انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکلات موردی در Mac OS X

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: مشکلات موردی در Mac OS X

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 نوامبر 2014, 15:45

matiansszz نوشته است:[نمایش]
بله به نظرتون مشكلش چيه؟

من حدس می‌زنم از یک نسخهٔ OS X به بعد به جای 0x00000000 می‌نویسه -، چون توی این مطلب که فکر کنم عکسش از OS X 10.8 بوده نوشته 0x00000000:
http://www.anandtech.com/show/7058/2013 ... ult-inside
در نتیجه من این رو نشانه‌ای از مشکل نمی‌دونم.

زیر ستون Status برای هر دو ماژول رم زده OK؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط matiansszz » 11 نوامبر 2014, 15:52

بله ok نوشته
اما اين مطلب رو دارم همين العان از رو ميخونم
مك بوك پرو،و اي مكم العان روشنه از صبح تا العان
Wired:58MB وinactive:120MB
حدوداً هر دو تاش تو همين رنجه
امامك بوك ايرمو العان روشن كردم حدود 20 دقيقه
Inactive يه دفعه بالا رفت رسيد به 1GB و
wire:580MB
و كند شد
---
منظورم از reinistall تو disk utility نصب مجدد سيستم عامل است
من چندين بار تعويض كردم و هم از هم ماوريكس و حتيي از ليون ريكاوري كردم در تمام سيستم عامل ها اين مشكل بود
سوالم اين بود در نصب سيستم عامل كه با دكمه (command+R) كه از اينترنت نصب ميكند يا option كه با فلش بوت تيبل نصب ميكنم احتمال داره كه تو پارتيشن بندي disk utility اشكالي داره يا چيزي رو فعال نكردم و بد پارتيشن بندي كرده باشم؟
matiansszz

پست‌ها : 10

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 نوامبر 2014, 17:26

بله ok نوشته
اما اين مطلب رو دارم همين العان از رو ميخونم
مك بوك پرو،و اي مكم العان روشنه از صبح تا العان
Wired:58MB وinactive:120MB
حدوداً هر دو تاش تو همين رنجه
امامك بوك ايرمو العان روشن كردم حدود 20 دقيقه
Inactive يه دفعه بالا رفت رسيد به 1GB و
wire:580MB
و كند شد

وقتی OK زده و کل ۴ گیگابایت رو شناخته و داره ازش استفاده می‌کنه من مشکل سخت‌افزاری در مورد رم رو بعید می‌دونم.
در مورد تفاوت با MacBook Pro و iMac یادآوری می‌کنم که به نسخهٔ سیستم عامل، برنامه‌های در حال استفاده و اینکه اونها کارت گرافیک مستقل دارن یا نه دقت کنید.
منظورم از reinistall تو disk utility نصب مجدد سيستم عامل است
من چندين بار تعويض كردم و هم از هم ماوريكس و حتيي از ليون ريكاوري كردم در تمام سيستم عامل ها اين مشكل بود
سوالم اين بود در نصب سيستم عامل كه با دكمه (command+R) كه از اينترنت نصب ميكند يا option كه با فلش بوت تيبل نصب ميكنم احتمال داره كه تو پارتيشن بندي disk utility اشكالي داره يا چيزي رو فعال نكردم و بد پارتيشن بندي كرده باشم؟

نکته‌ای که در پارتیشن‌بندی باید دقت کرد استفاده از GUID Partition Table هست که اگر چیز دیگه‌ای باشه اصلا سیستم عامل روش نصب نمیشه.
فکر نمی‌کنم نکته‌ای در پارتیشن‌بندی بتونه روی مصرف رم تأثیر بذاره.
میتونید Console رو هم چک بکنید که آیا پروسه‌ای دائم داره با شکست مواجه میشه و هشدار میده یا نه، اینجور چیزها هم میتونه باعث کندی بشه.
من هر نکته‌ای که به ذهنم می‌رسید رو گفتم و چیز دیگه‌ای به ذهنم نمی‌رسه، امیدوارم سایر دوستان اگر چیزی به نظرشون می‌رسه بگن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط matiansszz » 11 نوامبر 2014, 23:42

مرسي ممنون ازت علي اقا،خيلي گلي
matiansszz

پست‌ها : 10

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 نوامبر 2014, 11:10

خواهش می‌کنم، امیدوارم درست بشه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پاسخ: مشکل نمایش خطوط بنفش بر روی صفحه ی آیمک

پستتوسط .SorousH. » 21 نوامبر 2014, 12:40

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
درود
در حین کار با آیمک بودم که خواستم اسکایپ رو باز کنم... روی ایکون برنامه کلیک کردم اما بلافاصله صفحه قفل شد و یسری نقاط بنفش به صورت منظم ظاهر شد و دیگه نشد کاری بکنم اما موس فقط حرکت میکرد... من هم به ناچار دکمه پاور رو نگه داشتم و مک رو خاموش کردم و بعد از روشن کردن بلافاصله که صفحه خاکستری اولیه اومد یسری خطوط بنفش هم بود و وقتی لوگو ظاهر و لود شد و بعد از رفتن لوگو صفحه ی خاکستری اومد (بدون خطوط بنفش) و بعدش دیگه هیچ اتفاقی نیفتاد.
چندین بار مجدد دستگاه رو خاموش و روشن کردم و حتی SMC رو ریست کردم اما نشد. قابل ذکره که میتونم به ریکاوری مود دسترسی داشته باشم اما همچنان خطوط هستن.
بنظر شما مشکل چی میتونه باشه؟

بعد از چند روزی گوگل کردن و جستجو کردن فهمیدم که قطعا مشکل سخت افزاریه و از قسمت گرافیک و چیپ گرافیک هست
با یه مشاوره هم عیب یابی شد و طبق نظر تعمیرکار نیاز به ریوورک یا ریبال Reballing بود
مشکل از اونجاییکه به مرور و با داغ شدن دستگاه و چیپ گرافیک، قلعهایی که چیپ رو روی برد نگه داشته خودشو ول میکنه یا اصطلاحا دچار سردی قلع میشه و معمولا با ریبال کردن (برداشتن چیپ و تمیزکردن قلعهای قبلی و دوباره چسبوندن چیپ به برد) مشکل حل میشه. ظاهرا حین ریبال کردن اگر که ناشیانه کار بشه امکان داره چیپ بسوزه و در نهایت نیاز به تعویض چیپ هم بشه که خوشبختانه برای من پیش نیومد.
خلاصه... توی شیراز تعمیرکار مطمئن برای این کار پیدا نکردم و مجبور شدم کل دستگاه ایمک رو با خودم به تهران ببرم و سه روزی هم درگیر تعمیرش شدم.
طبق توصیه هایی هم که توی سایتها و انجمن ها و خود تعمیرکار شد... باید با احتیاط و فشار کمتر با گرافیک برخورد بشه... تا جایی هم که ممکنه کار سنگین گرافیکی مخصوصا بازی کردن هم باید تعطیل بشه(گر چند که خیلی کم پیش میومده بازی کنم!)
و توصیه ی من برای پیشگیری: (دستگاه باید خنک نگه داشته بشه) با برنامه هایی مثل smcfancontroller یا istat menus دور فن رو طوری تنظیم کنین که دستگاه خنک بمونه تا احتمال بروز مشکل کمتر بشه.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پاسخ: مشکل نمایش خطوط بنفش بر روی صفحه ی آیمک

پستتوسط saghati » 21 نوامبر 2014, 19:16

درود
در حین کار با آیمک بودم که خواستم اسکایپ رو باز کنم... روی ایکون برنامه کلیک کردم اما بلافاصله صفحه قفل شد و یسری نقاط بنفش به صورت منظم ظاهر شد و دیگه نشد کاری بکنم اما موس فقط حرکت میکرد... من هم به ناچار دکمه پاور رو نگه داشتم و مک رو خاموش کردم و بعد از روشن کردن بلافاصله که صفحه خاکستری اولیه اومد یسری خطوط بنفش هم بود و وقتی لوگو ظاهر و لود شد و بعد از رفتن لوگو صفحه ی خاکستری اومد (بدون خطوط بنفش) و بعدش دیگه هیچ اتفاقی نیفتاد.
چندین بار مجدد دستگاه رو خاموش و روشن کردم و حتی SMC رو ریست کردم اما نشد. قابل ذکره که میتونم به ریکاوری مود دسترسی داشته باشم اما همچنان خطوط هستن.
بنظر شما مشکل چی میتونه باشه؟

بعد از چند روزی گوگل کردن و جستجو کردن فهمیدم که قطعا مشکل سخت افزاریه و از قسمت گرافیک و چیپ گرافیک هست
با یه مشاوره هم عیب یابی شد و طبق نظر تعمیرکار نیاز به ریوورک یا ریبال Reballing بود
مشکل از اونجاییکه به مرور و با داغ شدن دستگاه و چیپ گرافیک، قلعهایی که چیپ رو روی برد نگه داشته خودشو ول میکنه یا اصطلاحا دچار سردی قلع میشه و معمولا با ریبال کردن (برداشتن چیپ و تمیزکردن قلعهای قبلی و دوباره چسبوندن چیپ به برد) مشکل حل میشه. ظاهرا حین ریبال کردن اگر که ناشیانه کار بشه امکان داره چیپ بسوزه و در نهایت نیاز به تعویض چیپ هم بشه که خوشبختانه برای من پیش نیومد.
خلاصه... توی شیراز تعمیرکار مطمئن برای این کار پیدا نکردم و مجبور شدم کل دستگاه ایمک رو با خودم به تهران ببرم و سه روزی هم درگیر تعمیرش شدم.
طبق توصیه هایی هم که توی سایتها و انجمن ها و خود تعمیرکار شد... باید با احتیاط و فشار کمتر با گرافیک برخورد بشه... تا جایی هم که ممکنه کار سنگین گرافیکی مخصوصا بازی کردن هم باید تعطیل بشه(گر چند که خیلی کم پیش میومده بازی کنم!)
و توصیه ی من برای پیشگیری: (دستگاه باید خنک نگه داشته بشه) با برنامه هایی مثل smcfancontroller یا istat menus دور فن رو طوری تنظیم کنین که دستگاه خنک بمونه تا احتمال بروز مشکل کمتر بشه.

با سلام
من مک بوک پرو مدل اوایل سال ۲۰۱۴ با ۱۶ گیگ رم و مانیتور ۱۵ رو دارم . در صورتی که کارهای گرافیکی باهاش نکنم و فقط وبگردی ، برنامه istate ، دما رو بین ۵۰ تا ۶۰ نشون میده و زمانی که یک فیلم مخصوصا آن لاین بخواهم ببینم ، دمای رو بین ۸۰ تا ۹۰ نشون میده . به نظر دوستان طبیعی هست ؟
saghati

پست‌ها : 55

پستتوسط Arzhang » 21 نوامبر 2014, 20:18

این که دما ۸۰ تا ۹۰ باشه رو مطمئن نیستم طبیعی باشه یا نه. اما بالا رفتن دما هنگام دیدن فیلم آنلاین امری طبیعی‌ست. احتمالاً آن فیلمی که شما می‌بینی فرمت فلش است و همین باعث بالا رفتن دما می‌شود. اما به نظرم به طور کل اعدادی که شما گفته‌ای یک قدری زیاد به نظر می‌رسد. مثلاً من خودم مک بوک پرو دارم و موقعی که دما تا ۴۰ درجه می‌رسد فن صدای خاصی ندارد. اما در مواقعی که مثل شما فیلم آنلاین فلش می‌بینم و مثلاً دما به حدود ۵۰ می‌رسد فن کار می‌کند و صدای زیادی تولید می‌کند (همین طور موقعی که فیلم رندر می‌کنم). من هیچ‌وقت دمای ۸۰ درجه ندیده‌ام و دوستان متخصص‌تر می‌توانند بگویند آیا چنین چیزی که شما نوشته‌ای خطرناک است یا خیر.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Mehdi.y » 21 نوامبر 2014, 23:25

من تا بالای ۱۰۰درجه هم تجربه داشتم کلا مک اگر دما تا حدی که برایش تعریف شده و بالاتر از آن ممکن است به دستگاه صدمه برساند اتوماتیک خاموش میشود برای من در دمای بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ درجه خاموشی اتفاق افتاد و چندین بار در طی این سالها تکرار هم شده است اما مشکلی هیچ وقت برای دستگاه پیش نیامد.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط perse » 22 نوامبر 2014, 23:59

دوستان سلام !
یه مشکلی که من الان دارم اینه که مک بوک مودم وایرلس منو پیدا نمیکنه درحالیکه واسه همسایه ها رو پیدا کرده و وصل هم شده ! :D
البته این اولین بار نیست ! دفعات قبلی خودش بعد چند بار ری استارت شدن حل شد ! :/
10.8.2
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط .SorousH. » 24 نوامبر 2014, 14:11

perse نوشته است:[نمایش]
دوستان سلام !
یه مشکلی که من الان دارم اینه که مک بوک مودم وایرلس منو پیدا نمیکنه درحالیکه واسه همسایه ها رو پیدا کرده و وصل هم شده ! :D
البته این اولین بار نیست ! دفعات قبلی خودش بعد چند بار ری استارت شدن حل شد ! :/
10.8.2

احتمال اینکه مشکل از روتر مودم باشه هست
اگر که میتونین مودم رو از نو ریست و تنظیم کنین
و اینکه حداقل به 10.8.4 آپدیت کنین
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط perse » 24 نوامبر 2014, 21:23

البته اینو باید بگم که تنها دستگاهی که با مودم مشکل داره همین مک بوک عزیز ما هست ! بقیه دستگاهها که شامل لپ تاپ ویندوزی و آیفون و آیپد و گوشی اندرویدی میشه راحت وصل میشن
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط Arzhang » 25 نوامبر 2014, 10:30

من اگر در چنین موقعیت‌های توضیح‌ناپذیری گیر کنم، تمام راه‌های من در آوردی را می‌روم. مثلاً تغییر نام مودم و تغییر رمز آن، ریست کردن، پاک کردن مودم از لیست مک و افزودن آن و… امثالهم. مثلاً هر از گاخی برای من پیش می‌آید که یکیاز دیویس‌های ما وصل نمی‌شود. یک بار آی‌پد من، یک بار آیفون خانمم، یک بار گوشی اندرویدی من و…تا به حال که یکی از این روش‌های من در آوردی کارم را راه انداخته است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Nav ! D » 09 دسامبر 2014, 12:34

من یکی رو دو روزه در سفاری به یه مشکلی خوردم که خیلی اذیت داره میکنه.۰(ورژن ۸)

قبلا رو یه لینک آیتونز کلیک میکردم خودش اتوماتیک با آیتونز باز میکرد٬ یا رو مگنت های تورنت میزدم با یوتورنت باز میکرد٬ ولی الان blank page میاره.
و این که قبلا وقتی سفاری رو باز میکردم (یا نیو تب باز میکردم) بوک مارک هام رو نشون میداد (مثل آیپد). الان دیگه مثل قبل نیست٬ حتی تو تنظیماتش هم نیست انگار.

احتمالا از وقتی سفاری آپدیت شده اینجوری شده. راه حل چیه؟ چیکار باید بکنم؟
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پستتوسط shahramuae » 09 دسامبر 2014, 18:41

سلام دوستان
من میخوام مک بوک رو به حالت Hotspot دربیارم از طریق internet sharing ، ولی در تنظیمات وای فای گزینه Channel خاموشه !!!!
قبلا اینطور نبود و میشد ، نمیدونم چیکار کردم که این قسمت channel قیر قابل کلیک کردن شده !
در واقع اینجا باید انتخاب کنم Automatic یا مثلا Channel 11

دوستان راه حلی به نظرتون میرسه ؟
پیوست‌ها
Screen Shot 2014-12-09 at 5.34.01 AM.jpg
نماد کاربر
shahramuae

پست‌ها : 93

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان