکن. یه دو-سه دقیقه ممکنه طول بکشه این کار. بعدش ببین می‌تونی فایل‌هات رو پیدا کنی یا نه.

اگر با کوئیک‌سیلور (‌که بهترین برنامهٔ دنیاست، ولی عادت کردن بهش کمی طول می‌کشه) آشنا نیستید، دیدن این ویدئوها کمک می‌کنه :
http://theappleblog.com/quicksilver-the-guide
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 13 فوریه 2010, 19:24

اوایلش منهم خیلی سر این قضیه گیج شده بودم. تا جایی که من فهمیدم، بله فایندر با ایندکس کردنه که میتونه چیزها رو پیدا کنه.

جواد جان آیا فرمت هاردی که داری در اون جستجو میکنی NTFS هست؟ من حدس میزنم که اینطور باشه. اگر اینطور باشه، همانطور که شما میدونید مک فقط این فرمت رو میتونه بخونه و نمیتونه روش چیزی بنویسه. برای همین هم ایندکسشون نمیتونه بکنه. ایندکس هم که نشوند، بایستی سر هر جستجو تمام ۶ میلیون فایل داخل آن هارد را تک‌تک بررسی کنه که اگر بخواهد این کار را بکنه چند دقیقه طول میکشه و عملا عملی نیست.

نکتهٔ دیگری که دوستان مشکل داشتند، اینه که بصورت پیشفرض، مک چیزهای متعلق به سیستم را به شما نشان نمیده. همینطور چیزهای نامرئی. اگر دنبال این قبیل چیزها هستید، بایستی مثل عکس زیر گزینهٔ System Files و Include رو در آن فعال کنید.

به این دو تا عکس که من فرستادم خوب دقت کنید، ببینید در یکی فانت arial رو نشون نمیده اما چطور در دومی نشون میده.

اتفاقا بنظر من یکی از بهترین چیزهایی که در مک هست همین Search و اسپات‌لایتشه. فقط باید یاد بگیرید که چطور ازش استفاده کنید. من به خاطر شغلم با این مسئله زیاد سر و کار دارم و باید بگم که اپل خیلی سر این موضوع زحمت کشیده.

حالا اگر شما اصرار دارید که فرمت آن هاردتون را NTFS  نگه دارید، یا کلی چیز در هاردها یا دیسک‌های مختلف دارید، چند تا برنامه هستند که میتوانند برایتان مفید باشند مثل: Disk Tracker و CD Finder. من خودم از Disk Tracker استفاده میکنم. آدرسش اینه:

http://www.disktracker.com

این برنامه Shareware است اما با نق زدن و کمی معطل کردنتون به کارش ادامه میده. من از این برنامه برای ایندکس کردن و جستجوی سرورها استفاده میکنم چون اسپات‌لایت سرورها رو ایندکس نمیکنه. اون یکی CD Finder خوشگلتره اما بنظر من Disk Tracker کاربردی تره.

در ضمن عبدل‌جان، اون نحوهٔ جستجو با * در مک نیست. در ترمینال میشه با نوشتن جستجو کرد اما اگر زیر و زبر این اسپات‌لایت دستت بیاد، آرزوی سرچ پیسی رو نمیکنی. اپل خیلی برای این موضوع زحمت کشیده.

جواد جان، اگر میشه لطف کن و عکس‌هایت رو کوچکتر کن تا قوارهٔ صفحه بهم نریزه. پیشاپیش ممنون.

ایلیا
پیوست‌ها
Search_Snap_1.png
Search_Snap_1.png (87.78 KiB) - بازدید 11179 بار
Search_Snap_2.png
Search_Snap_2.png (131.67 KiB) - بازدید 11179 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ilia » 13 فوریه 2010, 19:27

جواد جان، اگر هاردت NTFS نیست، مطمئن بشو که هاردت درست ایندکس شده است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط javadkh65 » 13 فوریه 2010, 22:14

ایلیا جان نکته ی جالب برای من هم همینه که هاردی که عکسش رو گذاشتم فرمتش مک هست و قائدتا باید spotlight اون رو ایندکس کنه اما این کار رو نمی کنه

من یک بار دستی چند ماه قبل این هارد رو re-index کردم، بعدش هم دوبار با onyx این کار رو کردم اما بازهم می بینی که چیزی رو که می خوام پیدا نمیکنه!

البته این مک پرو سوگلی همسرم هست و من هنوز نتونستم راضیش کنم که اجازه بده روش Snow Leopard نصب کنم و سیستم همچنان Leopard هستش!!

باشه چشم بازهم میدم ایندکسش کنه اما هربار ایندکس کردن این مک پرو با یک ترابایت هارد حدود ۲۴ ساعت طول میکشه!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط javadkh65 » 13 فوریه 2010, 22:21

راستی پوریا جان از تو هم ممنون! من کوییک سیلور رو می شناسم اما به قابلیت های اون اشراف کامل ندارم!

مرسی از ویدیوها
javadkh65

پستتوسط Ilia » 13 فوریه 2010, 22:31

برای ایندکس کردن، بروید کنترل پنل اسپات لایت، و در قسمت Privacy بزنید روی اون + و هاردی که میخواهید رو به اونجا اضافه کنید. بعد کنترل پنل را ببندید و دوباره بازش کنید و اینبار از اونجا منهایش کنید و دوباره ببندیدش. فایندر دوباره ایندکسش خواهد کرد. همانطور که شما گفتید، کلی طول میکشد، چون محتوای فایلها (کامنتها)، و محتوای فایل‌های نوشته و PDF را هم ایندکس میکند، اما بگذاید کارش را تمام کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط javadkh65 » 13 فوریه 2010, 22:42

ایلیا جان عکس هارو کوچیک کردم!

یه LCD بزرگ خریدم تازگی ها رزولوشنم بالا رفته حواسم نیست عکس ها رو برای وب آماده کنم! شرمنده!
javadkh65

پستتوسط abdol » 13 فوریه 2010, 23:12

اول سلام!
از دوستانی که اینقدر پیگیرند خیلی ممنون واقعا شرمنده کردن!
من خودم فکر نمی کردم اینقدر این تاپیک سریع رشد کنه :joy:
اینطور که بوش میاد همیشه از index استفاده می شه که خیلی جالب نیست! باید این قابلیت وجود داشته باشه که کل سیستم رو بشه گشت! هارد بک آپ من HFS+ با ژورنالیگ هست پس نباید مشکل داشته باشه. ضمننا توی فلش هم که FAT32 هست یک چیزهایی نشون میده ولی من هنوز شک دارم.
اگر index نباشه دوتا اتفاق موقع search باید بیفته: ۱- هارد شروع به قژ قژ میکنه ۲- search کلی طول میکشه که البته منطقی است. در ویندوز اینطوریه.
ضمنا دوستان فکر نکنند که indexing چیزه مالی هست یا اینکه خارق العاده است خیلی وقت ها من تو ویندوز disable می کردم چون یکی از سرویسهایی است که delay بسیار در سیستم تولید میکنه.
quick silver برنامه جالبی است ولی اون هم متاسفانه یا خوشبختانه از indexing استفاده می کنه.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Pooria Azimi » 13 فوریه 2010, 23:34

Quicksilver هم از ایندکس استفاده می‌کنه، ولی مثل اسپات‌لایت نیست که دلبخواهی ایندکس کنه! بهش می‌گی این فولدرها رو با عمق فلان‌قدر می‌خوام ایندکس کنی، می‌گه چشم و همه چیز رو ایندکس می‌کنه؛ فرقش با اسپات‌لایت همینه. و در این که فقط نام فایل‌‌ها رو ایندکس می‌کنه و به محتویاتشون کاری نداره ( تا جایی که می‌دونم البته ).

به خاطر همین فکر می‌کنم کوئیک‌سیلور کار شما رو راه می‌اندازه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط abdol » 13 فوریه 2010, 23:36

اول سلام!
از دوستانی که اینقدر پیگیرند خیلی ممنون واقعا شرمنده کردن!
من خودم فکر نمی کردم اینقدر این تاپیک سریع رشد کنه :joy:
اینطور که بوش میاد همیشه از index استفاده می شه که خیلی جالب نیست! باید این قابلیت وجود داشته باشه که کل سیستم رو بشه گشت! هارد بک آپ من HFS+ با ژورنالیگ هست پس نباید مشکل داشته باشه. ضمننا توی فلش هم که FAT32 هست یک چیزهایی نشون میده ولی من هنوز شک دارم.
اگر index نباشه دوتا اتفاق موقع search باید بیفته: ۱- هارد شروع به قژ قژ میکنه ۲- search کلی طول میکشه که البته منطقی است. در ویندوز اینطوریه.
ضمنا دوستان فکر نکنند که indexing چیزه مالی هست یا اینکه خارق العاده است خیلی وقت ها من تو ویندوز disable می کردم چون یکی از سرویسهایی است که delay بسیار در سیستم تولید میکنه.
quick silver برنامه جالبی است ولی اون هم متاسفانه یا خوشبختانه از indexing استفاده می کنه. من هنوز از قابلیت search در mac راضی نیستم چون اینجور که ایلیا جان نشون داد با + و - من معتقدم که آماتوری است. باید یک syntax واسه search باشه.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 01:16, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پستتوسط abdol » 13 فوریه 2010, 23:53

مثل اینکه اولین تجربه ی تلخ در مورد mac OS در حال وقوع است:
This takes time to grasp: your default file manager Finder is ultimately incapable of managing your file system.
یعنی finder در مک search در او عقب مانده است.
ولی هنوز بارقه هایی از امید هست:
http://rixstep.com/4/0/td.shtml
این برنامه باید خوب باشد هنوز من باهاش کار نکردم.
راستی دستور terminal ای find هم مناسب است.
abdol
Banned

پستتوسط Ilia » 14 فوریه 2010, 01:48

عبدل جان،

البته این که شما ایندکس کردن را دوست نداری البته محترم، اما من ترجیح میدهم که مکم یکبار این ایندکس را انجام بدهد، بعدش بر خلاف آنکه شما گفتی عمل جستجو سریعتر و کاملتر میشود. من با توجه به شغلم مجبورم روزی چند ده دفعه دنبال فایل‌‌هایی که اسم کاملشان را هم نمیدانم بگردم. تصور این که هر بار تمام هاردهای من به قژقژ بیفتد و بعد از پنج دقیقه جواب محدودی بیاید و در جستجوی بعدی دوباره مجبور باشم پنج دقیقه به توپ رنگارنگ فایندر نگاه کنم تا همهٔ این قژقژها را از اول انجام بدهد چندان فکر جالبی بنظر نمی‌آید. گوگل با این عظمت هم جستجویش را با ایندکس کردن انجام میدهد. اینکه شما به چگونگی استفادهٔ بهینه از آن اشراف ندارید دلیل بر بیربط بودن کل این داستان نمیشود.

آن + و - کردن هم برای این است که شما تصمیم بگیرید که کجاها را میخواهید شامل جستجوهایتان بشود یا نشود. نمیدانم که چطور آن را نشانهٔ آماتوری داستان دانستید.

پیشنهاد میکنم قبل از اینکه ته و توی این را در بیاورید منکر کل آن نشوید. این وسط سر خودتان کلاه میرود. :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط abdol » 14 فوریه 2010, 02:11

سلام ایلیا جان من که منکر نشدم گفتم هنوز مطمین نیستم :lol:
ضمنن خیر لزوما عمل search کامل تر نمی شود ولی سریعتر چرا.
هر چند شما استاد مایی اما گوگل هم همه ی دل و روده ی اینتر نت رو واسه شما بیرون نمیریزه و خیلی چیزها رو تو search result نمیاره به این نکته توجه نکردی؟
>>>البته من قصدم کلکل کردن نیست و هدفم حل مشکل خودم است.
در مورد +و- هم باید بگم شما با AND و OR و کلا عبارات منطقی هم می تونید همین کارها را انجام دهید ومن با تایپ کردن به دلایلی راحت تر از کار کردن با واسط کاربر هستم.
واسه یک هارد ۲۵۰ گیگ اکسترنال که من کلی فایل word وpdf ... از ۱۰ سال پیش تا حالا توش دارم و تعداد و اسم اونها هم تو مخیله ام نمی گنجه ویژگی جستجوی عمقی لازم بنظر میاد.
ضمنا بله indexing خوبه من که نگفتم به کل بده ولی از جمله معایب اون (ظاهرا من مطمین نیستم) مثل اینکه همه ی فایل ها رو کامل نشون نمیده.
یک سناریو هم برای این موضوع میشه تعریف کرد:
شما یک هارد که فرمت اون توسط mac شناخته شده رو بهش وصل کنید و توش جستجو کنید (این هارد جدیده و mac شما به اون تا حالا وصل نبوده که بخواد index کنه).
سوال اینه: آیا mac می تونه تمامی فایلهای اون هارد رو به شما نشون بده؟
یا فلشتون رو بهش وصل میکنین و...
من خودم این سناریو رو درست حسابی آزمایش نکردم دوستان چون عجله داشتم در PC کارام رو انجام دادم.
البته این سوال پاسخش با دوستان آشنا به فایل سیستم هم بر می گرده منظورم اینه که آیا اطلاعتی خاص در هارد ذخیره میشه که هنگام مانت شدن درایو finder از اون استفاده کنه؟ من در مورد مک اطلاع چندانی ندارم و وقت هم نکردم به دلیل مشغله زیاد خیلی دنبالش برم.
abdol
Banned

پستتوسط abdol » 14 فوریه 2010, 02:37

پاورقی: من هارد ۲۵۰ رو ۱۰ سال پیش نگرفتم یه وقت سو تفاهم نشه فایلها از اون زمان ها هستند.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط Pooria Azimi » 14 فوریه 2010, 03:18

من الآن با ایرپورت ( 802.11g ، که سرعتش ۱۱ مگابیت بر ثانیه‌س) به یه پی‌سی تو خونه‌ وصل شده‌م. تا الآن هم ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ بار این کار رو کرده‌م ( و می‌کنم ) و قاعدتاً اگر مک می‌خواست اون رو ایندکس کنه، تا الآن کرده بود.

در فولدری با نام Movies که توش ۲۰۰-۳۰۰ گیگ فیلم بلوری‌ـه ( و بعضاً srt انگلیسی‌شون به صورت فایل جداگانه قرار داره ) دنبال کلمهٔ he گشتم. یه ۴-۵ تا نتیجه آورد؛ اما مشخص بود که واقعاً‌دنبال اونا «گشته» بود. چون تأخیر در اومدن نتایج کاملاً قابل احساس بود. اما he در همهٔ نتیجه‌ها در نام فایل بود و برخلاف انتظارم، هیچ کدوم از srt ـها رو نیاورده بود. در حالی که هر فیلمی، قاعدتاً ۵۰ بار توش he به کار رفته! پس در مورد درایوهای شبکه‌ای، فایندر محتویات فایل‌ها رو نگاه نمی‌کنه ( که منطقیه ).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان