انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ویژگی کلید 'R'

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

ویژگی کلید 'R'

پستتوسط Behnam » 04 ژوئیه 2011, 20:35

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
یک نکتهٔ جدید هم که من جدیداً یاد گرفته‌م، استفاده از فرمان chflags در ترمیناله:

chflags hiddent file_name
chflags nohidden filename

طبیعتاً، مخفی کردن فولدرها با سویچ R انجام می‌شه.

man page ـش در سایت اپل:

http://developer.apple.com/library/mac/ ... ags.1.html

این مطلب در تاپیک دیگری مطرح شده بود و مرا به یاد کلید R انداخت که من در ماجراهای هفتهٔ گذشته با کامپیوترم با آن مشکل داشتم.
نمیدانم چگونه پیش آمد ولی داشتم چیزی می‌نوشتم که متوجه شدم کلید R تایپ نمی‌کند (r نه، R). ابتدا فکر کردم مشکل سخت‌افزاری است چون همان کلید در هر زبانی کار نمی‌کرد. آن را تایپ می‌کردم و بعد از چند ثانیه از کامپیوتر صدای «بلیپ» در می‌آمد (صدایی که معمولاً هنگام تایپ در جای نامناسب یا دادن فرمان نامناسب از کامپیوتر در می‌آید). restart کردم و اوضاع واقعاً جالب شد. آن را تایپ می‌کردم و از کامپیوتر صدای «بهنام» بلند می‌شد (اسم کامپیوتر)! از هارد خارجی بوت کردم (که تمام مصیبت‌های من بخاطر داشتن همین امکان بود!) و صفحه‌کلید مشکلی نداشت. پس فهمیدم قضیه سخت‌افزاری نیست.
خلاصه چون حوصلهٔ جست و جو نداشتم سیستم را از نو نصب کردم و مشکل رفع شد. ولی مانده‌ام این قضیه چی بود که R تایپ می‌کردم و دادش در می‌آمد و می‌گفت «بهنام»!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: ویژگی کلید 'R'

پستتوسط Arzhang » 05 ژوئیه 2011, 12:38

آی گفتی بهنام جان!.... مدتی‌ست من هم انگشت به دهانم از یک صدای عجیب در کامپیوترم. اگر انگشتم را روی ترک پد نگه دارم و کلید آپشن را چند بار پشت سر هم بزنم، این صدا می‌آید که شبیه انگشت کشیدن به دانه‌های شانه است. پی‌آمد آن هم صفحه کلید از کار می‌افتد. اگر این کار را تکرار کنم، همان صدا با اندکی تغییر تکرار می‌شود و همه‌چیز سر جایش برمی‌گردد! این موضوع خصوصاً موقعی که در فوتوشاپ کار می‌کنم و با clone سر و کار دارم خیلی آزار دهنده است چون هی صفحه کلید قفل می‌شود و باید درستش کنم.
این صدای مرموز (!) را در این لینک آپلود کرده‌ام اگر کسی حالش را داشت بشنود. حجمش خیلی خیلی کم است.
http://www.jetup.ir/do.php?filename=05_ ... 527291.mp3
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Behnam » 05 ژوئیه 2011, 16:10

مرا یاد Easter Egg های خدا بیامرز Mac OS 9 می‌اندازد!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 ژوئیه 2011, 17:00

مشکل بهنام که حیف شد از نو نصب کرد و از دستمان رفت!
اما برای جناب ارژنگ، از System Preferences قسمت Universal Access ببینید تنظیمی تغییر نکرده. مثلاً در قسمت Mouse & Trackpad گزینهٔ Press the option key five times to turn the mouse keys on or off را غیر فعال کنید ببینید فرقی می‌کند؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 05 ژوئیه 2011, 17:38

اتفاقاً علی جان موقعی که خواستم از نو نصب کنم در فکر تو بودم! گفتم این از آن چیزهایی هست که علی از آن نشئه می‌شه! اگر باگ جای دیگری بود نگهش می‌داشتم تا زمانی که تو را پیدا کنم. اما کلید R خیلی پیش می‌آید که فشار داده شود و راستش را بخواهی این «بهنام» داد زدنش یک کمی freaky بود! باید اسم کامپیوتر را چیز دیگری می‌گذاشتم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Arzhang » 08 ژوئیه 2011, 00:41

با عرض معذرت از این که علی آقای رستگار را چند روزی معطل گذاشتم.
این شما و این چشمه‌ی دیگری از ریزبینی جناب رستگار.... حل شد!! مورد از همان Press the option key five times to turn the mouse keys on or off بود. تا دکمه را غیر فعال کردم، نتوانستم جلوی خنده‌ام را بگیرم و توی دلت یک احسنت گفتم به علی آقا... مثل همیشه. :-D
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 28 مهمان