انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

شبکه شدن مک با وین

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

شبکه شدن مک با وین

پستتوسط saeidk » 11 اکتبر 2006, 18:24

معادل اصطلاحات زیر که در ویندوز هستند در تنظیمات شبکه مک چیست:
subnet mask
defaltegateway
preffered DNS
Alternate DNS
من برای کامپیوتر ویندوز خود adsl گرفتم و با تنظیمات بالا توانستم اینترنت را share کنم و اپل هم به آن وصل شد. فقط مک چند تا پایینی را نداشت.
---------
یک نکته دیگر. G4 قدیمی من مک ۹و ۱۰.۳ دارد. آیا می‌شود تایگر را به اینها اضافه کرد تا همه با هم باشند یا تایگر جای یکی از آنها را می‌گیرد.
--------
با سپاس.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط GK » 11 اکتبر 2006, 20:27

با سلام
یکی از امتیازات مک این که برای اینترنت نیاز به هیچ‌گونه تنظیمات ندارد. به این می گویند تنظیمات صفر Zero Configuration
شما اگر درب اترنت ethernet در adsl خود دارید، کافی‌ست کابل‌اش را وصل کنید به مک. با این حال جهت اطلاع از زیر و زبر تنظیمات بروید به
system Prefrence/ Network
اگر دل‌تان خواست، می‌توانید تایگر را نیز به کلکسیون (!) سیستم عامل‌ها اضافه کنید ( کاهش سرعت ندارید ؟؟؟؟)
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 اکتبر 2006, 00:03

اگر اشتباه نکنم Default Gateway همون Router هست، DNSها هم حدس میزنم جفتشون در همون قسمت DNS Servers میتونید وارد کنید. البته هشدار بدم که من اطلاع چندانی از شبکه ندارم. ;-)
---
درمورد دوم من هم گمان می‌کنم حق با ق.خ باشد، البته من تجربه‌ای با OS 9 نداشتم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 12 اکتبر 2006, 01:17

علی جان
حرف شما درست است. تمام آدرس‌های IP, DNS, WINS, DHCP و نیز «گذرگاه استاندارد» یعنی Passerelle و یا همان Defeult Gateway امروزه همه در روترها هستند. و به این خاطر است که به تنظیمات در خود نرم‌افزارها دیگر احتیاجی نیست. این را osx از چهار پنج سال پیش فهمیده و بدون این که سر من و شما را بیهوده به درد بیاورد، می‌رود مستقیم از روتر می‌گیرد. ولی ویندوز هنوز مثل عهد بوق عمل می‌کند. گویا که با ویستا یک کمی... یک کمی مدرن‌تر شده است ! هر چند که با این ویندوز آینده نیز من باز مجبور شدم هی نام و نشان و اطلاعات شرکت اینترنتی خود را وارد کنم تا راه بیافتاد.
به هر حال، در یک شبکه داخلی متشکل از پی سی و مک، بهترین راه همان استفاده دوجانبی share است که دوستمان saeidk انجام داده. و یا اتصال اینترنت به یکی از کامپیوترها، و ارتباط ad hoc دو کامپیوتر بین هم. در این صورت سرعت و قدرت بیشتری برای کارهای غیر اینترنتی خواهیم داشت.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ilia » 12 اکتبر 2006, 04:06

شما میتونید ورژن های مختلف OSX رو روی هاردهای مختلف اینستال کنید. اما داشتن بیش از یک سیستم ۹ یا سیستم ۱۰ روی یک هارد فکر خوبی نیست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط saeidk » 12 اکتبر 2006, 15:28

خیلی ممنون
البته OS 9 روی خودش بود و فقط به درد pagemaker me می‌خوره تا از فایلهای اون بشه خروجی برای چاپ گرفت. چون فقط در کلاسیک کار می‌کنه.
با ماهی ۲۵ هزار تومان می‌شه adsl گرفت با سرعت حدود ۱۰۰ کیلو بیت. خوبی اش فقط اشغال نبودن تلفنه و این که می‌شه در شبکه بین کامپیوترها پخش کرد تا همه وصل بشن و بتونن ایمیلهاشون رو بخونن.
آپدیت ۱۰.۴.۸ که ۱۴۰ مگ است رو با این سیستم چهار و نیم ساعت طول می‌کشه تا دریافت بشه
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط shahrooz999 » 06 اوت 2007, 21:12

من یه ibook G3 دارم و می خوام از ویندوز ایکس پی یک سری اطلاعات روی مک خودم بریزم.
به چه صورت می تونم این کارو بکنم. ( بنارو بر این بزارین که دارین برای یه آدم خیلی تازه کار توضیح می دین ;-) )
shahrooz999

پست‌ها : 31

پستتوسط saeidk » 07 اوت 2007, 13:21

برای این کار می روی به
preference-network-built in Ethernet بعد configure را انتخاب می‌کنی
حالا اگر شبکه شما dhcp باشد یعنی کامپیوترها بدون دادن ip به هم وصل باشند این گزینه را انتخاب می‌کنی
اگر هم ip دارند که manual رو انتخاب می‌کنی و در پایین معادل همانها را که در ویندوز هست به ترتیب وارد می‌کنی
باید به راحتی وصل شوی ولی اگر نشد به
utilities-directory access می روی و smb را انتخاب می‌کنی و نام workgroup که ویندوز هست را در این بخش وارد می‌کنی
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط shahrooz999 » 07 اوت 2007, 14:57

سلام
ممنون از زاهنمایی شما
حقیقتش، ویندوز که میگه شبکه شدی، اما وقتی یک فولدرو رو share می کنم نمی دونم کجا تو مک باید ببینم؟
توی نتورک هم که میرم نیست.
shahrooz999

پستتوسط Ahmad » 07 اوت 2007, 20:14

shahrooz999 نوشته است:[نمایش]
ویندوز که میگه شبکه شدی، اما وقتی یک فولدرو رو share می کنم نمی دونم کجا تو مک باید ببینم؟ توی نتورک هم که میرم نیست.

با سلام،

از منوی Finder دستور Go را انتخاب کن. سپس Connect To Sever را انتخاب کن. اکنون در پنجره ای که باز می‌شود دستور زیر را بنویس

smb://xxx.xxx.x.xxx
بجای حروف x در بالا شمارهٔ IP کامپیوتر ویندوز خود را وارد کن و سپس روی دکمهٔ Connect را کلیک کن. اکنون پنجره‌ای جدید باز خواهد شد. در آن اسم کاربری و کد ورودی ویندوز خود را وارد بکن (دقت داشته باش که در بخش Workgroup or Domain اگر نامی را طبق توصیهٔ saeidk در بالا را انتخاب کرده‌ای، آنرا با دقت وارد کن در غیر اینصورت همان متن را که وجود دارد یعنی MSHOME را دست نزده بگذار). دوباره پنجره‌ای جدید باز خواهد شد با نام هارددیسک ویندوز مثلا C اکنون روی دکمهٔ OK کلیک کن. آیکن جدیدی روی میزکار کامپیوتر مک شما ظاهر خواهد شد. روی آنرا دو بار کلیک کن تا باز شود. شما اکنون وارد ویندوز شده‌اید. فایل و یا پوشهٔ مورد نظر را پیدا کن و آنرا کشیده و به روی میز کار مک خود منتقل بنما. همین

برای اطلاع بیشتر به لینک زیر مراجعه کن
http://lifehacker.com/software/mac-os-x ... 247148.php

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط shahrooz999 » 09 اوت 2007, 10:56

خیلی خیلی ممنونم
مشکلم حل شد
shahrooz999

پستتوسط aidin.l » 09 اوت 2007, 17:18

سلام،
یک درخواست داشتم و اون اینکه کسی می‌تونه منو راهنمایی کنه که چطور ADSL Connection ویندوز رو با مک share کنم؟ من می‌تونم اینترنت مک رو با ویندوز share کنم ولی برعکسش برایم امکان پذیر نیست. از Network Wizard هم استفاده می‌کنم، منتها در مک نمی‌دانم چه تنظیماتی را باید انجام دهم. ip ویندوز را از کجا باید پیدا کنم؟
aidin.l

پست‌ها : 11

پستتوسط Ahmad » 09 اوت 2007, 21:08

aidin.l نوشته است:[نمایش]
سلام،
ip ویندوز را از کجا باید پیدا کنم؟

سلام آیدین،

در مورد ADSL نمی‌دانم امیدوارم دیگر دوستان در این مورد راهنمائی کنند.

در مورد ip ویندوز از منوی start دستور Run را انتخاب کنید و سپس اینرا ipconfig در آن تایپ کنید و سپس OK اطلاعات لازم را نشان خواهد داد. اگر در جواب بالا به شہروز روی لینکی را که ذکر کرده‌ام کلیک کنید تمام این اطلاعات را در آنجا خواهید یافت.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط iSam » 09 اوت 2007, 22:47

دوست عزیز شبکه کردن مک با پیسی و اشتراک اینترنت کار راحتیست , منتها بهتره که کامپیوتر اصلی مک باشه . اول توصیه میکنم از مودمی استفاده کنی که اترنت پورت داشته باشه و از اترنت مودم یک کابل به مک بکشی و راحت اینترنت را روی مک ببینی . ولی اگر میخواهی از طریق پیسی اینترنت را به اشتراک بگذاری که هم سخته و اگر هم کردی برات همیشه دردسر درست میکنه , چون ذاتا مک تمایلی به زیر نظر بودن با پیسی نداره !!!
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط aidin.l » 10 اوت 2007, 02:27

سامان عزیز، دقیقا همین کار را کردم، منتها چون در خانه‌، ۲ کاربر اینترنت وجود دارند که یکی‌ش من هستم، مجبوریم شبکه درست کنیم. من می‌توانم به راحتی و از طریق FireWire اینترنت را از مک با ویندوز به اشتراک بگذارم منتها مشکل اینجاست که فاصله‌ی این ۲ کامپیوتر حدودا ۱۲ متر است و هیچ کابل FireWireی نیست که انقدر طول داشته باشد، اما برعکس اگر کامپیوتر اول ویندوز و از طریق USB به مودم وصل باشد، می‌توانم با استفاده از پورت اترنت این دو کامپیوتر را به هم شبکه کنم و کابل اترنت یا RG45 دیگر محدودیت طول ندارد و هر اندازه بخواهی می‌توانی تهیه کنی. مشکل اینجاست که وقتی با این کابل مک را به مودم وصل می‌کنم هیچ مشکلی وجود ندارد، اما وقتی کابل را به PC وصل می‌کنم هر دو کامپیوتر پیغام می‌دهند که کابل به جایی وصل نشده است! از USB مودم هم نمی‌توانم به مک وصل کنم، یعنی مودم را از طریقUSB نمی‌شناسد و در نتورک‌های اکتیو آن را مثل "Built-in Ethernet" نشان نمی‌دهد.
aidin.l

پست‌ها : 11

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان