انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پاک کردن کامل اطلاعات

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاک کردن کامل اطلاعات

پستتوسط doost » 14 نوامبر 2011, 15:03

سلام

اساتید گرامی

من یک آی مک دارم که هاردم اکسترنالم بهش وصل کردم و یک فایل را از هارد اکسترنال پاک کردم و سپس از سطل بازیافت هم آن فایل را پا ک کردم

ولی وقتی هارد را به مک بوک وصل کردم با کمال تعجب دیدم آن فایل پاک شده در سطل بازیافت مک بوک قابل مشاهده است .

حالا این سئوال را دارم چه کار کنم که اطلاعات سطل بازیافت قابل دسترسی نباشه . و اطلاعات روی هاردم هم که پاک شد دیگه قابل بازیافت و دسترسی نباشه

با تشکر
doost

پست‌ها : 3

Re: پاک کردن کامل اطلاعات

پستتوسط Ilia » 14 نوامبر 2011, 17:39

احتمالا شما قبل از آنکه Trash را خالی کنی، هاردت را جدا کرده بوده‌ای. برای همین بعد از اتصال دوباره آنرا نشان داده. اگر بخواهید میتوانید که دستور Secure Empty Trash را از منوی Finder اجرا کنید که آن فایل را غیر قابل ریکاوری هم خواهد کرد. که البته باز شرطش این است که هاردتان موقع خالی کردن ترش وصل باشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط doost » 14 نوامبر 2011, 22:17

سلام

الان من فایل را پاک کردم الان چه کنم که دیگر قابل بازیافت روی هارد اکسترنال و از سطل بازیافت نباشه.

با تشکر از پاسخ شما
doost

پستتوسط Ilia » 14 نوامبر 2011, 22:42

اگر درست پاک کرده باشید که دیگر در ترش نیست تا دوباره نشان داده بشود.

اما اگر نگرانید که کسی با برنامه‌های ریکاوری نتواند آن آن فایل را دوباره زنده کند، بایستی فضای خالی هاردی که در آن بوده است را مجددا پاک کنید که راهنماییش در این مبحث است:
viewtopic.php?f=23&t=2363

اما دو نکته:

- هر وقت با Disk Utility از اینکارها میخواهید بکنید اول مطمئن بشوید که حتما از هاردهایتان بک‌آپ داشته باشید. چون من بارها دیده‌ام که مردم چطور با یک ندانم‌کاری کل هاردشان را به اشتباه پاک کرده‌اند. خلاصه در استفاده از دیسک یوتیلیتی بایستی دقت کرد.

- پاک کردن فضای خالی هارد‌ها ممکن است کاری بسیار وقت‌گیر و سنگین باشد، چون صحبت بازنویسی چند صد مگ میتواند در میان باشد. ببینید که آیا به انجام آن جدا نیاز دارید یا نه. و برای همین است که بهتر است اینجور فایل‌ها را بجای دیلیت معمولی Secure Empty Trash بکنید که محتاج پاک کردن فضای خالی هارد نشوید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ali.Tajik » 14 نوامبر 2011, 23:25

۲ راه عمومی و قدم به قدم! :
۱ - هارد اکسترنال را به سیستم مک‌تان وصل کنید، ترجیحاْ با فایندر وارد هارد اکسترنال‌تان بشوید، بر روی آیکن سطل آشغال Dock راست کلیک یا Control+Click کنید، کلید Command را نگه دارید و روی گزینه‌ی جدید الظاهر Secure Empty Trash کلیک کنید. فایل های سطل آشغال هارد اکسترنال هم همراه با همه‌ی محتویات سطل آشغال از بین خواهند رفت.
۲ - راه دوم اینکه در یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز، ابتدا برای محکم کاری، گزینه‌ی نشان دادن فایل‌های مخفی را فعال کنید، هارد اکسترنال‌تان را به سیستم وصل کنید، در صفحه اصلی ویندوز اکسپلورر مربوط به هارد اکسترنال‌تان (یعنی همان Root Folder هارد اکسترنال) تمام فایل و فولدرهایی که با نقطه « . » شروع می‌شوند و معمولا هم مخفی نیستند، منجمله فولدر «Trashes.» و DS_Store. را پاک کنید (در صورت نیاز از نرم‌افزار های Secure Eraser استفاده کنید) و خلاص. خوبی ویندوز این است که فایل هایی را که در مک به طور معمول و در حد کاربر ساده نمی‌بینیم، آنجا نشان داده می شوند. (که البته بر عکس اش هم صدق می کند)
دیگر باید آن هارد را با نرم‌افزارهای پیشرفته بازیابی اطلاعات کند و کاو کرد تا اطلاعات را برگرداند که آن هم با همان پاک کردن با نرم‌افزارهای مخصوص پاکسازی، بعید است که چیزی حاصل شود.
(اینها کارهاییست که برای من یکی روزمره شده، داشتن این دو سیستم عامل و یک هارد اکسترنال مورد استفاده در هردو، پاک کردن اطلاعات ایندکس هر کدام و صد جور فایل های خورده ریز دیگر را یک جورهایی «لمس‌طوری شده» کرده است برایم!
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Ilia » 14 نوامبر 2011, 23:52

تاجیک جان،

اشکال روش شما این است که اولا شرطش این است که هاردتان فرمتی باشد که ویندوز هم بخواندش که خودش میتواند دردسر ایجاد کن باشد. دیگر اینکه پاک کردن DS_Store چیزی را سکیور نمیکند، فقط کاری که میکند این است که ستینگ‌هایی که فایندر مک برای نمایش فولدر‌ها بکار میبرد را پاک میکند و لزومی به انجام آن نیست. فولدر Trash را هم بیخود پاکش نکنید چون مک بایستی به همراه DS_Store ها دوباره بسازدش.

مکتان را میشود و بهتر است از طریق همان مک سکیور کنید. برای اینکارها به پیسی نیازی ندارید. در مورد سکیوریتی فایل‌ها هم کلی در ایرماگ بحث کرده‌ایم.

در ضمن اینکه این فایل دوباره نشان داده شده، اشکال از مک نیست. از اولش هم پاک نشده بوده و فقط به فولدر trash منتقل شده و قبل از پاک کردن آن، هارد unmount شده بوده است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ali.Tajik » 15 نوامبر 2011, 00:53

:-)
ایلیای عزیز
البته که پاک کردن ds_store ربطی به پاک کردن اطلاعات حذف شده روی هارد اکسترنال ندارد، همانطور که thumbs.db های ویندوز اکسپلورر بر روی مک. اما فولدر Trashes. حساب‌اش جداست. آنها را به جهت تجربه خودم و اینکه مدام دارم از روی هارد اکسترنالم (که با هر دو سیستم عامل باید کار بکند و NTFS و بر روی شبکه هم هست) پاک می‌کنم عرض کردم، فولدر Trash را دیده ام که گاهی چندین گیگابایت حجم دارد، بعد تر اش فهمیده‌ام که با مک چیزی را پاک کرده بودم و خاطرم نمانده بود که سطل را خالی کنم، اینطور بود که با ویندوز این کار شد. حالا اینکه گاهی «عبدل‌وار» می شود لحن این اندک مشارکت‌های من در ارایه راه‌حل، این را بگذارید به حساب ۸۰ درصد ویندوز یوزر بودن من در قبال مک! آن احساس انزجار از ویندوز و تلاش برای دوری از آن را که اکثر «مهاجران به مک» و «مک بومی‌ها!» در آشکار و نهان اذعان می‌کنند، خب من ندارم. این است که به هر حال این‌ها روش‌هاییست که من خودم استفاده می‌کنم ازشان.
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پستتوسط Ilia » 15 نوامبر 2011, 01:14

اولش بگو ببینم که این عکسی که در آواتارت گذاشتی، دکمهٔ خاموش و روشن کردن کامپیوتر Batman است؟ :-) هر چی هست چیز شیکی است.

البته برای من مسئله‌ای نیست که شما هر جور بخواهید از دستگاهتان استفاده کنید. من این را میفهمم که اگر شما احتمالا از ویندوزتان لذت هم ببرید. بهر حال سلیقه‌ها با هم فرق میکند. اینکه این را نوشتم به این خاطر بود که تا وقتی ایرماگ برپا باشد، عده‌ای ممکن است آنرا بخوانند و برداشت کنند که بایستی یکجور کلک مثلا DS_Store ها یا Trash یا ایندکس‌ها را کند.

منهم از شما خواهش میکنم که از یک طرف هر چه دوست داشتی بنویس و لطفا بیشتر هم بنویس ولی از طرف دیگر هم ناراحت نشو اگر سرش بحث شد. چون در فوروم همینطور میشود که از هم چیز یاد بگیریم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ali.Tajik » 15 نوامبر 2011, 04:30

امروز به اندازه‌ی نصف دوران حضورم در ایرماگ پست دادم!
اول : آن همان آیکون Launchpad است، برنامه‌ی Pixelmator 2 را امروز گرفتم، خواستم مقایسه کنم خوش دستی‌اش را با فتوشاپ، سر دستی آن آیکون را کردم بمبی که دارد فرو می‌آید بر سر ما! (خارج از بحث، انصافا برنامه خوبی ساخته‌اند، فیلترهایش عالی‌اند)
دوم : آن برداشتهای ناصواب را قبول دارم،که زیادی شخصی بود توضیحاتم و شاید هم اندکی گمراه کننده. سعی می‌کنم مخاطب محورتر همکاری کنم من بعد از این.
و ضمناْ، ممنون از حساسیت در باب واکنش، ناراحتی را که اختیار دارید، اینقدر این دور و بر بودیم که دستمان بیاید با ناراحت‌ها چه کار می‌کنند! :twisted:
جدای از شوخی، خیالتان از آن بابت‌ها راحت!

Warpad.png
WarPad
Warpad.png (64.5 KiB) - بازدید 8437 بار

این هم آن آیکن کذا (نمیدانم دست بردن در یک آیکن احتمالا ثبت شده خلاف است یا نه، اگر بود بگویید که برش دارم!)
http://cl.ly/0B0p3B0V0t0g0m3e1T37/Warpad.png
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پستتوسط doost » 17 نوامبر 2011, 18:38

سلام

از همگی ممنون لطف کردید
doost

بازگشت به سیستم عامل مک