انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

عاقبت وسوسه‌ی سینک Address Book و Google contacts

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

عاقبت وسوسه‌ی سینک Address Book و Google contacts

پستتوسط Arzhang » 17 ژوئن 2011, 12:12

همان‌طور که می‌دانید از Mac OSX ورژن 10.5.3 به بعد می‌توانید تمام اطلاعات تماس‌ها (Contacts) خود را در برنامه‌ی Address Book با تمام تماس‌های داخل کانتکت‌های جی میل‌تان یکی کنید. و البته با برنامه‌ی iSync هم تمام این‌ها را با گوشی موبایلتان. روش ساده است: کافی‌ست برنامه‌ی Address Book را باز کنید و در Preferences روی Account کلیک کنید و طبق عکس زیر از ستون چپ On My Mac را انتخاب کرده و سپس برای عبارت Synchronize with google تیک بگذارید.
۱.jpg

در این زمان از شما، اکانت گوگل و گذرواژه‌تان را می‌خواهد. حالا برنامه‌ی iSync را باز می‌کنید و در preferences برای Show statues in menu bar تیک می‌گذارید. حالا هر وقت که به اینترنت وصل باشید و ایملتان باز باشد و روی علامت سینک که کنار menu barتان آمده است کلیک کنید، می‌توانید تمام کانتکت‌هایتان را با هم سینک کنید.

... و این تمام دانسته‌های من بود برای وسوسه شدن برای سینک کلیه‌ی کانتکت‌هایم در مک، گوگل، گوشی همراه و تبلت گالاکسی سامسونگم. بگذارید در یک کلام بگویم در یک کلام این سینک عملاً اتفاق نمی‌افتد چون یک اشکال بزرگ در گوگل هست که به صورت اتوماتیک تمام اسم‌های سه بخشی یا چهار بخشی را خود به خود در بخش First name, Midle name, Last Name و Suffix می‌آورد. به این ترتیب اگر اسم Mir Hamid Hoseyn Zadeh را به آن بدهید خودش به تشخیص خودش هر بخش از اسم را به یکی از اجزای ذکر شده تخصیص می‌دهد. از روش تخصیصش هم درست سر در نیاوردم چون مثلاً Zadeh را به Middle Name می‌داد. البته در تنظیمات اکانت گوگل، شما می‌توانید تعیین کنید که اسم فرد مورد نظر چه طور تقسیم‌بندی شود اما هنگام سینک کردن بین مک و گوگل، به راحتی این تنظیمات به هم می‌ریزد. اگر اسم‌ها را به زبان فارسی بدهید دردسر دو چندان خواهد شد چون اگر مثلاً‌ «حسین‌زاده» را با نیم‌فاصله بزنید در مک مشکلی نخواهید داشت ولی در گوگل به صورت «حسینزاده» شناخته می‌شود و اگر به صورت «حسین‌ زاده» با فاصله بزنید هر بخش از این اسم را به یک بخش کانتکت (Middle name یا Last name) اختصاص می‌دهد. به این ترتیب تمام کانتکت‌هایی که در آدرس بوک ساخته‌اید به گوگل می‌روند و یک بار دیگر به عنوان یک کانتکت جدید به مک برمی‌گردند. حالا حساب کنید اگر اسم فرضی «میر حمید حسین زاده» را داشته باشیم،‌ آن‌وقت چه بلایی سر کانتکت‌ها خواهد آمد. به این ترتیب بود که سیصد و اندی کانتکت من تبدیل شد به پانصد و پنجاه عدد و چون هنوز متوجه نشده بودم، همه‌ی این‌ها به گوشی‌ام نیز منتقل شد. خلاصه پس از چند بار عقب و جلو کردن، فهمیدم علت تکرار این همه کانتکت‌ در گوشی‌ام چیست و به شکل تایپ نام‌ها برمی‌گردد. پس تصمیم گرفتم در اقدامی که حتماً ایلیا خان را ناراحت خواهد کرد ( ;-)) بدون بک آپ گرفتن از کانتکت‌ها و تنها با اتکا به یکی از این اسباب‌هایی که داشتم همه را کن فیکون کردم تا از اول همه چیز را درست کنم. این‌جا بود که فهمیدم کرم از خود درخت است و از دست من کاری برنمی‌آید. سفارش‌های ایلیا خان توی گوشم زنگ می‌زد که دیدم در جی میل یک گزینه‌ی بسیار عالی‌ای هست که می‌شود کانتکت‌ها را به تاریخی که مد نظرتان است Restore کنید.
۲.jpg

این کار را کردم و از خیر سینک گوگل با گوشی و تبلتم گذشتم. یعنی برگشتم سر خانه‌ی اول. اولین کاری هم که کردم، گرفتن بک آپ از همه‌ی زار و زندگیم بود.
و اما: عیب او نیک بگفتی، هنرش نیز بگو... برنامه‌ی iSync برای سینک کردن کانتکت‌های گوشی با مک، برنامه‌ای بسیار عالی‌ست و ربطی به سینک گوگل ندارد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

Re: عاقبت وسوسه‌ی سینک Address Book و Google contacts

پستتوسط Pooria Azimi » 17 ژوئن 2011, 16:01

ممنون از تجربه :-) من یک بار وسوسه شده بودم این کار رو بکنم، اما در لحظۀ آخر پشیمون شدم (در حقیقت ترسیدم درست سینک نشه!) و کانتکتهام رو از گوگل Export کردم و چندین ساعت وقت گذاشتم و همه رو دستی با هم سینک کردم... در تمام این مدت، همیشه کلی احساس حماقت می کردم که چرا چندین ساعت از وقتم رو صرف این کار کردم، اما الآن خوشحالم که می بینم کارم درست بوده :-) اتوماسیون همیشه هم خوب نیست!!

و برای دوستانی که خبر ندارند، برای بک آپ گرفتن از اطلاعات Address Book مکینتاش میتونید به منوی File و Export رفته و Export Address Book Archive رو بزنید. حتی اگر با تایم ماشین یا SuperDuper و برنامه های مشابه از اطلاعاتتون بک آپ دائمی نمی گیرید (که در این صورت، کار واقعاً اشتباهی دارید می کنید)، ارزشش رو داره که از اطلاعات کانتکتهاتون در یک جایی همیشه بک آپ داشته باشید. خروجی ش یک فایلی میشه که کمتر از یک مگابایت حجمشه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

سینک Address Book و Google contacts بین مکینتاش و اندروید

پستتوسط Arzhang » 07 ژوئیه 2013, 12:03

گویا مکانیزم سینک کردن کانتکت‌های گوگل، یا بی‌قاعده است یا آن‌قدر پیچیده است که من سر در نیاوردم.
پس از تجربه‌ی ناکامی که در پست گذشته توضیح داده بودم و بی‌خیال شدن از سینک گوگل با آدرس بوک، حالا پس از حدود دو سال، باز خدا پس سرم زد و با خریدن یک گوشی اندرویدی، دوباره به همان چاهی افتادم که دو سال پیش :dizzy:
اما این بار راهی پیدا کردم که در زیر برایتان می‌آورم:

اگر گوشی یا دیوایس اندرویدی‌ای دارید که می‌خواهید آن را با جی‌میل و مکینتاش‌تان (هم‌زمان) سینک کنید مراحل زیر را طی کنید. قبل از آن این نکته را توجه داشته باشید اگر برنامه‌هایی که از کانتکت‌های دیوایس اندرویدی شما استفاده می‌کنند (مثل تانگو) را نصب دارید، حتماً پاک کنید.
۱ـ آدرس بوک مکینتاش‌تان را سر و سامان دهید و پس از اطمینان از این که همه چیز درست است، کل کانتکت‌های آدرس بوک را انتخاب کرده (Select all) و به صورت vCard از آن‌ها بک آپ بگیرید.
vCard.png

۲ـ به روشی که در پست قبلی توضیح داده‌ام، جی میل‌تان را برای آدرس بوک تعریف کنید.
۳ـ اطمینان حاصل کنید سینک دیوایس اندرویدی شما با اکانت گوگل‌تان روشن نباشد. هم‌چنین، به هیچ عنوان آدرس بوک را در این مرحله با گوگل سینک نکنید.
۴ـ اگر در دیوایس اندرویدی‌تان شماره تلفن (contact) دارید، همگی را پاک کنید.
۵ـ کل کانتکت‌های موجود در همه‌ی گروه‌های گوگل را پاک کنید. تأکید می‌کنم، همه‌ی گروه‌ها (اعم از Other و...)
۶ـ با بلوتوث یا یو اس بی، بک آپ vCard از آدرس بوک را به دیوایس اندرویدی‌تان منتقل کنید.
۷ـ از بخش کانتکت‌های دیوایس اندرویدی، این vCard را ایمپورت کنید.
۸ـ حالا موقع آن است که دیوایس اندرویدی خود را با گوگل سینک کنید و پس از آن نیز مک خود را با گوگل سینک کنید.
۹ـ اگر برنامه‌ای را داشته‌اید که از کانتکت دیوایس اندرویدی شما استفاده می‌کند و به سفارش اول من پاک کرده‌اید، حالا نصب کنید.

نکته: در توضیحی که در بالا آمده، فقط سعی کرده‌ام روشی را بگویم که با رعایت سلسله مراتب آن، می‌توانید دیوایس‌های اندرویدی خود را با مک و گوگل سینک کنید، بنابراین به جزئیات مراحل سینک در اندروید و... نپرداخته‌ام.
عدم رعایت ترتیب و توالی این مراحل، سبب می‌شود کانتکت‌های شما یا به صورت درست سینک نشده یا به تعداد زیاد و چند باره در جاهای مختلف کپی شوند. با رعایت این روش و پس از سینک، می‌توانید گروه‌های ایمیلی خود را دوباره درست کنید و در دیوایس اندرویدی خود نیز آن‌ها را ببینید. هم‌چنین اصلاحاتی که از این پس در آدرس بوک مکینتاش انجام می‌دهید، به گوگل و دیوایس اندرویدی شما منتقل خواهد شد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پاسخ: عاقبت وسوسه‌ی سینک Address Book و Google contacts

پستتوسط Arzhang » 19 اوت 2013, 13:34

اگر فکر می‌کنید با توضیحاتی که در بالا داده‌ام همه چیز حل خواهد شد، سخت در اشتباهید. واقعاً مکانیزم سینک کانتکت‌ها در گوکل به شکل احمقانه‌ای پیچیده است.
داستان جدید از این‌جا شروع شد که در گوشی‌ام یک کانتکت را تصحیح کردم و هر چه سینک کردم دیدم این تغییرات در کانتکت‌های جی‌میل منتقل نمی‌شود. کار به جایی رسید که داشتم کل کانتکت‌ها را پاک می‌کردم تا روش پیچیده‌تر اما احتمالاً منطقی‌تری را تست کنم که یک باره بر حسب اتفاق در جی‌میلم دیدم آن کانتکتِ خاص اصلاح شده است. دوباره که چک کردم دیدم من از این کانتکت دو تا دارم و یکی‌شان اصلاح شده و دیگری نه. داستان چه بود؟
داستان این است که گوگل ابله، My contact شما را واقعاً به عنوان کل کانتکت‌های شما نمی‌شناسد بلکه خودش یک فولدری‌ست برای خودش که نمی‌دانم چرا باید اسمش My contact باشد. به این ترتیب، من در گروه‌هایی که ساخته بودم، آن فرد خاص را وارد کرده بودم و احتمالاً موقع سینک کردن مکینتاشم با گوگل این کار را کرده‌ام. بعد حالا چه طوری‌اش را نمی‌دانم اما یک بار هم آن فرد خاص به My contact من افزوده شده. به این ترتیب جناب گوگل عاقل، این یک نفر را دو نفر می‌شناخته و عقلش نمی‌رسیده این‌ها را duplicate کند. البته این فرمان را به صورت دستی می‌توان داد اما خب من که اصلاً از وجود این اشتباه بی‌خبر بوده‌ام طبیعتاً این دستور را نداده بودم. بنابراین اگر هنوز فکر می‌کنید که می‌خواهید یک گوشی اندرویدی داشته باشید، یادتان باشد که این بلاهت را در نظر بگیرید.
نکته‌ی دومی که باید اضافه کنم و در تکمله‌ی نکات پیشین است، حواستان باشد که موضوع middle name و First name در گوگل خیلی مهم است و اگر رعایت نکنید در سینک‌ کردن‌های پیاپی، ممکن است چندین و چند بار کانتکت‌های شما تکرار شوند. برای پرهیز از این اشتباه، مثلاً اسم «حسین زاده» را در مرحله‌ی اولی که در بالا توضیح داده‌ام، با فاصله (نه نیم فاصله) در آدرس بوک مکینتاشتان وارد کنید و middle name را «حسین» بزنید و فامیل طرف را «زاده». حالا اگر اسم دوستتان باشد «سید حمید حسین زاده محلاتی» باید این طوری تقسیم کنید:
Prefix: سید
First: حمید
Middle: حسین
Last: زاده
Suffix: محلاتی
احمقانه است؟ بله موافقم ولی همینی هست که هست :(
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط ahmadhafezy » 22 اوت 2013, 09:36

من که چندین بار این کار رو کردم و مشکلی نداشتم!!!
هر چند وقت یه بار کل شماره ها رو از کانتکت مک کپی میکنم رو گوگل.\یه سری نرم افزار هم هست که همین کار رو میکنن اما اعتباری بهشون نیست
ahmadhafezy

پست‌ها : 33

پستتوسط Arzhang » 23 اوت 2013, 00:47

من احتمال می‌دهم شما پست‌های بالاتر را نخوانده‌اید. من در مورد «سینک کردن کانتکت‌ها» آن هم به زبان فارسی نوشته‌ام. این که شما آن‌ها را در گوگل کپی کنید، با سینک فرق می‌کند. در این روشی که من درباره‌اش نوشته‌ام، هر تغییری به دیوایس شما منتقل می‌شود. اما در روش شما، هر بار باید کانتکت‌ها را کلاً کپی کنیم یا این که یادمان باشد کدام‌ها تغییر کرده‌اند و فقط آن‌ها را کپی کنیم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان