انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تقاضای کمک و همیاری

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

تقاضای کمک و همیاری

پستتوسط nana » 16 آوریل 2007, 15:44

یکی به من کمک کنه لطفا! من یک مک OSX 10.4.9 دارم که Browser اینترنت Safari داره ولی در سانتهایی با فونت فارسی همه کلمه ها را با حروف جدا از هم نشان میدهد. کسی راه حلی میشناسد؟ ممنون
nana

پست‌ها : 3

پستتوسط Parham » 16 آوریل 2007, 16:38

این برای اینه که قائدتآ مایکروسافت آفیس نصب کرده اید. بروید به Font Book در قسمت Applications و قلمهای Arial و Times New Roman رو disable کنید. آفیس قلمهای خود را نصب میکند که با سفری سازگاری ندارند.

اگر نسخه بی مشکل این قلمها را میخواهید، باید آنهارا برای شما بفرستیم.
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 آوریل 2007, 17:26

کتاب ۳۰ نکته رو خونده بودید؟
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... tit&lid=24
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Parham » 16 آوریل 2007, 17:37

علی جان، من فکر میکنم باید یکجایی نسخه های سازگار این دو قلم رو برای دانلود روی ایرماگ بگذاریم.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط Behnam » 17 آوریل 2007, 02:49

پرهام جان عملی نیست. این قلم ها نه کپی یک قلم رایگان هستند و نه نامشان تغییر کرده است (برای مؤثر بودن نمی‌تواند تغییر کند) و من هم سه سال است که با رئیسان بخش قلم مایکروسافت و اپل مکاتبه داشته‌ام و دارم و کاملاً از فعالیت من با خبرند و مرا می‌شناسند.
تا زمانی که کار یک کار تجربی است مشکلی پیش نمی‌آید ولی زمانی که آن را به توزیع علنی و عمومی بگذاریم، خِر من گرفته نشود، خِر ایرماگ گرفته خواهد شد!

از سوی دیگر من با منتقل کردن اسارتی که مایکروسافت برای کاربران فارسی زبان پدید آورده است به محیط مک مخالفم. ما همین الآن داریم کاری اساسی می‌کنیم و قلم‌های مناسب فارسی نویسی در وِب را که در هر پلاتفرمی کار می‌کنند، در معرض عموم قرار می‌دهیم. این مسیری است که باید ادامه یابد.

قلم‌های اریال و تایمز ن.ر. همین است که هست. هیچ امیدی به بهبود کیفیت فارسی با این قلم‌ها نمی‌توان داشت. این را من نمی‌گویم، رئیس بخش قلم‌های مایکروسافت می‌گوید (برای همهٔ زبان‌ها) و علت آن هم backward compatibility هست. حالا سایت های زبان فارسی تا ابد می‌خواهند فارسی را با این شکل و شمایل بنویسند؟ این اختیار آنهاست. ولی به گمانم وقتی مصرف کنندگان آلترناتیوهای واقعی را ببینند و مزه مزه کنند، به مرور زمان این وضع عوض خواهد شد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Parham » 17 آوریل 2007, 18:46

بهنام جان، در کمال احترامات فائقه، فکر نمیکنم! فکر نمیکنم هیچوقت کسی ایرماگ یا تو رو برای در اختیار گذاشتن قلمهایی که اشتباهی رو رفع میکنند نه به دادگاه ببره، نه حتی ملامت کنه. بعد هم که نمیشه برگشت و گفت چشم همه کور، فلان قلمهای دیگه رو برای صفحه های خودشون استفاده کنند. فعلآ که صفحه های وب با این قلمها درست شده و آفیس برای دیدن این صفحه ها مشکل ایجاد میکنه. این یعنی مشکل الآن وجود داره.

برای همین، هر کس به این قلمها احتیاج داشت، برای من یک پیغام خصوصی بگذاره و من در اسرع وقت قلمهای سازگار رو براش میفرستم.

موفق باشید.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط Behnam » 18 آوریل 2007, 02:04

Parham نوشته است:[نمایش]
برای همین، هر کس به این قلمها احتیاج داشت، برای من یک پیغام خصوصی بگذاره و من در اسرع وقت قلمهای سازگار رو براش میفرستم.

فکر می‌کنم همین رفع احتیاج می‌کنه. منتها برای هرکس که می‌فرستی تأکید کن که این صرفاً برای مصرف شخصی است و نه توزیع گسترده. ضمناً تأکید کن که این قلم‌ها در اصل قلم‌های لاتین هستند که تصادفاً فارسی هم دارند. این نسخهٔ اصلاحی مشکل فارسی را حل کرده ولی امکانات لاتین و عبری و غیرهٔ آن را تار و مار کرده است! اگر پر مصرف ترین و معتبرترین قلم لاتین را بصورت غیر مجاز و بصورت مغایر استاندارد مایکروسافت در معرض توزیع گسترده قرار دهی، به احتمال زیاد کسی در خانهٔ تو را خواهد زد! به هر حال من این ریسک را نمی‌کنم.
مشکل تو پرهام این است که واقعاً گمان می‌کنی این قلم‌ها برای زبان فارسی ساخته شده‌اند!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Parham » 18 آوریل 2007, 02:18

Behnam نوشته است:[نمایش]
Parham نوشته است:[نمایش]
مشکل تو پرهام این است که واقعاً گمان می‌کنی این قلم‌ها برای زبان فارسی ساخته شده‌اند!

بهنام جان، فکر کنم یا نکنم فرقی نمیکنه. مشکل کاربران فارسی مک رو که بدون اینکه بدونن آفیس خواندن فارسیشونو بهم میزنه، حل میکنه. حالا اگه بخوان عبری هم بخونند مجبور میشن انتخاب کنند، ولی لا اقل من اجبارشون نکردم. مشکل اصلی از مایکروسافته که میره برای ما یک چیزی که از اول درسته رو خراب میکنه. حالا بیاد «سو» (sue) کنه! :-)
نماد کاربر
Parham

پستتوسط Behnam » 18 آوریل 2007, 02:36

پرهام جان معلومه که گناه از مایکروسافته. ولی به هر حال این قلم‌ها مایملک آنهاست و احتمالاً مخصوصاً به آن تکنولوژی اپل اضافه نمی‌کنند چون این شاید بخش کوچکی از رقابت گسترده‌تر آنها با اپل باشد. در واقع مایکروسافت منتظره که اپل از تکنولوژی خودش (که در بسیاری از موارد برتره) دست بکشه.
حالا من یک راه حل دیگه پیشنهاد می‌کنم که آرامش خیال بیشتری داره. اولین نسخهٔ آفیس برای مک با قلم‌هائی آمد که فارسی نداشتند و هیچ مشکلی هم برای سفری ایجاد نمی‌کردند. اگر کاربر مک استفادهٔ خاصی از این قلم‌ها برای مصرف لاتین نداره، خب می‌تونه آنها را حذف کنه. اگر برای امور غیر فارسی به آنها واقعاً احتیاج داره، می‌تونه از این قلم‌ها استفاده کنه. من اتفاقاً نسخهٔ اول را دارم و اگر کسی لازم داشت می‌تونه به من هم PM بفرسته تا برایش بفرستم. تو هم اگر نداری برایت می‌فرستم.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 آوریل 2007, 12:41

از اول قرارمان همین بود که برای جلوگیری از هر مشکل حقوقی احتمالی این قلمها برای افرادی که مایل به دریافتشان هستند توسط من فرستاده شوند و من تا به حال اینکار را انجام داده و خواهم داد، مگر اینکه خود بهنام مخالف باشد.
پرهام جان من قبول دارم که قرار دادن قلمها در ایرماگ و دسترسی عمومی به اونها آسونتره، اما دو نکته رو در نظر بگیر:
۱. ما هنوز سیستمهای اینتلی زیر ۱۰.۴.۹ فراوان داریم که با قلمهای تبدیل شده‌ی مایکروسافت هم مشکل دارند. حتی کاربران ۱۰.۴.۹ هم بعضا مشکلاتی داشته‌اند که نشده دقیق بررسی کنم اما ظاهرا از در کنار هم قرار گرفتن قلمهای اصلی و تبدیل شده به وجود می‌آمده.
۲. وقتی افراد کتاب ۳۰نکته رو نبینن و دریافت نکنن احتمال اینکه قلمهای تبدیل شده رو هم در ایرماگ نبینن زیاده.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Parham » 18 آوریل 2007, 15:05

من عقیده ام اینه که «کتاب» ۳۰ نکته رو هم باید بخش بخش کرد و بصورت جدا و واضح در یک جای مخصوص بروی سایت قرار داد که مراجعه به جواب سوالهایی که زیاد میشه راحت انجام بگیره. مثل یک نوع FAQ در مورد مک. اینجوری هم خوندنش ساده تر میشه، هم نباید جواب همون سوالها رو بارها داد.
نظرتون چیه؟
نماد کاربر
Parham

پستتوسط iSam » 18 آوریل 2007, 17:45

علی جان کتاب 30 نکته را که هممون ازش بهره داربم , در جایی قرار بده که هر کاربری که میخواد عضو بشه , قبل از عضویت بتونه بخونتش . اینطوری همه 30 نکته ای میشن , مثل خودم که اولین روز اونو خوندم ;-) .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ali.Rastegar » 21 آوریل 2007, 20:18

راستش در اصل ما به دنبال FAQ بودیم که وقتی مواردی را آزمایش کردم دیدم مطالعه و پیدا کردن آنها بسیار سختتر و کاربر ناپسند تر از وضعیت فعلی به صورت کتاب است. درمورد پیشنهاد سامان هم پیشنهاد خوبی است، اما برای اینکار باید در فایلهای اصلی سیستم مدیریت محتوای سایت دست ببرم که امکان خرابکاری من و ایجاد اختلال بسیار است!
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط iSam » 21 آوریل 2007, 23:10

علی جان , کاری که الآن کردی هم بسیار عالیه , من فکر کنم بهتر جواب بده . ولی اگر اون طور که گفتم بشه , حتما همه ایرانیان مک باز میشن :lol: .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان