انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فرمت کردن هارد یا فلش

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

فرمت کردن هارد یا فلش

پستتوسط Mehdizadeh » 09 ژوئن 2013, 17:27

سلام - برای فرمت کردن هارد یا فلش از دیسک یوتیلیتی ، اولی رو انتخاب کنیم یا دومی ؟

مثال : تو این عکس فلش 8.02 GB TOSHIBA رو انتخاب کنیم یا TOSHIBA ؟
و اصلا فرقش چیه ؟

با تشکر فراوان
پیوست‌ها
Screen Shot 2013-06-09 at 5.24.44 PM.png
Screen Shot 2013-06-09 at 5.24.44 PM.png (16.74 KiB) - بازدید 11165 بار
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پاسخ: فرمت کردن هارد یا فلش

پستتوسط Amir_S » 09 ژوئن 2013, 19:05

شما یک فلش دارید که یک پارتیشن داره. اولی فلش و دومی پارتیشن رو نشون میده.
چون شما فقط یه پارتیشن دارید فرقی نداره که کدوم رو فرمت کنید (در واقع اگه اولی رو بکنید دارید از نو پارتیشن بندی هم میکنید)
ولی اگه بخواید پارتیشن بندی بکنید یا ساختار پارتیشن بندی رو تغییر بدید باید برید سراغ اولی و برای فرمت یک پارتیشن باید برید سراغ دومی.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Arzhang » 04 اوت 2013, 21:02

یک فلش یو اس بی از یکی از دوستان به من رسید که داخلش قدری تصویر و غیره بود. وقتی به مک وصلش می‌کنید، دو آیکن روی دسکتاپ باز می‌کند، یکی‌اش که همان فلش است و دیگری که آیکون سی دی دارد، یک دیسک ایمیج است با پسوند iso. داخل این دیسک ایمیج، یک فیلم است و یک فایل autorun.inf و یک فایل launcher.exe که زیاد هم مطمئن نیستم این‌ها بقایای یک ویروسند یا نه. من فلش را فرمت کردم اما نمی‌توانم این دیسک ایمیج را فرمت کنم چون permission آن برای من read only است و پاک کردن فایل‌های آن ناممکن. از دیسک یوتیلیتی هم erase کردن آن خاموش است. برایم پیام می‌دهد که این فایل‌ها سیستمی هستند و نمی‌شود پاکشان کرد. مگر فایل‌های exe مال ویندوز نیستند؟ از این که بگذریم، چه طور می‌توانم این فلش را مثل روز اول پاک و پاکیزه کنم؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Amir_S » 05 اوت 2013, 00:26

فرمت کردن خود فلش (نه پارتیشن اون) در disk utility رو هم امتحان کنید.
منظورم اینه که مثل پارتیشن بندی، فلش رو انتخاب کنید، اون رو به یک پارتیشن تبدیل و بعد فرمت کنید.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ahmad » 05 اوت 2013, 02:47

Arzhang نوشته است:[نمایش]
........، چه طور می‌توانم این فلش را مثل روز اول پاک و پاکیزه کنم؟

ارژنگ جان با سلام،
حدس قريب به يقينم اين است كه usb شما از شركت SanDisk است و آن پارتيشنى كه شما نمى توانى فرمت كنى نيز حاوى برنامه اى است بنام U3. اين برنامه اى است كه براى راحتى نقل و انتقال فايل بين كامپيوترهاى ويندوز توسط شركت SanDisk بروى اين فلش درايوها نصب مى شود. اين برنامه، به نظر من، فقط مايه دردسر است ونيز از شر آن راحت شدن نيز از طريق فرمات كردن فلش درايو ممكن نيست. راه حل راحت شدن از شرش دريافت برنامه مخصوصى است كه توسط خود شركت SanDisk درست شده است كه مى توانى از آدرس زير دريافت كنى و ديسكت را با آن پاك كرده و سپس آنرا فرمت نمائى. متاسفانه اين برنامه حذف كننده براى ويندوز است و اينكار را مى شود در آنجا انجام داد.

http://u3.sandisk.com/launchpadremoval.htm

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Arzhang » 18 اوت 2013, 11:48

با عذرخواهی فراوان از تأخیر در پاسخ:
خیر احمد جان. آن برنامه‌ی U3 را در اینترنت یافتم و با مورد من فرق می‌کرد. من وقتی فلش را به مک وصل می‌کنم به صورت دو پارتیشن روی دسکتاپ مانت می‌شود. اولی معمولی‌ست و فرمت می‌شود و دومی که آیکون سی دی دارد، به هیچ صراطی مستقیم نیست.
Flash.png
Flash.png (64.87 KiB) - بازدید 11007 بار

از این پارتیشن که get info می‌گیرم این اطلاعات رو می‌ده:
Partition 2.png

در ویندوز هم کمابیش همین داستان است. با اتصال فلش، به صورت autorun دو درایو باز می‌شود که یکی‌شان read only است.
آیا من می‌تونم در dos این فلش را (که Fat32 فرمت کرده‌ام) باز کنم و آن بخش موذی را پاک کنم؟ یا می‌توانم در ویندوز آن پارتیشن read only را از این حالت بیرون بیاورم؟ یا در مک؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط NeXTSTEP » 18 اوت 2013, 16:25

ارژنگ جان این فلش ساخت چه شرکتیه؟
نماد کاربر
NeXTSTEP

پست‌ها : 6

پستتوسط saeidk » 18 اوت 2013, 18:04

در ویندوز هم در بخش computer management ‌می‌شه یک نگاهی انداخت شاید واقعاً دو تا پارتیشن فیزیکیه!!!!!!
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Arzhang » 19 اوت 2013, 12:12

NeXTSTEP نوشته است:[نمایش]
ارژنگ جان این فلش ساخت چه شرکتیه؟

متأسفانه نمی‌دانم. چون از این فلش‌هایی‌ست که مثل یک کارت ویزیت به آدم می‌دهند و اسم و رسم درست حسابی ندارد.

saeidk نوشته است:[نمایش]
در ویندوز هم در بخش computer management ‌می‌شه یک نگاهی انداخت شاید واقعاً دو تا پارتیشن فیزیکیه!!!!!!

نه عزیز. پارتیشن فیزیکی نیست. موقعی که به ویندوز نصب می‌شه این دو صفحه‌ی Autorun باز می‌شه
Autorun.png

اما در Disk management فقط یک پارتیشن نشان می‌ده
Manage.png
Manage.png (10.04 KiB) - بازدید 10947 بار
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 19 اوت 2013, 13:44

در Profiler ممکنه اسم فلش یا سازنده ش نوشته شده باشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Arzhang » 19 اوت 2013, 13:57

مرسی پوریا جان.
در بخش Vendor ID نوشته Silicon Motion, Inc. - Taiwan
و در بخش Manufacturer: SMI Corporation
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پاسخ: فرمت کردن هارد یا فلش با فرمت CDFS

پستتوسط Arzhang » 01 نوامبر 2014, 21:42

من امروز بی‌کار بودم برگشتم به این مشکل قدیمی‌ام تا ببینم آیا می‌توانم رویش را ببرم. فعلاً او روی من را برد.
خلاصه‌ی مشکل این است که یک فلش یواس‌بی‌ای من دارم که به صورت دو پارتیشن دیده می‌شود و یک پارتیشن آن به عنوان USB Message ظاهر می‌شود و هیچ کارش نمی‌شود کرد.
فقط فهمیدم آن پارتیشنی که من نمی‌توانم از این فلش یو‌اس‌بی آن را فرمت کنم فرمت CDFS دارد که فرمت یک سی‌دی‌ست و کامپیوتر چون تصور می‌کند آن سی‌دی‌ست طبیعتاً نمی‌تواند آن را فرمت کند. باید در چیپ فلش یک کارهایی بشود که گویا به صورت اجرای دستوراتی این کار را می‌کنند.
در ویندوز یک راه حل‌هایی داده بودند که در کمال تعجب برای من جواب نمی‌داد مثلاً با برنامه‌ای مدل چیپ فلش را پیدا می‌کردند که برای من این مدل را نشان نمی‌داد. یا یکی دیگر نوشته بود فلان فایل را پاک کن درست می‌شود که اصلاً همچین فایلی نداشتم.
اما با سیستم عامل مک، این یک راهنمایی را پیدا کردم که برایم گنگ بود.
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1300230
طرف در جواب سائل گفته که
It is possible to wipe the whole drive booting on debian and using the dd command
که من نفهمیدم یعنی چی؟ مگر debian مربوط به لینوکس نیست؟ بعد در ادامه یک دستوراتی را نوشته که چون هیچ‌چی لینوکس بلد نیستم ادامه ندادم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 01 نوامبر 2014, 23:43

حالا که این بحث پیش کشیده شده منم باید عرض کنم که دیشب در حین ریختن یه فایل روی فلش خودم بودم که وسط کار ارور داد flash was write protected
و دیگه به هیچ روشی نمیشد و چیزی ریخت یا پاک کرد یا format کرد و فقط read only بود. فلش من پین مخصوص این کارار نداشت . خلاصه کلی گشتم یک سری راه حل های ویتدوزی بود که افاقه نکرد! الان فقط به عنوان سی دی افتاده یک گوشه! روی مک هم همین است وضع!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان