انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

El Capitan, OS X 10.11 — اِل‌کَپیتَن

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: El Capitan, OS X 10.11 — اِل‌کَپیتَن

پستتوسط iSam » 11 اکتبر 2015, 14:28

Amir_S نوشته است:[نمایش]
یه سوال! وقتی با فلش بوت می‌کنی اون یو‌اس‌بی که تو ال‌کاپیتان کار نمی‌کنه، بازم خرابه!؟

بله امیر جان، وقتی با فلش بوت می کنم، آن یو اس بی کار نمیکنه ولی همیشه برق داره که به فلش، هارد و ... بده!
وقتی با شیفت می خوام تو سیف مد برم، اصلا برایم نمیاد که سیف مد بوت کنم!
فکر کنم کلا SMC یا یک چیپ مشکل دارد!؟ ولی همه اینها بعد از ال کپیتان بوجود آمده.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Amir_S » 11 اکتبر 2015, 15:45

Jafarpour نوشته است:[نمایش]
شاید اگه با فلش بوت ال‌گو هارد رو فرمت کنید (یا حتی پارتیشن بک‌آپ رو هم حذف کنید مثلا هارد رو از نو پارتیشن کنید) بعد بتونید ورژن قدیمی‌تر رو نصب کنید!؟

ممنون دوست عزیز. این فلش ال‌گو چی هست؟ من تنها با usb مربوط به el capitan میتونم بوت کنم. اونجا تمام هارد رو فرمت میکنم اما ظاهرا پارتیشنهای مخفی hidden وجود داره که نمی ذاره من با yosemite بوت کنم. چطور میتونم همه چیز رو پاک کنم تا مک نفهمه که من دارم downgrade میکنم؟

شرمنده! منظورم همون ال‌کپ بود… اوتوکارکشن عوض‌ش کرد!
هارد رو از نو پارتیشن کنید، یعنی برید تو تب partition و بزنید که یک پارتیشن بسازه…
اینطوری اون پارتیشن مخفی بک‌آپ هم حذف می‌شه و امید‌دارم که دوباره نسازه.
iSam نوشته است:[نمایش]
یه سوال! وقتی با فلش بوت می‌کنی اون یو‌اس‌بی که تو ال‌کاپیتان کار نمی‌کنه، بازم خرابه!؟

بله امیر جان، وقتی با فلش بوت می کنم، آن یو اس بی کار نمیکنه ولی همیشه برق داره که به فلش، هارد و ... بده!
فکر کنم کلا SMC یا یک چیپ مشکل دارد!؟ ولی همه اینها بعد از ال کپیتان بوجود آمده.

اینطوری که می‌گی منم همین فکر رو می‌کنم… احتمالا تصادف با هم همزمان شدن!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Jafarpour » 11 اکتبر 2015, 16:55

شاید اگه با فلش بوت ال‌گو هارد رو فرمت کنید (یا حتی پارتیشن بک‌آپ رو هم حذف کنید مثلا هارد رو از نو پارتیشن کنید) بعد بتونید ورژن قدیمی‌تر رو نصب کنید!؟

ممنون دوست عزیز. این فلش ال‌گو چی هست؟ من تنها با usb مربوط به el capitan میتونم بوت کنم. اونجا تمام هارد رو فرمت میکنم اما ظاهرا پارتیشنهای مخفی hidden وجود داره که نمی ذاره من با yosemite بوت کنم. چطور میتونم همه چیز رو پاک کنم تا مک نفهمه که من دارم downgrade میکنم؟

هارد رو از نو پارتیشن کنید، یعنی برید تو تب partition و بزنید که یک پارتیشن بسازه…

ممنون. انجام میدم ببینم میشه. یک بک آپ کامل از yosemite داشتم الان ری استور کردم در آخر کار که مک ری استارت کرد گیر کرده روی لوگوی اپل!!!!!! واقعا کلافه شدم.
MacBook Pro (15"-Mid 2015)-iPhone 6 (128GB)
Jafarpour

پست‌ها : 5

پستتوسط iSam » 11 اکتبر 2015, 17:29

iSam نوشته است:[نمایش]

اینطوری که می‌گی منم همین فکر رو می‌کنم… احتمالا تصادف با هم همزمان شدن!

حالا مونده ام چه باید کرد و اینکه دوست هم ندارم دستگاه باز شود هرچند که خود اپل باز خواهد کرد. اینکه هزینه اش هم بشود مبلغ قابل توجهی که ارزش تعمیر نداشته باشد هم مسئله دیگری است. الآن این دستگاه مدل امسالش در اینجا ۱۱۹۹ یورو هست که با توجه به هزینه بالای تعمیر در اروپا، اگر مثلا قرار باشد من ۵۰۰ یورو بابت تعمیر بپردازم، خوب به یک استوک فروش یا تعمیرکار متفرقه می فروشم مثلا ۳۰۰ یورو و باقی را می گذارم و یک نو می خرم! نمیدانم، باید فرصت کنم ببرم سرویس اپل و ببینم چه می گوید.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Behnam » 11 اکتبر 2015, 20:03

تغییرات جدید در mission control برای درست کردن چند صفحه‌نمایش معرکه است. شاید آن را برای کاربران لپ‌تاپ در نظر گرفته باشند ولی من با یک صفحهٔ ۲۷ اینچی الآن سه تا دسکتاپ دارم و دارم کیف دنیا را می‌برم!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Arzhang » 11 اکتبر 2015, 21:49

منظورت همونیه که اول دسکتاپ‌ها رو نشون نمی‌ده و باید موس رو روش ببری؟ اما به نظرم قبلاً بهتر بود
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1452

پستتوسط Behnam » 11 اکتبر 2015, 22:28

به نظر من خیلی بدردخورتر شده. قبلاً من اصلاً استفاده نمی‌کردم. شاید موضوع عادت باشه. ولی الآن یکبار F3 را فشار می‌دهم و به mission control می‌رم و اگر دسکتاپ اضافی لازم داشته باشم آنجا درست می‌کنم. دیگر سراغ mission control نمی‌رم و با ماوس با حرکت دو انگشتی افقی از این دسکتاپ به آن یکی می‌روم. برنامه‌های مختلف رو هم می‌شه برای دسکتاپ‌های مختلف تعیین کرد. مثلاً سفاری را من روی دسکتاپ ۲ دارم. وقتی روی دسکتاپ۱ که مشغول کار بودم پیام ایرماگ در مورد پست تو رسید و روی لینک کلیک کردم، رفت روی دسکتاپ۲ و اینجا را باز کرد. آیتیونز و ماشین حساب را هم روی این دسکتاپ ۲ دارم. خلاصه امورات من که خیلی به خوبی می‌گذره! فکر می‌کنم نکتهٔ کلیدی همین حرکت دو انگشتی برای رفتن از این دسکتاپ به آن باشه. قبلاً من تنها در مواردی از این استفاده می‌کردم که برنامه‌ای در full screen mode باز بود ولی حالا یک دسکتاپ بِکر هم در دسترس هست. شاید قبلاً هم اینطوری بوده و خبر نداشتم!
پ.ن.
بعضی جاهای نوشته خورده شده که از این رو ویرایش کردم تا ببینم چی شده.
آخرین ویرایش توسط Behnam on 11 اکتبر 2015, 23:08, ویرایش شده در 2.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Arzhang » 11 اکتبر 2015, 22:38

آره خبر نداشتی.
تازه من با Better Touch Tool برایش جسچر تعریف کرده‌ام. کلاً اگر این mission control نباشد، من کارم لنگ است.
اما در ورژن قبلی، با کشیدن چهار انگشت به پایین (شاید این جسچر را من تعریف کرده باشم) ظاهر می‌شد و اندازه‌ی کوچک هر دسکتاپ هم دیده می‌شد. در ال‌کپتین، آن اندازه‌ی کوچک حذف شده ‌ فقط نام دسکتاپ‌ها می‌آید. باید موس را بالایش ببری تا دسکتاپ‌ها ظاهر شوند. این به نظرم بدتر شده.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1452

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 اکتبر 2015, 23:02

سپاسگذارم دوست گرامی. بله دقیقا همین علامت stop وقتی سعی میکنم Yosemite رو بوت کنم روی صفحه می آد. من از اطلاعات خودم بک آپ دارم و میخواهم Yosemite رو بصورت Clean Install داشته باشم. اما نکته اینه که اصلا usb که ساختم تا Yosemite رو نصب کنم بوت نمیشه. نه روی مک بوک خودم که ۱۵ اینچ - میانه ۲۰۱۵ هست بوت میشه و نه روی مک بوک ۲۰۱۵ ۱۳ اینچ - اوایل ۲۰۱۵!!!! از اینکه USB سالمه اطمینان دارم چون با همین روش که usb برای el capitan درست میکنم به خوبی بوت میشه. ظاهرا نصب el capitan کاری با هارد درایو کرده که همونطور که شما فرمودید سیستم تشخیص میده من میخوام downgrade کنم و این اجازه رو نمی ده. چطور میتونم کاملا هارد رو از اطلاعات el capitan پاک کنم؟؟؟ باز هم ممنون

من حدسم اینه که شما نسخهٔ قدیمی Yosemite رو روی فلش ریختید، احتمالا 10.10.0 بوده، درسته؟
هر دوی مکهای شما جدیدتر هستن و باید آخرین نسخهٔ Yosemite رو از Mac App Storeگرفته باشید و از روی اون فلش رو ساخته باشید تا بوت بشه.
اگر اطلاعات everymac.com درست باشه، مک‌بوک پروی ۱۳ اینچ شما با OS X 10.10.2 عرضه شده بوده و مدل ۱۵ اینچ نیمهٔ ۲۰۱۵ با OS X 10.10.3. از اونجایی که معمولا این نسخه‌های عرضه شده مخصوص اون دستگاه خاص هستن و نسخهٔ عادی با همون شماره نسخه ممکنه قدیمی‌تر باشه و با دستگاه شما سازگار نباشه، شما به حداقل OS X 10.10.4 یا 10.10.5 احتیاج دارید.

یک احتمال دیگه اینه که موقع ساخت فلش، اون فلش دارای پارتیشن مپ GUID نبوده باشه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Jafarpour » 12 اکتبر 2015, 00:08

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
سپاسگذارم دوست گرامی. بله دقیقا همین علامت stop وقتی سعی میکنم Yosemite رو بوت کنم روی صفحه می آد. من از اطلاعات خودم بک آپ دارم و میخواهم Yosemite رو بصورت Clean Install داشته باشم. ...

من حدسم اینه که شما نسخهٔ قدیمی Yosemite رو روی فلش ریختید، احتمالا 10.10.0 بوده، درسته؟
هر دوی مکهای شما جدیدتر هستن و باید آخرین نسخهٔ Yosemite رو از Mac App Storeگرفته باشید و از روی اون فلش رو ساخته باشید تا بوت بشه.....

سپاس فراوان دوست گرامی. نکته اول درست است. من نسخه قدیمی yosemite رو استفاده کردم. نسخه جدید رو دانلود میکنم و چک میکنم. باز هم ممنون
MacBook Pro (15"-Mid 2015)-iPhone 6 (128GB)
Jafarpour

پست‌ها : 5

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 اکتبر 2015, 01:57

سپاس فراوان دوست گرامی. نکته اول درست است. من نسخه قدیمی yosemite رو استفاده کردم. نسخه جدید رو دانلود میکنم و چک میکنم. باز هم ممنون

خواهش می‌کنم، اگر با دانلود مشکل داشتید این پست شاید به دردتان بخورد:
viewtopic.php?p=48103#p48103
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط AmiN.D » 12 اکتبر 2015, 14:30

دوستان اگه امکان داره مراحل حین نصب و بگین. منظورم اینکه که بعد از اینکه شروع به نصب میشه چه مقدار زمان طول میکشه. ریستارت میشه آیا؟ چند بار و غیره. فکر کنم مفید باشه تا اگر دیدم وسطش گیر کرد یا طول کشید ، کار غیر عاقلانه ای نکنیم.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Behnam » 12 اکتبر 2015, 17:10

Arzhang نوشته است:[نمایش]
آره خبر نداشتی.
تازه من با Better Touch Tool برایش جسچر تعریف کرده‌ام. کلاً اگر این mission control نباشد، من کارم لنگ است.
اما در ورژن قبلی، با کشیدن چهار انگشت به پایین (شاید این جسچر را من تعریف کرده باشم) ظاهر می‌شد و اندازه‌ی کوچک هر دسکتاپ هم دیده می‌شد. در ال‌کپتین، آن اندازه‌ی کوچک حذف شده ‌ فقط نام دسکتاپ‌ها می‌آید. باید موس را بالایش ببری تا دسکتاپ‌ها ظاهر شوند. این به نظرم بدتر شده.

آره خبر نداشتم. این صفحهٔ ۲۷ اینچی زیاد انگیزهٔ کنجکاوی بوجود نمیاره مگر نیازی پیش بیاد که اخیراً پیش آمد. خب بی‌خبری هم نعمتی است! من حالا از این امکانی که کشف کردم خیلی استفاده می‌کنم و راضی هستم. وضع قبلی را هم که خبر ندارم. این بی‌خبری شبیه بی‌خبری کسانی هست که از دوران بهتر خاطره‌ای ندارند و وقتی که دختر ایرانزمین به خیابان می‌رود و روی او اسید پاشیده نمی‌شود می‌گویند به به چه پیشرفت کردیم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 12 اکتبر 2015, 17:17

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
دوستان اگه امکان داره مراحل حین نصب و بگین. منظورم اینکه که بعد از اینکه شروع به نصب میشه چه مقدار زمان طول میکشه. ریستارت میشه آیا؟ چند بار و غیره. فکر کنم مفید باشه تا اگر دیدم وسطش گیر کرد یا طول کشید ، کار غیر عاقلانه ای نکنیم.

مدت نصب به سرعت و امکانات کامپیوتر بستگی داره. خیلی مهمه که وسط کار قطع نکنی یا برق نره و خلاصه وقفه‌ای در کار ایجاد نشه. نصب OS X یک مرحله‌ایست. از همان ابتدا یک پروگرس بار ظاهر می‌شه و بعد از مدتی حساب و کتاب، مدت زمانی را هم که نصب وقت می‌بره تخمین می‌زنه و همیشه روی صفحهٔ نمایش باقی می‌مونه تا زمانی که کارش تمام بشه و بعد حدود یک دقیقه شمارش معکوس می‌کنه برای ریستارت.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط AmiN.D » 12 اکتبر 2015, 20:03

ممنون بهنام اما معمولا اون progress bar و تایمش دقیق نیست. یادمه 1 minute یوسیمیتی حداقل ۲۰ دقیقه طول کشید(البته من log و هم میدیدیم) . سرچم کرده بودم گفته بودن: برین یه ساندویچ بخورید بیاید اعصابتون و خورد نکنید:دی
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 30 مهمان