انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

سوییچ بین فایل‌ها و برنامه‌ها در مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

سوییچ بین فایل‌ها و برنامه‌ها در مک

پستتوسط AliGhz » 09 مارس 2016, 22:55

یکی دیگر از ویژگی‌های سادیستی سیستم عامل مک که هنوز بعد از بیشتر از ۶ سال به آن عادت نکرده‌ام، این است که وقتی مثلاً در فایندر هستی و یک فایل pdf را باز می‌کنی و در Preview نمایش داده می‌شود، وقتی این پنجره را می‌بندی، زیرش دوباره به فایند برنمی‌گردی بلکه به سایر پنجره‌های بازِ Preview برمی‌گردی.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پاسخ: حذف Save as در لاین و جایگزینی آن با Duplicate

پستتوسط Ilia » 10 مارس 2016, 01:31

هیچ برنامهٔ معمولی‌ای اینجوری نیست که با بسته شدن یک داکیومنتش به فایندر برگرده.

راه سریعش اینه که یا با کوئیک‌لوک نگاهش کنی، یا آپشن-کلیک کنی روی دسکتاپ (یا آیکان برنامه‌ای دیگر).
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AliGhz » 10 مارس 2016, 04:12

درسته ایلیا جان؛ من در مقایسه با ویندوز گفتم که هر پنجره ای را ببندی، به جایی برمی گردی که درست قبل از آن بودی. و این فقط در فایندر نیست. در مک، اگر از سفاری با ۱۰ پنجره باز به یک فایل Mellel با ۳ پنجره باز سوییچ کنی، وقتی آن فایل را می بندی، زیرش دو پنجره ملل نمایان می شود و نه پنجره سفاری ای که قبلا روی آن بودی. و این به نظرم کاملا نامعقول است چون فقط به یک فایل/پنجره ملل نیاز داشتی و می خواستی "رو" باشد؛ و نمی خواستی سیستم عامل به کل برنامه اولویت بدهد و کل پنجره ها را "رو" بیاورد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Ilia » 10 مارس 2016, 05:40

من بخاطر کارم، هر روز مجبورم هی میون برنامه‌ها و داکیومنت‌های مختلف سوئیچ کنم. کاری که من میکنم باز کردن برنامه‌ها در دسکتاپ‌های متعدد و مختلفه.
بعد با شورتکات کنترل+اَرو (راست یا چپ) یا کامند+تب، میون دسکتاپ‌ها یا برنامه‌ها سریع سوئیچ میکنم.
Shortcuts_MissionControl.png

برنامه‌ها را روی هم چیدن کار جالبی نیست. اگر رویهم باشند، سریعترین راه همان آپشن+کلیک است که قبلا گفتم.

این کار با دسکتاپ‌های متعدد را اگر به آن عادت کنی، زندگیت کلی راحت‌تر میشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 10 مارس 2016, 05:58

ممنون ایلیا جان، امتحانش می‌کنم. شاید این هم از عادت‌های بد دوران ویندوز باشد و حکما گفته‌اند که bad habits die hard :)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 10 مارس 2016, 17:14

من هم با روشی شبیه ایلیا عمل می‌کنم (راستش از خودش یاد گرفته‌ام) و با علی موافق نیستم که این رفتار مک غیر منطقی باشد. به نظرم کاری که ویندوز می‌کند غیرمنطقی‌تر است چون به قاعده هر برنامه یک گروه است که زیرمجموعه‌های خودش را دارد و برای جا به جا شدن میان آن‌ها باید روشش را یافت نه این که مطابق نظام دیگری از آن انتظار داشت.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: سوییچ بین فایل‌ها و برنامه‌ها در مک

پستتوسط Ilia » 12 مارس 2016, 20:51

دو تا شورتکات مهم و پرمصرف هم در این باره «کامند+`» و «کامند+h» هستند.
اولی بین داکیومنت‌های باز یک برنامه سوییچ میکند و دومی برنامهٔ در حال اجرا را مخفی میکند (تقریبا مشابه «آپشن+کلیک»)*.

----
*این کامند+h با شورتکاتی در فوتوشاپ کانفلیکت دارد. که نسخه‌های اخیر فوتوشاپ الان این سوال را میکند که کدام را میخواهید که در فوتوشاپ اجرا بشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 12 مارس 2016, 21:04

یک ویژگی که فوتوشاپ از مک به ارث برده این است که قابلیت تغییر شورتکات‌ها را دارد. آن قدیم‌ها که خودش نمی‌پرسید هم می‌شد از آنجا برای هرکدام یک چیزی انتخاب کردکه قاطی نشوند.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AmirT » 13 مارس 2016, 16:03

Ilia نوشته است:[نمایش]
دو تا شورتکات مهم و پرمصرف هم در این باره «کامند+`» و «کامند+h» هستند.
اولی بین داکیومنت‌های باز یک برنامه سوییچ میکند و دومی برنامهٔ در حال اجرا را مخفی میکند (تقریبا مشابه «آپشن+کلیک»)*.

----
*این کامند+h با شورتکاتی در فوتوشاپ کانفلیکت دارد. که نسخه‌های اخیر فوتوشاپ الان این سوال را میکند که کدام را میخواهید که در فوتوشاپ اجرا بشود.

برای فتوشاپ، من ترجیح دادام که کامند+h همان کاربرد فتوشاپش رو داشته باشه، چون راه جایگزینش دم دست نیست.
اما چیزی که پیدا کردم اینه که هنگام جابه‌جایی بین برنامه ها با کامند+تب زمانی که روی برنامه جدید میرم و هنوز دستم رو از روی کامند برنداشتم (یعنی اون پنجره هنوز وسط صفحه هست) برنامه‌ای که روش هستم، با زدن h مخفی میشه (در حالی که هنوز کامند رو پایین نگه داشتم). الان کاری که برای مخفی کردن فتوشاپ میکنم و دستم هم بهش عادت کرده اینه: کامند رو نگه میدارم، تب رو میزنم که باعث میشه بره رو برنامه بعدی، حالا با زدن ‍‍` برمیگرم رو فتوشاپ و حالا h رو میزنم که فتوشاپ رو مخفی میکنه. کامند رو کلا در حین انجام این کارها باید پایین نگه داشت که پنجره تغییر برنامه بسته نشه.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط iShahin » 19 مارس 2016, 19:16

Ilia نوشته است:[نمایش]
من بخاطر کارم، هر روز مجبورم هی میون برنامه‌ها و داکیومنت‌های مختلف سوئیچ کنم. کاری که من میکنم باز کردن برنامه‌ها در دسکتاپ‌های متعدد و مختلفه.
بعد با شورتکات کنترل+اَرو (راست یا چپ) یا کامند+تب، میون دسکتاپ‌ها یا برنامه‌ها سریع سوئیچ میکنم.
Shortcuts_MissionControl.png

این کار با دسکتاپ‌های متعدد را اگر به آن عادت کنی، زندگیت کلی راحت‌تر میشه.

ایلیا جان ما همیشه از شما بسیار میآموزیم. اینبار هم یکی از آن بارها! دمت گرم. چند روزیست توصیه شما رو به کار بردم و به معنای واقعی زندگی راحت‌تر شده! :lol: :thumbs_up:

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 14 مهمان