انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بهتزین ویژگی جدید Mac OS X Leopard !

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

بهتزین ویژگی جدید Mac OS X Leopard !

پستتوسط SoHail » 08 دسامبر 2006, 22:52

وقتی Mac OS X 10.4 Tiger ارایه شد Apple می‌گفت همه قابلیتهایی که از Windows Vista انتظار داریم رو توی خودش داره و این در حالیه که آخرین نسخهء‌ Vista هنوز در خیلی از موارد از Tiger عقب تره و مهندسای عقب موندهء‌ Microsoft آخرش هم نتونستن WinFS رو با DBX Indexing توی نسخه Professional آرایه کنن! این در حالیه که حتی آخرین نسخه Novell SUSE هم RSF رو داره! حالا توی این وضعیت Apple دو ماه یا زودتز بعد از ارایه Windows Vista نسخه جدید سیستم عاملش با کد Leopard و نسخه 10.5 رو ارایه خواهد کرد!

من خودم واقعاْ فکر می‌کنم هنوز Tiger سیستم عامل کاملی برای کارهای روزانه یا حرفه‌ایمه ولی Leopard قابلیتهای واقعا وسوسه کننده‌ای رو به OSX اضافه کرده که همتون دربارش خوندید. حالا من می‌خوام بدونم کدوم یکی از این قابلیتهای Leopard برای شما جالبتره که حاضرید به خاطرش $120 پول هم بدید ...

من به شخصه فکر می‌کنم بهترین قابلیتی که واقعا به دردم خواهد خورد Spaces باشه،‌ من واقعاْ منتظر این ویژگی بودم برای مدتها َ‌در حالی که همهء برنامه‌های Third Party ای که امتحان کردم واقعا یا کامل نبودند یا اشکالات زیادی داشتند،‌چیزی که از Spaces و توضیحات سایت Apple مشخصه اینه که دقیقا همون چیزی خواهد بود که منتظرش بودم و دیگه لازم نیست فکر کنم Linux مدیریت دیالوگ بهتری داره!

حالا برای شما چطور :?:
SoHail

پست‌ها : 40

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 دسامبر 2006, 19:17

من وقتی صفحه‌ی مربوط به ویژگیهای جدید Vista رو در wikipedia خوندم، دیدم از قابلیتهای زیربنایی تا رابط کاربر فراتر از الگوگیری و تقلید عمل کردن و در مواردی همانند سازی کردن. اما تمام قابلیتهای Vista در Tiger نیست و برعکس. به عنوان مثال Vista یک برگه‌ی Previous Versions در Properties داره که عملا مثل Time Machine میمونه(هرچند بدون راحتی استفاده و لذتبخش بودن) و در زمان Windows 2003 هم بوده. علاوه بر این نباید خیلی مایکروسافت رو دست کم گرفت، به نظر من مایکروسافت هم میتونست تکنولوژی آزمایشی و واقعا Alpha مثل Beagle در Vista بذاره اما از مایکروسافت انتظارهای بیشتری نسبت به یک توزیع لینوکس میره.
اما Leopard مهمترین ویژگیش برای من چیه؟ پشتیبانی کامل از ۶۴بیت و موتور متن پیشرفته‌تر با پشتیبانی بهتر از متنهای سنگین و طولانی فعلا برای من از همه جذابتر بوده، اما باید ویژگیهای سرّی Leopard هم مشخص بشن تا بشه نظر داد.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 09 دسامبر 2006, 19:47

سومین و شاید آخرین نسخه‌ی آزمایشی !!
http://www.macshrine.com
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط SoHail » 10 دسامبر 2006, 04:30

من فكر مي‌كنم بايد يه تاپيك داغ درباره مقايسه Vista و Leopard از نظر كاربري باز كنيم، گرچه مايكروسافت گفته كه اين يه نسخهء كاملا از نو نوشته شدهء ويندوز هستش ولي 70% تغييراتش توي رابط كاربرش بوده!! يه سيستم عامل جداي از عملكردش با Applicationهايي كه در اختيار داره نوع استفاده ايه كه از سخت افزار مي‌كنه معيار مقايسه درستي براشه، Filesystem يكي از مهمترين چيزاييه كه اين مسئله رو تغيير ميده و Microsoft در Vista از NTFS5 استفاده خواهد كرد، به نظر من اين يعني اينكه Microsoft عقب موندست. از طرفي Unix پايه استفاده از همه عملكردهاي ارتباطي سيستم عامل رو روي فايل مي‌ذاره كه شما حتي ارتباط شبكه رو هم با يه فايل كنترل مي‌كنيد، بنابراين امنيت در سطح FS مهمترين قابليتيه كه OSX و Unixدارن، و مايكروسافت با نوشتن WinFS و SequelFS دقيقاً مي‌خواست همين كارو بكنه كه نكرد، مگر اينكه Vista P-Terminology بتونه چيزي فراي اين ارائه كنه كه در اون صورت هم ارائه WinFS براي Vista Enterprise Server از اون عملكردهاي احمقانهء مايكروسافت خواهد بود.

OSX مي‌تونه با Quartz يا CoreImage كاملاً در سطح سيستم عامل از قابليتهاي كارت گرافيك استفاده كنه، leopard يه مرحله جلوتر CoreAnimation رو خواهد داشت و بايد ديد كه چقدر GUI نرم و تميزي ارائه خواهد كرد و به عنوان يه كاربر After Effects چطور اين تغيير رو با همون نرم افزار قبلي احساس خواهم كرد، تجربه‌اي كه هرگز در Vista عملي نخواهد شد و اين فقط به خاطر قابليتهاييه كه اين سيستم عامل در اختيار Applicationهاش مي‌ذاره.

شايد بشه گفت كه CoreAnimation يه چيزي در حدّ يه تغيير پايه‌اي توي Leopard باشه و خيلي مهمتر از چيزي باشه كه انتظار داريم.
SoHail

پستتوسط armeen » 13 دسامبر 2006, 04:01

با سلام. من هم با علی جان موافق هستم. leopard اولین سیستم عامل از طرف اپل خواهد بود که 64 بیت خواهد بود. یکی از مزایای این اتفاق استفاده بهتر از قدرت CPU های مدرن از جمله xeon خواهد بود.

روز خوش
آرمین
نماد کاربر
armeen

پست‌ها : 101

پستتوسط anappleaday » 13 دسامبر 2006, 16:38

با سلام به همگي دوستان،
من شخصا به اكثر گارايى هاي جديد ليوپارد علاقه دارم و خيلي مشتاقم كه اين نسخه هر چه
زودتر به بازار بياد و امتحانش كنم ، چون همونطور كه هممون از اپل انتظار داريم و ميدونيم
كار با كامپيوتر رو اسانتر و لذت بخش تر خواهد كرد و همونطور كه دوست عزيزمون اقا سهيل
هم گفتن Spaces  به نظرم خيلي جالب مياد . البته قسمتهاي ديگه هم بعدا اشكار خواهد شد
و خوب طبيعتا هر كس بسته به نحوه استفادش از كامپيوتر يك برنامه يا كارايى رو از ما بقى بهتر
ميدونه و انتخاب ميكنه.بايد منتظر بود و ديد.
.در سيستم تايگر من واقعا از Expose خيلي خوشم مياد و واقعااين كارايى كلى به من كمك ميكنه
و كار ها رو برام راحت ميكنه.
راستى شنيديد كه در Leopard يك Utility جديد هم هست به نام Xray كه سيستم رو Optimize ميكنه.
و چيزه ديگه اى كه من شخصا بهش علاقه دارم تغييراتي رو كه به احتمال زياد Core Image در Interface
سيستم عامل و برنامه هاي ديگه خواهد داد هست .
موفق باشيد.
:-)
an apple a day
ADSL
iPod Touch 4th gen. 64GB
iPad 16GB
نماد کاربر
anappleaday

پست‌ها : 104

سلام

پستتوسط majidnejad » 14 دسامبر 2006, 01:00

سلام دوستانن.من میخواستم بپرسم که لئوپارد دقیقا چه تاریخی عرضه میشه و آیا با عرضه شدنش همزمان روی مک بوک به صورت نصب شده بفروش میرسه یا نه؟؟من از آمریکا میخرم اما منتظر لئوپارد هستم.ممنون میشم راهنماییم کنید.
majidnejad

پست‌ها : 4

پستتوسط Behnam » 14 دسامبر 2006, 02:45

تاریخ دقیق عرضهٔ لئوپارد را هیچکس نمی‌داند بجز استیو جابز و دوستانش. تاریخ تقریبی آن اوائل ۲۰۰۷ است. از لحظه‌ای که عرضهٔ لئوپارد رسماً اعلام شود، همهٔ کامپیوترهای اپل با آن عرضه خواهند شد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط SoHail » 14 دسامبر 2006, 09:38

يكي از عجيبترين امكاناتي كه Apple به CoreImage در Leopard اضافه كرده امكانيه به MacOS اجازه ميده كاملا Resolution Independent عمل كنه، و حتي اين Resolution رو در قسمتهاي مختلف تصوير تغيير بده بدون نياز به اينكه Monitor يا Graphic Board شما اون رو پشتيباني مي‌كنه! و دقيقاً براي همين توي Leopard همگي كترلهاي Application ها از نوع HiDPI هستند كه در صورت لزوم يه Application مي‌تونه در Resolution بساير بالاتري نسبت به خود سيستم اجرا بشه در حالي كه بهترين Quality رو ارائه كنه، درواقع اينكه اين عملكرد مستقيما با تغيير Resolution كلي انجام ميشه Performance بسيار بالايي خواهد داشت، چون تك تك Elementهاي موجود جداگانه پردازش نميشن!

من فكر مي‌كنم قبل از اين Apple يه نمونه شبيه سازي شده از اين قابليت رو توي Aperture استفاده كرده كه همين باعث شده UI اين برنامه تا جدي كند به نظر برسه ولي بسيار شفاف و دقيق باشه و كنترلهاي ريزتر و دقيقتري داشته باشه.
SoHail

پستتوسط SoHail » 14 دسامبر 2006, 09:58

اينها هم امكاناتيه مي‌تونه جالب باشه به نوع خودشون،

- Disk Utility در Leopard قابليت بازيابي قايلهاي Delete شده رو داره

- Leopard داراي يك Application براي مديريت Firewall هستش

- Leopard داراي چند Clipboard داخلي هستش كه مي‌تونيد مديريتش كنيد

- از داخل Spotlight مي‌تونيد عملگرهاي Calculator رو هم وارد كنيد و جواب بگيريد

- QuickTime در Leopard مي‌تونه از هر Sourceاي چه Camera و چه Microphone اطلاعات رو Capture كنه، البته اين قابليت در QTKit خواهد بود كه Applicationها ازش استفاده كنن و اين يعني اينكه ممكنه يه برنامهء 200KBاي همه كاراي Capture شما رو انجام بده!

- همه Applicationهاي داخلي RAW Imageها رو پشتيباني خواهند كرد

- Leopard به همراه Apache 2.0 خواهد اومد

- Leopard علاوه بر Python از Ruby هم بصورت دسترسي مستقيم به امكانات MacOS پشتيباني خواهد كرد

- شما مي‌تونيد در Leopard يه جور Local RSS داشته باشيد كه اطلاعات Macتون رو Broadcast كنه

- در Leopard قابليت ساختن ShareAccount وجود خواهد داشت، كه مثلاً دو تا حساب دسترسي از يك Address Book استفاده كنن.

موارد مهم هم كه حود Apple اعلام كرده ولي حتماً بازم چيزاي بيشتري بايد باشه، مثلاً Cocoa و نسخه جديد JRE با خودشون هزاران امكان جديد دارن كه Applicationها مي‌تونن استفاده كنن!
SoHail

salam

پستتوسط majidnejad » 14 دسامبر 2006, 17:57

سلام دوستان.
خیلی ممنون از جوابتون.یه سئوال دیگه داشتم که آیا مک بوک 2گیگا هرتزی با رو 1 گیگ و 80 گیگا بایت هارد میتونه لئوپارد رو ساپورت کنه یا نه؟؟؟
خیلی ممنون.
موفق باشید!
majidnejad

پستتوسط Behnam » 15 دسامبر 2006, 03:54

majidnejad,
system requirements برای لئوپارد شاید رسماً اعلام نشده باشد ولی اگر مشخصات مک‌بوک بالا برای لئوپارد کافی نباشد باید آن را به سبد آشغال انداخت!
من یک G4 هشتصد مگاهرتزی دارم و مطمئنم که قادر خواهم بود لئوپارد را روی آن نصب کنم گو اینکه ویژگی های جدید آن شاید چندان بکار من نخورد. اینگونه مشکلات معمولاً در مورد ویستا مطرح می‌شود زیرا بسیاری از جعبه‌های PC با حداقل امکانات سرهم شده‌اند. به همین دلیل هم هست که ویستا بگونه‌ای ساخته شده است که در درجات مختلف کارائی قابل نصب باشد. برای مک‌های قدیمی تر شاید تنها RAM مسئله ساز باشد ولی مک‌های جدید و اینتلی قاعدتاً هیچ مشکلی نخواهند داشت و اگر هم داشته باشند باگی خواهد بود که به سرعت برطرف خواهد شد. من هم یک گیگا بایت RAM دارم که با وجود کندی نسبی کامپیوترم هیچ مشکلی برای باز کردن همزمان برنامه‌های متعدد برایم پیش نیاورده‌است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

salam

پستتوسط majidnejad » 20 دسامبر 2006, 05:38

سلام دوستان
در لئوپارد برنامه ای هست به اسم تایم ماشین که بصورت خودکار از فایلها بک آپ میگیره و اگه پاک بسن خیلی راحت میشه اونارو دوباره پیدا کرد.آیا این بک آپ فضای جداگانه ای داره یا بخشی از هارد برای این برنامه اختصاص داده شده.مثلا اگه یه فیلم یا فایل 10گیگابایتی رو پاک کنیم این فایل کجا ذخیره میشه؟آیا 10گیگابایت از هارد رو اسغال میکنه واسه بک آپ این فایل؟؟؟
خیلی ممنون.
majidnejad

پستتوسط Ali.Samadi » 20 دسامبر 2006, 13:13

تصاویر جدیدی از Leopard
http://www.thinksecret.com/archives/leopard9a321/
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

Re: salam

پستتوسط SoHail » 20 دسامبر 2006, 14:34

majidnejad نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان
در لئوپارد برنامه ای هست به اسم تایم ماشین که بصورت خودکار از فایلها بک آپ میگیره و اگه پاک بسن خیلی راحت میشه اونارو دوباره پیدا کرد.آیا این بک آپ فضای جداگانه ای داره یا بخشی از هارد برای این برنامه اختصاص داده شده.مثلا اگه یه فیلم یا فایل 10گیگابایتی رو پاک کنیم این فایل کجا ذخیره میشه؟آیا 10گیگابایت از هارد رو اسغال میکنه واسه بک آپ این فایل؟؟؟
خیلی ممنون.

بله دقیقا همینطوره،‌اون فیلم ۱۰ گیگابایتی شما بعد از پاک شدن هنوز ۱۰ گیگابایت (یا کمی کمتر) از فضای دیسک شما رو اشغال میکنه که بتونید توسط Time Machineبرش گردونید. ولی دو تا چیز خوب در این مورد هست،‌اول اینکه شما می‌تونید به Time Machineبگید که کدوم فالدرها رو زیر نظر بگیره مثلا کاری به قسمت Movies شما نداشته باشه اصلا، یا فقط Documents رو زیر نظر بگیره، دوم اینکه می‌تونید Time Machine رو طوری تنظیم کنید که این Backupها رو روی یه Hard Disk خارجی یا روی شبکه بگیره.

البته خب Time Machine رو میشه کلا هم از کار انداختش که فکر کنم منم همین کارو بکنم وقتی Leopard رو نصب کردم! :?:
SoHail

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان