انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اکانت مهمان — Guest Account

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

اکانت مهمان — Guest Account

پستتوسط AliGhz » 16 نوامبر 2011, 18:24

من اکانت guest را هیچ وقت فعال نکرده بودم؛ اما از زمانی سر و کله‌اش در صفحه لاگین پیدا شد. با این‌که باز هم disable-اش کردم، اما همچنان در صفحۀ لاگین هست. کسی از دوستان می‌داند علتش چیست و چه باید کرد؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: اکانت مهمان — Guest Account

پستتوسط Ilia » 16 نوامبر 2011, 20:08

علی جان،

این جزو فیچرهای لاین است و بسیار چیز مفید و خوبیست. از من میشنوی اصلا از کارش نینداز. میشود با آن سفاری را باز کرد بدون آنکه به محتویات کامپیوتر دسترسی داشت. و همچنین بدرد آیکلاد هم میخورد.

اینجا هم در موردش توضیح داده و هم اگر اصرار بر غیرفعال کردنش را داشتی راهش را نوشته است:
http://osxdaily.com/2011/10/13/disable- ... in-screen/

تصویر
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 16 نوامبر 2011, 21:13

به‌نظر من بهتره که روی لپتاپ‌ها، اکانت Guest رو هیچ موقع غیرفعال نکنیم. تا قبل از لاین و Find My Mac، برنامه‌هایی مثل Prey بودند که اجازهٔ ردیابی دستگاه گم‌شده رو می‌دادن. الآن هم که iCloud اومده، این کار دیگه راحت‌تر شده. فرض کنید لپتاپتون رو یک نفر می‌دزده. اگر طرف «دله‌دزد» بوده باشه (که در اکثر موارد این‌جوریه!) و چیزی از مک و ... سر در نیاره، اولین کاری که می‌کنه اینه که لپتاپ رو روشن بکنه. اگر اکانت Guest نداشته باشید، بعد از اون‌که دید کلاً نمی‌تونه لاگین بکنه به سیستم بی‌خیال می‌شه، خاموشش می‌کنه، و می‌بره در بازار می‌فروشه. اما اگر Guest ـش باز باشه، وارد Guest می‌شه و اگر شانس بیارید و به اینترنت متصل باشه، شاید بتونید با تقریب قابل قبولی، موقعیتش رو به‌دست بیارید...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 16 نوامبر 2011, 22:05

ممنون از توضیحات. آن مقالۀ osxdaily هم خیلی خوب بود. من این اکانت را -که طبق توضیحات متوجه شدم از نسخۀ ۱۰.۷.۲ اضافه شده- با اکانت مهمان در system preferences>users & groups اشتباه گرفته بودم و می‌دیدم با این‌که آن اکانت guest اخیر غیرفعال است، باز هم در صفحۀ لاگین، guest نشان داده می‌شود.

این توضیح لازم است که اکانت guest در system preferences>users & groups اگر فعال باشد، کسی که با این اکانت وارد شود علاوه بر سفاری، به بعضی از اپلیکیشن‌ها هم دسترسی دارد هرچند به اطلاعات اکانت اصلی دسترسی ندارد و پس از خروج هم اطلاعاتش پاک می‌شود. برای این‌که guest فقط و فقط به سفاری دسترسی داشته باشد، اکانت guest در system preferences>users & groups باید غیرفعال باشد.

ضمنا، من یک بار اکانت مهمانِ فقط-سفاری را امتحان کردم و هیچی کار نکرد و مجبور شدم با ترکیب کلیدها، ری ستارت کنم. بعد فهمیدم که در آنجا، در ترک‌پد tap to click فعال نیست و باید ترک‌پد را کامل فشار داد. (کلا در صفحه لاگین هم tap to click فعال نیست؛ این یکی راهی دارد برای درست کردنش؟).

اگر آقا یا خانم دزده خدای نکرده یک مک را بدزدند، باید خوش‌شانس بود که اولا انگلیسی‌شان در حدی باشد که بفهمند در سفاری نوشته باید اول به اینترنت وصل بشوند، بعد هم باید عقلشان برسد که ترک‌پد را ناز نکنند، کامل فشارش بدهند تا کار کند. والا من که دو ساله دارم با مک کار می‌کنم در آن صفحۀ اکانت مهمان و ترک‌پدی که هیچی را فعال نمی‌کرد مانده بودم ول‌معطل و فکر کردم هنگ کرده! :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 16 نوامبر 2011, 23:14

اکانت اصلی مهمان خیلی بدرد واقعا مهمان‌ها میخوره. فرض کن کسی آمده منزلت و از شما میخواهد که از کامپیوترتان استفاده کند. اگر بگذاریدش روی اکانت مهمان باشد، همه چیزتان محفوظ میماند، همینطور ستینگ کامپیوترتان را هم نمیتوانند دست بزنند یا چیزی نصب یا پاک کنند. و وقتی ایشان log out کردند. هر کاری که کرده باشند اتوماتیک پاک میشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 23 نوامبر 2011, 19:33

تصویر

در مورد اکانت مهمان که راه حلی برای مشکل رودربایسی ماست:
http://www.tuaw.com/2011/11/22/mac-101- ... t-account/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 23 نوامبر 2011, 19:51

مشکل اکانت مهمان لاین (و اسنولپرد) اینه که نمی‌شه براشون تنظیمات پیشفرضی مشخص کرد... مثل همون «کلیک کردن تا tap»، یا تنظیم نور صفحه به ۱۰۰٪... باید منِ ادمین بتونم تنظیمات اکانت مهمان رو به میل خودم تغییر بدم دیگه، ولی همچین اجازه‌ای رو ندارم انگار!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان