انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تبدیل صفحه کلید — Keyboard Layout

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

تبدیل صفحه کلید — Keyboard Layout

پستتوسط GK » 10 اوت 2006, 17:26

با سلام
من اکثرا با صفحه‌کلید azerty فرانسوی کار می‌کنم ولی، گاهی اوقات در محل کار با یک MacBook Pro انگلیسی سر و کار دارم. آیا ممکن است کدهای هگزای چند حروف از قبیل é è à ç ü ù را که در صفحه‌ی Querty نیست،‌ به چند کلید کم مورد استفاده وارد کرد؟‌ کجا و چگونه؟ ( مثال : F13 را تبدیل کنم به é )
( روی کامپیوتری که مال من نیست حق ندارم برچسب حروف فرانسه رو بزنم روی کلیدها. تا به حال حروف زبان فارسی و روسی را روش زده‌ام و صدای همه را درآورده‌ام !!!!)‌
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ali.Rastegar » 10 اوت 2006, 17:59

ق.خ جان اگر اشتباه نکنم دنبال برنامه‌ای برای ویرایش Keyboard Layoutها به دلخواهتان هستید، لطفا این تاپیک را ببینید:
viewtopic.php?f=4&t=188
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 10 اوت 2006, 18:30

ممنون علی جان. :lol:
Ukelele رو گرفتم. برای ویرایش پنج کلید ناچیز، فکر کنم کارم رو راه بندازه.
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط GK » 10 اوت 2006, 21:07

علی جان، ukelele برای ساختن یک layout جدید خوب است اما، مشکل مرا حل نکرد. من می‌خواهم خود فایلی را که سیستم عامل برای Layout Querty استفاده می‌کند، تغییر داده و به آن دو سه کد جدید وارد کنم.
آیا شدنی ست؟
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 11 اوت 2006, 00:59

ukelele به تو امکان می‌دهد که مبدأ کارت را یکی از صفحه‌کلیدهای استاندارد اپل قرار دهی. اگر در لیست ukelele صفحه‌کلید مورد نظرت را نمی‌بینی می‌توانی فایل آن را از درون سیستم با ukelel باز کنی و در جای دیگری آن را بعنوان یک فایل ukelel با نامی دیگر save کنی و سپس روی آن کار کنی.
spotlight قاعدتاً باید بتواند فایل آن صفحه‌کلید در سیستم را برایت پیدا کند ولی اگر نشد، اول اطلاعات آن صفحه‌کلید را در خود system preference نگاه کن و ببین آیا از نوع unicode است یا از نوع Roman. احتمالاً اگر آن را در لیست ukelele پیدا نمی‌کنی بخاطر این است که از نوع roman است و ukelele تنها صفحه‌کلید unicode می‌تواند درست کند.
خلاصه اینکه اگر از نوع roman باشد شاید مجبور باشی که آن را با keyboard viewer باز کنی و با ukelele یک نسخهٔ یونیکدی را از صفر مطابق با آن (البته با تغییرات دلخواه) درست کنی.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 11 اوت 2006, 01:36

بهنام عزیز ممنون !
یاری ام کردی، خیلی. صفحه‌کلیدهای uk , us هر دو roman هستند اما، extented us از نوع یونی کد. و این را ukelele دارد. پس مشکل دو سه دقیقه نکشیده حل شد.
جهت روشنی مطلب به بقیه دوستان، دوباره بگوییم که : تغییرات روی هر صفحه‌کلید لاتین یونی‌کدی ممکن است. حتی می‌توانید روی یک صفحه querty انگلیسی حروف فارسی اضافه کنید.
سپاس و درود بر تو
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 11 اوت 2006, 01:56

ظاهراً برای این مطلب دیگر خیلی دیر شده است! ولی می‌خواستم قویاً توصیه کنم صفحه‌کلیدهای سیستم را هیچ دستکاری نکنید. اگر می‌خواهید یکی از آنها را تغیییر دهید، یک کپی از آن را، با نام متفاوت فایل و نیز نام متفاوت صفحه‌کلید در درون xml فایل (که ukelele میتواند اینکار را برایتان بکند) و نیز یک «شمارهٔ هویت» متفاوت تهیه کنید و آن را در پوشهٔ Keyboard Layouts خودتان (user) قرار دهید.
فایل صفحه‌کلید ظاهر معصومانه و بی‌خطری دارد ولی از آن وروجک‌هائی است که می‌تواند شما را وادار کند که سیستم عامل خود را از نو نصب کنید!
نماد کاربر
Behnam

Re: تبدیل صفحه کلید Querty به Azerty (فرانس

پستتوسط Arzhang » 06 مارس 2013, 00:06

من از این که چندین تا صفحه کلید روی سیستم داشته باشم خیلی بدم می‌آید. بنابراین یک لی اوت ساختم که انگلیسی و فرانسه را با هم جواب می‌دهد. ولی خب چون زبان انگلیسی مال سیستم است، نمی‌شود حذفش کرد. حالا یک انگلیسی دارم، یک فرانسه ـ انگلیسی و یک فارسی که ضد حال بزرگی‌ست برایم. می‌خواهم بروم و انگلیسی سیستم را به لی اوتی که خودم ساخته‌ام تغییر دهم که دو کی‌بورد بیشتر نداشته باشم. اما پیدایش نمی‌کنم که کجاست؟ هل من ناصرٍ ینصرنی؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

Re: تبدیل صفحه کلید Querty به Azerty (فرانس

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 مارس 2013, 03:05

قبلا راحت می‌شد در System/Library/Keyboard Layouts/ صفحه‌کلیدها را یکی یکی پیدایشان کرد. اما در نسخه‌های اخیر سیستم عامل مک همه صفحه کلیدهای همراه سیستم عامل در AppleKeyboardLayouts.bundle قرار دارند و قابل ویرایش نیست.
اما یک کلکی وجود دارد که برای بیماران قلبی توصیه نمی‌شود :-) :
۱. در System Preferences>Language & Text>Input Sources صفحه‌کلید دست‌ساز خودتان و صفحه‌کلید فارسی را فعال کنید(که ظاهرا الان برای شما فعال است).
۲. فایل com.apple.HIToolbox.*.plist را از این مسیر پیدا کنید:
کد: انتخاب همهٔ
~/Library/Preferences/ByHost

- اشاره ~ به Library مخصوص کاربر خودتان است.
- منظور از * مجموعه کاراکترهایی است که در پایان نام فایل قرار دارند و بسته به دستگاه هر کس فرق می‌کند.
- با فایل مشابه که پسوند lockfile دارد کاری نداریم.
۳. برای احتیاط از فایل com.apple.HIToolbox.*.plist یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.
۳. فایل com.apple.HIToolbox.*.plist را با XCode یا Property List Editor باز کنید.
۴. از قسمت AppleEnabledInputSources دنبال آیتمی باشید که U.S یا صفحه کلید دیگری که می‌خواهید حذف شود را داشته باشد. مثلا در مورد من آیتم ۴ است.
plisteditor.png

(عکس مربوط به XCode است).
۵. آیتم مربوطه(مثلا Item 4) را با زدن دکمه منفی حدف کنید و فایل را ذخیره کنید.
۶. یکبار Logout کنید و دوباره Login.
اگر همه چیز به خوبی پیش رفته باشد فقط صفحه‌کلید دست ساز و صفحه‌کلید فارسی فعال خواهند بود.
---
اگر XCode یا Property List Editor ندارید با pref setter هم می‌توان فایل plist را ویرایش کرد:
http://www.macupdate.com/app/mac/17002/pref-setter
pref setter 1.png

pref setter 2.png
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar در 06 مارس 2013, 03:15.
دلیل: pref setter
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

Re: تبدیل صفحه کلید Querty به Azerty (فرانسوی)

پستتوسط Behnam » 06 مارس 2013, 04:25

همونطور که علی گفت قبلاً، یعنی تا نسخهٔ تایگر فایل‌های صفحه‌کلیدهای سیستم مک یک قالب XLM ساده بود با اکستنشن keylayout. از نسخهٔ 10.5 عوض شد و proprietary شد. ولی مک هنوز فورمت سابق رو کاملاً ساپورت می‌کنه و هیچ لزومی نداره که صفحه‌کلیدهای موجود در سیستم عامل رو دستکاری کرد. قبلاً هم که می‌شد این کار رو کرد صلاح نبود و همیشه توصیه می‌شد که یک صفحه‌کلید مجزا با هویت مجزا درست شود و نه این که جای صفحه‌کلید موجود را بگیرد.
حالا اگر با توضیحات علی فشار خونت بالا رفته توصیه‌های من رو هم گوش بده!
اولاً من فکر نمی‌کنم تو احتیاجی به ساختن یک صفحه‌کلید داشته باشی چون برای دو زبان انگلیسی-فرانسه این صفحه‌کلید عملاً وجود داره. اون چیزی که در لیست صفحه‌کلیدهای مک با عنوان Canadian French - CSA لیست شده به احتمال زیاد همون چیزی هست که دنبالش هستی. این صفحه‌کلید در واقع French نیست. از آنجا که کانادا بطور رسمی یک کشور دو زبانه هست، این صفحه‌کلید برای پاسخگویی به هر دو زبان طراحی شده و استاندارد CSA دولت فدرال کاناداست و دو زبانه هست. ضمناً QWERTY است و نه AZERTY..
ثانیاً، اگر از آن صفحه‌کلید راضی نشدی و حتماً خواستی که یک صفحه‌کلید درست کنی، این کار رو با Ukelele بکن. Ukelele همچنان فایل‌های keylaout تولید می‌کنه ولی همانطور که گفتم این فورمت همچنان از سوی سیستم عامل ساپورت می‌‌شه. اتفاقاً چندی پیش در فوروم Ukelele همین رو مطرح کردم که از تایگر به بعد، لیست صفحه‌کلیدهای Ukelele به روز نرسیده و اصلاً خبر نداره که در صفحه‌کلیدهای استاندارد سیستم آیا تغییری رخ داده یا نه. گویا یکی از اپل این گفتگو رو دنبال می‌کرد چون ظاهراً سازندهٔ Ukelele حالا موفق شده دیتابیسش رو به روز کنه. اما من در این دیتابیس به روز شده هم Persian QWERTY را که خود ایرماگ برای اپل ساخته بود ندیدم. ولی ظاهراً به روز شده هست.
حالا با Ukelele که برنامهٔ رایگان هم هست، می‌تونی فایل مبنا رو از میان صفحه‌کلیدهای دیتابیس (که همراه بستهٔ دانلود Ukelele هست) انتخاب کنی، و تغییراتی که می‌خوای بهش بدی و به عنوان یک صفحه‌کلید جدید ذخیره و نصب کنی. این دیتابیس فایل آیکان صفحه‌کلیدهای اصلی مک رو هم به همراه داره.
پ.ن.
چون این تاپیک مال هفت سال قبل است (خدا قوت!) و لینک‌هایش هم کار نمی‌کند گفتم بد نیست برای Ukelele یک لینک هم اضافه کنم.
http://scripts.sil.org/cms/scripts/page ... id=ukelele
نماد کاربر
Behnam

Re: تبدیل صفحه کلید — Keyboard Layout

پستتوسط Arzhang » 06 مارس 2013, 11:29

جناب رستگار. ممنون و مثل همیشه دقیق و عالی توضیح دادید. با دستورالعمل بالا همان شد که می‌خواستم.
اما بهنام جان من این صفحه کلیدی را که می‌خواستم برای خودم باشد با Ukelele درست کرده بودم چون استاندارد کانادایی قانعم نمی‌کرد. من می‌خواهم اَکسان‌ها فقط با یک کلید بیایند و مجبور نباشم کلید آپشن را بگیرم و یک اکسان را بزنم بعد حرف را بزنم. صفحه کلیدی که ساخته‌ام یک چیز من در آوردی‌ست که البته تمام اکسان‌ها را با گرفتن آپشن و یک کلید دیگر مهیا می‌کند. خودم هم می‌دانم با این صفحه کلید بدبخت می‌شوم اگر پای یک کامپیوتر دیگر بنشینم ولی خب مگر من چه قدر پیش می‌آید پای کامپیوتر دیگران بنشینم؟ :-)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 مارس 2013, 01:14

خواهش میکنم جناب ارژنگ، لطف دارید :-)
بعد از چندین پست که افراد کلاه میخواستن و من کلاه رو با سر براشون میاوردم، در عوض بهنام با نیم خط جواب مشکل افراد رو حل میکرد، اینبار جواب من به درد خورد. یکی به نفع من، هر چند بهنام هنوز چندتایی جلوئه :-)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 07 مارس 2013, 18:19

ممنون جناب رستگار
ولی باید در کمال خجالت اعتراف کنم صفحه کلیدی که ساخته بودم یک قران نمی‌ارزید :blush: برای همین یکی دو روز بیشتر نشده عطایش را به لقایش بخشیدم و همان لی‌اوت پیشنهادی بهنام را انتخاب کردم یعنی فرانسه‌ی کانادا. تازه فهمیدم یک راهی را که یک عده‌ای رفته‌اند بهتر است اول بیازماییم بعد دست به ابداع بزنیم.
اما برای این که این بحث کامل شود و برای دیگران هم آموزنده، خواستم بدانم اگر بخواهم به روز اول برگردم آیا کافی‌ست آن فایل بک‌آپ را جایگزین کنم به جای اولش؟ من این کار را کردم ولی زبان USبه صورت پیش فرض فعال نشد. البته امکانش موجود است و می‌شود انتخابش کرد و چون من لازمش نداشتم راه‌اندازی‌اش نکردم. فقط من باب کنجکاوی خواستم بدانم چه طور می‌شود به روز اول بازگشت؟ حدسم این است که اگر US را یک بار انتخاب کنم و Log out و Log in کنم همه چیز مثل اول می‌شود. درست است؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 مارس 2013, 18:31

خواهش می‌کنم :-)
پس همچنان یکی دیگه به نفع بهنام :-D
کافیه U.S دوباره توی Language & Text تیک بخوره تا برگرده و نیاز به Log out هم نیست.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 07 مارس 2013, 18:47

نه دیگه یک یک برابرید. چون من هنوز US رو نیاز ندارم با روش شما از شرش خلاصم :lol:
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان