انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کنترل On Top موندن برنامه ها و Sleep شدن خودکار

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

کنترل On Top موندن برنامه ها و Sleep شدن خودکار

پستتوسط AmirT » 01 سپتامبر 2011, 13:56

آیا در Mac این ویژگی وجود داره که بشه یک برنامه رو، همیشه روی برنامه‌های دیگه داشت؟ یعنی مثلا من وقتی دارم با QuickTime چیزی میبینم و همزمان با برنامه‌ی دیگه‌ای هم کار میکنم، QuickTime همیشه رو باشه، تا بشه این دوتا کار رو همزمان انجام داد.
من که گزینه‌ای براش پیدا نکردم. گفتم بپرسم،شاید راه مخفی‌ای یا برنامه‌ای برای این کار وجود داشته باشه.

یک سوال دیگه هم اینکه، برای MacBook Pro راهی هست که بشه نوت‌بوک رو بست (LCD رو یعنی) و کامپیوتر به کارش ادامه بده و Sleep نشه؟ بازم من هرچی زیرورو کردم چیزی نیافتم. یادمه یه جایی اشاره شده بود که در Lion در صورت متصل بودن به نمایشگر خارجی کامپیوتر Sleep نمیشه... اما راهی هست که بشه یه مقدار Customize کرد عملکردش رو؟ در Snow Leopard چطور؟
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

Re: کنترل On Top موندن برنامه ها و Sleep شدن خودکار

پستتوسط Amir_S » 01 سپتامبر 2011, 15:34

اینکه برنامه ای رو بمونه یا نه به خود‌ش بستگی داره (مثلا Quick time نمیشه، ولی movist میشه (با Command+T))
در مورد sleep نشدن هم قبلا صبحت شده... تو Snow Leopard روش‌ش اینطوری‌ه که مانیتور و یه ورودی (مثلا ماوس) رو وصل میکنید، در رو میبندید و با ماوس کار میکنید، دستگاه از sleep برمیگرده و تصویر هم روی مانیتور خارجی قرار میگیره (مانیتور اصلی خاموش میمونه) و البته برنامه هایی هم هستند (مثلا insomniaX) که کلا جلوی sleep رو می‌گیرین و تحت هیچ شرایطی حتی بستن لپ‌تاپ سیستم به خواب نمیره و مانیتور هم همیشه روشن‌ه...
البته این دومی ممکنه عواقب بدی داشته باشه (روشن موندن طولانی مانیتور و گرم شدن اون توسط خود سیستم که ممکنه به مانیتور آسیب بزنه، sleep نشدن در جابجایی که به قطعات متحرک از جمله هارد آسیب میزنه و...)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AmirT » 01 سپتامبر 2011, 20:56

بسیار ممنون!
جوابی بود که میخواستم.
InsomniaX هم برنامه‌ی جالبی بود، اما این تذکر شما و هشدارهای خود برنامه منو ترسوند.
سوال اینکه صرف بسته بودن نوت‌بوک میتونه عامل خرابی بشه؟ (مثل ایجاد اشکال در خنک کردن ؟) یا گرمای مانیتور و تکان‌های احتمالی؟ یعنی اگر من مانیتور رو Sleep کنم و کامپیوتر رو هم جا به جا نکنم باز ممکنه اتفاق بدی بیوفته؟
حدس خودم اینه که مشکلی پیش نیاد، چون میشه مثل حالت اولی که شما گفتی.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پستتوسط Pooria Azimi » 01 سپتامبر 2011, 21:18

حالا چه اصراریه به این کار؟

اگر من نیاز به همچین چیزی داشته باشم، backlit رو خاموش می‌کنم، نور صفحه انقدر کم می‌کنم تا خاموش شه و در لپتاپ و تا جایی که ممکنه و بسته نمی‌شه، میارم پایین. اگر تصویر یه لپتاپ نیمه‌باز خیلی براتون خوشایند نیست، لپتاپ رو ۱۸۰ درجه بچرخونید تا سمت بازش بره به طرف مانیتور!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Amir_S » 01 سپتامبر 2011, 22:23

منم دقیقا همین روش پوریا رو استفاده می‌کنم،
(حتی برای خاموش کردن مانیتور یه hot corner هم گذاشتم... البته برای وقتی که فقط میخوام کار کنه ولی جلوی دست و پا نباشه :-))
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AmirT » 01 سپتامبر 2011, 22:28

اصرار اینه که یه موقع هایی کامپیوتر رو در همون حالت نیمه باز رها میکنم که کاری انجام بده، یا رها میکنم و میخوابم ( :-D )، و گاهی عواملی مثل باد و بارون و آدمای فضول، باعث بسته شدن Lid شده، و وقتی من برمیگردم کارم انجام نشده باقی میمونه!
یا اینکه Lid نیمه‌باز مثل اینکه بیشتر از نوع بسته‌ش برای بعضیی‌ها کنجکاوی ایجاد میکنه تا بیان و یه سرکی بکشن!
یه چیز دیگه اینکه وقتی به دیدن صفحه نیازی نیست، بسته‌ش کمتر تو دست و باله، کمتر هم در معرض خطره.
aaaaand so on...

راستی این Hot Corner رو که اشاره کردی یادم افتاد... من چند وقتی این قابلیت رو فعال کرده بودم، و متوجه تغییر قابل توجه‌ای در مصرف باتری شدم، به طوری که ازش صرف نظر کردم. شما به چنین چیزی برنخوردی؟
نماد کاربر
AmirT

پستتوسط Ilia » 01 سپتامبر 2011, 23:12

والا حداقل در مورد مکبوک‌پروی چند سال پیش و اسنولپرد این کار رو میشد کرد که یک مانیتور خارجی رو وصل کنید به آن، کامپیوتر را روشن کنید و درش را قبل از شروع لود شدن سیستم ببنیدید، آنوقت مانیتور لپتاپ کلا خاموش میماند و فقط مانیتور خارجی را میشد دید. راستش من باز هم ترجیح میدادم که درش را کاملا کیپ نبندم (فقط از روی احتیاط). اما اخیرا در توی اپل‌استورها دیده‌ام که جای مکبوک‌پرو‌ای را میفروشند که مخصوص این است که مثلا مکبوک‌پرو را بحالت ایستاده و در بسته در آن بگذارید تا وقتی با مانیتور خارجی کار میکنید جای کمتری روی میز بگیرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط sadeghi » 02 سپتامبر 2011, 02:03

برای نگه داشتن پنجره یک برنامه روی برنامه های دیگر و حتی نیمه شفاف کردن آن می توانید از برنامه AFloat استفاده کنید.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط AmirT » 02 سپتامبر 2011, 08:44

AFloat واقعا عالی بود! قابلیت‌هاش خیلی خوبن. مرسی!
نماد کاربر
AmirT

پستتوسط Ilia » 08 سپتامبر 2011, 23:55

از قرار این حالت که من گفته بودم برای خاموش کردن دائمی مانیتور داخلی مکبوک‌ها وقتی که با مانیتور خارجی روشن میشوند، در لاین دیگر کار نمیکند. برای فعال کردن مجدد آن بایستی این فرمان را در ترمینال اجرا کرد:
کد: انتخاب همهٔ
sudo nvram boot-args="iog=0x0"

و برای از بین بردن فرمان بالا یا باید این فرمان را اجرا کنید:
کد: انتخاب همهٔ
sudo nvram -d boot-args

و یا پارمتر رم را باید از بین ببرید (با فشار دادن و نگهداشتن Cmd+Opt+p+r موقع روشن کردن کامپیوتر و نگه داشتن آنها تا موقعی که دوبار صدای روشن شدن کامپیوتر را پشت سر هم بشوید).

به نقل از:
http://hints.macworld.com/article.php?s ... 1113922148

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط ehs.ehsan » 09 سپتامبر 2011, 02:25

امیر جان این کار اصلا به ریسکش نمی‌ارزه. فقط کافیه یکی از برنامه‌های شما بعد از یک زمانی که شما ازش خبر ندارین از ‌cpu یا گرافیک استفاده کنه، مطمئنا حرارتش به مونیتور(بخصوص قسمت پایین سمت چپ) آسیب میزنه.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط meim007 » 09 سپتامبر 2011, 04:36

امیر من از این روش گاه استفاده میکنم تنها به نظرم باید حواستان باشد که دما زیاد بالا نرود یعنی روی برنامه های که هست کنترل داشته باشید. من گاه که دانلود میکنم این کار را میکنم(گاه کمی درش را باز میگذارم که زیر مبل برود! برای همین از برنامه استفاده میکنم تا اسلیپ نشود).

یک سوال اگر ما در لپتاب را ببندیم (و وقتی به اسلیپ میره) میشود لپتاپ را جابجا کرد یعنی در کیف گذاشت و از جایی به جای دیگر برد چون اگر شاتدان نکنیم خیلی بهتر است!(من وقتی تنها در خانه هستم شاتدان نمیکنم تنها درش را میبندم)

راستی برای اینکه "فضولی" نکنند چرا پسورد نمیگذارید که بعد از مدتی که کار نمیکنید باید پسورد وارد کنید که وارد سیستم شوید
meim007

پست‌ها : 76

پستتوسط Pooria Azimi » 09 سپتامبر 2011, 04:43

موقعی که چراغش شروع به چشمک‌زدن می‌کنه، یعنی اطلاعات رم به هارد منتقل شده‌ن، سیستم‌عامل همه‌چیز رو ذخیره کرده و هارد و بقیهٔ قطعات داخلی لپتاپ (یا حداقل، ۹۵ درصدشون) خاموش شده‌ن و انتقال دادن لپتاپ (یا حتی پرتاب کردنش!!) آسیبی به هد اون نمی‌زنه.

بقیه رو نمی‌دونم، اما من که هر چند ماه یک بار و موقعی که اپل یک آپدیت جدید می‌ده مک‌بوک‌پروم رو ریستارت می‌کنم و یادم نمی‌آد توی این ۲ سال و خرده‌ای که این لپتاپ رو دارم، خاموشش کرده باشم و همیشه فقط درش رو می‌بندم.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AmiN.D » 09 سپتامبر 2011, 05:18

من که میگم نور مانیتور رو صفر کنید و از isleep و iwannasleep و Off dashboard widget استفاده کنید که فرضا میزارید دانلود با تایم های مشخص خاموش شه..یا یه برنامه داره اجرا میشه مثلا ایتیونز وقتی یه پلی لیست و تموم کرد خاموش شه...
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط meim007 » 09 سپتامبر 2011, 23:03

یعنی اگر(در حالت اسلیپ) بگذارم در کیف دما دستگاه بالا نمی‌ره و از این نظر مشکلی ایجاد نمیکنه(یعنی در این حالت دما تولید نمیکند؟)
meim007

پست‌ها : 76

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان