انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

معادل شیفت + دیلیت در مکینتاش (Shift+Delete)

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

معادل شیفت + دیلیت در مکینتاش (Shift+Delete)

پستتوسط Arzhang » 09 ژانویه 2015, 21:07

به نظر من یکی از خوبی‌های مکینتاش این است که به راحتی نمی‌توان یک فایل را برانداخت. حتماً باید بفرستی‌اش به سطل آشغال و بعد آشغال‌دان را خالی کنی یا از فرمانی در ترمینال استفاده کنی و یا از برنامه‌ای مثل Clean My Mac استفاده کنی. این کار امنیت نگهداری فایل‌ها را بیش‌تر می‌کند و احتمال خطا را کم‌تر.
اما خود من هم بسیار پیش می‌آید که مطمئنم فایلی را می‌خواهم براندازم و چون حجمش زیاد است نمی‌خواهم نگهش دارم. این‌جا یک Application را با Automator درست کرده‌ام که خیلی ساده این کار را می‌کند. شاید کار شما را هم راه بیندازد. خوبی‌اش این است که قبل از پاک کردن یک تأیید (آن هم به زبان شیرین فارسی) از شما می‌خواهد:
DeleteForever.app.zip
(1.52 MiB) دانلود 474 بار
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: معادل شیفت + دیلیت در مکینتاش (Shift+Delete)

پستتوسط AliGhz » 11 ژانویه 2015, 18:12

سپاس ارژنگ جان!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط GOLI » 12 ژانویه 2015, 21:08

ارژنگ جان ممنون ولی لینک دانلود کار نمیکنه :(
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط Arzhang » 13 ژانویه 2015, 02:00

عجیبه. من که چک می‌کنم درسته. لطفاً دوستان یک آزمایشی بکنید اگه لینک اشکال داره یه جای دیگه آپلودش کنم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 13 ژانویه 2015, 09:05

به نظرم مشکل از سرور باشه چون من هم چند بار امتحان کردم، گفت فایل موجود نیست! ولی بعد که خیلی اصرار کردم رضایت داد و دانلود کرد!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AliGhz » 13 ژانویه 2015, 17:28

من مشکلی برای دانلود نداشتم. همین الان چک کردم. ولی فایل را در خود ایرماگ هم می‌شود آپلود کرد (به پست اتچ کرد).
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Arzhang » 14 ژانویه 2015, 19:01

دوستان، گذاشتمش توی خود ایرماگ. لینک قبلی را هم حذف کردم. کاری که باید از اول می‌کردم!
چیزی که یادم رفته بود در پست قبلی بنویسم روش استفاده از این App است. بهترین راه این است که آن را در فولدر Application خود Extract کنید سپس یک شورت کات از آن در Dock درست کنید (با کشیدن برنامه روی داک) حالا هر چه را که می‌خواهید براندازید روی آیکون آن در داک Drag کنید.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط GOLI » 14 ژانویه 2015, 19:53

مرسی ارژنگ جان ولی من هرچی درگ میکنم هیچی دیلت نمیشه :(
GOLI

پستتوسط Arzhang » 14 ژانویه 2015, 20:09

بگذار یک بار مراحل را از اول بگویم:
۱ـ فایل را که شما دانلود می‌کنید زیپ است. روی آن دو بار کلیک می‌کنید تا به صورت برنامه اکسترکت شود. یک آیکون ضربدر قرمز برایش درست کرده‌ام
۲ـ حالا برای این که مطمئن باشی این برنامه اصلاً درست است، یک فایل بی‌خودی را رویش Drag کن. توجه داشته باش که آیکون این برنامه را به صورت PNG انتخاب کرده‌ام و ممکن است زمانی که روی فضای خالی بین ضربدر فایلی را بکشی هیچ اتفاقی نیفتد. فایل روی رنگ قرمز ضربدر کشیده شود.
۳ـ حالا باید پیغامی بیاید که فایل را پاک کنی.
۴ـ اگر اوکی بود، برنامه را به فولدر اپلیکیشن ببر
۵ـ حالا آن را در داک درگ کن تا شورت کاتی برایش ساخته شود
۶ـ حالا هر چه را که روی این شورتکات در داک بکشی، پیامی که در شماره‌ی ۳ گفته‌ام باید ظاهر شود.
ـــــــــــــ
شما همه‌ی این کارها را کرده‌ای و باز هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ای؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 14 ژانویه 2015, 20:27

این کلیپ هم برای وضوح بیش‌تر ;)
DeleteForever.gif
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط GOLI » 14 ژانویه 2015, 21:29

آره ولی باز عمل نمیکنه :(
GOLI

پستتوسط Nav ! D » 14 ژانویه 2015, 23:39

امکانش هست یه ورژن انگلیسیش رو هم درست کنید؟‌:دی

ضمنا من همین الان تست کردم و کار کرد بدون مشکل
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پستتوسط Amir_S » 15 ژانویه 2015, 13:40

شاید مشکل از این باشه که این برنامه امضای تایید شده اپل رو نداره!؟ و به همین خاطر سیستم جلوی اجراش رو میگیره! که البته در این صورت پیغام عدم باز شدن رو باید بده…
در ضمن به نظرم بد نیست که آیکان برنامه رو به نوار ابزار فایندر اضافه کنید… اینطوری هم داک خلوت تر میشه و هم برای کشیدن فایل ها به آیکان برنامه، بطور متوسط راه کمتری باید طی بشه. فقط بدی‌ش اینه که در خود دسکتاپ بهش دسترسی ندارید.
•••
ویرایش/پی‌نوشت: من این برنامه ارژنگ رو به یه سرویس برای فایندر تبدیل کردم که ورودی‌ش فایل یا فولدر انتخاب شده باشه و بقیه ماجرا همینی که قبلا بود… بعد براش یه میانبر انتخاب کردم و دیگه لازم نیست درگ‌ی هم انجام بشه :)… فقط یه نکته داره! ظاهرا باگی وجود داره که باعث میشه بعد از تعریف شورت‌کات، شورت‌کات تعریف شده کار نکنه و لازمه که یه بار از طریق منوی سرویس در فایندر اقدام کنید!!!
پی‌پی نوشت: لینک فایلی رو که ساختم نمی‌ذارم، تا اگه خود ارژنگ خواست، زحمت‌ش رو بکشه…
پیوست‌ها
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۳.۰۰.۵۹.png
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Arzhang » 15 ژانویه 2015, 14:44

گلی جان، سیستم عاملت چیست؟ من روی یوسمیتی این را درست کرده‌ام. شاید شما سیستم عامل عقب‌تری داری و دچار مشکل شده (گرچه به نظر خودم هم بعید به نظر می‌رسد)
حالا که کار به این‌جا رسید بگذارید اصلاً بهتان بگویم چه طور این را درست کرده‌ام و خودتان اقدام به درست کردن این برنامه‌ی ساده بکنید که هم منظور نوید محقق شود و هم شاید گلی مشکلش حل.
۱ـ Automator را باز کنید
۲ـ از صفحه‌ی زیر Application را انتخاب کنید.
Application.jpg

۳ـ در ستون جست‌وجو Ask را تایپ کنید تا Ask for confirmation پیدا شود. این فرمان را به فضای سمت راست بکِشید.
۴ـ حالا این دستور اضافه شده. در بخش Message هر پیغامی را که می‌خواهید قبل از پاک کردن دیده شود بنویسید. من فارسی نوشتم شما انگلیسی بنویسید یا هر چه که دوست دارید.
۵ـ دوباره در ستون جست‌وجو کلمه‌ی Run را بنویسید تا فرمان Run shell script پیدا شود. این فرمان را هم در ادامه‌ی فرمان قبلی بیندازید.
۶ـ این فرمان را عیناً در بخش مربوطه بنویسید یعنی جایی که نوشته شده cat و بدیهی‌ست که این عبارت باید پاک شود. فرمان این است:
کد: انتخاب همهٔ
for f in "$@"
do
   rm -rf "$f"
done

دقت کنید در بخش Pass input عبارت As argument را انتخاب کرده باشید.
۷ـ حالا برنامه‌تان را save کنید و یک اسمی برایش بگذارید.
۸ـ برای زیبایی، می‌توانید آیکون آن را تغییر دهید. من این آیکون را برایش پسندیدم:
DeleteRed.png
DeleteRed.png (10.04 KiB) - بازدید 14044 بار

برای این کار از فایل برنامه‌تان Get info بگیرید.
۹ـ سپس این فایلی را که من گذاشته‌ام (یا هر فایل مطلوب‌تان را) در Preview باز کنید و Command+A و سپس Command+C بزنید.
۱۰ـ حالا در پنجره‌ای که Get info گرفته‌اید، روی آیکون کوچک برنامه یک کلیک کنید سپس Command+V بزنید.
۱۱ـ در مرحله‌ی آخر می‌توانید یک میان‌بُر در داک برایش درست کنید یا آن طور که امیر گفته عمل کنید.

امیر هم در ادامه روشش را توضیح داده است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 15 ژانویه 2015, 15:49

اگه از اول شروع می کنید، در دستور ارژنگ به جای application، گزینه Service رو انتخاب کنید… اگر هم دوست داشتید، فایلی که ارژنگ گذاشته رو باز کنید:
برنامه Automator رو باز کنید و از طریق اون، برنامه DeleteForever رو باز کنید (منوی File> گزینه Open)؛
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۰۴.۵۶.png
برنامه باز/ساخته شده در Automator

حالا در منوی File گزینه Convert to رو انتخاب کنید. اینطوری یه کپی از برنامه ساخته شده و لیستی ظاهر میشه که از اونجا باید نوع برنامه رو Service انتخاب کنید:
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۰۵.۱۳.png
منوی فایل > گزینه Convert to
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۰۵.۱۳.png (35.28 KiB) - بازدید 14021 بار

Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۰۵.۲۶.png
انتخاب نوع خروجی (Service)

• چه فایل آماده رو ویرایش کرده باشید و چه از نو شروع به ساخت کرده باشید، الان به این مرحله رسیدید و از اینجا به بعد رو باید برای هر دو روش ادامه بدید:
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۰۵.۴۱.png
سرویس ساخته شده در Automator (به تفاوت قسمت بالا(ورودی)ی فلوچارت با تصویر اول توجه کنید)

قسمت ورودی رو به صورت زیر تغییر بدید:
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۰۵.۵۶.png
تعیین File و Folder های انتخاب شده در فایندر به عنوان ورودی برنامه

حالا فایل رو به هر اسم دلخواه ذخیره کنید (من "DeleteForever Service" رو انتخاب کردم)
به این ترتیب برنامه در محل مناسب (/Library/Sevices/~) ذخیره میشه… در صورت تمایل می‌تونید از روشی که ارژنگ گفت، آیکان برنامه رو هم عوض کنید؛
حالا Services Preferences رو باز کنید و شورتکات دلخواه رو وارد کنید (کلیک روی قسمت سمت راست (none) و زدن دکمه های مورد نظر):
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۰۶.۲۱.png
Services Preferences

حالا یک بار یه فایل رو از طریق منوی Services در فایندر پاک کنید تا سرویس‌ی که ساختید و شورتکات‌ش فعال بشن…
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۳۶.۵۰.png
منوی Services در منوی فایندر… توجه داشته باشید که این قمست وقتی فایلی انتخاب نشده باشه خالی نشون داده میشه

از این به بعد، بعد از انتخاب فایل و فولدر های مورد نظر، کافیه که این سرویس رو انتخاب یا شورتکات اون رو بزنید تا بعد از گرفتن تایید، اونا رو پاک کنه…
•••
پ.ن: اگه همچنان ترجیح می‌دید که برنامه رو بصورت اپلیکیشن هم داشته باشید و با درگ کردن به نوار ابزار، اون رو اجرا کنید، روی نوار ابزار فایندر کلیک راست کرده و Customize Toolbar رو بزنید، بعد آیکان برنامه رو به محل دلخواه در نوار ابزار بکشید و بعد Down رو بزنید:
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۴.۴۴.۱۴.png
قرار دادن آیکان اپلیکیشن در نوار ابزار فایندر

•••
ویرایش: من پنجره تایید رو هم اینطوری تغییر دادم:
Screen Shot ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ at ۱۵.۱۱.۲۶.png

فکر کنم یه همچین توضیح اضافی‌ای برای اطمینان از عدم استفاده بدون اطلاع و عواقب اون می‌تونه مفید باشه…
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2