انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چند سؤال دربارهٔ سیستم عامل مک!

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

چند سؤال دربارهٔ سیستم عامل مک!

پستتوسط rezanahvi » 09 ژوئیه 2015, 16:54

سلام؛ دوستان چند تا سئوال اولیه در خصوص سیستم عامل مک دارم که اگه پاسخ بدید یه دنیا ممنون میشم. اینو هم بگم که من سیستمم MacBook Pro MGX72 با سیستم عامل 10.9.5 X Mavericks هستش.
1-هاردم رو به 4 تا پارتیشن با ظرفیت 30 گیگ تقسیم بندی کردم. هارد سیستمی که سیستم عامل روش نصبه تقریباً 40 درصد خالیه آیا این فضا برای پارتیش سیستمی کفایت میکنه؟ منظورم اینه که سرعتم رو پایین نمیاره؟
2- آیا آیکونی مشابه My Computer که در ویندوز موجوده در مک هم وجود داره؟ اگه اینطوره امکانش هست مثل ویندوز این ایکون رو روی دسکتاب قرار داد؟ راحتترین روش دسترسی برای درایوهای مختلف چیه؟ (همون 4 تا درایوی که ساختم رو میگم)
3- آیا میشه در زمان نصب (Mount) نرم افزار ی روی سیستم، درایو دیگه ای غیر درایو سیستمی رو مسیر داد؟ مثل ویندوز که مثلاً یه نرم افزار رو روی درایو D نصب میکنید.
4- برای دسترسی به F.a.c.e.B.o.o.k در مک چه نرم افزارهایی قابل استفاده هست؟ ممنون میشم یه برنامه با سرعت بالا بهم معرفی کنید.
ارادتمند
rezanahvi

پست‌ها : 14

پاسخ: چند تا سئوال در خصوص سیستم عامل مک! لطفاً راهنمایی کنی

پستتوسط Ilia » 09 ژوئیه 2015, 21:12

۱- پارتیشن بندی در مک کمک چندانی به شما نمیکند. یک پارتیشن کافیست. در ایرماگ به کررات در این مورد توضیح داده شده که اگر از ابزار جستجوی سایت استفاده کنید، توضیحاتش را خواهید یافت. مثلا:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... =75#p40536

۲- خیر وجود ندارد. نیازی هم به آن نیست. هم از ستون عمودی سمت چپ پنجره‌ها میشود جاهای مختلف رفت و هم با زدن شورت‌کات‌های متفاوت (مثل کامند+شیفت+a برای رفتن به فولدر Applications یا کامند+شیفت+d برای رفتن به دسکتاپ و غیره) و هم از طریق داک و راه‌های دیگر.

همینطور وقتی که در فایندر هستید (یعنی در برنامهٔ دیگری نیستید) بروید به منوی Finder و Preferences آنرا اجراء کنید و مطابق عکس آنرا آنطور که میخواهید عوض کنید تا پارتیشن‌های کذایی را روی دسکتاپ ببینید.
FinderPref.jpg

۳- بله. اما احتمالا علتی که میخواهید این کار را بکنید همان است که بیجهت مکتان را چند پارتیشن کرده‌اید. انجام این کار معمولا نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است که دردسرساز هم بشود.

۴- این را جوابش را نمیدانم. اما یک تاپیک در موردش داریم که اگر بگردید پیدا میکنید. البته نمیدانم که چقدر بروز باشد.

توصیهٔ من به شما این است که از فایل‌هایتان بر روی یک هارد خارجی بک‌آپ بگیرید (کپی‌شان کنید) و بعد از مطمئن شدن از داشتن اینستالر سیستم مکتان (که از طریق AppStore میتوانید دانلودش کنید و با آن یک فلش درایو قابل بوت بسازید)، کامپیوترتان را ری‌استارت کنید، بلافاصله دکمه‌های کامند و r را نگهدارید و کامپیوتر را با پارتیشن ریکاوری راه بیندازید و بعد با دیسک یوتیلیتی مکتان را دوباره یک پارتیشن کنید و سیستم را از نو نصب کنید.

اینبار قبل از نصب این گونه برنامه‌های اغلب مضر، کمی مباحث ایرماگ را بخوانید و سعی کنید که راه استفادهٔ درست از مکتان را یاد بگیرید. و برای چند ماهی هر چه از ویندوز میدانید را فراموش کنید و سعی نکنید که مکتان را مثل ویندوز کنید. وگرنه چرا مک باید خرید؟

این لینک را هم ببینید:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=3733

و پیشنهاد میکنم که کمی مباحث سایت را بخوانید. پشیمان نخواهید شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: چند تا سئوال در خصوص سیستم عامل مک! لطفاً راهنمایی کنی

پستتوسط 123ali » 09 ژوئیه 2015, 22:26

برای فيسبوک در آپ اپ استور یه برنامه به نام app for Facebookوجود داره ،دان کن...خیلی برنامه جالبيه.موفق باشي .
123ali

پست‌ها : 497

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان