انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیا می‌دانید که...

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: دانستنی‌های مفید دربارۀ مک

پستتوسط AliGhz » 06 سپتامبر 2011, 16:27

همۀ کلیدهای میان‌بُر (shortcut) در سیستم عامل مک (Mac OS X):
http://support.apple.com/kb/HT1343

و کلیدهای میان‌بر برای sleep, shut down, restart:
http://support.apple.com/kb/ht2448

آشنایی با این میان‌بُرها و استفاده از آنها، طوری که ملکۀ ذهن شود، سرعت کار شما را در مک بسیار بالاتر خواهد برد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2143

پستتوسط AliGhz » 06 سپتامبر 2011, 16:38

یکی از مک‌های قابل حمل را دارید؟ می‌دانید با باتری آن چطور باید رفتار کنید تا بهینه‌ترین شارژ و طول عمر را داشته باشید؟ دربارۀ کالیبره کردن باتری شنیده‌اید؟

این لینک اپل را ببینید:
http://support.apple.com/kb/ht1490

و ترجمۀ خلاصه‌شده‌ای از آن را اینجا می‌توانید بخوانید:
viewtopic.php?f=27&t=1740&start=30#p20442
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 06 سپتامبر 2011, 16:59

می‌خواهید از صفحه نمایش یا اجزای آن عکس (screenshot) بگیرید؟ انجام این کار در مک ساده‌تر از آن است که تصور می‌کنید!

command+shift+3: عکس کل صفحه را در دسکتاپ ذخیره می‌کند.
command+shift+4: عکس هر بخشی از صفحه را که بخواهید (با ترسیم کادر) در دسکتاپ ذخیره می‌کند.

نکته:
۱- اگر همراه ترکیب کلیدهای بالا، control را هم فشار دهید، تصویر به‌جای ذخیره شدن، در clipboard کپی می‌شود.
۲- در ترکیب دوم، اگر نقطۀ شروع کادر را اشتباه قرار دادید، می‌توانید space را برای جا‌به‌جا کردن کادر فشار دهید.
۳- باز در ترکیب دوم، پس از فشار دادن این کلیدها اگر space را بزنید، آیکان یک دوربین عکاسی ظاهر می‌شود که می‌توانید آن را روی هر پنجره‌ای خواستید قرار دهید و کلیک کنید تا فقط عکس آن پنجره ذخیره شود.

جز اینها، برنامه‌ای به‌نام Grab همراه سیستم عامل هست که می‌توان با آن هم از کل یا بخشی از صفحه عکس گرفت. امکان برخی تنظیمات در آن هست؛ اما در مجموع، ساده‌ترین و سرراست‌ترین راه، همان ترکیب‌های کلیدی است که اشاره شد.

برنامه‌های دیگر برای عکس گرفتن از صفحه هم موجود است که در مباحث دیگر به آنها اشاره شده؛ یا در صورت لزوم می‌توانید در مباحث مربوطه، دربارۀ آنها سوال کنید.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 17 اکتبر 2011, 15:31

همه ماوس‌های اپل از ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۹:
http://jajodia-saket.sjbn.co/2011/05/th ... n-25-years
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

Re:

پستتوسط Nyaiesh » 17 اکتبر 2011, 16:08

saeidk نوشته است:[نمایش]
ممنون از GK که با راهنمایی او من هارد ۱۲۰ مک می نی را به راحتی به دو تا ۶۰ تا تقسیم کردم و همونطوری که جای دیگه هم گفتم این موضوع در ویستا امکان پذیر نیست
و همچنین از ایلیا که با استفاده از امکان جالب سفاری تونستم ویدیو را بگیرم

تغییر اندازه حافظه در ویستا بدون برنامه‌های جانبی ممکن است:
http://www.vistarewired.com/2007/02/16/ ... dows-vista
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط saeidk » 17 اکتبر 2011, 17:33

البته مطلب من مال خیلی وقت پیش بود و آن موقع هم موضوع شرینک را می‌دانستم ولی موضوع این است که ویندوز در بخشهایی از هارد فایلهایی را می‌گذارد که قابل تغییر مکان دادن نیستند در نتیجه اگر آنها در وسط هارد باشند امکان دو قسمت کردن آن نیست. بعنی من در یک هارد ۳۰۰ گیگی بیشتر از ۳۰ گیگ نتوانستم درایو جداگانه درست کنم.
ویستا که مرده است و یه جای آن سون آمده وظاهراً‌ این موضوع در سون بهتر شده است
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 22 ژانویه 2012, 22:33

نحوهٔ گرفتن عکس از اسکرین سیور:
http://osxdaily.com/2012/01/17/how-to-t ... -mac-os-x/

و همینطور چگونگی گرفتن عکس از صفحهٔ مانتور با تاخیر زمانی با استفاده از Grab و یا ترمینال:
http://osxdaily.com/2011/05/01/take-a-t ... -mac-os-x/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط Pooria Azimi » 12 ژوئن 2012, 16:54

این تاپیک خیلی مفیدی بود که متأسفانه تقریباً گم شده بود. الآن تبدیلش کردم به یک موضوع مهم، و پیشنهاد می کنم که اگر کاربر جدید هستید، یک بار این تاپیک رو بخونید که کلی نکتۀ جدید یاد می گیرید.

و یک بار دیگه هم این وبلاگ که نکات مفید بسیار زیادی داره رو معرفی می کنم: http://www.macyourself.com/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: آیا می‌دانید که...

پستتوسط Pooria Azimi » 15 ژوئیه 2012, 00:25

من دوست دارم وقتی به ایمیلی از iDeveice ـها پاسخ می‌دم، وقتی در مک برنامهٔ Mail رو باز می‌کنم علاوه بر ای‌میل طرف مقابل و علامت
Screen Shot 2012-07-15 at 12.13.33 AM.png
Screen Shot 2012-07-15 at 12.13.33 AM.png (6.31 KiB) - بازدید 19075 بار
در کنار عنوان نامه، وقتی روش کلیک می‌کنم پیغام من هم نمایش داده بشه (توجه کنید که وقتی از میل خود مک پاسخ بدید مشکلی نیست، فقط وقتی پاسخ رو از iDevice یا کلاینت دیگه‌ای می‌دید این مشکل پیش می‌آد).

یعنی به‌جای
Screen Shot 2012-07-15 at 12.14.32 AM.png

همچین چیزی نمایش داده بشه:
Screen Shot 2012-07-15 at 12.16.35 AM.png

----

برای این منظور، راحت‌ترین کار اینه که هنگام ارسال پاسخ خودتون رو هم cc کنید. اما این روش مشکلاتی داره، از جمله اینکه پاسخ شما بعنوان یک unread mail نمایش داده می‌شه. در جی‌میل می‌شه rule تعریف کرد که چنین ایمیل‌هایی به‌طور خودکار mark as read بشن، اما iCloud برای این مورد خاص راه‌حلی نداره.

الآن تصادفاً فهمیدم که در Mail.app گزینه‌ای برای حل این مشکل وجود داره. نمی‌دونم در اسنولپرد هم بوده یا نه، اما من که الآن ازش باخبر شدم:

Screen Shot 2012-07-15 at 12.21.30 AM.png

---

در قسمت Rules در برنامهٔ Mail.app هم البته می‌شه گفت که اگر ایمیل از آدرس خودتون بود اون رو Mark as read بکنه، اما در تجربهٔ من که این گزینه درست عمل نمی‌کرد (یعنی به‌دلایلی سرور IMAP از این mark as read شدن باخبر نمی‌شدند، یا بیشتر از ۱۰-۲۰ دقیقه طول می‌کشید تا نتیجه سینک بشه و در نتیجه در طول این مدت روی آی‌فون/آی‌پد یک badge که نشان‌دهندهٔ ای‌میل خوانده‌نشده‌ست نشون داده می‌شد که اصلاً جالب نیست).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 21 اوت 2012, 08:17

چه چیزی از خوابیدن کامپیوتر شما جلوگیری میکند:
http://www.macworld.com/article/1168151 ... awake.html
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط shiny » 02 سپتامبر 2012, 01:46

مک برنامه هایی داره که کار کردن باهاشون خیلی ساده ست و در عین حال کارهای حرفه ای انجام میدن!
کار کردن با مک مثل رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیکه!
(:

اینو ببینین:
http://www.macyourself.com/2012/01/14/e ... -on-a-mac/
نخ دندون روزی ۱ بار حتما حتما حتما
مسواک روزی ۲ بار، صبح قبل از صبحانه و شب قبل از خواب
خمیر دندون حاوی فلوراید باشه بهتره
دندون ها مرگ طبیعی ندارن، ما باعث میشیم بمیرن ...
shiny

پست‌ها : 15

پستتوسط Ahmad » 13 سپتامبر 2012, 23:38

دوستان سلام،

در یک سایت عربی خواندم که حدود ۴۰ عدد تصویر زیبای برای زمینهٔ دسکتاپ در سیستم عامل شیرکوهی وجود دارد که مخفی بوده و در لیست Desktop & Screen Saver در تنظیمات سیستم عامل موجود نیست. گویا این عکس‌ها را سیستم برای ScreenSaver استفاده می‌کند. اگر مایلید که از این تصاویر به عنوان پس‌زمینه کامپیوتر خود استفاده کنید، به تریب زیر عمل نمایید:

۱. ابتدا در فایندر دستور cmd+shift+g را اجرا کنید. پنجرهٔ Go to Folder نمایان می‌شود
Screen Shot ۲۰۱۲-۰۹-۱۳ at ۲۰.۱۸.۵۸.png

۲. میسر زیر را کپی کرده و در آن پنجره بچسابانید و روی دکمهٔ Go کلیک کنید.

/System/Library/Frameworks/ScreenSaver.Framework/Versions/A/Resources/Default Collections/

۳. در پوشهٔ Default Collections چهار پوشه بنامهای

1-National Geographic
2-Aerial
3-Cosmos
4-Nature Patterns

خواهید یافت. آنها را انتخاب کنید و سپس با کلیک کلید سمت راست ماوس آنها را کپی کنید. از جابجا کردن آنها اکیدا خوداری کنید چرا که ممکن است سیستم دچار اشکال شود.
۴. پوشه‌های مذبور را در پوشهٔ Pictures یا هر جای دیگری که می‌خواهید با راست کلید کردن در آنجا و اجرای دستور Paste Item بچسبانید
۵. System Preferences را باز کنید و روی دکمهٔ Desktop & Screen Saver کلیک کنید.
۶. پوشه‌های مذبور را یکی یکی بکشید و در پنجره سمت چپ Desktop رها کنید

drag-drop-folders-into-desktop-wallpapers.jpg

احمد
نمونه‌هائی از این عکس‌ها:
Screen Shot ۲۰۱۲-۰۹-۱۳ at ۲۰.۵۱.۵۲.png

آدرس سایت عربی:
http://www.apple-wd.com/2012/09/tip-get-40-plus-wallpapers-hidden-in-os-x-mountain-lion/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+applewd+%28عالم+آبل%29
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Pooria Azimi » 28 سپتامبر 2012, 01:48

در هنگام آپلود کردن عکس یا فایل به سایت‌های اینترنتی (مثل همین ایرماگ)، می‌تونید عکس رو از فایندر یا برنامهٔ دیگه بکشید و مستقیم روی گزینهٔ Choose File بیاندازید. این‌جوری کمی در وقت صرفه‌جویی می‌شه:

Screen Shot 2012-09-28 at 12.47.37 AM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 06 دسامبر 2012, 05:00

من سعی می‌کنم این تاپیک رو زنده نگه دارم :-) تعداد نکاتی که کار با مک رو راحت‌تر می‌کنند اما به‌خاطر ذاتِ احتمالاً سادیستیِ مهندسین اپل هیچ جایی نوشته نشده‌ن خیلی زیاد هستن...

شورتکات‌های پنجرهٔ Open/Save:

مثلاً، فرض کنید تکست‌ادیت رو باز کرده‌اید، چهار خط توش نوشته‌اید و بعد پشیمون شده‌اید و W⌘ یا Q⌘ رو برای خروج می‌زنید. صفحهٔ زیر براتون ظاهر می‌شه:

1.png

در لاین و قبل از اون، با زدن D⌘ دکمهٔ Delete (که اون‌موقع‌ها اسمش Don't Save بود) انتخاب می‌شد و فایل شما ذخیره نمی‌شد و برنامه سریع بسته می‌شد. اما الآن اگر D⌘ رو بزنید، در قسمت Where، دسکتاپ انتخاب می‌شه و اگر بخواهید فقط با کیبرد و بدون ماوس این پنجره رو ببندید، باید سه بار tab و بعد space رو بزنید.

اما راه ساده‌تری هم برای حذف و خروج سریع هست که فکر کنم خیلی‌ها ازش خبر نداشته باشند: ⌫⌘ (کامند+دکمهٔ delete روی کیبرد)!

.⌘ (کامند+نقطه) هم کار cancel رو می‌کنه.

این‌ها هم قدیمی هستند و در حالتی که پنجرهٔ Save/Open رو expand کرده‌اید (مثل شکل زیر) بیشتر به‌درد می‌خورند،‌ اما گفتنشون ضرری نداره:

2.png

R⌘، پوشه‌ای که داخلش هستید رو در فایندر باز می‌کنه.

I⌘، پنجرهٔ Get Info آیتمی که انتخاب شده رو نمایش می‌ده.

اگر / یا ~ رو بزنید، پنجره‌ای برای وارد کردن دستیِ path ظاهر می‌شه (که در مواقعی که در pasteboard آدرس پوشه‌ای رو ذخیره دارید خیلی به‌دردبخوره).

با زدن .⌘⇧ (کامند+شیفت+.) هم فایل‌های مخفی نمایش داده می‌شن.

تمام نکاتی که در بالا گفتم در پنجرهٔ Open هم کار می‌کنند:

3.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 06 دسامبر 2012, 05:13

برنامه‌های document-based مک باید یک آیکنی اون بالا داشته باشند که اسمش proxy icon ـه. در نسخه‌های قبلی مک (قبل از لاین) با راست کلیک روی این آیکن پراکسی، محلش در فایل‌سیستم رو بهتون نشون می‌داد:

Screen Shot 2012-12-06 at 4.07.54 AM.png
Screen Shot 2012-12-06 at 4.07.54 AM.png (29.64 KiB) - بازدید 18925 بار

در نسخه‌های قبلی امکان می‌شد این آیکن رو درگ کرد و در یک پوشهٔ دیگه در فایندر انداخت تا با این طریق اون رو جابه‌جا کرد، اما در شیر کوهی دیگه این امکان وجود نداره و درگ کردنش ازش یه alias می‌سازه (اگر option رو نگه‌ دارید کپی می‌کندش، ولی اگر کامند رو نگه‌دارید برخلاف انتظار move نمی‌کنه).

اگر روی این آیکن کلید کنید، باید گزینه‌های استاندارد مربوط به Versions بیاد.

Screen Shot 2012-12-06 at 4.07.44 AM.png
Screen Shot 2012-12-06 at 4.07.44 AM.png (37.95 KiB) - بازدید 18925 بار

یه‌گزینهٔ جالب که در شیر کوهی اضافه شده، دکمهٔ Rename ـه که بهتون اجازه می‌ده درجا نام فایل رو تغییر بدید:

Screen Shot 2012-12-06 at 4.12.39 AM.png
Screen Shot 2012-12-06 at 4.12.39 AM.png (9.12 KiB) - بازدید 18925 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان