انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چطور از دسترسی دیگران به اطلاعاتمان در مک جلوگیری کنیم؟

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

چطور از دسترسی دیگران به اطلاعاتمان در مک جلوگیری کنیم؟

پستتوسط Arzhang » 25 دسامبر 2011, 11:42

اطلاعات من برام اون‌قدرها مهم نیستند که بخوام از File Vault استفاده کنم. فقط می‌خوام یک دزد عاقل، یکی که کاربر متوسطی باشه، اگه مک‌ام رو بدزده، نتونه به فایل‌هام دسترسی پیدا کنه. روی مک‌ام پاسورد گذاشته‌ام و می‌خوام مطمئن بشم در سطح انتظارم کافیه یا نه؟
دوم این که یادم نیست موقع نصب سیستم عامل، آیا دسترسی به این فایل‌ها ممنوع می‌شه یا پس از نصب سیستم عامل جدید می‌شه اطلاعات رو دید بدون این که پاسورد اکانت رو داشته باشی؟ (بدی مک اینه که این‌قدر سیستم عامل نصب نمی‌کنی که یادت می‌ره قِلِق‌هاش چی‌ان :lol: )
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

Re: مک بوکم رو دزدیدن

پستتوسط Nyaiesh » 25 دسامبر 2011, 16:05

بله همین کافی و اطلاعات شما حفاظت می‌شوند و اگر با یک دی وی دی دیگر هم بوت کند اول باید حافظه را پاک کند تا سیستم عامل جدید نصب شود.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Mehdi.y » 25 دسامبر 2011, 17:09

البته در snow با داشتن دی وی دی می‌شد فقط پسوردو ریست کرد در لاین که به اونم احتیاج نیست کافی است در موقع بالا اومدن با نگه داشتن کلید c وارد قسمتی می‌شوید که می‌توانید پسورد عوض کنید البته راه اسانتری هم است که با فشردن command+S و تایپ یک کد پسورد پاک می‌شود پس اگر کاربر واردی باشد راحت به اطلاعات شما دسترسی پیدا می‌کند.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 25 دسامبر 2011, 20:10

Arzhang نوشته است:[نمایش]
اطلاعات من برام اون‌قدرها مهم نیستند که بخوام از File Vault استفاده کنم. فقط می‌خوام یک دزد عاقل، یکی که کاربر متوسطی باشه، اگه مک‌ام رو بدزده، نتونه به فایل‌هام دسترسی پیدا کنه.

بهترین راهت استفاده از دیسک ایمیج پسورد دار است که اینجا راهش را نوشته‌ام:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... 227#p26227

البته میدانی که فایل والت هم در حقیقت image کردن کل home folder ات است.

حواست باشد که وقتی دیسک ایمیج را میسازی نگذار که KeyChain پسوردت را یاد بگیرد و اتوماتیک وارد کند، وگرنه انگار که پسورد نگذاشته‌ای. از طرف دیگر هم مواظب باش که پسوردش فراموشت نشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 25 دسامبر 2011, 21:39

البته FileVault 2 که در لاین معرفی شده خیلی بیشتر از رمزگذاری روی home folder عمل می کنه. یعنی، اگر از اون استفاده کنید عملاً تا قبل از زدن پسورد صحیح حتی خود سیستم عامل هم لود نمیشه... و تقریباً تمام مشکلاتی که نسخه قبلی فایل والت داشت حل شده و مثل (یا بهتر) از PGP Whole Disk Encryption عمل میکنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Nyaiesh » 25 دسامبر 2011, 22:42

می‌بخشید با آن‌چه رفت من هم باید چند سؤال بپرسم:
قبلا یادم هست که می‌گفتند شیوه رمزگذاری مک قوی است و اگر همان نام و رمز ساده را به کار ببریم کسی نمی‌تواند اطلاعات را بخواند اما حالا دوستان می‌گویند شدنی است، آیا باید همان دی وی دی اصلی را داشته باشد تا رمز را باز کند یا با دی وی دی معمولی و قفل شکسته هم می‌شود؟ اگر می‌شود پس فایده این رمزگذاری چیست؟
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Mehdi.y » 25 دسامبر 2011, 22:53

من در snow چون dvd اصلیم مال لپرد بود با dvd معمولی رمز را پاک کردم، در لاین هنوز امتحان نکردم اما چون بدون dvd ارائه شده و recovery داره باید بشه، بله مک قوی است اما در صورتی که File Vault را فعال کنیم این هم منطقی است چون یک کاربر عادی ممکن است رمز خود رافراموش کند و اگر تمام اطلاعات خود را از دست بدهد دیگر سراغ مک نمی‌اید و برای حفاظت ایمن از تمام یا بخشی از اطلاعات راههای دیگری اپل تعبیه کرده که دوستان مفصل به آن اشاره کرده‌اند.
پ.ن: پیشنهاد می‌کنم یا اسم مبحث عوض شود یا با یکی دیگر تلفیق
Mehdi.y

پستتوسط Arzhang » 26 دسامبر 2011, 13:24

توی ایرماگ یک مبحث تحت عنوان File Vault هست که من اونجا خوندم این عمل باعث کندی کار هارد می‌شود. برای کسانی مثل من که کار تصویری می‌کنند و سرعت عمل همیشه از اوجب واجبات است، علتی‌ست که نخواستم سراغ File Vault بروم. راه حلی هم که ایلیا داده اگر همین مشکل را داشته باشد، باز هم انتخاب من نیست. حالا:
۱ـ آیا ایجاد دیسک مجازی یا استفاده از File Vault واقعاً تأثیر به سزایی روی سرعت دارد؟
۲ـ و اگر بله، به این نتیجه می‌رسم راه حل امن دیگری برای قطع دسترسی نامحرمان به فایل‌هایم جز دو راه مذکور موجود نیست. درسته؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Mehdi.y » 26 دسامبر 2011, 19:06

با سلام
ایجاد دیسک رمزداری که اقا ایلیا گفتن بهترین راه است و در سرعتم هیچ تاثیری نمی‌گذارد. این راه File Vault برای آگاهی بیان شده و بنده توصبه نمی‌کنم البته راههای دیگری هم است مثلا با Cloak می‌توان همین درایو رمزدار را هم مخفی کرد که ۲ برابر امنیت دارد یا از برنامه Espionage استفاده کرد که همزمان این دوکار را توامان انجام می‌دهد.
Mehdi.y

Re: چطور از دسترسی غریبه‌ها به اطلاعات‌مان در مک جلوگیری کنی

پستتوسط AliGhz » 26 دسامبر 2011, 20:37

دوستان،

من این مبحث را جدا کردم و بهترین نامی را که به ذهنم می‌رسید -هرچند کمی طولانی- برایش انتخاب کردم.

می‌توانید برای آگاهی از روش‌های مختلف بالا بردن امنیت اطلاعات در مک، این مباحث را هم بخوانید:
viewtopic.php?f=4&t=1472&p=13685
viewtopic.php?f=27&t=2386&p=27933
viewtopic.php?f=16&t=2998&p=32179
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ali.H » 26 دسامبر 2011, 22:30

m]reza نوشته است:[نمایش]
اگر می‌شود پس فایده این رمزگذاری چیست؟

یکی از فایده‌های مهمش را خودم لمس کرده‌ام ...
کافیه در مکانی باشین و در فایندر خود لیست افرادی رو ببینید که فایل شیرینگ مک خودشونو فعال کرد‌ن... اسم هر مک در حالت پیش‌فرض به صورت x's mac نشون داده میشه ( x اسم اکانت است) مگر این‌که کسی اسم دستگاهش رو از اسم پیش‌فرض به اسم دیگه‌ای تغییر داده باشه ( که مطمئنا کسی که برای مکش رمز نگذاشته، به فکرش هم هم نمی‌رسه که اسم مکش رو برای بقیه تغییر بده) حالا اگر کمی خورده‌شیشه داشته باشید ( که خوشبختانه ندارید )، کافیه connect as رو برای مک مربوطه بزنید و خیلی راحت اسم رو همان x بگذارید ( البته اگه x دو کلمه‌ای هست، به عنوان مثال John Smith، فاصله‌ها را بردارید و johnsmith را تایپ کنید... در قسمت پسوورد هم چیزی ننویسید ... و کانکت شوید ... و در ادامه می‌بینید هارد شخص مورد نظر به طور کامل در دسترس شماست! ... و هر عملی می‌توانید با اطلاعاتش انجام دهید ...!
البته این روش مستلزم چند اشتباه است. که خوب به جز نگذاشتن رمز بقیه‌ی اشتباهات رو خیلی‌ها انجام میدن ...
اگر مکتون دزدیده بشه چه رمز داشته باشید و چه نه، تفاوت خاصی نمی‌کنه ... ولی اگه رمز داشته باشین حداقل از دست این‌جور دزدی‌ها و موارد مشابهش در امان هستین ... به هر صورت باید قبول کنیم که دزدی اطلاعات برای بعضی‌ها حتی از دزدیدن خود دستگاه نیز لذت‌بخش‌تره و به احتمال زیاد احساس گناه کمتری هم می‌کنند!
Ali.H

پست‌ها : 8

پستتوسط Nyaiesh » 26 دسامبر 2011, 23:07

ممنون از راهنمایی همه دوستان.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Arzhang » 17 ژانویه 2012, 18:15

Mehdi.y نوشته است:[نمایش]
ایجاد دیسک رمزداری که اقا ایلیا گفتن بهترین راه است و در سرعتم هیچ تاثیری نمی‌گذارد.

من الآن چند روزه می‌خوام برای اطلاعاتم دیسک رمزدار درست کنم اما دست دست می‌کنم چون نمی‌دونم تکلیف بک‌آپ‌هام توی تایم ماشین چی می‌شه؟ آیا فایل‌هایی که وارد دیسک رمزدار می‌شن از همون روزی که دیسک رمزدار ساخته می‌شه به عنوان یک فایل جدید شناخته شده و بک آپ گرفته می‌شن یا نه، از داخل همون دیسک رمزدار هم می‌شه به سابقه‌ی قبلی فایل‌ها دست پیدا کرد؟
از این جالب‌تر اینه که نمی‌دونم چرا توی این چند روز این موضوع رو این‌جا ننوشتم!! :-(
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Mehdi.y » 17 ژانویه 2012, 18:25

جواب کوتاه بلی و خیر است.
دوست عزیز با ساختن یک دیسک رمزدار جدید و انتقال فایلها به آن تایم ماشین آن را به عنوان یک فایل جدید می‌شناسد و از ان بکاپ می‌گیرد و از ان نمی‌توان به سابقه انها دسترسی یافت اما دقت شود با پاک کردن ان (فایلها بعد از انتقال کپی می‌شوند نه منتقل پس باید ان را پاک کرد) هنوز در تایم ماشین بدون محافظ هستند و انها را هم باید پاک کرد.
Mehdi.y

پستتوسط Arzhang » 18 ژانویه 2012, 15:24

Mehdi.y نوشته است:[نمایش]
اما دقت شود با پاک کردن ان (فایلها بعد از انتقال کپی می‌شوند نه منتقل پس باید ان را پاک کرد) هنوز در تایم ماشین بدون محافظ هستند و انها را هم باید پاک کرد.

یعنی این طور که من فهمیدم به سابقه‌ی پیشین فایل‌ها در تایم ماشین، به همان روشی می‌توان دست یافت که قبلاً بوده‌اند، یعنی بدون رمز. خب این برایم بد نیست چون نگران تایم ماشینم نیستم، نگران این هستم که اگر مک بوکم دزدیده شد، اطلاعاتش قابل دست‌یابی نباشد.
ممنون.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان