انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تبدیل شدن ممیز به درصد

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

تبدیل شدن ممیز به درصد

پستتوسط Arzhang » 01 نوامبر 2011, 18:25

در متن‌هایی که من در فایر فاکس تایپ می‌کنم یا صفحات وبی که باز می‌کنم، علامت ممیز تبدیل به چیزهای دیگری می‌شود. مثلاً اگر به زبان لاتین تایپ کنم ۱۰ ممیز ۰۱، ممیز تبدیل به درصد می‌شود یا اگر بخواهم بنویسم ۹۱ ممیز دو، خود به خود تبدیل می‌شود به ۹ و یک دوم. 91/2
در زبان فارسی هم مورد اول عمل می‌کند ولی علامت یک دوم ظاهر نمی‌شود.
در برنامه‌ی NeoOffice هم این مشکل را دارم.
اما در سفاری و گوگل کروم، ممیز به درصد تبدیل می‌شود ولی علامت یک دوم ظاهر نمی‌شود.
در اپرا هیچ کدام از این مشکل‌ها وجود ندارند.
کسی می‌داند چه باید کرد؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

Re: تبدیل شدن ممیز به درصد

پستتوسط Pooria Azimi » 02 نوامبر 2011, 02:55

در مورد ظاهر شدن 1/2 می‌دونم راه حلش چیه. در مورد بقیه هیچ نظری ندارم!
پیوست‌ها
Screen shot 2011-11-02 at 1.51.48 AM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: تبدیل شدن ممیز به درصد

پستتوسط Behnam » 02 نوامبر 2011, 08:00

Word مایکروسافت که در بیشتر ادارات و محیط‌های کار استفاده می‌شود کاربران را به چیزهایی عادت داده است که از دیگر نرم‌افزارها هم انتظار دارند. در مواردی توسعه دهندگان آن برنامه‌ها به فشار کاربران تن می‌دهند و در بعضی موارد نمی‌دهند. این زیاد حساب و کتاب ندارد.
برای درک بهتر موضوع، ابتدا به این نکته باید توجه کرد که اگر علامت درصد مستقیماً با صفحه‌کلید یا دیگر ابزار text input مثل character viewer تایپ نشده باشد، متن تایپ شده کُد درصد ندارد. به عبارت دقیق‌تر، کاربر علامت درصد را در متن وارد نکرده است و اگر تایپ کند صفر، فراکشن،صفر، لزوماً منظورش این نیست که درصد نمایش داده شود. شاید منظورش همان صفر-فراکشن-صفر باشد. به همین ترتیب اگر کاربر تایپ کند یک-فراکشن-دو، لزوماً منظورش نمایش «یک دوم» نیست. این بویژه برای اعداد فارسی موضوعیت خیلی مهمی دارد چون مثلاً در نوشتن تاریخ، ما از فراکشن استفاده می‌کنیم و اگر عدد قبل از فراکسیون برای ماه «یک» باشد و عدد بعد از فراکشن برای روز «دو»، منظور نویسنده طبعاً یک-فراکشن-دو است و نه «یک دوم». من نمی‌دانم چطور در اپرا هیچکدام از این مشکل‌ها وجود ندارند چون دست‌کم در مورد فارسی و اعداد فراکشن باید مشکل وجود داشته باشد چون چنین اعدادی در یونیکد وجود ندارند! شاید منظورت فقط انگلیسی بوده است که در اینصورت بله امکان این وجود دارد که یک برنامه هم درصد را بطور خودکار ایجاد کند و هم بعضی از اعداد فراکشن دار را که در یونیکد وجود دارند (و در عکس پوریا در سیستم مک نمایش داده شده‌اند).
اگر آنها را در تنظیمات سیستم تیک بزنی، حتی اگر مرورگر بطور خودکار آنها را به فراکسیون تبدیل نکند، سیستم مرورگر را وادار خواهد کرد که این کار را بکند (احتمالاً). همانطور که می‌بینی در تنظیمات سیستم درصد و درهزار وجود ندارند. با کلیک کردن روی + می‌توانی برای آنها هم جایگزین تعیین کنی. من برای % اضافه کردم و عکس آن را ضمیمه می‌کنم. اگر نتوانستی کُد درصد و در هزار را روی صفحه‌کلید پیدا کنی، از اینجا کپی کن. % و ‰
همین کار را می‌توانی برای درصد فارسی-عربی بکنی که در یونیکد کُد دارد. (٪) ولی درهزار فارسی کُد ندارد.
برای فراکسیون فارسی، کدی وجود ندارد و اگر خود فانت برای آن چیزی پیش‌بینی نکرده باشد، امکان نمایش آنها وجود ندارد. (البته بعضی برنامه‌های پیشرفتهٔ نگارش متن می‌توانند مثلاً عدد ۱ و عدد ۲ و علامت / را از فانت گرفته، اعداد را کوچک کنند و بالا و پایین علامت فراکسیون بگذارند ولی این عرصه‌ای خیلی تخصصی و بسته است).
من در سری ایکس۲ چندتا فراکسیون را اضافه کرده‌ام (حالا می‌بینم که ایکاش آنها را بزرگتر درست کرده بودم!) که شیوهٔ دسترسی به آنها در عکس ضمیمه توضیح داده شده است. سری ایکس۲ بصورت دیفالت تنها فراکسیون لاتین (رومن) را تولید می‌کند و دلیل آن هم همان قضیهٔ تاریخ نویسی فارسی است.
پیوست‌ها
Screen Shot 2011-11-01 at 10.08.24 PM.png
Screen Shot 2011-11-01 at 9.55.34 PM.png
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان