انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

OS X 10.10, Yosemite — یوسمیتی

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: OS X 10.10, Yosemite — یوسمیتی

پستتوسط Ahmad » 17 آوریل 2015, 13:48

گلی خانم با سلام،

من دقیقا منظور شما را از «اگه آنلاين يوسيميتي رو نصب كنم» را نفهمیدم. اگر منظورتان این است که سیستم عامل قدیمتان را می‌خواهید به یوسمیتی ارتقاء دهید، تا زمانی که این ارتقاء همراه با فرمت کردن نباشد هیچ برنامه‌ای، از جمله بوت کمپ و فایل‌های مربوطه، از کامپیوترتان حذف نخواهند شد. فرمت کردن هم به طور اتوماتیک صورت نخواهد گرفت مگر اینکه شما فعالانه از برنامه نصب کننده بخواهید که قبل از نصب سیستم جدید هارددیکستان را فرمت کند.
اما در هنگام نصب سیستم عامل جدید معمولا توصیه می‌شود که قبل از اقدام به اینکار از کل هارددیسک یک بک آپ بگیرید، صرفا برای رعایت احتیاط.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط GOLI » 17 آوریل 2015, 18:02

ممنون از پاسخ
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط Pooria Azimi » 18 آوریل 2015, 03:39

Ilia نوشته است:[نمایش]
NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :shock: :weary:

فیل شیلر هم هم‌عقیده‌ست:

Screen Shot 2015-04-17 at 4.07.10 PM.png

https://twitter.com/pschiller/status/588812454823645185

بجای این توئیت اگر اسپانسر سیراکوزا می‌شدن خیلی بهتر بود...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 18 آوریل 2015, 19:38

فکر می‌کنم منظور سیراکوزا این بود که there is nothing to write home about!
بهرحال من یک هفته‌ای به ۱۰.۳ ارتقاء دادم تا ببینم در فوتوز چه خبره. دیشب برگشتم به ۱۰.۲ چون فانت‌لب روش کار نمی‌کنه. (اینو فانت‌لب قبلاً هشدار داده بود).
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط mak86 » 22 مه 2015, 05:38

سلام دوستان.
من مشکلی با یوسمیتی دارم که نمی‌دونم چطور حل کنم. حجم فایل‌هایی که من روی Macintoch HD دارم زیاد نیست، اما ازین ۱۲۸گیگ الان فقط ۴ گیگ خالی هست، من همین هفته‌ی پیش کل درایو باکسم رو پاک کردم که ۱۰ گیگ فضا خالی بشه و چیزی هم ازون زمان اضافه نکردم اما خودکار داره پر میشه و البته بار اول هم نیست. در ضمن درایو هم اس‌اس‌دی هست، البته آپگرید کردم و مال خود اپل نیست.
ممنون!
هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب ...باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور
mak86

پست‌ها : 130

پستتوسط Ilia » 22 مه 2015, 17:29

آیا شما دستگاهی مثل آیفون یا آیپد یا آیپاد دارید و آنرا با آیتونز سینک میکنید؟ ممکن است که بک‌آپ دیوایس‌هایت باشد که جا میگیرد. اگر اینطور است، میشود بک‌آپ‌های قدیمی را پاک کرد. البته این فقط یک حدس است و ممکن است که در مورد شما مصداق نداشته باشد.

برای اینکه بدانی که فایل‌هایت چقدر جا گرفته‌اند، هاردت را باز کن و محتویات آنرا بصورت لیست نگاه کن. بعد دکمه‌های Command و j را بزن تا پنجرهٔ Veiw Options نمایش داده بشود.
ViewOptions.png

آنوقت در هر فولدری که بودی میتوانی چکمارک Calculate all sizes را فعال کنی تا اندازهٔ فولدرهای موجود نشان داده بشود.
اینکار برای فولدرهایی مثل سیستم یا لایبرری یا یوزر وقت زیادی میبرد چون ممکن است که هر کدام چند صد هزار فایل داخلشان باشد. بنابر این باید حوصله کنی. آنوقت میتوانی ببینی که چه فولدری چقدر جا گرفتی. وقتی کارت تمام شد، بهتر است که این آپشن Calculate all files را خاموش کنی تا کامپیوترت بیجهت کند نشود.

اینکار فقط برای این است که شما بفهمید که فایل‌ها و فولدرهایتان چقدر جا گرفته‌اند و بس. گفتن ندارد که سرخود محتویات فولدرهای لایبرری و سیستم را انگولک و دیلیت نباید کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 23 مه 2015, 14:23

اگه تایم ماشین رو روشن کرده باشید فکر کنم بک آپ داخلی هم میتونه حجمی از هارد رو گرفته باشه، مثلا برای من الان نزدیک به ۱۱ گیگ به یه پارتیشن مجازی پنهان به اسم mobilebackups اختصاص داده شده!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط mak86 » 24 مه 2015, 02:40

سلام ممنون از راهنمایی‌ها، از آیفون اصلن بک اپ نمیگیرم. فعلن دارم دوباره همه چیز رو بررسی میکنم. اما یک سوال این فلدر مخفی private که تاریخش هم با تاریخ اپدیت من به یوسمیتی تقریبن یکی هست باید برای نصب یوسمیتی باشه، درسته؟ و میتونم پاکش کنم؟
البته با وجود اینها هنوز ۱۰ گیگابایت بین حجمی که دارم و مجموع اینها اختلاف هست!
هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب ...باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور
mak86

پست‌ها : 130

پستتوسط Pooria Azimi » 24 مه 2015, 05:08

mobilebackups برای تایم‌ماشین خود مکه، نه آیفون.

و همون‌طور که ایلیا در پاراگراف آخر گفت، هرگز فولدرهای مخفی و سیستمی مثل private/ رو نباید پاک یا دستکاری بکنید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 مه 2015, 01:36

خیلی از مشکلات یوسمیتی در زمینهٔ شبکه رو به نرم‌افزار جدید discoveryd در این نسخه نسبت می‌دادن و حتی راه حلی که خود افراد برای مشکلشون پیدا کرده بودن این بود که این discoveryd رو از کار بندازن تا یوسمیتی هم ناچارا از mDNSResponder استفاده کنه، نرم‌افزاری که کارهای مشابه رو در نسخه‌های قبلی سیستم عامل مک انجام می‌داد.
جالب اینکه اینطور که سایت‌های مختلف از جمله 9to5Mac گزارش دادن، اپل به جای اینکه بالاخره بعد از چند ماه باگ‌های discoveryd رو رفع کنه، خودش هم در نسخه‌ٔ بتای به‌روزرسانی ۱۰٫۱۰٫۴ برداشته discoveryd رو غیر فعال کرده و به جاش همون mDNSResponder قدیمی کارها رو بر عهده داره. :)
بر می‌گردیم به حرف بهنام که ای کاش کسی حق امتیاز اسنولپرد رو از اپل می‌خرید! ظاهرا با افراد بی‌کفایتی که این روزها هدایت سیستم‌های عامل اپل رو بر عهده دارن باید آرزو کنیم که تا حد امکان به ابزارهای قدیمی سیستم عامل دست نزنن!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط nasraa » 05 ژوئن 2015, 20:56

من در ماوریکس با اپستور وقتی می خواهم به یوسمیتی آپگرید کنم پیغام زیر را میدهد.

We could not complete your purchase.
Failed to verify the preflight file. It is not signed by Apple.

البته اولش اینطور نبود ولی با اینترنت فوق پیشرفته مخابرات یکی دو بار به مشکل خورد بعد اینطور شد.
با کمی جستجو در اینترنت یک جا در فروم اپل یک نفر نوشته بود به فولدر /var/folder برویم و محتویات آنرا پاک کنیم و دوباره امتحان کنیم. اینکار را انجام دادم و اپستور کمی بهم ریخته شد. دوباره فایلها را سر جایشان برگرداندم (از ترس :) ).
آیا کسی راهی برای این مشکل میداند؟
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Ilia » 05 ژوئن 2015, 21:33

نصرا جان سیستم رو انگولک نکن.
مکت رو یه ری‌استارت کن و بعد سعی کن با VPN وصل بشی.

وقتی خرید انجام شد و دانلود شروع شد میتونی احتمالا بری روی اینترنت معمولی.

اگر افاقه نکرد، برو در اپلیکیش Keychain و در preference اون در قسمت certificates و دو تای اول رو بگذار روی best attemp. اگر باز کار نکرد، موقتا بگذار روی off و ببین که راه میفته یا نه. یادت نره که بعدا دوباره برگردونش روی همون که اول بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط nasraa » 05 ژوئن 2015, 21:59

ممنون ایلیا جان با vpn قبلا امتحان کرده بودم و الان هم با این موارد که گفتی امتحان کردم نشد. فکر کنم کم کم باید از لینکی که پوریا نوشته بود استفاده کنم یا اینکه صبر کنم شاید سی دیش ییاد. ماوریکس را هم از همین سی دی ها نصب کرده بودم.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Ilia » 05 ژوئن 2015, 22:06

پس احتمالا مشکلات از همون اینستالر قبلی که مورد قبول اپل نیست ناشی میشده.

حتما از لینکی که پوریا داده استفاده کن.

من جای تو باشم اصلا کلا سیستم رو از نو با فرمت کامل نصب میکنم و فقط فایل‌هایم رو با تایم ماشین برمیگردونم و بس.

nasraa نوشته است:[نمایش]
ممنون ایلیا جان با vpn قبلا امتحان کرده بودم و الان هم با این موارد که گفتی امتحان کردم نشد. فکر کنم کم کم باید از لینکی که پوریا نوشته بود استفاده کنم یا اینکه صبر کنم شاید سی دیش ییاد. ماوریکس را هم از همین سی دی ها نصب کرده بودم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 05 ژوئن 2015, 23:07

متأسفانه لینکی که آپلود کرده بودم رو مجبور شدم پاک بکنم (بعد از این‌که چند صد بار دانلود و چند ده ترابایت پهنای باند مصرف شد!).

اگر اینترنتت با سایت‌هایی مثل mega.co.nz مشکل نداره می‌تونم دوباره اون‌جا آپلود بکنم فایل رو...

بعنوان مثال فایل زیر: https://mega.nz/#!a4smWY6B!JHzmqXOsKq5Y ... ax52mnInaw
(لینک ظاهراً باید در کروم باز بشه و نه سافاری)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان