انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

شیر کوهی — OS X 10.8 Mountain Lion

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: شیر کوهی — Mac OS X 10.8 Mountain Lion

پستتوسط AmirArsalaan » 17 نوامبر 2012, 19:53

امیرجان عزیز ممنون از راهنماییت :-)
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

Re: شیر کوهی — Mac OS X 10.8 Mountain Lion

پستتوسط Ilia » 08 دسامبر 2012, 21:53

مطمئن نیستم اما حدس میزنم که درایور تبلت Wacom با مانتین لاین مشکل داشته باشد. دیروز متوجه شدم که در Activity monitor پراسهٔ ReportCrash و همینطور فایندر بدون توقف شدیدا کار میکنند. بعد از باز کردن log یوتیلیتی Console معلوم شد که درایور تبلت Wacom هر ۳ ثانیه یکبار کار می‌افتد و بعد کرش میکند. از جایی که کلا الان تبلت ویکام من اصلا پیشم نیست، کلا درایور آن را از طریق کنترل پنل خودش uninstall کردم و مشکل حل شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: شیر کوهی — OS X 10.8 Mountain Lion

پستتوسط eysun » 14 آوریل 2013, 00:23

مدتیه که با این برنامه Messages که توی سیستم عامل جدید جایگزین iChat سابق شده، دچار مشکل شدم. هروقت از جعبه جستجو استفاده می‌کنم، beach ball میاد سراغم. البته به کرش و اینها نمی‌رسه ولی کلی طول می‌کشه تا نتایج رو بیاره برام. اول از همه اینکه یکم برام عجیبه این قضیه چرا که مک توی indexing و جستجو خیلی سریعه. به این فکر کردم که cache رو پاک کنم ( که البته اون هم به صورت option توی منوها نیست و باید به صورتی دستی پاک کنم). ولی قبل از اون خواستم ببینم آیا کسی دیگه از شماها هم این مشکلو داره؟
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پاسخ: شیر کوهی — OS X 10.8 Mountain Lion

پستتوسط AmiN.D » 08 اکتبر 2013, 20:00

سلام دوستان یکی از بچه ها روی 10.7.5 هست و مانتین رو هم خریده از اپل استور.موقع اینیستال بعد از زدن پسورد هیچ اتفاقی نمی افته.دو سه بار دانلود کردیم باز هم وضعیت همین هست. در سیستم اپدیت هم وقتی میخوایم ایتیونز رو دانلود کنیم میگه شما اجازه ندارید! با اینکه با Admin وارد میشیم.مشکل از کجاس؟
--
پ ن : الان یه یوزر ادمین جدید ساختم و تونستم نصب کنم اما clean نشد..
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Pooria Azimi » 08 اکتبر 2013, 21:35

مشکل شاید از اینترنت ایران باشه (میخواد قبل از نصب با سرور اپل ارتباط برقرار کنه و نمیتونه). بد نیست با وی پی ان هم امتحان بکنی. البته بعید میدونم مشکل این باشه، منتها در این یکی-دو سال چون اکثر مشکلاتی که من داشته م سر و تهشون یه جوری به اشکالات ارتباط های TLS مربوط میشده ناخودآگاه اولین راهی که همیشه به ذهنم میرسه همینه!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AmiN.D » 08 اکتبر 2013, 23:03

نه بالاخره با ساختن یه اکانت ادمینیستور دیگه حل شد موضوع. منتها جون اکانت قبلی بسیار بسیار داغون بود و من گزینه clean&install و نداشتم و همینطوری نصب کردم حالا میخوام اکانت قبلیش رو پاک کنم.و الان زدم delete در قسمت اکانت اندگروپ.بعد از پاک شدنش من انتظار داشتم که تمام نرم افزار ها هم پاک شه که نشد.دستی اینکارو کردم.اما باز هم میزان فضای ازادم ۱۰۰گیگ هست از یک هارد ۳۲۰ گیگ.و حدود ۱۲۰گیگ هم خود سیستم فایل other نشون میده که نمیدونم واقعن چی هستن!!و پیدا هم نمیتونم بکنم:| و بدبختی اینجاس که عکس/موزیک فیلم های اکات قبلی رو هم پاک نکرده اما در اکانت جدید هم نشون داده نمیشه.با توجه به این که اون اکانت و پاک کردم کلن چطوری میتونم دوباره دسترسی داشته باشم تا فایل هارو پاک کنم.(من بک آپ دارم و اصلن مشکلی ندارم که دوباره از اول نصب کنم)
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 اکتبر 2013, 02:49

اگر بکاپ کامل داری و ترجیح میدی هیچ فایلی از قبل باقی نمونه، در نسخه‌های جدید سیستم عامل مک موقع نصب به جای گزینه Clean Install باید رفت به Disk Utility و از اونجا پارتیشن رو فرمت کرد.
اگر میخوای فرمت نکنی ولی به فایلهای کاربر قبلی دسترسی داشته باشی از Terminal و اختیارات root میتونی استفاده کنی.
مثلاً:
کد: انتخاب همهٔ
sudo -s

و بعد از وارد کردن پسورد میشه با اختیارات روت به همه جا دسترسی داشت. مثلاً میشه رفت به دسکتاپ کاربر قبلی:
cd /Users/username/Desktop

و بعد با دستورهای mv و cp فایلها رو منتقل یا کپی کرد، با chmod مجوز فایلها رو تغییر داد و... .
بعد از اتمام کار هم با دستور exit میشه از کاربر روت خارج شد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط AmiN.D » 09 اکتبر 2013, 14:53

مرسی علی جان.فقط دو سوال
۱-اگر فرمت کنم (تک پارتیشن هست)با توجه به اینکه من نسخه ی خریداری شده از اپ استور رو دارم،چطور دوباره باید نصب کنم؟باید به فلش انتقال بدم فایل رو و یا چه چیز؟
اگر بدون فرمت بخوام اطلاعات کاربر قبلی رو خذف کنم دستور ترمینالش همان del هست یا ..؟مرسی
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 اکتبر 2013, 17:05

خواهش می‌کنم امین جان.
سوال ۱- قبل از فرمت کردن، روی Install OS X Mountain Lion یا عنوان مشابه که در پوشهٔ Applications هست کلیک راست کن، Show Package Contents رو بزن و بعد فایل InstallESD.dmg رو از Contents/SharedSupport پیدا کن.
این رو اگر روی یک فلش یا یک پارتیشن خالی هارد اکسترنال با Disk Utility ریستور(restore) کنی، میتونی با این بوت کنی و نصب کنی و دیگه نیازی به اینترنت هم برای نصب نخواهد بود.
فکر کنم قبلاً مراحل این کار در ایرماگ توضیح داده شده، اگر پیدا نکردی این چند نکته رو در نظر داشته باش:
- فلش یا هارد اکسترنالی که قراره این فایل روش ریستور بشه باید با پارتیشن مپ GUID/GPT فرمت شده باشه تا روی مک قابل بوت باشه (در دیسک یوتیلیتی مثلا روی خود فلش کلیک کن، و نه پارتیشن‌های زیرمجموعه‌اش، ببین Partition Map Scheme چیه، اگر GUID نبود، از برگهٔ Partition روی Options کلیک کن و GUID رو انتخاب کن. طبعا با این کار فلش فرمت میشه، اگر اطلاعاتش رو لازم داری قبلش بکاپ بگیر).
- موقع Restore کردن، Source میشه InstallESD.dmg و Destination میشه یک پارتیشن در فلش یا هارد اکسترنال.
- یادم نیست در این مورد لازم بود یا نه، اما اگر موقع ریستور کردن پیغام خطای عجیبی گرفتی، اول InstallESD.dmg رو ماونت کن، بعد ماونت شده‌اش رو به عنوان Source بده.

سوال ۲- دستور rm برای پاک کردن هست. اگر قبلا با sudo -s اختیارات روت رو فعال کردی، مثلا برای پاک کردن یک فایل در دسکتاپ این رو میزنی:
rm /Users/username/Desktop/file.pdf

اگر میخوای یه پوشه رو پاک کنی باید r- هم به دستور اضافه بشه، مثلا برای حذف کل دسکتاپ:
rm -r /Users/username/Desktop

و اگر دیدی برای هر فایل می‌پرسه «مطمئنی میخوای پاک بشه؟» و اطمینان داری و نمیخوای وقتت برای تک تک فایل‌ها تلف شه، یه f هم به دستور بالا اضافه میشه:
rm -rf /Users/username/Desktop

اگر اختیارات روت رو فعال نکردی، میتونی قبل از هر کدوم از دستورهای بالا یه sudo بذاری، مثلا:
sudo rm /Users/username/Desktop/file.pdf

تذکر: در این مورد شما فایل‌هات رو لازم نداری، اما دیگرانی که این مبحث رو می‌بینن حواسشون باشه که در استفاده از دستورهای بالا دقت کنن، sudo دسترسی کامل به تمام سیستم رو فراهم می‌کنه و rm -rf بدون پرسیدن مجدد پوشه‌ای که رو بهش آدرس بدید حذف می‌کنه، پس مراقب باشید که دستورها رو درست و برای فایل یا پوشه‌ای که مطمئنید باید حذف بشه وارد کنید تا فایلی رو اشتباها از دست ندید.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 11 اکتبر 2013, 20:38

هرقدر سعی کردم ارور دایرکتری میداد. و نمیتونستم به فایل های یوزر قبلی دسترسی پیدا کنم.(شاید هم دانش کدهای لینوکسی من اجزاه نمیداد)
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 اکتبر 2013, 23:16

میدونی که حروف بزرگ و کوچیک رو باید رعایت کنی، مثلا اگر اسم کاربر قبلی AmiN بود باید این دستور باشه:
rm /Users/AmiN/Desktop/file.pdf

برای اطمینان از اسم دقیق دایرکتوریها میتونی از دستور ls استفاده کنی، مثلا وقتی با cd رفتی داخل Users یه ls بزن ببین چه چیزهایی هست.
ضمنا ممکنه در انتقال از سیستم عامل قبلی اسم دایرکتوری عوض شده باشه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

قبلی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 20 مهمان