انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

میانبر تغییر زبان صفحه‌کلید

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

میانبر تغییر زبان صفحه‌کلید

پستتوسط Behnam » 22 سپتامبر 2011, 03:29

چون این سوال هر از چندگاهی مطرح می‌شود برای آن تاپیک تازه‌ای درست کردم که شاید بهتر قابل سرچ کردن باشد.
برای تغییر صفحه‌کلید‌های مختلف که کاربر فعال کرده و در منوی بالای دسکتاپ دارد، در سیستم عامل Mac OS 10 یک میان‌بر خیلی خوش‌دست در نظر گرفته شده بود که من هم از آغاز به آن عادت کرده‌ام. اما در نسخه‌های بعدی Mac OS 10 که Spotlight به سیستم عامل اضافه شد، این موتور جستجوی فوق‌العادهٔ سیستم مک اولویت پیدا کرد و همان میان‌برها به Spotlight اختصاص داده شدند.
این اولویت دادن کاملاً قابل درک بود چون اگر کاربری تنها با یک زبان -و یک صفحه‌کلید- سر و کار داشته باشد (و این اکثریت کاربران مک را شامل می‌شود) میان‌بُری دم دست‌تر و خوش‌دست‌تر از آن چیزی که برای تغییر صفحه‌کلید اختصاص داده شده بود نمی‌توان پیدا کرد و طبعاً برای کسی که مثل بنده در همین نوشته، مدام از صفحه‌کلید فارسی به صفحه‌کلید انگلیسی برای نوشتن مثلاً Spotlight نمی‌جهد، دلیلی وجود ندارد که این میان‌بُر خوش‌دست بی‌استفاده باقی بماند و برای جستجو توسط Spotlight بکار گرفته نشود.
اما اگر مثل بنده در هر نوشته با بیش از دو صفحه‌کلید سر و کار دارید، دیگر اولویت‌ها بکلی زیر و رو می‌شوند زیرا هیچ موردی پیش نمی‌آید که Spotlight به همان اندازه به یک میان‌بُر دم دست و خوش‌دست نیاز داشته باشد که تعویض صفحه‌کلید!
نکتهٔ جالب این است که اپل زمانی که این میان‌بُرها را برای Spotlight اختصاص داد، پیشفرض میان‌بر سیستم را برای تغییر صفحه‌کلید تغییر نداد! به عبارت دیگر، وقتی که شما یک مک نو می‌خرید، از همان ابتدا این میان‌بُرها را هم برای Spotlight دارد و هم برای تغییر صفحه‌کلید. ولی برای این duplicate میان‌برها ترتیبی داده شده است که عملکرد آن‌ها فقط برای Spotlight باشد حتی اگر برای صفحه‌کلیدها هم «تیک» خورده باشد.

توصیهٔ من برای کاربران چند زبانه (که تقریباً همهٔ ما را شامل می‌شود!) این است که در System  Preferences در بخش Keyboard>Keyboard Shortcuts ابتدا برای Spotlight پیش‌فرض سیستم را به میان‌بُرهای دیگری که duplicate نداشته باشند تغییر دهید و سپس میان‌بُرهای پیش‌فرض سیستم برای صفحه‌کلید (Keyboard & Text Input) را -اگر تیک نخورده‌اند- تیک بزنید و فعال کنید چون میان‌بُری بهتر از آن برای تایپ کردن سریع و بی‌دردسر پیدا نخواهید کرد!
پیوست‌ها
Spotlight Shortcuts.jpg
Text Input Shortcuts.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: میانبر تغییر صفحه‌کلید

پستتوسط Pooria Azimi » 22 سپتامبر 2011, 06:35

و یک نکتهٔ دیگه: برای تغییر جهت سریع یک پاراگراف (از چپ-به-راست به راست-به-چپ)، در برنامه‌هایی مثل TextEdit، میل، Sparrow، ... می‌تونید کلیدهای کامند+کنترل+راست یا کامند+کنترل+چپ رو بزنید:

viewtopic.php?p=27261#p27261
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط محمد اصلانی » 22 سپتامبر 2011, 18:25

سلام بهنام جان!

ممنون از کمکِ بزرگی که کردی. حالا در وقتم بیشتر می تونم صرفه جویی کنم.
کلیدهای تغییر کی برد را همانطور که نوشته بودی فعال کردم و الآن براحتی می تونم زبانِ کی برد را با فشار دادن دو تا دکمه تغییر بدهم.
کور از خدا چی میخواد؟ دو تا چشمِ بینا!
روز خیلی خوبی داشته باشی!
محمد
محمد اصلانی

پست‌ها : 71

پستتوسط محمد اصلانی » 22 سپتامبر 2011, 18:32

سلام پوریا جان!
از شما هم ممنونم برای آسان تر نوشتنِ متن برای تغییر جهتِ متن با دکمه های کی بُرد.
موفق و پیروز باشید!
محمد
محمد اصلانی

پستتوسط Ilia » 22 سپتامبر 2011, 20:42

شورت‌کاتهای من در این مورد یک کم فرق میکنه.
من از جایی که از QuickSilver استفاده میکنم، Control+Space را به آن اختصاص داده‌ام.
برای تغییر کیبورد از Command+Option+Space استفاده میکنم.
برای اسپات‌لایت از Command+Option+Control+Space. (برعکس ظاهرش بسیار ترکیب راحتیست)
و Command+Space را هم آزاد گذاشته‌ام تا کورک‌اکسپرس بتواند از آن برای وارد کردن Ubreakable Space استفاده کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط محمد اصلانی » 23 سپتامبر 2011, 12:29

مرسی بهنام جان.
تاپیک را دیدم و زحمت کشیدی چون خیلی مشروح و واضح است.

حالا که من ازت اینهمه سوال کردم آیا در تکست ادیت برای زوم کردنِ صفحه، وقتی وارد برنامه می شی پائین سمتِ راست از ده درصد شروع می شه تا هزاروششصد درصد. ولی جایی مثلاً سیصد درصد نداره یا اینکه بشه صفحه را به اندازۀ مانیتور درآورد. آیا اَپل برای این مورد هم چیزی در نظر گرفته؟
من از این برنامه خیلی راضی هستم و بیشترین کارهامودر آن انجام می دهم. با وجودِ کوچک بودنش.
با تشکر
محمد
محمد اصلانی

پستتوسط محمد اصلانی » 23 سپتامبر 2011, 13:08

سلام ایلیا جان!
من از زمانی که صفحۀ عوض کردن کلید زبان را با شورت کات Command+Space استفاده می کنم دیگه برای باز کردنِ Finder از شورت کاتِ Command+Option+N استفاده می کنم چون شورت کاتِ قبلی جاش پر شده.
روز خوبی داشته باش.
محمد
محمد اصلانی

دکمه تغییر زبان فارسی در مک

پستتوسط Problem » 02 دسامبر 2011, 01:20

سلام. من از مک با سیستم عامل لیون استفاده می‌کنم. زبان فارسی رو به سادگی نصب کردم اما برای تغییر زبان، در حال حاضر از ترکیب Command + Shift + Space دارم استفاده می‌کنم. این کمی من رو آزار می‌ده چون در لینوکس و ویندوز (که در محل کارم ازشون استفاده می‌کنم) همیشه از Alt+Shift استفاده کردم. می‌خواستم ببینم آیا راهی هست که از دو تا کلید عملگر (مثلا Command + Shift) برای تغییر زبان استفاده کرد یا نه. اگر نه، دوست دارم بدونم که بیشتر افراد از چه ترکیبی کلیدی برای تغییر زبان استفاده می‌کنن.

این رو هم بگم که ظاهرا در نسخه‌های قبلی از Command + Space استفاده می‌شده که چون الان این ترکیب برای Spotlight استفاده می‌شه دیگه نمی‌شه از اون برای تغییر زبان استفاده کرد.
Problem

پست‌ها : 7

Re: دکمه تغییر زبان فارسی در مک

پستتوسط ehs.ehsan » 02 دسامبر 2011, 01:54

سلام Problem جان. در پلنگ برفی هم همینطور است و Command+Space به طور پیش‌فرض برای Spotlight استفاده می‌شود. شما بهتر است در تنظیمات Spotlight تیک این میانبر را بردارید، آن‌موقع این میانبر به طور خودکار به تغییر زبان تعلق می‌گیرد.
پیوست‌ها
Screen Shot 1390-09-11 at 12.42.51 AM.jpg
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط alisajjad » 13 دسامبر 2011, 22:44

ممنونم از زحماتی که در انجمن میکشید
از این پست مفیدتون استفاده کردم
جهانی سپاس
alisajjad

پست‌ها : 3

پستتوسط Problem » 14 دسامبر 2011, 03:03

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
و یک نکتهٔ دیگه: برای تغییر جهت سریع یک پاراگراف (از چپ-به-راست به راست-به-چپ)، در برنامه‌هایی مثل TextEdit، میل، Sparrow، ... می‌تونید کلیدهای کامند+کنترل+راست یا کامند+کنترل+چپ رو بزنید:

viewtopic.php?p=27261#p27261

برای من در لیون این ترکیب کلید نه توی میل و نه توی سافاری کار نمی‌کنه. چرا؟

ehs.ehsan نوشته است:[نمایش]
سلام Problem جان. در پلنگ برفی هم همینطور است و Command+Space به طور پیش‌فرض برای Spotlight استفاده می‌شود. شما بهتر است در تنظیمات Spotlight تیک این میانبر را بردارید، آن‌موقع این میانبر به طور خودکار به تغییر زبان تعلق می‌گیرد.

من از Spotlight استفاده می‌کنم و میانبر Ctrl+Space روی برای همون می‌خوام باشه. اما می‌خوام یک میانبر دیگه به جز Ctrl+Shift+Space برای تغییر زبان بگذارم و می‌خواستم ببینم که دیگران چی استفاده می‌کنن و با چی راحتن تا ایده بگیرم.
Problem

پست‌ها : 7

پستتوسط Mehdi.y » 14 دسامبر 2011, 03:39

با سلام
من همون Command+Space برای Spotlight گذاشتم و برای تغییر زبان از Option+Spaee استفاده می‌کنم و خیلی هم راحتم!
Mehdi.y

پست‌ها : 557

تغیر زبان مک

پستتوسط GOLI » 17 اوت 2012, 14:45

سلام
دوستان کسی شورت کات تغییر زبان نوشتاری مک رو بلده
GOLI

پست‌ها : 123

Re: تغیر زبان مک

پستتوسط Masiha » 17 اوت 2012, 16:00

GOLI نوشته است:[نمایش]
سلام