انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

El Capitan, OS X 10.11 — اِل‌کَپیتَن

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: El Capitan, OS X 10.11 — اِل‌کَپیتَن

پستتوسط safavy2002 » 25 فوریه 2016, 11:13

با سلام و خسته نباشید
دوستان من هرکاری میکنم مک نمیتونم نصب کنم این ارور رو میده
تصویر

چندین فایل ال کاپیتان دارم و همچنین از طریق ترمینال و دیسک میکر ساختم نشد که نشد حتی چندین فلش هم تست کردم نشد

روش دوستان که فرمودن از ترمینال انجام دادم منتها
یکی این کد رو داد البته ۱۰.۱۱ هست
8701b06ad47012978d66c274373bd427167af293
یکی هم این کد ۱۰.۱۱.۱
5da0ddce29cb80d89663bb8d2d24cbc7c6e83a78
فایل رو از اپل استور دانلود نکردم
ممنون میشم کسی راهنمایی کنه واقعا اعصابمون داغون شده
نهایتا مجبورشم از اپل استور نسخه ۱۰.۱۱.۳ دانلود کنم
نماد کاربر
safavy2002

پست‌ها : 23

پستتوسط iliililililililil » 26 فوریه 2016, 02:29

safavy2002 نوشته است:[نمایش]
با سلام و خسته نباشید
تصویر

چندین فایل ال کاپیتان دارم و همچنین از طریق ترمینال و دیسک میکر ساختم نشد که نشد حتی چندین فلش هم تست کردم نشد

یکی هم این کد ۱۰.۱۱.۱

ببین شما این فایل هارو از اپ استور دانلود کردی یا نه ؟
اگه از اپ استور دانلود کردی چند روزدانلود طول کشیدی و کی نصب کردی؟
شما حدود ۴-۵ روز مهلت نصب داری اگه تو این ۴-۵ روز از زمانی که دانلود شروع شده نصب نکنی دیگه کارنمیکنه
ولی راه حل چیه ؟
خب اول از همه نگاه کن ببین تو اینفو فایلی که دانلود کردی چه زمانی فایل ساخته و دانلود شده ! یاد داشت کن

بعد اینترنت رو به صورت کامل قطع کن برو تو تنظیمات ساعت مک دقیقا تاریخ و روزی که اون فایل ساخته شده رو تنظیم کن به صورت دستی بعد دوباره مراحل نصب رو انجام بده اگه به مشکل خوردی باید بری تو تنظیمات efi دستگاه تاریخ رو ۳-۴ روز بعد از تاریخ دانلود فایل بزنی

و راستی شما اگه از اپ استور دانلود کردی با خود اپستور نصب میکنی یا ریختی روی فلش؟

اها بله بالا گفتی ریختی روی فلش ! یک روش دیگه هم هست یکم سخته ولی اگه با تغییر ساعت نتونستی بگو اونو بگم
اون از داخل خود اپ استور هست

البته من نمیدونم برای چی ریختید روی دیسک فلش کاشکی یک توضیحی میدادید
نماد کاربر
iliililililililil

پست‌ها : 56

پستتوسط Amir_S » 26 فوریه 2016, 02:38

این فرصت چند روزه فکر نکنم صحیح باشد!؟ برای نمونه همین ال‌کپ که الان روی مک من نصب است، چند روز بعد از آمدن به اپ استور (اوایل پاییز) دانلود شده و اواخر دی روی هارد جدیدم نصبش کردم. در حالی که حتی ورژن جدیدتر هم به اپ‌استور آمده بود… حتی، بعدتر، آن را به دوستی دادم که روی مک خودش نصب کند و او هم مشکلی نداشت!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Arzhang » 26 فوریه 2016, 10:33

من هم حرف امیر را تصدیق می‌کنم. در تجربه‌ی شخصی من هم، فایلی ذخیره شده‌ای که مدت‌ها از آن می‌گذشت، روی دو مک متفاوت نصب شد.
فکر کنم مشکل مطرح شده توسط این دوستمان برگردد به همان که فایل نصب، مشکل‌دار است و طبق گفته‌ی ایشان از منبعی نامعتمد گرفته شده است. پیام خطا هم دارد همین را می‌گوید.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط safavy2002 » 26 فوریه 2016, 11:03

iliililililililil نوشته است:[نمایش]
safavy2002 نوشته است:[نمایش]
با سلام و خسته نباشید
تصویر

یکی هم این کد ۱۰.۱۱.۱

ببین شما این فایل هارو از اپ استور دانلود کردی یا نه ؟
اگه از اپ استور دانلود کردی چند روزدانلود طول کشیدی و کی نصب کردی؟
شما حدود ۴-۵ روز مهلت نصب داری اگه تو این ۴-۵ روز از زمانی که دانلود شروع شده نصب نکنی دیگه کارنمیکنه
ولی راه حل چیه ؟
خب اول از همه نگاه کن ببین تو اینفو فایلی که دانلود کردی چه زمانی فایل ساخته و دانلود شده ! یاد داشت کن

بعد اینترنت رو به صورت کامل قطع کن برو تو تنظیمات ساعت مک دقیقا تاریخ و روزی که اون فایل ساخته شده رو تنظیم کن به صورت دستی بعد دوباره مراحل نصب رو انجام بده اگه به مشکل خوردی باید بری تو تنظیمات efi دستگاه تاریخ رو ۳-۴ روز بعد از تاریخ دانلود فایل بزنی

و راستی شما اگه از اپ استور دانلود کردی با خود اپستور نصب میکنی یا ریختی روی فلش؟

اها بله بالا گفتی ریختی روی فلش ! یک روش دیگه هم هست یکم سخته ولی اگه با تغییر ساعت نتونستی بگو اونو بگم
اون از داخل خود اپ استور هست

البته من نمیدونم برای چی ریختید روی دیسک فلش کاشکی یک توضیحی میدادید

درود
یکی از این فایلها رو دانلود کردم ولی موقع دانلود متوقف کردم بعداز چند دقیقه دوباره شروع کردم ولی فایلهای دیگه دوستانم بهم دادن که نشد که نشد

دیگه دیروز ناچار شدم از اپ استور دانلود کنم بعدش با دیسک میکر درستش کردم ، و دو ۳تا مک نصب کردم مشکل حل شد

ولی واقعا چرا باید اپل اینجوری باشه چندین فایل داری ولی این پیغام خطاهارو میده

فقط اگه میشه یه ت،ضیح مختصر در این مورد بدی ممنون میشم
[نمایش]
باید بری تو تنظیمات efi دستگاه تاریخ رو ۳-۴ روز بعد از تاریخ دانلود فایل بزنی
نماد کاربر
safavy2002

پستتوسط Ilia » 26 فوریه 2016, 16:59

خود ارور مک دارد بشما میگوید که فایل دانلود شده، اشکال داشته و اصالتش به هر دلیلی ثابت نشده. وقتی چنین پیغامی میگیرید، بهتر است به توصیهٔ اپل گوش کنید و از خیر نصب آن بگذرید.

این موضوغ زمان‌دار بودن اینستالر دانلود شده از اپ‌استور هم به کل تا جایی که من میدانم صحت ندارد. خود من ماه‌ها بعد از دانلود، سیستم را بدون هیچ مشکلی نصب کرده‌ام.

کلا وقتی امکانش را دارید، همیشه بهتر است که برنامه‌ها و آپدیت‌ها را از خود اپل بگیرید تا از جاهای دیگر.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Ilia » 26 فوریه 2016, 17:16

داشتم فکر میکردم که منشا این داستان زمان‌دار بودن و راه حل انگولک تاریخ برای رفعش چیست. فکر میکنم که اینها از آنجا آمده که کسانی بجای نسخهٔ نهایی سعی بر نصب نسخهٔ بتای سیستم (که دارای انقضای زمان هست) داشتند و این راه حل را هم برای آن داده‌اند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط safavy2002 » 26 فوریه 2016, 17:19

Ilia نوشته است:[نمایش]
خود ارور مک دارد بشما میگوید که فایل دانلود شده، اشکال داشته و اصالتش به هر دلیلی ثابت نشده. وقتی چنین پیغامی میگیرید، بهتر است به توصیهٔ اپل گوش کنید و از خیر نصب آن بگذرید.

این موضوغ زمان‌دار بودن اینستالر دانلود شده از اپ‌استور هم به کل تا جایی که من میدانم صحت ندارد. خود من ماه‌ها بعد از دانلود، سیستم را بدون هیچ مشکلی نصب کرده‌ام.

کلا وقتی امکانش را دارید، همیشه بهتر است که برنامه‌ها و آپدیت‌ها را از خود اپل بگیرید تا از جاهای دیگر.

ممنون از نظرات دوستان
ناچارشدم از اپ استور دانلود کنم و بوتیبل درست کنم و مشکل حل شد
فقط یه سوالی برام پیش اومده اونم اینه که ایا وقتیکه فلش بوتیبل درست کردم بعداز نصب روی چندین دستگاه و بعداز چندوقت دیگه بیام روی مک دیگه نصب کنم مورد پیش نمیاره؟ پیغام خطایی چیزی نمیده که فلش عیب دارهست یا فایلها کهنه شدن؟
نماد کاربر
safavy2002

پستتوسط Ilia » 26 فوریه 2016, 17:56

نسخه‌های نهایی سیستم تاریخ انقضا ندارند و پیغام خطایی از‌ این جهت نباید بیاید.

همانطور که قبلا گفتم، این موضوع زیاد پیش می‌آید که مردم نسخه‌های بتای سیستم را بجای نسخهٔ نهایی دانلود و نصب میکنند. ولی بعدا میبینند که اینستالر آن (که برای نسخه‌های بتا تاریخ محدود دارد) دیگر درست کار نمی‌کند و بقیهٔ داستان که در پست‌های پیش شرحش آمده پیش می‌آید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Rodarvasi » 26 فوریه 2016, 18:06

من آپدیت ۱۰.۱۱.۳ گرفتم
با محتوی مشابه این عکس هستش !!

installESD

تصویر

چجور باید آپدیتش کنم ؟!!!
نماد کاربر
Rodarvasi

پست‌ها : 41

پستتوسط Ilia » 26 فوریه 2016, 22:33

اگر شما اینستالر سیستم را از خود اپ‌استور دانلود کنید، آن بصورت یک برنامه با پسوند app در داخل فولدر برنامه‌ها دانلود خواهد شد. چیزی با اسم مثلا: Install OS X El Captan.app

قبل از نصب، از این فایل جای دیگری کپی بردارید، چون بعد از نصب بصورت اتوماتیک دیلیت خواهد شد.

کافیست آن برنامه را اجرا کنید، خودش از شما خواهد خواست تا کامپیوتر را ری‌استارت کنید و مراحل نصب انجام خواهد شد.

چیزی که شما دارید، الان محتویات این برنامهٔ اینستالر اپل است. که یکی آن را از شکم برنامهٔ اینستالر اپل در آورده و نشرش داده. اگر آن OSinstall.pkg را اجرا کنید، شاید کار کند، شاید ارور بدهد. من نمیدانم. بستگی به خیلی چیزها خواهد داشت.

آن فایل InstallESD.dmg را که احتمالا شما از جایی دانلود کرذه‌اید را میشود استفاده کرد و با آن یک فلش قابل بوت ساخت و با آن دستگاه را راه انداخت و سیستم را نصب کرد که قبلا چند بار در ایرماگ راهش گفته شده.

من نمیدانم این که شما دانلود کرده‌اید از کجا آمده و چقدر قابل اعتماد هست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Rodarvasi » 27 فوریه 2016, 12:31

Ilia نوشته است:[نمایش]
اگر شما اینستالر سیستم را از خود اپ‌استور دانلود کنید، آن بصورت یک برنامه با پسوند app در داخل فولدر برنامه‌ها دانلود خواهد شد. چیزی با اسم مثلا: Install OS X El Captan.app

قبل از نصب، از این فایل جای دیگری کپی بردارید، چون بعد از نصب بصورت اتوماتیک دیلیت خواهد شد.

کافیست آن برنامه را اجرا کنید، خودش از شما خواهد خواست تا کامپیوتر را ری‌استارت کنید و مراحل نصب انجام خواهد شد.

چیزی که شما دارید، الان محتویات این برنامهٔ اینستالر اپل است. که یکی آن را از شکم برنامهٔ اینستالر اپل در آورده و نشرش داده. اگر آن OSinstall.pkg را اجرا کنید، شاید کار کند، شاید ارور بدهد. من نمیدانم. بستگی به خیلی چیزها خواهد داشت.

آن فایل InstallESD.dmg را که احتمالا شما از جایی دانلود کرذه‌اید را میشود استفاده کرد و با آن یک فلش قابل بوت ساخت و با آن دستگاه را راه انداخت و سیستم را نصب کرد که قبلا چند بار در ایرماگ راهش گفته شده.

من نمیدانم این که شما دانلود کرده‌اید از کجا آمده و چقدر قابل اعتماد هست.

من الان ال کاپیتان ۱۰.۱۱.۱ نصب دارم
چندهفته پیش ۱۰.۱۱.۲ گرفتم و همین installESD بود و ترسیدم که نتونم اپ کنم و بیخیال شدم
الان از یه جای دیگه ۱۰.۱۱.۳ گرفتم که باز هم همینجوره !‌ (مطمئن هست)

یادمه قبلا جور دیگه ایی بود فقط کپی میکردم توی applicaton و تمام بود کارها (طبق گفته خودتون)

این مدل رو نمیدونم دقیقا به چه صورت نصب کنم !‌ حتی تو سایت گشتم

***در ضن یه نکته مهم در مورد Disk ulitily
توی این ورژن ال کاپیتان کاملا این نرم افزار تغییر کرده و اصلا شبیه آموزش ها نیست و گزینه های برنامه خیلی کمتر شده !
پیوست‌ها
Screen Shot 2016-02-27 at 11.30.04.jpg
نماد کاربر
Rodarvasi

پستتوسط Amir_S » 27 فوریه 2016, 15:55

اگر نسخه‌ای از یک برزورسانی اصلی از OS X رو داشته باشید، می‌توانید آن را از خود ا‌پ‌استور با حجم خیلی کمتر از یک سیستم کامل، بروز کنید. یا اگر به هر دلیل، مثلا استفاده از دانلود‌منیجر، می‌خواهید فایل را از جای دیگری دانلود کنید، بهترین کار دریافت نسخه کمبو از سایت پشتیبانی خود اپل است.
مثلا اگر روی ال‌کاپیتان باشید، با فایلی که از لینک زیر می‌گیرید می‌توانید به ۱۰.۱۱.۳ بروید:
https://support.apple.com/kb/DL1859?locale=en_US
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Rodarvasi » 27 فوریه 2016, 21:45

Amir_S نوشته است:[نمایش]
اگر نسخه‌ای از یک برزورسانی اصلی از OS X رو داشته باشید، می‌توانید آن را از خود ا‌پ‌استور با حجم خیلی کمتر از یک سیستم کامل، بروز کنید. یا اگر به هر دلیل، مثلا استفاده از دانلود‌منیجر، می‌خواهید فایل را از جای دیگری دانلود کنید، بهترین کار دریافت نسخه مملو از سایت پشتیبانی خود اپل است.
مثلا اگر روی ال‌کاپیتان باشید، با فایلی که از لینک زیر می‌گیرید می‌توانید به ۱۰.۱۱.۳ بروید:
https://support.apple.com/kb/DL1859?locale=en_US

تا الان حدود ۱۲ گیگ گرفتم به زور :tired: :tired:
از دو جای مختلف ؛ دوتاش هم به یه شکل بودن

آقا امیر الان این لینکی که دادی : نیاز نیست که من ۱۰.۱۱.۲ باشم ؟ چون من الان ۱۰.۱۱.۱ هستما
مشکلی نداره دیگه ؟
نماد کاربر
Rodarvasi

پستتوسط Amir_S » 27 فوریه 2016, 22:52

بابت ایراد نگارشی عذر میخواهم: لینک مربوط به نسخه «کمبو» است. به این معنی که کامل بوده و برای همه مدل‌های کامپیوتر و نسخه‌های سیستم عامل، که از همان سری باشند، قابل استفاده است.
پی‌نوشت: در مقابل آپدیت‌های معمولی هم هستند که فقط از یک پله پایین‌تر (در اینجا ۱۰.۱۱.۲) قابل استفاده است و البته حجمشان هم خیلی کمتر است.
آپدیت‌های بعدی را هم می‌توانید بعدا از صفحه پشتیبانی اپل پیدا و نصب کنید:
https://support.apple.com/downloads/macos
فقط حواستان باشد که بسته به نیاز، نسخه ساده یا کمبو را بگیرید.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2