انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

شیر کوهی — OS X 10.8 Mountain Lion

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: شیر کوهی — Mountain Lion

پستتوسط AmirArsalaan » 18 فوریه 2012, 22:04

خوشحالم که داره ورژن جدید مک از راه میرسه
یکدست شدنش با آیپد خیلی خوبه به نظرم یه جورایی اپل می خواهد از ویندوز 8 کم نیاره :-)
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

پستتوسط AmirT » 18 فوریه 2012, 22:31

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
به دلایل نامعلومی دانلودش به طور خودکار شروع نمیشه اما از همون صفحه در صورت استفاده از Safari با استفاده از Activity(قابل دسترسی از منوی Window) میشه لینک رو پیدا کرد:
http://appldnld.apple.com/MessagesBeta/ ... esBeta.dmg

اووه، خیلی ممنون! حواسم نبود Activity رو چک کنم.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 345

پستتوسط iSam » 19 فوریه 2012, 02:03

لطفا نظرتون درباره مطلب لینک زیر بدهید.
http://narenji.ir/4040
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ilia » 19 فوریه 2012, 05:34

خلاصهٔ حرف بالا این است که OS X به مرور از بین خواهد رفت و iOS جایش را خوهد گرفت و بالطبع کامپیوترهای مک هم از بین خواهند رفت و فقط دیوایس‌های iOS باقی خواهند ماند. همینطور مشابه این داستان هم دارد برای ویندوز اتفاق می‌افتد.

اپل اینقدر ابله نیست که یک شبه چنین کاری را انجام بدهد. iOS سیستمی است که از همین OS X مشتق شده و ماهیتش چیزی به کل متفاوت نیست. اگر روزی برسد که شما بتوانید بهتر از الان مثلا کاری که از اتوکد میکشید یا روی فتوشاپ انجام میدهید یا کارهای پیچیدهٔ از این قبیل را روی آن انجام بدهید و بازدهی بگیرید، خوب چرا که نه؟ نتیجهٔ کار مهم است و بازدهی. اما با iOS فعلی و دیوایس‌های الانش این کارها را نمیشود کرد و اگر روزی برسد که بشود کرد، آن iOS و آی‌دیوایس، آن چیزی که ما الان داریم نخواهد بود. همینطور این قبیل کارهای پیچیده را نمیشود روی یک وسیلهٔ دستی کوچک انجام داد، پس دستگاه‌های با مانیتورهای بزرگ و غیره وجود خواهند داشت. حالا اینکه آنها از قماش کامپیوترهای امروزی باشند، من یکی که امیدوارم که نباشند.حتما بایستی چیز بهتر و متفاوتی بشوند، اگر نه که ما در جا خواهیم زد.

اما چیزی که الان هست، این است که نود در صد کارهایی که ما با کامپیوترهای مفصل و تمام عیار میکنیم را میشود که مثلا با آیپد انجام داد. بیشتر وقت مردم پشت کامپیوتر به گشتن در اینترنت، ایمیل، چت، تماشای عکس و فیلم و گوش کردن آهنگ و بازی و نوشتن میگذرد. اینها را همه‌اش را میشود با آیپد کرد و راستش در خیلی از موارد راحت‌تر هم میشود کرد. شاید فقط ده در صد موارد کارهای تخصصی و برنامه‌های پیچیده و دقیق و مفصل و پراسسور ببر باشند. برای آنها فعلا فقط بایست که حتما کامپیوتر تمام عیار داشت، ولی بازار این داستان دارد مدام کوچکتر و کوچکتر میشود. برای همین هم تمرکز شرکت‌های کامپیوتری از آن بازار، بتدریج معطوف بازار سود آورتر کامپیوترهای سبک و موبایل خواهد شد. اپل این را زودتر از بقیه فهمید و سودش را هم که میبینید برد و دارد میبرد. مایکروسافت هم اگر نفهمد، مثل هر دایناسوری که نتواند با شرایط تغییر یافته انطباق کند، محکوم به فنا خواهد بود. برای همین هم هست که بنظر من مجبور است که برود به همان راهی که اپل رفت. اما این بدان معناست که به مرور مجبور به تغییر ماهیتی است که برایش آسان نیست.

کسی چه میداند، شاید ده سال بعد، دیگر کامپیوترها به شکلی که ما میشناسیم اصلا وجود نداشته باشند. آیپد آن زمان و رقبایش شاید صد برابر الان قدرت و قابلیت داشته باشند. شاید بشود که همان‌ها را بصورت بیسیم به مانیتورهای بزرگ وصل کرد و حتی همان برنامه‌های پیچیده را هم اجرا کنند. و کامپیوترهای تمام عیار تبدیل بشوند به ورک استیشن‌های گران قیمت که دیگر مثل الان در هر خانه‌ای نخواهند بود. یعنی کسی نخواهد که آنها را بخرد. درستش هم احتمالا همین است. چرا بایستی یک سوپرکامپیوتر خرید و فقط از یک هزارم قدرتش استفاده کرد؟

من خودم فکر میکنم که آخر کار کامپیوتر این است که یک کامپیوتر دستی کوچک بشود ترمینال یک سوپرکامپیوتر در کلآد. کار کوچک بخواهید انجام بدهید، همین کامپیوتر موبایلتان انجام بدهد. کار پیچیده و تخصصی هم بخواهید انجام بدهید، هم پردازشش در ابرها انجام بشود و همانجا هم ذخیره بشود. همهٔ فایل‌هایتان هم همیشه در آن سوپرکامپیوترهای کلاد باشد و کاربر نه فکر بک‌آپ باشد و نه خرید هارد و هیچ چیز دیگر. قدرت کامپیوتری و برنامه و فضا و حتی آن کامپیوتر دستی را همه‌اش را بشود کرایه کرد. اما این اصلا ایدهٔ تازه‌ای نیست. فقط تا به حال امکان اجرایش نبوده. الان فقط ما داریم میبینیم که یک روزی این به حقیقت بپیوندد. مهمترین مانعی که برای تحقق این موضوع وجود دارد در حقیقت ایجاد ارتباط بسیار سریع و دائمی بیسیم است تا چیز دیگر. روزی که این ارتباط را داشته باشیم، دیگر احتیاجی به این فرم کامپیوتری که الان داریم نخواهد بود.

هنوز معلوم نیست که آینده دقیقا چه خواهد شد. اما کامپیوتر دارد آن چیزی میشود که استفاده‌اش از الان راحت‌تر بشود، و قابل حمل ونقل‌تر و شخصی‌تر. این کامپیوتر هر چه باشد، از آن چه که ما الان داریم چیز بهتری خواهد بود. من به کامپیوتر که میرسد همیشه مدل آینده‌اش را میخواهم و افسوس گذشته یا الانش را نمیخورم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط iSam » 21 فوریه 2012, 01:58

اینو بخونید، بدک نیست.

http://site.i-phone.ir/?p=2109
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Pooria Azimi » 22 فوریه 2012, 23:26

من الآن فرصت کردم شیر کوهی رو نصب بکنم. پروسهٔ نصب ۱۵ دقیقه قبل از ریستارت و ۲۰ دقیقه بعد از ریستارت طول کشید. بسیار سرراست بود و خود شیر کوهی هم به نظر بی‌ نهایت بار stable ـتر از نسخه های بتای لاینه... باگی ترین قسمتش سافاری ۵٫۲ ـه که به مزخرفیِ نسخهٔ لاینشه (و خوشبختانه در نسخهٔ نهاییش درست خواهد شد).

در منوی ثبت نام، همچنان نام ایران نیست و در تنظیمات زمان هم همچنان شهرهای ایران نشون داده نمی شن و باید ابتدا جایی مثل Dubai رو انتخاب کنیم و بعد با arrow keys (و از راه شیراز!) تهران رو انتخاب کنیم...

---

به نظرم چند قلم جدید هم اضافه شده ن که چون سردرد دارم، حوصلهٔ ریستارت به لاین و چک کردن رو ندارم و تصاویرش رو در زیر قرار می دم:

Screen Shot 2012-02-22 at 10.14.44 PM.png

Screen Shot 2012-02-22 at 10.14.47 PM.png

یک مشکل فاجعه بار هم هست که دست علی رستگار برای report رو می بوسه (من خودم هم جداگانه report می کنم) و اون هم نیم فاصله هست... من از Keyboard Layout ساخت خودم استفاده می کنم اما کاراکتر نیم‌فاصله رو نمی تونم وارد کنم (در کلمهٔ نیم‌فاصله که در این جمله نوشتم، کلیدهای شیفت+اسپیس رو فشار داده م. لطفاً بگید که آیا اون کلمه جداگانه نوشته شده یا سر هم).

تاهوما هم همچنان هست و سایتهای فارسی با اون نشون داده می شن.

این هم تصویری از صفحهٔ اصلی ایرماگ که می بینید نیم فاصله ها رو درست نشون نداده:
Screen Shot 2012-02-22 at 10.15.17 PM.png
Screen Shot 2012-02-22 at 10.15.17 PM.png (23.37 KiB) - بازدید 10081 بار

این هم تصویری از tab bar سافاری که فکر کنم قلم فارسی ش با لاین تفاوت داره:
Screen Shot 2012-02-22 at 10.22.28 PM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 22 فوریه 2012, 23:43

یک نکتهٔ جالب که هیچ سایتی ندیده بودم اشاره بکنه:

اسکرول بارها مانند لاین هستند، اما زمانی که ماوس رو روشون می برید (برای بالا۰پایین بردن)، به اندازهٔ تقریباً ۵۰ درصد در عرض بزرگ می شن که خیلی drag کردن scroller رو راحت تر از لاین می کنه.

اگر برنامهٔ Instapaper برای آی پد (نسخهٔ ۴٫۰) رو استفاده کرده باشید، متوجه منظورم می شید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط ehs.ehsan » 22 فوریه 2012, 23:48

نیم فاصله درسته و واقعا نیم‌فاصله هست (البته نمی‌دونم نیم فاصله‌های من رو الان چه‌جوری داری می‌بینی؟!) معمولا رسم بر این هست که در نسخه‌های جدید یکی از خصوصیات خوبی که ما به شدت به آن وابسته هستیم برداشته شوند و صدای همه در بیاید. شکر خدا نیم‌فاصله‌ات جواب داده. مشتاق شنیدن گزارش‌های بعدیت هستیم.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Pooria Azimi » 22 فوریه 2012, 23:59

اینجوری می بینم:

Screen Shot 2012-02-22 at 10.53.25 PM.png

---

تنها تغییر جالب دیگه ای که فعلاً دیده م اینه که در Mail، می شه پیغام ها رو ستاره دار کرد که در اون صورت، می رن داخل یک پوشهٔ مخصوص با نام VIPs!

من ایمیلهایی که می فرستم رو گفته م که همیشه CC بکنه به خودم. الآن این CC شده ها رو بعنوان Duplicate پیغام موجود در پوشهٔ Sent تشخیص می ده، اما فقط یکی رو نشون می ده و اون یکی رو باید حتماً کلیک کرد تا نمایش داده بشه (یعنی ظاهر thread رو به هم نمی ریزه).

یک Smart Mailbox با نام Today هم به پیش فرض Mail.app اضافه شده.

---

یک اتفاق عجیب هم اینه که در تنظیمات Privacy، به طور پیشفرض Firewall خاموشه! که اصلاً چیز جالبی نیست.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 23 فوریه 2012, 00:22

من هیچ موقع از اعداد و تقویم فارسی در سیستمم استفاده نکردم و برای همین درست یادم نمی آد که آیا این در لاین هم هست یا نه. فکر می کنم که در لاین هم این وجود داشت...

در بخش Region از Language & Text، می شه ایران رو از لیست Region انتخاب کرد و تقویم شمسی هم که اضافه شده:

Screen Shot ۱۳۹۰-۱۲-۰۳ at ۲۳.۲۱.۴۰.png

اما در QuickLook انگار باگ داره:

Screen Shot ۱۳۹۰-۱۲-۰۳ at ۲۳.۲۱.۵۹.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Mehdi.y » 23 فوریه 2012, 04:17

[نمایش]
در منوی ثبت نام، همچنان نام ایران نیست و در تنظیمات زمان هم همچنان شهرهای ایران نشون داده نمی شن و باید ابتدا جایی مثل Dubai رو انتخاب کنیم و بعد با arrow keys (و از راه شیراز!) تهران رو انتخاب کنیم...

بنده درست متوجه این قسمت نشدم. برای من در تنظیمات زمان هم اتوماتیک و هم دستی می‌شود بسیاری از شهرهای ایران را دید و انتخاب کرد. پوریا جان منظور شما همین بود یا چیز دیگری
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Amir_S » 23 فوریه 2012, 12:29

حالا که بحث فاصله شد، من وقتی توی مک iMessage میدم، به جای هر فاصله ای که وارد کردم تو iDeviceهای یه خط جدید میزنه...
یعنی مثلا اگه توی مک بنویسم "من امیر هستم" برای طرف مقابل (و البته توی آیفون خودم هم) هر کدوم از این سه کلمه توی یه حباب میاد و برای هر کرارکتر فاصله هم یه حباب جدا میذاره... یعنی اینطوری (کاراکتر " رو برای مشخص کردن حباب هم گذاشتم):
"من"
" "
"امیر"
" "
"هستم"
...
پ.ن: پوریا، اگه منظورت رو درست متوجه شده باشم، ایران و تقویم شمسی حداقل از زمان پلنگ برفی (که من مشتری اپل شدم) وجود داشت.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Pooria Azimi » 23 فوریه 2012, 15:38

در مورد شمسی، در نسخه های قبل هم وجود داشت، اما فکر می کردم اسم region ایران رو اولین باره که در language & text آورده ن که انگار اشتباه می کردم. قبلاً هم ایران و افغانستان در زیرگروه Persian وجود داشتند.

منظورم از "هنگام ثبت نام"، اولین دفعه اجرای شیر کوهی بعد از نصبه که اکانت اصلی رو مشخص می کنیم. در اونجا نمی شد time zone ایران رو انتخاب بکنم (مثل اسنولپرد و لاین).

اما من مشکلی با iMessage ها ندارم! از مک به آیپد تست کردیم و درست کلر می کرد!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 23 فوریه 2012, 20:34

الان این حدس رو زدم که شاید مشکل از کاراکتر فاصله توی کی‌بورد من باشه، برای همین یه تیکه از متن بالا رو به آیفونم فرستادم و نتیجه مثل قبل بود:
پیوست‌ها
IMG_5721.png
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Mehdi.y » 23 فوریه 2012, 21:39

و ایضا برای من هم همچین مشکلی در ارتباط با iMessage ندارم.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 33 مهمان