انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پنهان کردن فایل و فولدر در مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پنهان کردن فایل و فولدر در مک

پستتوسط Amir_S » 27 مه 2015, 16:41

همونطور که می‌دونید، در ویندوز برای تغییر attribe فایل ها در پنجره properties گزینه هایی وجود داره ولی برای مک در رابط گرافیکی گزینه ای در نظر گرفته نشده و باید از دستورات ترمینال برای این کار استفاده کرد.
چند روز پیش یکی از آشنایان ازم خواست که راهی برای hiddenکردن فایلها بهش نشون بدم [و هرچند hidden کردن راه مناسبی برای دور از دسترس قرار دادن فایلهای خصوصی نیست و قبلا بارها در این باره و راه های بهتر و امن تری که وجود داره، بحث شده]؛ بخاطر تمایل ایشون به داشتن ابزاری برای این کار، دوتا Service با Automator درست کردم که یکی فایل‌های انتخابی رو پنهان میکنه و یکی از حالت پنهان در میاره.
برای این کار از فایلی که برای «پاک کردن کامل و مستقیم فایل ها» درست کرده بودیم (اینجا: viewtopic.php?f=4&t=3767) استفاده کردم و جزئیات ساخت و تغییر اون و توضیحات مفصل تر رو می‌تونید تو اون صفحه ببینید.
اما توضیحات اختصاصی این برنامه:
برای تغییر flag فایلها از دستور chflags با فرمت زیر استفاده کردم:
کد: انتخاب همهٔ
chflags hidden

chflags nohidden

اولی فایل ها و فولدر هایی رو که بعدش میاد پنهان میکنه و دومی برمیگردونه.
برای نمایش فایل ها و فولدر ها هم باید در ترمینال دستور های زیر رو استفاده کنید:
برای نمایش:
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE

killall Finder

برای عدم نمایش:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE

killall Finder

یا اگه دوست داشتید یه سرویس یا برنامه با همین automator براش بسازید. (دلیل اینکه من این کار رو نکردم اینه که از Better Touch Tools استفاده می کنم که خودش یه Action به نام Show/hide Files in Finder داره و میشه براش Gesture های مختلف تعریف کرد)
•••
اما برای استفاده از این دو تا فایل، بعد از باز کردن zip، روی هر کدوم فایل دابل کلیک کنید و نصب رو تایید کنید تا به فولدر serviceها در لایبرری منتقل بشن، بعد برای استفاده، فایل و فولدر های مورد نظر رو انتخاب و از منوی Finder و زیر منوی Services، گزینه مورد نظرتون انتخاب کنید؛ یا با روشی که تو تاپیک قبلی توضیح داده شده، براش شورت‌کات بسازید.
پیوست‌ها
Hide-UnHide.zip
(261.58 KiB) دانلود 258 بار
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2