انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

سؤال در مورد اضافه کردن زبان جدید به Speech

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

سؤال در مورد اضافه کردن زبان جدید به Speech

پستتوسط Arzhang » 12 ژوئیه 2011, 15:52

من یک فرهنگ لغات انگلیسی ـ فرانسه ـ انگلیسی به نام Ultralingua دارم که توانایی خواندن کلمات را هم با کمک گرفتن از Speech خود مکینتاش دارد. اما عیبش این است که کلمات فرانسوی را هم با لهجه و قواعد انگلیسی می‌خواند. یک سرچی توی اینترنت کردم و دیدم که می‌شود زبان‌های مختلف را به speech افزود. دنبال موارد رایگان گشتم که یک برنامه‌ی متن باز را از این‌جا http://espeak.sourceforge.net/download.html یافتم. اما راستش بعد از این که فولدرها را باز کردم هیچ سر در نیاوردم چه باید بکنم. یک مجموعه فایل بود که نمی‌دانستم باید چی را کجا بگذارم!
من این دو فایل را دانلود کردم espeak-1.45.04-source.zip و espeak-1.40.02-OSX.zip
در این دو فولدر هستند که طبق فایل read me که داخل آن‌ها بود، دو فایل make file و speak هستند که باید یک کارهایی بکنند. اما با دو بار کلیک کردن روی آن‌ها، صفحه‌ای از ترمینال باز می‌شود که می‌گوید کامند غلط است یا فلان مسیر یافت نشد.
منهای این روش (که اگر کسی راه حلش را می‌داند) کسی می‌تواند کمکم کند تا روش رایگانی برای اضافه کردن زبان فرانسه به مکینتاشم بیابم؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

Re: سؤال در مورد اضافه کردن زبان جدید به Speech

پستتوسط Pooria Azimi » 12 ژوئیه 2011, 20:59

سلام.

راستش من الآن فرصت make کردن و تست این برنامه رو ندارم، اما فقط خواستم بهتون بگم که در لاین (که ۹۹٪ پس‌فردا میاد)، تلفظ فرانسوی (و ده‌ها زبون دیگه) به کل سیستم اضافه می‌شه.

نمونه‌هاییش رو اپل‌اینسایدر در لینک زیر گذاشته که بد نیست ببینید:

http://www.appleinsider.com/articles/11 ... oices.html

برای فرانسه، سه گویندهٔ مختلف وجود داره (Sebastien ،Thomas و Virginie).

با وجود این تغییرات در لاین و این که کمتر از ۵۰ ساعت دیگه لاین بیرون می‌آد، به‌نظر من ارزشش رو نداره بخواهید espeak رو نصب کنید...!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط meim007 » 06 اوت 2011, 19:44

آقا لینک مستقیم نداره که بتوانیم این صدا ها(Tom, Samantha and Jill و Daniel, Emily and Serena) را دانلود کنیم؟
لینک مستقیم می‌خوام چون سرعت اینترنتم کم هست می‌خوام بتوانم مستقیم دانلود کنم زیرا نمی‌توانم لپتاپ ام را آنجا که اینترنت پرسرعت دارد ببرم و باید از ویندوز دانلود کنم(و اگر وسطش قطع شود دوباره از اول دانلود میکند این برای ما که سرعت اینترنت مان "خداش"، فاجعه است، بویژه اینکه انترنت حجمی هم باشد!) . تا آنجای که گشتم چیزی و آدرسی نبود که اینها را از اینترنت(بدون اینکه در مک آن را از خود برنامه text to speech دانلود کنیم) دانلود کنیم؟
meim007

پست‌ها : 76

پستتوسط Behnam » 06 اوت 2011, 21:03

من از سر کنجکاوی رفتم لیست صداها را نگاه کردم و چندتایی را برای دانلود تیک زدم. اصلاً متوجه نبودم این فایل‌ها می‌توانند اینقدر حجیم باشند! در مجموع ۱۳ صدا را انتخاب کردم، از صداهای جدید برای زبان فرانسوی (اروپایی و کانادایی) و صداهای جدید انگلیسی مک و لهجه‌های جدید بریتانیایی و استرالیایی... واقعاً لازم ندارم و اگر می‌دانستم که مجموعاً ۳.۸۴ گیگابایت می‌شود (و هنوز مشغول دانلود است!) اینکار را نمی‌کردم. ولی این حجم برای ۱۳ صداست. اگر یکی دو تا را انتخاب کنید حجم قابل تحملی خواهد داشت. فکر نکنم راه دیگری جز دانلود از سایت خود اپل (بطور قانونی) وجود داشته باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط meim007 » 06 اوت 2011, 21:30

این ها که آزاد هستند و تصور نکنم بدون برنامه ‌ی speech کار کند(فکر نکنم غیر قانونی باشد، تعجب میکنم چرا خود اپل به مانند آپدیت های دیگر در سایتش نگذاشته). بعد اگر کسی نصب کند بخواد می‌تواند آن را در انترنت بگذارد(حتما جای از سیستم ذخیره می‌شود!).
کسی پیدا کرد راهش را که مستقیم دانلود کنیم ممنون می‌شم بگوید
meim007

پستتوسط Behnam » 06 اوت 2011, 22:21

من ضربتی یک آزمایشی از صداهای جدید مک کردم (در محدودهٔ آشنایی خودم و نه زبان‌های آلمانی و غیره). اولاً بگویم که تمام صداهای جدید یک سر و گردن از صداهای قبلی بالاترند. ولی هر صدا (مثلاً در گروه لهجهٔ فرانسوی فرانسه) در خواندن بخشی از یک متن طولانی بهتر از صداهای دیگر است و در بخشی دیگر بدتر. این است که واقعاً نمی‌توان گفت یکی از این صداها از بقیه بهتر است. نیز نمی‌توان گفت که انتخاب یک صدا در خواندن چند پاراگراف نتیجهٔ بهتری از یک صدای دیگر خواهد داشت. همهٔ آنها خوب هستند و هیچکدامشان بدون عیب نیستند.
اگر بخاطر کندی اینترنت بنا باشد که تنها یک صدا را دانلود کنیم، این چیزی است که به نظر من آمده است. البته همواره فرصت دیگری پیش خواهد آمد که صدای دیگری را دانلود کنیم و خلاصه این صداها غیبشان نخواهد زد! ولی اگر فقط یک صدا را دانلود می‌کنیم، بدانیم که از نظر کیفیت صدا چیزی کم نیاورده‌ایم. دیگر صداها متفاوت هستند ولی نه لزوماً بهتر.
انگلیسی:
لهجهٔ امریکایی: Tom به قول من یا Samantha به قول ایلیا. هر دو خوب هستند و هر دو در جاهایی بهتر از دیگری هستند.
لهجهٔ انگلیسی: Serena البته باز هم Daniel در جاهایی بهتر است و کلاً صدایی «رادیویی» دارد ولی من اولی را طبیعی تر یافتم.
فرانسوی:
لهجهٔ اروپایی: Thomas برای یک غیر فرانسوی، وضوح این صدا حرف ندارد!
فکر نکنم کسی در ایران اصرار داشته باشد که فرانسوی را با لهجهٔ کانادایی بشنود ولی آنها هم صداهای خوبی هستند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط AmirT » 07 اوت 2011, 17:39

دوستان این قابلیت اضافه کردن زبان‌های دیگه به Text to Speech در SnowLeopard هم هستش یا فقط مال Lionه؟ من هرچه گشتم گزینه‌ای براش پیدا نکردم... خود اپل این امکان رو میده یا کار Third Partyهاست؟
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط meim007 » 07 اوت 2011, 18:23

تا آنجایی که میدانم در SnowLeopard این قابلیت را ندارد
meim007

پستتوسط Behnam » 07 اوت 2011, 20:37

آره این فقط برای شیر و بخشی از امکانات تنظیمات System Preferences جدید شیر هست. تفاوت آن با صداهای قبلی در سیستم پلنگ -و قبل از آن- در این هست که صداهای قبلی به همراه سیستم عامل می‌آمدند و فقط موضوع انتخاب در میان لیست بود. ولی حالا وقتی صدای سیستم را در پنجرهٔ Speech پریفرنسز در لیست dropdown انتخاب می‌کنی، در پایین لیست گزینهٔ Customize دارد که تو را وارد لیست مفصل‌تری می‌کند که شامل همهٔ صداهای قدیم و جدید اپل است. در آنجا تو می‌توانی انتخاب کنی که چه صداهایی در لیست dropdown تو قرار داشته باشند و چه صداهایی نباشند. اینجاست که وقتی یکی از صداهای جدید اپل را تیک می‌زنی که به لیست اصلی اضافه شود آن را برایت دانلود می‌کند. از قبل در هارد وجود ندارند. البته بجز Alex.
از اینکه لیست مفصل از قبل در پریفرنسز مهر و موم شده است پیداست که این را نمی‌توان در پلنگ بکار برد. مثل فانت نیست که در پوشه‌ای آنها را کم و زیاد کرد. تازه حدس می‌زنم که هر صدایی با «کمک دنده»ی ویژهٔ خودش نصب می‌شود.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 07 اوت 2011, 20:43

دنده کمک بود یا کمک دنده؟!!!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 07 اوت 2011, 21:14

کمک‌دنده :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 07 اوت 2011, 21:31

برای من که هارد مکبوک‌ایرم زیاد بزرگ نیست، نگهداشتن این صداهای متعدد و بزرگ عاقلانه نبود. بنابر این مجبور شدم بیشترشان را پاک کنم. راه پاک کردنشان را اینجا نوشته:
http://osxdaily.com/2011/07/29/delete-v ... os-x-lion/

خلاصه:
Command+Shift+G را بزنید،
/System/Library/Speech/Voices/ را در آن تایپ کنید تا ببردتان به فولدری که آنها ذخیره میشوند؛

تصویر

فولدری صدایی را که میخواهید پاک کنید باز کنید، از هر صدایی دو تا نسخه آنجاست. نسخهٔ compact را که نمونهٔ صدایی هست که در کنترل پنل پخش میشود را دست نزنید، و فقط صدای بزرگ چند صد مگی را پاکش کنید (یا اگر خواستید قبلش کپی‌اش کنید جایی که دوباره مجبور نشوید داونلودش کنید). چون این فولدر متعلق به سیستم است، از شما پسورد خواهد پرسید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط meim007 » 07 اوت 2011, 21:39

آقا نمیشه بجای پاک کردن این ها را برای ما تو اینترنت هم آپلود کنید که بتوانیم دانلودشان کنیم!?
meim007

پستتوسط AmirT » 05 نوامبر 2011, 10:07

یه باگ جالب، وقتی زبان سیستم رو فرانسوی با صدای Thomas بود، ساعت که عوض شد گفت It's dix-huit o'clock !!! ((:
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط alireza3335 » 07 نوامبر 2012, 11:14

چرا وقتی دانلود یک voice تمام می‌شود چنین پیغامی می‌دهد و آن را نصب نمی‌کند؟
در حالی که دانلود به طور کامل انجام می‌شود. مشکلی از آی پی دارد؟ ...
با تشکر
پیوست‌ها
Screen Shot 1391-08-17 at 9.58.32 AM.png
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان