انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نصب پوشهٔ کاربری در درایو یا پارتیشن دیگر

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

نصب پوشهٔ کاربری در درایو یا پارتیشن دیگر

پستتوسط Behnam » 19 ژوئن 2011, 00:14

چه مک نو خریده شده باشد و یا از نو سیستم عامل بر روی آن نصب شده باشد، اولین بار که روشن می‌شود از کاربر اطلاعات کاربری را درخواست کرده و برای آن یک پوشهٔ کاربری ایجاد می‌کند. این پوشهٔ کاربری به شکل درخشانی تقسیم‌بندی شده است و برای عکس و ویدئو و موسیقی و غیره پوشه‌های ویژهٔ‌ خود را دارد. برنامه‌های مختلف، بستگی به اینکه در چه عرصه‌ای فعالیت می‌کنند، از یکی از این پوشه‌ها برای ذخیرهٔ فایل‌های خود استفاده می‌کنند. آیتونز لایبرری خود را در پوشهٔ موسیقی قرار می‌دهد و آیفوتو در پوشهٔ عکس و غیره.
اما پوشهٔ کاربری در همان هارد‌درایو یا پارتیشنی نصب می‌شود که سیستم عامل نصب شده است و چون این امر با اولین بار روشن کردن مک و کسب اطلاعات کاربری صورت می‌گیرد، گزیری از آن نیست.
من در گذشته روی تایگر با کلک و دوزک ترتیبی می‌دادم که پوشهٔ کاربری‌ام در یک پارتیشن مجزا قرار بگیرد. با خرید مک جدید و پلنگ برفی آن کلک دیگر کارگر نمی‌شد. اما از آنجا که مک من یک درایو SSD برای سیستم عامل دارد که ظرفیت آن بسیار کمتر از درایو معمولی کامپیوتر است، خیلی مایل بودم که پوشهٔ کاربری خود را که همهٔ فایل‌های حجیم را در بر می‌گیرد در درایو بزرگتر نصب کنم و SSD فقط برای سیستم عامل و برنامه‌های نصب شده استفاده شود که به سرعت آن نیاز دارند.
ولی اخیراً روشی را کشف کردم که شاید روی تایگر هم عملی بود و خبر نداشتم و کار را بسیار ساده‌تر می‌کند.

۱- پوشهٔ کاربری خودم را به درایو مورد نظر کشیدم. (چون درایو و یا پارتیشن مجزا هست، پوشه منتقل نخواهد شد بلکه از آن یک کپی در درایو دیگر پدید می‌آید)
۲- در System Preferences روی Accounts کلیک کردم و روی قفل کلیک کردم و پسورد خود را وارد کردم تا قفل باز شود.
۳- در لیست اکانت‌های سمت چپ، روی اکانت کاربری مورد نظر کلیک کردم تا شبرنگ شود. روی همان اکانت راست کلیک (کنترل کلیک) کردم تا Advanced Options پدیدار شود و آن را انتخاب کردم. (این کشف جدید من است!)
۴- در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود به هیچ چیزی دست نزدم بجز Home directory که برای آن دکمهٔ Choose را زدم و آن پوشهٔ کاربری را که در درایو مجزا درست کرده بودم انتخاب کردم.
۵- با Disk Utility درایو سیستم عامل خود را یکبار برای Permissions بررسی و تعمیر کردم و یک Restart بی‌دلیل هم محض محکم‌کاری!

این کاری است که من از دیشب تا امروز مشغول انجامش بوده‌ام و بهرحال چه از نظر تنظیمات و انتقال بوکمارک‌ها و ایمل‌ها و غیره و غیره کلی تدارکات و آمادگی لازم دارد... و بویژه یک Backup در یک درایو خارجی. بیشتر شبیه از صفر شروع کردن برای ساختن یک حساب جدید است. ولی از این پس هر برنامه‌ای را که نصب کنم، پوشه‌های کاربری خود را خود به خود در درایوی خواهد گذاشت که جای سیستم عامل و دیگر برنامه‌ها را تنگ نمی‌کند. من به زحمتش راضی هستم. اما بی‌گدار به آب نزنید که هم کاری وقت‌گیر است و هم خطر از دست دادن فایل‌ها و تنظیماتتان می‌رود اگر به اندازهٔ کافی آمادگی نداشته باشید.
خلاصه اینکه این یک رهنمود فنی و حرفه‌ای نبود. اگر کامپیوترتان ناکار شد به مسئولیت خودتان!... و مهمتر از آن فدای سرتان!
پیوست‌ها
Screen shot 2011-06-18 at 3.19.02 PM.jpg
Screen shot 2011-06-18 at 3.19.37 PM.jpg
آخرین ویرایش توسط Behnam on 19 ژوئن 2011, 09:02, ویرایش شده در 2.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: نصب پوشهٔ کاربری در درایو یا پارتیشن دیگر

پستتوسط Ilia » 19 ژوئن 2011, 00:31

احسنت به اين راهنمايى! بسيار جالب و مفيد بود. متشكر بهنام جان.  
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: نصب پوشهٔ کاربری در درایو یا پارتیشن دیگر

پستتوسط Ilia » 22 ژانویه 2012, 21:53

مقاله‌ای در بارهٔ همین موضوع:
http://www.tuaw.com/2012/01/20/ask-tuaw ... egular-hd/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175